eva16
21.11.07,18:22
Chcem sa poradiť: Firma v SR platiteľ DPH sprostredkovala prácu do zahraničia(stavebné práce) t.z. služby vykonané na nehnuteľnosti. SZČO platiteľ DPH v SR, ktorý túto službu vykonal by mal fakturovať za tieto služby bez DPH, nakoľko dodanie služby je v zahraničí. Uvažujem správne? A čo ten SZČO? Musí sa registrovať v zahraničí ako platca DPH? Prosím poradte. Ďakujem
eva16
22.11.07,05:43
Ahojte, tak čo mi nik neodpovedá? Som sa zle opýtala? Vie mi niekto poradiť. Je to súrne...
Dakujem
sway
22.11.07,05:51
Chcem sa poradiť: Firma v SR platiteľ DPH sprostredkovala prácu do zahraničia(stavebné práce) t.z. služby vykonané na nehnuteľnosti. SZČO platiteľ DPH v SR, ktorý túto službu vykonal by mal fakturovať za tieto služby bez DPH, nakoľko dodanie služby je v zahraničí. Uvažujem správne? A čo ten SZČO? Musí sa registrovať v zahraničí ako platca DPH? Prosím poradte. Ďakujem

Konkretizuj, pýtaš sa na sprostredkovanie , alebo výkon firmy ktorá skutočne mala plnenie v zahraničí.
Ak SZČO ktorá skutočne mala plnenie v zahraničí, je fakturácia bez DPH.
Na faktúre musí uviesť, že ide o plnenie oslobodené od DPH a taktiež číslo platiteľa DPH - odberateľa. V zahraničí sa registrovať nemusí.
Ak sa pýtaš na sprostredkovanie - bude to s DPH faktúra na SZČO.
správne som pochopila?
Lydka R
22.11.07,13:59
Idem vystavovať podobné fa a nie som si istá.
Slovenský SZČO, neplatiteľ DPH nikde vykonáva stavebné práce na nehnuteľnosti v Holandsku. Objednávateľom je slovenská s.r.o., ktorá tiež nie je nikde registrovaná pre DPH. Skúste sa na to pozrieť.
sway
22.11.07,14:06
Idem vystavovať podobné fa a nie som si istá.
Slovenský SZČO, neplatiteľ DPH nikde vykonáva stavebné práce na nehnuteľnosti v Holandsku. Objednávateľom je slovenská s.r.o., ktorá tiež nie je nikde registrovaná pre DPH. Skúste sa na to pozrieť.


Ak nie je nik platiteľom DPH, tak vystavíš faktúry a hotovo, nepochopila som čo ťa trápi.... ???
Lydka R
22.11.07,14:21
Ak nie je nik platiteľom DPH, tak vystavíš faktúry a hotovo, nepochopila som čo ťa trápi.... ???

Nemala som odvahu napísať to isté, aj keď ma to napadlo ako prvé. Načisto som sa doplietla z príkladov na stavebné práce v zahraničí, ktoré už hodnú chvíľu študujem. Dookola samá registračná povinnosť, prenášanie povinnosti, zdaniteľné osoby...
Nedá sa mi prideliť bod, tak aspoň súhlas
sway
22.11.07,14:32
Nemala som odvahu ..............

OK :):):);)
Katarína Cigánová
22.11.07,14:35
S tou DPH to nie je také jednoduché ,Ak je miesto ZP nap. v Holandsku a pracuje tam slovenský živnostník, je potrebné zistit podľa holandských zákonov o DPH ako je to s registráciou zahraničných osôb. Toto treba vediet , lebo napr. ak pracuje na Slovensku zahraničný podnikateľ , napr, český, je úplne jedno že v ČR nie je registrovaný, v SR sa registrovať musí. Nemusí sa registrovať iba v prípade, že môže preniesť daňovú povinnosť na objednávateľa / tento musí byť registrovaný /.
Lydka R
22.11.07,14:45
S tou DPH to nie je také jednoduché ,Ak je miesto ZP nap. v Holandsku a pracuje tam slovenský živnostník, je potrebné zistit podľa holandských zákonov o DPH ako je to s registráciou zahraničných osôb. Toto treba vediet , lebo napr. ak pracuje na Slovensku zahraničný podnikateľ , napr, český, je úplne jedno že v ČR nie je registrovaný, v SR sa registrovať musí. Nemusí sa registrovať iba v prípade, že môže preniesť daňovú povinnosť na objednávateľa / tento musí byť registrovaný /.

No a som doma. To je presne to, prečo som nemala odvahu.
Môj prípad je navlas rovnaký, ako popisuješ, pretože SZČO nemôže preniesť povinnosť na slovenskú s.r.o., nakoľko tá nie je v Holandsku pre DPH registrovaná.
sway
22.11.07,16:04
S tou DPH to nie je také jednoduché ,Ak je miesto ZP nap. v Holandsku a pracuje tam slovenský živnostník, je potrebné zistit podľa holandských zákonov o DPH ako je to s registráciou zahraničných osôb. Toto treba vediet , lebo napr. ak pracuje na Slovensku zahraničný podnikateľ , napr, český, je úplne jedno že v ČR nie je registrovaný, v SR sa registrovať musí. Nemusí sa registrovať iba v prípade, že môže preniesť daňovú povinnosť na objednávateľa / tento musí byť registrovaný /.

Tak som zasa aj ja múdrejšia :)
takto som nad tým neuvažovala..., tak treba zistiť Holandský zákon o DPH..., no lebo tiež by mala byť zrejme registrácia v závislosti od obratu....,
držím palce...;), ja tu nepomôžem...:rolleyes:
Lydka R
22.11.07,19:11
Tak som zasa aj ja múdrejšia :)
takto som nad tým neuvažovala..., tak treba zistiť Holandský zákon o DPH..., no lebo tiež by mala byť zrejme registrácia v závislosti od obratu....,
držím palce...;), ja tu nepomôžem...:rolleyes:

Hľadala som na internete všelijaké stránky, kde by som sa dostala k holandskému zákonu DPH, tak som len tak čiastkovo pochopila, že od obratu závisí registrácia (tak ako u nás) len tých subjektov, ktoré majú v Holandsku sídlo alebo prevádzkáreň. Takže idem študovať ďalej, ale neviem či k niečomu dospejem, keďže po holandsky neviem. Nenatrafili ste niekto aspoň na anglickú alebo nemeckú verziu holandského zákona o DPH?
Katarína Cigánová
23.11.07,06:37
A na obrat pozor . Na zahranicny subjekt sa nemusi pozerat rovnako ako na domaci. Ved aj náš zákon o DPH pri registrácii zahr. subjedktu neskúma obrat. ten v momente ako začnew podnikať podlieha registrácii ./ s výnimkou prenosu povinnosti DPH /
sway
23.11.07,07:34
A na obrat pozor . Na zahranicny subjekt sa nemusi pozerat rovnako ako na domaci. Ved aj náš zákon o DPH pri registrácii zahr. subjedktu neskúma obrat. ten v momente ako začnew podnikať podlieha registrácii ./ s výnimkou prenosu povinnosti DPH /

a ešte som múdrejšia;)
tu je výborné to, že človek si všimne veci s ktorými nerobí a ostanú mu potom v hlave lepšie ako pri čítaní zákona....:)