redi
21.11.07,19:32
Surne by som potrebovala poradit. Prosim Vas, co vsetko treba vybavit pri dohode o vykonani prace s dochodcom? Moj ocino je zivnostnik, ale doteraz nikoho nezamestnaval. Aky cas pred tym, ako zacne dochodca vykonavat pracu, by ho mal zivnostnik zahlasit v Soc.poistovni? Staci aj v ten den? Dakujem velmi pekne
Zoltán Kovács
21.11.07,18:35
Surne by som potrebovala poradit. Prosim Vas, co vsetko treba vybavit pri dohode o vykonani prace s dochodcom? Moj ocino je zivnostnik, ale doteraz nikoho nezamestnaval. Aky cas pred tym, ako zacne dochodca vykonavat pracu, by ho mal zivnostnik zahlasit v Soc.poistovni? Staci aj v ten den? Dakujem velmi pekne
Keď doteraz nemal žiadnych zamestnancov, tak najprv sa musí prihlásiť ako zmastnávateľ do SP, až potom prihlásiť brigádnika. Stači v ten deň keď nastupuje do práce. A nezabudnúť j na DÚ registrovať sa ako platiteľ dane zo závislej činnosti.
betina
21.11.07,18:36
den pred nastupom mas povinnost prihlasit. Ak nestihas zajst na pobocku tak mozes faxom alebo emailom ci sms a potom do 3 dni pisomne dorucis registracny list fo na pobocku.
Lydka R
21.11.07,18:40
Surne by som potrebovala poradit. Prosim Vas, co vsetko treba vybavit pri dohode o vykonani prace s dochodcom? Moj ocino je zivnostnik, ale doteraz nikoho nezamestnaval. Aky cas pred tym, ako zacne dochodca vykonavat pracu, by ho mal zivnostnik zahlasit v Soc.poistovni? Staci aj v ten den? Dakujem velmi pekne

Do soc. poisťovne musí byť dohodár (nerozlišuje sa či je dôchodca alebo nie) prihlásený najneskôr pred začatím výkonu práce, teda v podstate stačí aj v ten deň, ale podpisuješ čas prevzatia prihlášky.
redi
21.11.07,18:57
Dakujem vam vsetkym :-) velmi ste mi pomohli
michelle84
20.02.08,09:19
Dôchodca celý rok pracoval na základe dohôd (obidva typy) v jednej firme. Môže sa mu vykonať RZD alebo si musí sám podať DP?
Denda
20.02.08,09:25
Dôchodca celý rok pracoval na základe dohôd (obidva typy) v jednej firme. Môže sa mu vykonať RZD alebo si musí sám podať DP?
Ak nemal za rok 2007 nárok na odpočítateľnú položku z dôvodu, že je poberateľom starobného dôchodku k 1.1.2007, tak sa mu ročné zúčtovanie dane vykonať nemôže. Ak mal celkové príjmy do výšky 47808,- Sk a bola mu zrazená daň podľa §43, môže si podať daňové priznanie a podľa §46 Zákona o dani z príjmov žiadať zrazenú daň naspäť.

Opravené: Ak si dôchodca neuplatňoval odpočítateľnú položku v priebehu roka u nikoho, môže požiadať o ročné zúčtovanie dane kohokoľvek u koho poberal príjmy zo závislej činnosti.
Evanka
20.02.08,09:29
Dôchodca celý rok pracoval na základe dohôd (obidva typy) v jednej firme. Môže sa mu vykonať RZD alebo si musí sám podať DP?
Môže mu RZD urobiť aj zamestnávateľ, ak však bude chcieť uplatniť vrátenie dane vybratej zrážkou, bude si musieť podať DP sám.
Denda
20.02.08,10:09
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom a doplním, že v prípade ak si neuplatňoval u žiadneho odpočítateľnú položku, môže požiadať ktoréhokoľvek zamestnávateľa, ktorý v priebehu zdaňovacieho obdobia vyplácal príjmy zo závislej činnosti.