cuchre
21.11.07,16:53
Dobry den,

som sa tu trosku hrabala,ale neviem najst odpoved na svoje otazky, asi mi tu niekto kvalifikovane poradi :)

v sucastnosti som studentkou PhD studia,
do 31.7.2007 som mala sucastne pracovny pomer na dobu urcitu,
1.1.2008 nastupujem na MD, cize musim prerusit studium, cim prestanem byt zamestnancom fakulty.
moje otazky:
1. mozem si narokovat matersky prispevok aj u predchadzajuceho zamestnavatela (pri nastupe na MD este som v 270 dnovej lehote), aj ekd som mu pisomne neoznamila svoju graviditu v case trvania pracovneho pomeru? cize staci doniest od lekara papier?
2. kedze sa 1.1.08 menia podmienky doktorandskeho studia,mna sa uz nedotknu?
3 odvody pocas materskej (zdravotne, dochodkove) plati za mna stat len do konca MD, pocas rodicovskej musim sama?

dakujem velmi pekne za odpovede :)
jankasm
21.11.07,19:04
Dobry den,

som sa tu trosku hrabala,ale neviem najst odpoved na svoje otazky, asi mi tu niekto kvalifikovane poradi :)

v sucastnosti som studentkou PhD studia,
do 31.7.2007 som mala sucastne pracovny pomer na dobu urcitu,
1.1.2008 nastupujem na MD, cize musim prerusit studium, cim prestanem byt zamestnancom fakulty.
moje otazky:
1. mozem si narokovat matersky prispevok aj u predchadzajuceho zamestnavatela (pri nastupe na MD este som v 270 dnovej lehote), aj ekd som mu pisomne neoznamila svoju graviditu v case trvania pracovneho pomeru? cize staci doniest od lekara papier?
2. kedze sa 1.1.08 menia podmienky doktorandskeho studia,mna sa uz nedotknu?
3 odvody pocas materskej (zdravotne, dochodkove) plati za mna stat len do konca MD, pocas rodicovskej musim sama?

dakujem velmi pekne za odpovede :)

Zo zamestnania máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch? Ako dlho si bola zamestnaná? Aký si mala VZ? Keďže si už vtedy bola tehotná, tak si v ochrannej lehote, lenže potom si mala to doktorandské, takže to neviem ako by to bolo.
Ak máš splnenú podmienku 270 dní, tak odporúčam od 1.1.2008 nájsť niekoho, kto by Ťa zamestnal so mzdou 28142,- /maximálny VZ na nemocenského poistenie/. V ten istý deň nastúpiš na MD. Materská bude počítaná z pravdepodobného VZ, ktorým bude maximum.
Odvody počas materskej za teba platí štát, na dôchodkové sa však musíš ísť na SP prihlásiť do 15 dní od narodenia dieťaťa. Počas RD za teba štát platí myslím len dôchodkové a zdravotné. ;)
cuchre
22.11.07,05:58
ako doktorand mam zatial platene vsetky odvody,cize aj tie do socialnej poistovne, takze mam tych 270 dni :) od 1.9.06 som popri dokotrandskom studiu ucila na pol uvazku do 31.7.07, tak mi bolo poradene, ze mam narok na materske aj odtial, pretoze som v ochrannej lehote.len som chcela vediet, ci to naozaj plati.
a dakujem za odpoved :)