juliaxxx1
21.11.07,12:35
PEKNÝ ĎEN PRAJEM
Chcem sa opýtať , či sa dá predať byt ak som ho kúpila ako štátny zamestnanec za symbolickú cenu a je tam podmienka že musím byť vlastníkom 10 rokov. Ďakujem
Chobot
21.11.07,11:40
PEKNÝ ĎEN PRAJEM
Chcem sa opýtať , či sa dá predať byt ak som ho kúpila ako štátny zamestnanec za symbolickú cenu a je tam podmienka že musím byť vlastníkom 10 rokov. Ďakujem

Ako presne znie tá podmienka? Je to zapísané v katastri ako ťarcha na byt? Ako je to tam uvedené?
juliaxxx1
21.11.07,12:07
Celkom presne to neviem zistit. Ale ak to je ako ťarcha na byt tak sa to dá predať?
Chobot
21.11.07,13:30
Celkom presne to neviem zistit. Ale ak to je ako ťarcha na byt tak sa to dá predať?

Tak potom ti presne neviem odpovedať.:confused:

Ale vieš to zistiť. Stačí keď sa pozrieš do katastra na príslušný byt a tam vyčítaš veľmi ľahko všetky údaje aj ťarchy. Ak vieš základné údaje ako Kraj, Okres, Katastrálne územie a číslo listu vlastníctva alebo súpisné číslo alebo meno majiteľa, tak to zistíš behom 10 minút aj cez internet:

www.katasterportal.sk
juliaxxx1
23.11.07,13:30
Díky moc keď dačo zistím tak sa ozvem znova:)
vieroslava
23.11.07,15:48
Pravdepodobne nejde o podmienku, že byt nemôžeš 10 rokov predať, ale jedná sa o to, že v prípade, ak predáš alebo prevedieš byt na cudziu osobu (nie na priamych potomkov alebo predkov), musíš doplatiť cenu bytu. Pri kúpe ti pravdepodobne bola poskytnutá zľava z ceny bytu, ak si cenu zaplatila hneď pri prevode. Toto sa týkalo iba štátnych bytov, družstevných nie.
Chobot
23.11.07,21:06
Pravdepodobne nejde o podmienku, že byt nemôžeš 10 rokov predať, ale jedná sa o to, že v prípade, ak predáš alebo prevedieš byt na cudziu osobu (nie na priamych potomkov alebo predkov), musíš doplatiť cenu bytu. Pri kúpe ti pravdepodobne bola poskytnutá zľava z ceny bytu, ak si cenu zaplatila hneď pri prevode. Toto sa týkalo iba štátnych bytov, družstevných nie.

Niekedy ma už irituje, že takéto fakty si musíme domýšľať alebo predpokladať a tak dávať rady. Keby pýtajúci sa hneď položil komplet otázku alebo by aspoň zodpovedal na dodatočné otázky, nemuseli by sme opisovať všetky varianty.

Juliixxx1 som dokonca poradil, kde by to mohla behom 10 minút zistiť. Asi jej odpoveď nesúri.:confused:
juliaxxx1
26.11.07,08:14
SORRY, ale pýtal sa ma na to kamarát a nedal mi všetky info. ale viem , že to je nasledovne: Nedá sa to predať do tých spomínaných 10 rokov , ale dá sa to prepísať na najbližšieho príbuzného a chcela by som vedieť či to ten najb. príbuzný može následne predať.. ĎAKUJEM
Chobot
26.11.07,10:02
SORRY, ale pýtal sa ma na to kamarát a nedal mi všetky info. ale viem , že to je nasledovne: Nedá sa to predať do tých spomínaných 10 rokov , ale dá sa to prepísať na najbližšieho príbuzného a chcela by som vedieť či to ten najb. príbuzný može následne predať.. ĎAKUJEM

Pravdepodobne tá podmienka bude platiť aj pre toho najbližšieho príbuzného.
juliaxxx1
26.11.07,10:24
takže sa to nedá ani nijako obísť?
Chobot
26.11.07,10:29
takže sa to nedá ani nijako obísť?

Pokiaľ nevidím, ako je tá ťarcha zapísaná v katastri, tak ti ťažko poviem, či sa to dá obísť alebo nie. Stále je to len v hypotetickej rovine. Veď ani neviem, čo za ťarchu to je.

Ale nezdá sa mi, že by niečo nebolo možné predať. Pravdepodobne pôjde o niečo také, čo popisovala vieroslava, že v prípade porušenia podmienky bude musieť uhradiť nejakú pokutu alebo doplatiť nejakú cenu. Darmo čakáš konkrétnu odpoveď, keď nič bližšieho neuvedieš.
juliaxxx1
26.11.07,10:53
NO VIEM ŽE JE TO DOTOVANÉ ŠTÁTOM A V PRÍPADE PREDAJA BY SA MUSELA VRÁTIŤ DOTÁCIA A TOTO BY NEBOLO NAJLEPŠIE RIEŠENIE.
Chobot
26.11.07,12:14
NO VIEM ŽE JE TO DOTOVANÉ ŠTÁTOM A V PRÍPADE PREDAJA BY SA MUSELA VRÁTIŤ DOTÁCIA A TOTO BY NEBOLO NAJLEPŠIE RIEŠENIE.

Veď vidíš, sama si si zodpovedala. Teda byt sa teda dá predať, ale ak ho predá, poruší zmluvné dojednania a to ho bude stáť peniaze.
juliaxxx1
26.11.07,12:50
A keď sa ten byt prepíše na najbližšieho príbuzného ten by ho mohol predať? Samozrejme bez toho aby sa musela zaplatiť naspať tá dotácia?
Chobot
26.11.07,14:57
A keď sa ten byt prepíše na najbližšieho príbuzného ten by ho mohol predať? Samozrejme bez toho aby sa musela zaplatiť naspať tá dotácia?

Zase ti len napíšem to, čo už som písal. Pokiaľ nevidím ten text, ktorým je prevod nehnuteľnosti obmedzený, neviem ti povedať. Predpokladám však, že predávajúci sa proti takejto alternatíve poistil v zmluve. Veď takto by tí, ktorí odkúpili byty, mohli túto podmienku ľahko obísť. Určite na to predávajúci myslel pri formulovaní zmluvy.

Pre fundovanú odpoveď by ale bolo treba pozrieť nielen tú zapísanú ťarchu, ale aj znenie kúpnej zmluvy, na základe ktorej bola tá ťarcha zapísaná.

To je ako keby som ti povedal, že som si požičal peniaze a zároveň sa opýtal, koľko úrokov budem musieť zaplatiť a dokedy musím úver splatiť. No bez toho, aby si videla úverovú zmluvu, tak mi to povedať nevieš. :cool:
juliaxxx1
27.11.07,06:14
VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM A SORRY ŽE SA TAKTO VYJADRUJEM, ALE JA SOM TIEŽ TÚ ZMLUVU NEVIDELA. PEKNÝ ĎEŇ PRAJEM.