betina
21.11.07,19:14
Prosim surne potrebujem poradit: Mame zamestnanca na dohodu o vykonani prace, s ktorym mame dohodnutu sluzbu, ktoru ma vykonat do konca roka. Mozem mu vyplatit celu odmenu teraz v novembri, cize aj za mesiac november aj december???? :confused:
Myslim, ze ziadny zakon mi nezakazuje vyplatit odmenu vopred ale nie som si ista, tak prosim poradte....

Vo vykaze za mesiac november na socialnu poistovnu uvediem dohodara a dam mu tam celu odmenu a tiez si vypocitam urazove a garancne poistenie z celej odmeny a odvediem este do konca tohto roka. Spravne???

Prosim surne potrebujem zistit, ci to bude spravne, aby som sa nedostala do nejakych problemov... Dakujem vsetkym
KEJKA
21.11.07,18:16
dohodu vyplatíš v lehote (v mesiaci) podľa uzavretej dohody. A následne odvody - nie do konca roka, ale pri výplate odmeny.
vikinka
21.11.07,18:21
Predpokladám,že odmenu a spôsob vyplatenia máte dohodnuté v dohode,môžete vyplatiť aj skôr,odvody urobíte tak ako ste napísali.V 11/07 z celej odmeny.
betina
21.11.07,18:23
Dohodu mam uzatvorenu dnes a odmenu by som vyplatila 30.11.2007 za november ale chceli by sme mu vyplatit celu odmenu cize aj za december,spolu vsetko 30.11.2007 mozeme?

No a potom by sme vo vykaze na soc. poist. za november uviedli celu odmenu. Termin na podanie vykazu je 30.12. a dovtedy musime aj zaplatit poistne. Spravne?
KEJKA
21.11.07,18:25
písala som že odvody platíš spolu s odmenou. Výkazy podáš do 30.12. Daň do 5 dní po výplate odmeny.
betina
21.11.07,18:26
Dakujem Vikinke za nazor dufam, ze sa nemylime. Este raz dakujem.
betina
21.11.07,18:31
Kejka ide o nizku sumu 3000 mesacne a ma aj podpisane vyhlasenie. Cize nezdanujem. A vyplatim 30.11.2007 spolu 6000,-- Sk. Tuto sumu uvediem vo vykaze na Soc.poist. do 30.12.2007 a odviem urazove poistenie 48 + garancne 15 tiez do 30.12.2007?
KEJKA
21.11.07,18:51
ked vyplatíš 6000,- tak je to už predavková daň. Ale máš pravdu - odpočitateľná suma na mesiac je aj tak nižšia, nezdaňuješ.
a odvody - už ma tvoja reakcia zneisťuje - sú splatné v deň výplaty mzdy. Snáď to niekto potvrdí.
Dátum výkazu - dátum jeho podania je niečo iné.
vikinka
21.11.07,18:55
Tak mu vyplať odmenu za december v novembri zálohovo a do mzdy ju vyúčtuj v decembri.
Paula
21.11.07,18:55
zo stránky www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)

Odvod poistného, platenie poistného, splatnosť poistného
Zamestnávateľ, ktorý je povinný platiť poistné, je povinný poistné odvádzať. Za zamestnanca odvádza poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti zamestnávateľ. Zamestnávateľ vykoná zrážku poistného, ktoré je povinný platiť zamestnanec. Poistné sa platí na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu. Ak zamestnancovi trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné sa platí len za túto časť. Poistné sa platí bezhotovostným stykom, poštovou poukážkou alebo v hotovosti v Sociálnej poisťovni. Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň. Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici poukázala v nesprávnej sume, Sociálna poisťovňa poukázanú sumu rozdelí pomerne podľa jednotlivých sadzieb
KEJKA
21.11.07,19:01
takže moja neistota je oprávnená. Ak mzdu vyplatím 7.12., termín nemám určený, je to len "zvyk", odvody môžem uhradiť 30.12.
áno?
vikinka
21.11.07,19:04
Áno, ak mzda je za november a nie je určený termín výplaty,povinnosť odviesť odvody je do 31.12.
betina
21.11.07,19:17
Rozumiem tomu spravne teda mozem 30.11. vyplatit odmenu za november a aj za december. Kedze je to odmena za november a nemam urceny vyplatny termin, povinnost odviest urazove a garancne mam do 31.12? Naozaj nebude problem, ze vyplatim aj decembrovu odmenu v novembri? Ved ked si do dohody dam, presne co ma urobit a uvediem tam termin, ze to musi stihnut do 31.12. a v kolonke odmena dohodneme sumu 6000 (3000+3000 s tym, ze ju uhradzame predom pred splnenim ulohy tak by nemal byt problem ze?

Ved dane sa to netyka a uhradu poistneho vlastne zrealizujem nie neskor ale prave naopak skor. Cize nemala by som byt nikym sankciovana ze?


Dakujem Vam Vikinka a Kejka
KEJKA
21.11.07,19:24
určite nie . nie ako nemaj pochybnosti.
Paula
21.11.07,19:25
Zaujímalo by ma, o akú službu ide. Ak sa netýka napr. spracovania decembrových údajov, alebo nie je nutná prítomnosť dotyčného v decembri, potom by som urobila dohodu o ukončení dohody k 30.11. s dvojnásobnou odmenou za 11/07, keď už ho chcete vyplatiť skôr. Ale záleží na službe, čoho sa týka.
Marta V
21.11.07,19:38
Ak má službu vykonať do konca roka, ja by som mu nevyplácala za december mzdu vopred v novembri. Radšej by som to poriešila tak ako píše Paula - dohodou o ukončení dohody k 30. 11. a vyplatila by som mu celú sumu v novembri.
KEJKA
21.11.07,19:48
žiaden zákon nezakazuje dohodnúť výplatu odmeny.
Okrem toho ide o DOVP, kde by skôr mala byť dohodnutá jednorazová odmena, pričom zákon umožňuje vyplácať po častiach. Takže akvyplatí 6000 Sk jednorazovo za november, je to absolútne v poriadku.
KEJKA
21.11.07,20:45
jasne...to je riziko.
betina
21.11.07,21:14
O to sa Andrej nebojim, je to dobry znamy z rodiny. Cize takato tema otvorena urcite nebude. Obavy mam akurat z toho ci to bude v poriadku v suvislosti so socialkou, kedze dan neplati tak danoveho uradu sa to netyka. Ale aj tak dakujem za tvoj nazor Andrej.
azuz
22.11.07,06:50
A čo zaplatiť a zúčtovať mu za november v novembrových výplatách sumu 3000,- Sk a v decembri mu zaplatiť zálohu na december vo výške 3000,- Sk, ktorú potom zúčtuješ v decembrových výplatách v riadnom výplatnom termíne?