rommy
21.11.07,19:00
Prajem príjemný pekný večer všetkým, chcela by som vás poprosiť o radu, stavali sme stavbu, a medzi faktúrami mám aj také veci ako kanalizácia, plynovodná prípojka a plynovod, vodovodné potrubie teraz neviem či to patrí k stavbe alebo sú to samostatné drobné stavby a odpisujem samostatne v 3os. v kolaudačnom rozhodnutí máme že: stavba je pripojená na plynovod.,vodovod. a kanalizačné siete... Poradíte prosím čo s tým?
rommy
22.11.07,07:30
Prosím neviem sa kvôli tomu pohnúť...:o
Braňo
22.11.07,07:45
Tieto veci sú príšlušenstvo stavby. Súčasťou kolaudácie predchádzali revízne správy na elektrické zapojenie, plynovú prípojky, vodu a kanalizáciu.
rommy
22.11.07,08:07
To som rada, už som sa bála že to budem musieť všetko rozratavať. Ďakujem za pomoc;)
betka
23.11.07,07:25
Rommy, vo fin.sprav. 3/1998 sa píše, čo je súčasťou stavby a odpisuje sa spolu s ňou v rovnakej OS:
- vykurovanie-rozvody UK, vykurovacie telesá s príslušenstvom
- vzduchotechnika: klíma, ventilátory...
- elektr.slové zariadenia a rozvody nízkeho napatia...
- vnútorný vodovod, požiarny vodovod, potrubia, zariadenia na ohrev, plynové odborné zariadenia do 50 kW, výtokové batérie, vnútorná kanalizácia.....

Oddelene od stavieb odpisujeme, i napriek ich pevnému spojeniu so stavbou:
- zariadenia vodovodných čerpacích staníc, úpravovní vody, čistiarní odpadových vôd
- vzducotechnika pre zabezpečenie výrobného procesu
- zariad. na výrobu a premenu el. energie, záložné zdroje el. energie....
- protipožiarne zariadenia vo výrobe
.......
Danka2000
11.01.08,13:12
dal by sa mi poslať fin.sprav.3/1998 s tou prílohou čo je súčasťou stavieb? Emailom na danka2000@azet.sk. Dík
mudroš
14.01.08,09:56
dal by sa mi poslať fin.sprav.3/1998 s tou prílohou čo je súčasťou stavieb? Emailom na danka2000@azet.sk. Dík
S tými prípojkami to nie je celkom tak jednoduché. Podľa Stavebného zákona (§136b)
(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to
a)prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b)podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.
(7) Za drobné stavby sa považujú aj
a)stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b)oplotenie,
c)prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d)nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.
(8) Za drobné stavby sa nepovažujú stavby skladov horľavín a výbušnín, stavby pre civilnú ochranu, stavby pre požiarnu ochranu, stavby uránového priemyslu a jadrových zariadení, vodné stavby, stavby čerpacích staníc kvapalných palív, skvapalnených plynov alebo stlačených plynov pre pohon motorových vozidiel, stavby prečerpávacích staníc horľavých kvapalín, horľavých plynov a stavby plniarní tlakových nádob horľavým plynom alebo horenie podporujúcim plynom.
(9) Stavbami na obranu štátu sú stavby zriaďované na pozemkoch vo vlastníctve štátu, v správe ministerstva obrany alebo v správe rozpočtových organizácií a príspevkových organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva obrany alebo v správe právnických osôb v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva obrany. Stavbami na obranu štátu sú aj stavby zriaďované na pozemkoch iných právnických osôb a fyzických osôb, ku ktorým má ministerstvo obrany, rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva obrany alebo právnické osoby v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva obrany právo nájmu alebo právo ich užívať na základe iného právneho vzťahu.

Prípojky teda sú drobné stavby. Stavebný odborník by mal vedieť, Aká časť prípojky je súčasťou stavby a kedy je to už samostatná "drobná stavba". Tá sa potom daňovo odpisuje v 3. odpisovej skupine.