Danielle369
03.03.05,10:44
píšete o zalohovych fa vPU, ale ja by som chcela vedieť,ako správne mám zaučtovať zalohovu fakturu v JU?

napr: Pride mi fa na 290,00 SK ,ja ich zaplatim cez bankovy učet,a potom mi pošlu original fakturu , ale nie je na nej napisane --dodanie tovaru.
evina
03.03.05,09:51
píšete o zalohovych fa vPU, ale ja by som chcela vedieť,ako správne mám zaučtovať zalohovu fakturu v JU?

napr: Pride mi fa na 290,00 SK ,ja ich zaplatim cez bankovy učet,a potom mi pošlu original fakturu , ale nie je na nej napisane --dodanie tovaru.
Ako myslíš dodanie tovaru- dátum z hľadiska DPH? Ak áno tak
Ti pravdepodobne vystavili fa na základe príjmu úhrady, je to už konečná faktúra alebo nie? Upresni
Danielle369
03.03.05,09:59
Ako myslíš dodanie tovaru- dátum z hľadiska DPH? Ak áno tak
Ti pravdepodobne vystavili fa na základe príjmu úhrady, je to už konečná faktúra alebo nie? Upresni
Je to konečna faktura,ale ja chcem vedieť,či môžem zaučtovať naraz celu sumu aj s DPH na tuto druhu fakturu,alebo musim DPH nejako rozpisať.Dik
evina
03.03.05,10:03
Je to konečna faktura,ale ja chcem vedieť,či môžem zaučtovať naraz celu sumu aj s DPH na tuto druhu fakturu,alebo musim DPH nejako rozpisať.Dik
Ak si platca DPH - rozpisuješ, ak nie si platca DPH účtuješ celú sumu
Yvvetta
03.03.05,10:46
Ja to robím takto :

Uhradená ZF 1190,00 Sk - prevádz. réžia.
Po uhradení mi príde riadna DF 1000,00 Sk - prevádz. réžia, 190,00 DPH - výdavok, ktorý neovpl. ZD
A odúčtujem zaúčtovanú ZF -1190,00 Sk - prevádzková réžia
evina
03.03.05,11:58
Ja to robím takto :

Uhradená ZF 1190,00 Sk - prevádz. réžia.
Po uhradení mi príde riadna DF 1000,00 Sk - prevádz. réžia, 190,00 DPH - výdavok, ktorý neovpl. ZD
A odúčtujem zaúčtovanú ZF -1190,00 Sk - prevádzková réžia
Ja si ušetrím jedno účtovanie - zálohu 1190,- účtujem ako výdavok neovplyvňujúci ZD, riadnu faktúru tak ako ty v prípade platcu DPH. Myslím si, že sa tým vyhnem problému, aby som náhodou nezabudla odúčtovať záloh. faktúru, resp. ponechať ju v prevádzkovej réžii, keď náhodou konečná faktúra nebude v tom istom roku.
jks
04.03.05,08:03
osobne si myslím, že Evina tiež musí odúčtovať zálohu z výdavkov neovplyvňujúcich základ dane, pretože v konečnom dôsledku takéto výdavky nemá.
Ja robím účtovanie záloh cez priebežné položky a teraz ma naozaj zaujíma či je to dobre. Za každú radu ďakujem.
Zdravím
evina
04.03.05,08:16
osobne si myslím, že Evina tiež musí odúčtovať zálohu z výdavkov neovplyvňujúcich základ dane, pretože v konečnom dôsledku takéto výdavky nemá.
Ja robím účtovanie záloh cez priebežné položky a teraz ma naozaj zaujíma či je to dobre. Za každú radu ďakujem.
Zdravím
Takýto výdavok mám pri zaplatení zálohy - je to len výdavok neovplyvňujíci ZD. Pri konečnej faktúre doplácam predsa rozdiel medzi uhradenou zálohou a konečnou sumou, takže výdavok z pokladne je O.K.
Beata
04.03.05,08:18
V jednoduchom účtovníctve je záloha výdavkom OZD, takže zálohovú faktúru účtujem tak, že celú uhradenú sumu zaúčtujem ako výdavok OZD a keď mi dojde riadna faktúra, doúčtujem rozdiel a DPH.
Kristína
04.03.05,08:52
Postupujem podobne ako Beata, teda v JÚ.
jks
04.03.05,09:58
Evina, jasné v pokladni Ti to bude sedieť, ale vlastne tým že neodúčtuješ tú zálohu z výdavkov NZD, tak máš vlastne tú sumu 2x raz ju máš ako zálohu v
VNZD a raz keď Ti dôjde FA tak to dáš ako VOZD. Zober si to na príklade, keď zaplatíš 100% zálohy. Neviem to ináč vysvetliť.
Ale opať sa pýtam, účtovať to cez priebežné položky nie je prípustné? Mne sa to totiž zdá prejhľadnejšie.
S pozdravom
Janna
04.03.05,10:02
Ja účtujem všetky zálohové faktúry do výdavkov neovplyvnujúcich základ dane.
Potom ked mám už riadnu faktúru, tak cez interný doklad spravím storno - mínusom sumu zálohovej faktúry a dalším interným dokladom zaúčtujem riadnu faktúru a to bud výdaj za tovar, réžia, alebo príjem za tovar ...
j.
evina
04.03.05,10:20
Evina, jasné v pokladni Ti to bude sedieť, ale vlastne tým že neodúčtuješ tú zálohu z výdavkov NZD, tak máš vlastne tú sumu 2x raz ju máš ako zálohu v
VNZD a raz keď Ti dôjde FA tak to dáš ako VOZD. Zober si to na príklade, keď zaplatíš 100% zálohy. Neviem to ináč vysvetliť.
Ale opať sa pýtam, účtovať to cez priebežné položky nie je prípustné? Mne sa to totiž zdá prejhľadnejšie.
S pozdravomMáš pravdu ja som to asi zle opísala, ale moj program mi umožňuje v rámci uzavierkových prác cez tzv, fiktívny účet do dať do poriadku. Myslím si, že sa ani nič nestane, ak to účtuješ cez priebežné položky, hlavne, aby to bolo daňovo o.k. hlavne u tých záloh, ktoré nie sú ukončené v danom roku.
jks
04.03.05,10:37
Máš pravdu ja som to asi zle opísala, ale moj program mi umožňuje v rámci uzavierkových prác cez tzv, fiktívny účet do dať do poriadku. Myslím si, že sa ani nič nestane, ak to účtuješ cez priebežné položky, hlavne, aby to bolo daňovo o.k. hlavne u tých záloh, ktoré nie sú ukončené v danom roku.
Áno ja to potom na konci roka vyčistím, no aj tak by som chcela vedieť či to ešte robí niekto tak ako ja, alebo si mám radšej opraviť účtovníctvo.
Ďakujem
Manual
04.03.05,16:28
Máš pravdu ja som to asi zle opísala, ale moj program mi umožňuje v rámci uzavierkových prác cez tzv, fiktívny účet do dať do poriadku. Myslím si, že sa ani nič nestane, ak to účtuješ cez priebežné položky, hlavne, aby to bolo daňovo o.k. hlavne u tých záloh, ktoré nie sú ukončené v danom roku.Cez priebežné položky sa zálohové platby neúčtujú. Priebežná položka je pohyb peňazí medzi poladňou a bankou a naopak a neovplyvňuje VOD ani POD. Predsa zálohová Fa je za niečo /tovar, material/ a to ovplyvňuje POD alebo VOD. Podla mňa je to správne tak ako píše Beata myslím v príspevku č.10
Pekný večer želám...
sway
04.03.05,16:38
V jednoduchom účtovníctve je záloha výdavkom OZD, takže zálohovú faktúru účtujem tak, že celú uhradenú sumu zaúčtujem ako výdavok OZD a keď mi dojde riadna faktúra, doúčtujem rozdiel a DPH.
súhlasím takto je to správne - podľa mňa!:o
Muška
04.03.05,17:41
Ak daňovník účtuje v JU a je platiteľom DPH, o zálohe účtuje ako o výdavku neovplyvňujúcom základ dane v členení na ostatný výdaj a DPH. Po uskutočnení dodávky tovaru zaúčtuje do peňažného denníka ako nepeňažnú operáciu túto sumu ako výdavok ovplyvňujúci základ dane v členení napr. nákup tovaru.
Uvedené platí od 1.1.2004
Zuzka
04.03.05,18:25
Ako píše Muška od 1.1.2004 záloha je výdavok neovplyvň. základ dane, až konečná faktúra je výdavok ovplyvň. ZD.
sway
04.03.05,18:32
Ak daňovník účtuje v JU a je platiteľom DPH, o zálohe účtuje ako o výdavku neovplyvňujúcom základ dane v členení na ostatný výdaj a DPH. Po uskutočnení dodávky tovaru zaúčtuje do peňažného denníka ako nepeňažnú operáciu túto sumu ako výdavok ovplyvňujúci základ dane v členení napr. nákup tovaru.
Uvedené platí od 1.1.2004
dobre, pri tovare, ale pri službe? - nezdá sa mi to nemáš §?:o
Beata
04.03.05,18:34
Muška hovorí o § 17 ods. 12 písm. b) zákona o dani z príjmov. Ten ale nehovorí, akým spôsobom máš účtovať, len o tom, do ktorého zdaňovacieho obdobia patrí prijatý, alebo poskytnutý preddavok. Takže viac menej sa tu jedná o prelom roka, kedy potrebujeme správne posúdiť čo je preddavkom nasledujúceho a čo bežného zdaňovacieho obdobia, už sme to niekde v Porade aj riešili.
Ale kde je napísané, že je preddavok VNZD? Áno, stáva sa VNZD vtedy, ak mi príde napr. zálohová fa na tovar v decembri 2004, ktorý dostanem povedzme v januári 2005...
Muška
04.03.05,18:38
dobre, pri tovare, ale pri službe? - nezdá sa mi to nemáš §?:oPodľa § 17 ods. 12 písm. b) zákona 595/2003 súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa §6, ktorý účtuje v sústave JU, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 tohoto zákona, je poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v zdaňovacom období, v zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.
sway
04.03.05,18:41
Muška hovorí o § 17 ods. 12 písm. b) zákona o dani z príjmov. Ten ale nehovorí, akým spôsobom máš účtovať, len o tom, do ktorého zdaňovacieho obdobia patrí prijatý, alebo poskytnutý preddavok. Takže viac menej sa tu jedná o prelom roka, kedy potrebujeme správne posúdiť čo je preddavkom nasledujúceho a čo bežného zdaňovacieho obdobia, už sme to niekde v Porade aj riešili.
Ale kde je napísané, že je preddavok VNZD? Áno, stáva sa VNZD vtedy, ak mi príde napr. zálohová fa na tovar v decembri 2004, ktorý dostanem povedzme v januári 2005...

s týmto plne súhlasím, ale iné ako tovar..., nie!
Muška
04.03.05,18:45
Beatka, si ma predbehla. Ale myslím si, že pokým nemám splnenú dodávku nemôžem ešte vedieť či to nakoniec vôbec bude môj výdavok.
Beata
04.03.05,18:59
Sway aj iné, zákon hovorí o službách, tovare a INOM PLNENÍ.
Muška veď ja som to hneď vedela, že my sme šikulky ;)... len dodám, väčšinou počas roka viem hneď posúdiť o aký preddavok ide, viacmenej sa sústredím na ten záver roka. Ale to už je jedno, veď nech si každý urobí tak, ako mu vyhovuje, dôležitý je konečný efekt. To s čím ale absolútne nesúhlasím je účtovať cez priebežné položky... tam to podľa mňa vôbec nemá čo robiť. Čo si myslíte sway a muška?!
sway
04.03.05,19:06
Sway aj iné, zákon hovorí o službách, tovare a INOM PLNENÍ.
Muška veď ja som to hneď vedela, že my sme šikulky ;)... len dodám, väčšinou počas roka viem hneď posúdiť o aký preddavok ide, viacmenej sa sústredím na ten záver roka. Ale to už je jedno, veď nech si každý urobí tak, ako mu vyhovuje, dôležitý je konečný efekt. To s čím ale absolútne nesúhlasím je účtovať cez priebežné položky... tam to podľa mňa vôbec nemá čo robiť. Čo si myslíte sway a muška?!
Dobre babulky, ale napríklad, začali mi dodávať nábytok do kancelárií, máme zmluvu na 300 000, už niečo doniesli, uhradila som zálohu 120 000.- vyúčtovanie bude až po ukončení ceých priestorov (dodavateľ nie je plátca DPH, takže s DPH to nič nemá), tak to si tých 120 000 nemôžem uplatniť v roku 2004? - to sa mi nezdá - fakticky to skonzultujem s auditorkou a vrátim sa k tomu.
A priebežné položky - samozrejme súhlasím! Ja som si cez ne účtovala omylné platby, ich príchod i odchod a auditorka mi povedala, nech si vytvorím iný účet, tie sú len na tok peniažkov kasa-banka.:o
Muška
04.03.05,19:48
Sway aj iné, zákon hovorí o službách, tovare a INOM PLNENÍ.
Muška veď ja som to hneď vedela, že my sme šikulky ;)... len dodám, väčšinou počas roka viem hneď posúdiť o aký preddavok ide, viacmenej sa sústredím na ten záver roka. Ale to už je jedno, veď nech si každý urobí tak, ako mu vyhovuje, dôležitý je konečný efekt. To s čím ale absolútne nesúhlasím je účtovať cez priebežné položky... tam to podľa mňa vôbec nemá čo robiť. Čo si myslíte sway a muška?!Priebežné položky sú myslím jasné, vždy to boli iba peniaze medzi pokladňou a bankou.
Beatka ja by som asi tie zálohy moc neustriehla, mám ich dosť. Tak ich robím, tak ako som písala.
Muška
04.03.05,19:52
Dobre babulky, ale napríklad, začali mi dodávať nábytok do kancelárií, máme zmluvu na 300 000, už niečo doniesli, uhradila som zálohu 120 000.- vyúčtovanie bude až po ukončení ceých priestorov (dodavateľ nie je plátca DPH, takže s DPH to nič nemá), tak to si tých 120 000 nemôžem uplatniť v roku 2004? - to sa mi nezdá - fakticky to skonzultujem s auditorkou a vrátim sa k tomu.
A priebežné položky - samozrejme súhlasím! Ja som si cez ne účtovala omylné platby, ich príchod i odchod a auditorka mi povedala, nech si vytvorím iný účet, tie sú len na tok peniažkov kasa-banka.:oJa by som žiadala od dodávateľa, aby mi vystavil aspoň čiastkovú faktúru. Ale potom si aj on musí dať príjem do zdaniteľného príjmu, zatiaľ to nemusí zdaňovať.
M0NIKA
04.03.05,20:15
Aj ja sa pridám so skúsenosťou:
v JÚ v Alfe zálohovú DF zaevidujem, úhradu zaúčtujem ako VNZD. S DPH nerobím nič.
Keď mi príde realizačná fa tak ju zaevidujem, zahrniem do DPH a interným dokladom "prenesiem" úhradu zálohovky na realizačnú fa (ako VOZD - napr. réžia), aby mi nefigurovala ako neuhradená.
Takže presne vidím, čo mám a čo nemám uhradené a všetky úhrady vidím aj v salde. :)
Vyšlé zálohovky ma našťastie obchádzajú. :D
Muška
04.03.05,20:17
Aj ja sa pridám so skúsenosťou:
v JÚ v Alfe zálohovú DF zaevidujem, úhradu zaúčtujem ako VNZD. S DPH nerobím nič.
Keď mi príde realizačná fa tak ju zaevidujem, zahrniem do DPH a interným dokladom "prenesiem" úhradu zálohovky na realizačnú fa (ako VOZD - napr. réžia), aby mi nefigurovala ako neuhradená.
Takže presne vidím, čo mám a čo nemám uhradené a všetky úhrady vidím aj v salde. :)
Vyšlé zálohovky ma našťastie obchádzajú. :Daj ja tak :p :cool:
luluhaha
18.04.05,10:56
Aj ja sa pridám so skúsenosťou:
v JÚ v Alfe zálohovú DF zaevidujem, úhradu zaúčtujem ako VNZD. S DPH nerobím nič.
Keď mi príde realizačná fa tak ju zaevidujem, zahrniem do DPH a interným dokladom "prenesiem" úhradu zálohovky na realizačnú fa (ako VOZD - napr. réžia), aby mi nefigurovala ako neuhradená.
Takže presne vidím, čo mám a čo nemám uhradené a všetky úhrady vidím aj v salde. :)
Vyšlé zálohovky ma našťastie obchádzajú. :D

Monika, prosím ťa, keď účtuješ ten interný doklad - ostrú faktúru, tak s dátumom platby predfaktúry?
dara
18.04.05,12:47
ja pricvaknem zálohvú faktúru k daňovému dokladu, naúčtujem iba ten.
Ako výdavok OZD.
M0NIKA
18.04.05,19:30
Monika, prosím ťa, keď účtuješ ten interný doklad - ostrú faktúru, tak s dátumom platby predfaktúry?S dátumom, ktorý je na realizačnej faktúre alebo o niečo neskorším. Vychádzam z toho, že interný doklad môžem "vyrobiť" až vtedy,keď mám tú fa v ruke.