Ala08
21.11.07,18:44
Ahojte poraďáci. Už som na tejto stránke prečítala takmer všetko, čo sa tu popísalo o prenájme bytu. Potrebujem však zistiť jednu dležitú vec. Ak sa prenajíma byt v spoluvlastníctve je potrebné aby sa na DU prihlásili obaja
manželia? Ide o konkrétny prípad kedy manžel je živnostník ( nepodniká však v oblasti prenájmu) a manželka je v pracovnom pomere. Na DU tvrdia,že manžel sa nemusí prihlásiť, lebo je prihlásený ako živnostník ale manželka áno. Takže mi z toho vychádza, že ak manželia prenajímajú byt, ktorý majú v spoluvlastníctve musia byť obaja prihlásení aj keď pravdebodobne bude príjem z prenájmu zdaňovaný len jednému z nich.
abel
21.11.07,17:51
Ide o to, aby ten, ktorý bude priznávať príjem z prenajímanej nehnuteľnosti, mal pridelené DIČ. Pokiaľ manžel už DIČ pridelené má ( z dôvodu vykonávania živnosti), registrovať sa nemusí. Ak si chcú príjem deliť, musí sa zaregistrovať aj manželka, do registračného listu napíše prevažujúcu činnosť: prenájom.
Neviem, prečo chce príjem z prenájmu priznávať len jeden z nich. Ak si príjem rozdelia na polovicu, každý z nich si môže znížiť ten príjem o 5-násobok životného minima a tiež uplatniť 40-% výdavky. Keďže nepoznám podrobnosti, mne sa zdá určite výhodnejšie za 5 minút bezplatne podať jeden registračný list a ušetriť tak na daniach peknú sumu.
Pinus
11.12.07,11:12
Mám prípad: Zmluva o prenájme bytu je písana na manžela(-mňa) aj manželku. Nie sme majitelia. Byt po nebohom bude prevedený na našu neplnoletú dcéru.
1/môžeme príjem rozdeliť na tri osoby :ja +manželka+ dcéra(neplnoletá) ?
2/ Ja aj manželka máme trvalé zamestnanie. Myslím , že za túto činnosť nám bude odčítané 5x živ. minimum. Z prenájmu si môžeme odčítať 5x živ. minimum ešte raz?
hrosik
12.12.07,15:14
Dobry den. Rad by som sa k tejto teme spytal nasledovne: Ak uvazujem o prenajme nehnutelnosti, akym sposobom sa to nahlasuje na danovom urade? Treba k tomu napriklad dolozit kopiu najomnej zmluvy?
A nasledne, akym sposobom pri podavani danoveho priznania zdokladujem, kolko som na tom prenajme zarobil?

Za odpoved vopred dakujem.
Zoltán Kovács
12.12.07,15:45
Dobry den. Rad by som sa k tejto teme spytal nasledovne: Ak uvazujem o prenajme nehnutelnosti, akym sposobom sa to nahlasuje na danovom urade? Treba k tomu napriklad dolozit kopiu najomnej zmluvy?
A nasledne, akym sposobom pri podavani danoveho priznania zdokladujem, kolko som na tom prenajme zarobil?

Za odpoved vopred dakujem.

Pri registrácii treba myslím priložiť nájomnú zmluvu. Pri podávaní daňového priznania nedokladuješ svoj príjem, to musíš urobiť až pri daňovej kontrole.
Zoltán Kovács
12.12.07,15:49
Mám prípad: Zmluva o prenájme bytu je písana na manžela(-mňa) aj manželku. Nie sme majitelia. Byt po nebohom bude prevedený na našu neplnoletú dcéru.
1/môžeme príjem rozdeliť na tri osoby :ja +manželka+ dcéra(neplnoletá) ? Ak nehnuteľnosť bude v majetku neplnoletej osobe, potom aj daňové priznanie podáva tá neplnoletá osoba, samozrejme v zastúpení zákonného zástupcu (rodiča). Teda príjem sa nebude deliť.
2/ Ja aj manželka máme trvalé zamestnanie. Myslím , že za túto činnosť nám bude odčítané 5x živ. minimum. Z prenájmu si môžeme odčítať 5x živ. minimum ešte raz? Tejto otázke ceľkom nerozumiem. Pri príjmoch z prenájmu sa 5násobok živ.minima sa odpočítava iba raz. Kde by ste chceli odpočítavať druhýkrát? Čo myslíte pod pojmom "táto činnosť"? Pri príjmoch zo závislej činnosti sa neodrátava živ.minimum, ale sa uplatňuje nezdaniteľné čiastka. A to je iná kategória ako životné minimum

...............................................
abel
12.12.07,16:06
Pri registrácii treba myslím priložiť nájomnú zmluvu. Pri podávaní daňového priznania nedokladuješ svoj príjem, to musíš urobiť až pri daňovej kontrole.
Najprv sa nájomná zmluva vyžadovala, teraz vraj boli na daňových úradoch usmernení, že nájomná zmluva sa neprikladá.
abel
12.12.07,16:12
Dobry den. Rad by som sa k tejto teme spytal nasledovne: Ak uvazujem o prenajme nehnutelnosti, akym sposobom sa to nahlasuje na danovom urade? Treba k tomu napriklad dolozit kopiu najomnej zmluvy?
A nasledne, akym sposobom pri podavani danoveho priznania zdokladujem, kolko som na tom prenajme zarobil?

Za odpoved vopred dakujem.
V podstate len vypíšeš prvú a druhú stranu Prihlášky http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskafo.pdf

kde sú tvoje rodné číslo, meno, priezvisko, bydlisko a v riadku 21 uvedieš prenájom. U nás ešte požadovali pripísať, od ktorého roku sa prenajíma a ešte v riadku 5 dáš krížik, že ide o registráciu pre daň z príjmu.
Johanka
12.12.07,16:13
Na DÚ boli usmernení, aby nevyžadovali to, čo nevyžaduje zákon. Ale ako zdroj klebiet a nadobudnutie prehľadu o tom, kto s kým a za koľko ,to mali dobre vymyslené ;).
abel
12.12.07,16:32
Johanka, ale divíš sa im? Ešte dodnes je na stránke drsr oznámenie z 31. 8. 2007, ktoré bola 3. 10. 2007 doplnené o odpovede na otázky 15 a 16....
hrosik
12.12.07,20:49
Johanka, ale divíš sa im? Ešte dodnes je na stránke drsr oznámenie z 31. 8. 2007, ktoré bola 3. 10. 2007 doplnené o odpovede na otázky 15 a 16....


Dakujem Vam vsetkym za odpovede!

Ak mozem, este by som sa spytal ohladom tych "Otazok a odpovedi".
Som 1/2 vlastnikom rodinneho domu. A teda by som chcel prenajimat len tu svoju cast (nejde o samostatnu bytovu jednotku). Podla Otazky c.2 v tom dokumente to vyzera, ze by som sa nemusel registrovat, alebo sa mylim?
Ak by som sa nemusel registrovat, znamena to, ze potom ani nebudem musiet tento prijem uviest do danoveho priznania?
KEJKA
12.12.07,20:54
príjmy musíš priznať, tu ide len o legislatívnu zmenu, povinnosť registrácie umožní vyššiu účinnosť kontroly.
Povinnosť registrácie sa vzťahuje len na samostatnú bytovú jednotku, takže zrejme do najbližšej novely sa registrovať netreba.
hrosik
12.12.07,21:08
príjmy musíš priznať, tu ide len o legislatívnu zmenu, povinnosť registrácie umožní vyššiu účinnosť kontroly.
Povinnosť registrácie sa vzťahuje len na samostatnú bytovú jednotku, takže zrejme do najbližšej novely sa registrovať netreba.


Dakujem za odpoved.
V tejto diskusii som za par hodin zistil viac ako z 10 novinovych clankov... Fakt super, dakujem.
zelileci
04.01.08,12:05
Dobry den,
neviem ci tato tema este "zije" mal by som vsak k nej jednu otazku.

Ako vlastnik bytu som dal tento do vypozicky osobe (bezplatne) , ktora ho planuje dalej prenajat. Vznika povinnost registracie na DU aj mne, alebo staci ak sa registruje prenajimatel?

Este jedna otazka trosku mimo temu. Mam nadalej trvaly pobyt v tomto byte, neprenajimam ho ja ako vlastnik, vznikaju mi dake "obmedzenia" v pripade pradaja tohto bytu? Mam na mysli nemoznost uplatnit si ulavu na dani z predaja nehnutelnosti?

Dakujem za rady.
kpdal
13.02.08,11:57
ahojte, na danovom urade sice boli usmerneny, ale nie na kazdom, kedze od 1.2.2008 prenajimame byt, tak som sla na DU Poprad, vopred som sa informovala uz v BA, co treba predlozit. (zijem v BA ale trv.pobyt mam v PP) a tetuska chcela vyplnit registraciu + prilohy +predlozit original zmluvy. Overovala som este na KE a PO, tam to netraba, takze kazdy DU ma svoje predpisy. este, ze mame tolko zakonov. dakujeme vam, statne organy.
willma
13.02.08,12:17
ahojte, na danovom urade sice boli usmerneny, ale nie na kazdom, kedze od 1.2.2008 prenajimame byt, tak som sla na DU Poprad, vopred som sa informovala uz v BA, co treba predlozit. (zijem v BA ale trv.pobyt mam v PP) a tetuska chcela vyplnit registraciu + prilohy +predlozit original zmluvy. Overovala som este na KE a PO, tam to netraba, takze kazdy DU ma svoje predpisy. este, ze mame tolko zakonov. dakujeme vam, statne organy. Na tvojom mieste by som DÚPoprad požiadala nech mi ukážu na základe čoho požadujú originál nájomnej zluvy
dotaz
28.03.08,11:40
ako je to sprihlasovanim sa na DU pri prenajme nehnutelnosti pred 1.9.07, ak prenajom bol v case od 20.1.07 do 31.5.07?

aj v tomto pripade sa bolo treba prihlasit-registrovat?
ZuzanaP
28.03.08,11:44
Myslím, že nie, lebo prenájom netrval v čase platnosti novely zákona.
dotaz
28.03.08,12:09
to mi odlahlo, vdaka
pazll
03.04.08,04:47
Takže registrovať sa je potrebné aj vtedy ak prenajímam len jednu či dve izby? /som výlučným vlastníkom bytu, bývam tam a mám tam aj trvalý pobyt/
willma
03.04.08,05:33
registrovaný je len prenájom a nie podnájom
Marína
03.04.08,08:01
Takže registrovať sa je potrebné aj vtedy ak prenajímam len jednu či dve izby? /som výlučným vlastníkom bytu, bývam tam a mám tam aj trvalý pobyt/
Pozri http://www.porada.sk/696123-post5.html
Ingrid Ondruskova
04.02.09,13:12
Chcem prenajímať garáž za 40,-EUR mesačne, mám sa registrovať na DÚ ? Ale príjmy z prenájmu do cca 800,-EUR ročne sú oslobodené od daní....
mysimis
04.02.09,13:22
Napriek tomu sa registrovať musíš. Na DÚ nahlasuješ, že niečo prenajímaš.
Ingrid Ondruskova
04.02.09,15:19
Napriek tomu sa registrovať musíš. Na DÚ nahlasuješ, že niečo prenajímaš.
Žiaľ, potvrdzujem, je to pravda, práve som sa vrátila s nášho DÚ...
zuzanar
30.07.09,10:48
Prosím Vás ak prenajímajú manželia - obidvaja uvedený v nájomnej zmluve spoločný objekt a každý bude zdaňovať polovicu nájomného, musia sa obidvaja registrovať na DU? Jeden z nich podniká a už je registrovaný - tomu stačí poslať oznámenie o nájme? Treba prikladať nájomnú zmluvu k registrácii?
Ďakujem.
Mária.K.
30.07.09,11:55
Prosím Vás ak prenajímajú manželia - obidvaja uvedený v nájomnej zmluve spoločný objekt a každý bude zdaňovať polovicu nájomného, musia sa obidvaja registrovať na DU? Jeden z nich podniká a už je registrovaný - tomu stačí poslať oznámenie o nájme? Treba prikladať nájomnú zmluvu k registrácii?
Ďakujem.
Myslím si, že ak budú obidvaja zdaňovať, mali by obidvaja byť aj registrovaní. Čítala som aj výklady, že ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, stačí, ak sa bude registrovať jeden z manželov. Zo zákona však priamo takáto skutočnosť nevyplýva a ak príjem chcú zdaňovať obaja manželia, určite je bezpečnejšie, ak budú obaja aj registrovní. Nikdy neviete, za čo sa začnú rozdávať pokuty. Ak je jeden z manželov registrovaný z iného dôvodu, musí do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom prenajal byt, nebytový priestor alebo nehnuteľnosť (okrem pozemku) oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému daňovému úradu. V rovnakej lehote neregistrovaný manžel podáva žiadosť o registráciu. Zákon priamo nehovorí, že musíš pri registrácii predložiť daňovému úradu nájomnú zmluvu, ale viem, že náš daňový úrad ju pýta. Chcú mať istotu, že registrácia je oprávnená.
Zita5
30.07.09,12:07
Prosím Vás ak prenajímajú manželia - obidvaja uvedený v nájomnej zmluve spoločný objekt a každý bude zdaňovať polovicu nájomného, musia sa obidvaja registrovať na DU? Jeden z nich podniká a už je registrovaný - tomu stačí poslať oznámenie o nájme? Treba prikladať nájomnú zmluvu k registrácii?
Ďakujem.


http://www.porada.sk/546915-post77.html

Z dokumentov vyberám:

5. Otázka:
Spolu s manželkou vlastníme byt (bezpodielové spoluvlastníctvo), ktorý sme prenajali, teda sa na nás vzťahuje povinnosť registrácie. Musia sa registrovať obaja manželia, alebo stačí, keď túto povinnosť splní jeden z manželov ?

Odpoveď:
V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov.

Doplním : ten z manželov , ktorý je už registrovaný ako SZČO , len písomne oznámi DU , že začal prenajíma nehnuteľnosť .Druhý z manželov , pokiaľ sú obaja na zmluve ,sa bude registrovať .
chudaska
29.03.10,06:50
dobrý den, musi sa prihlasit aj zivnostnik, ktory je v prenajme a cast z tej prenajatej nehnutelnosti da tiez do prenajmu? Alebo musi sa len vlastnik hlasit na DÚ?
Dakujem