Miriiam
22.11.07,08:25
Dobrý deň poraďáci.Mám problém s ktorým potrebujem súrne poradiť. Mali sme uzavretú nájomnú zmluvu na dobu určitú t.j.od 1.10.1999 do 30.9.2000. I keď bola zmluva ukončená,pokračovali sme v nájme i naďalej a platili sme nájom.Ale nastal problém,lebo sme chceli do budovy investovať väčšiu sumu peňazí a mali sme záujem pokračovať v nájme. Tak sme žiadali od prenajímateľa obnovenie zmluvy, chceli sme mať záruku, že naša investícia nebude zbytočná. Ale prenajímateľ s tým nesúhlasil. Tak sme sa z tadiaľ vysťahovali 3.10.2007 bez akejkoľvek výpovede z našej strany, pretože zmluva nebola platná.Ale 23.10. nám prenajímatešľ poslal výpoveď z náj.zmluvy a k tomu ešte nám vystavil faktúru na október a november 2007.Faktúry chcem vrátiť, ale neviem, či na to mám právo a či prenajímateľ konal správne.Poraďte mi ako to mám riešiť. Ďakujem
Tanče
22.11.07,07:50
§676 občiansleho zákonníka, skončenie nájmu:
1) nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorá sa dojednal, ak sa prenajímateľ nedohodne inak.
2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu s obnovuje na túto dobu.

§677
2) Ak osobitný zákon neustnovuje inak, nájomnú zmluvu možno vypovedať pri nájmoch nehnuteľností v trojmesačnej lehote a pri nájmoch hnuteľných vecí v jednomesačnej lehote.

Z tohto mi vyplýva, že ste pokračovali v nájme, pretože ste neukončili nájom 30.9.2007 ale ste odišli AŽ 3.10.2007. (Ak ste sa teda predtým nedohodli že končíte nájom k 30.9.2007?) Výpoveď ste tiež nedali takže vám nájom plynul až kým ste nedostali výpoveď od prenajímateľa.
Miriiam
22.11.07,07:58
Rozumiem,takže nemám žiadnu možnosť sa nejako brániť ani vrátiť s faktúry s tým, že sme ho žiadali o obovenie zmluvy a on nemal záujem?
Tanče
22.11.07,08:20
Rozumiem,takže nemám žiadnu možnosť sa nejako brániť ani vrátiť s faktúry s tým, že sme ho žiadali o obovenie zmluvy a on nemal záujem?

ešte som ti chcela doplniť informáciu, myslím že ste skôr uzatvárali túto zmluvu podľa zákona 116/1990 ako nebytový priestor, naštuduj si to tam:

vzory A zákony | vzor zákon zmluva (http://vaza.sk/)
Miriiam
22.11.07,08:22
Dočítala som sa, že nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako jeden rok sa obnovuje vždy na rok,pokiaľ nás prenajímateľ nevyzve na vydanie veci. My sme mali zmluvu na dobu urč. a to do 30.9.2002.To znamená že do 30.9.2003 bola predľžená atď.Ale 3.10.2007 sme sa vysľahovali,neznamená to,že som v práve ja,keď sme sa začiatkom mesiaca vysťahovali?
Tanče
22.11.07,08:22
Rozumiem,takže nemám žiadnu možnosť sa nejako brániť ani vrátiť s faktúry s tým, že sme ho žiadali o obovenie zmluvy a on nemal záujem?

ešte som ti chcela doplniť informáciu, myslím že ste skôr uzatvárali túto zmluvu podľa zákona 116/1990 ako nebytový priestor, naštuduj si to aj tam

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1 (http://vaza.sk/)
Tanče
22.11.07,08:38
Dočítala som sa, že nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako jeden rok sa obnovuje vždy na rok,pokiaľ nás prenajímateľ nevyzve na vydanie veci. My sme mali zmluvu na dobu urč. a to do 30.9.2002.To znamená že do 30.9.2003 bola predľžená atď.Ale 3.10.2007 sme sa vysľahovali,neznamená to,že som v práve ja,keď sme sa začiatkom mesiaca vysťahovali?

a čo tie 3 dni? vedel o tom že odchádzate?
Tanče
22.11.07,08:41
Dočítala som sa, že nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako jeden rok sa obnovuje vždy na rok,pokiaľ nás prenajímateľ nevyzve na vydanie veci. My sme mali zmluvu na dobu urč. a to do 30.9.2002.To znamená že do 30.9.2003 bola predľžená atď.Ale 3.10.2007 sme sa vysľahovali,neznamená to,že som v práve ja,keď sme sa začiatkom mesiaca vysťahovali?

a čo tie 3 dni? vedel o tom že chcete odísť k 30.9. alebo ste sa zbadali až 3.10. a rýchlo ste odišli?
rok je 365 dní anie 368 dní. záleží od okolností za akých ste odišli o ktorých nepíšeš.
Miriiam
22.11.07,08:49
Nevedel,že odchádzame,lebo ak sme s ním dojednávali predľženie zmluvy, rozkričal sa, že nám žiadnu zmluvu nedá a odišiel arogantne bez akéhokoľvek uzavretia problému. Tak sme to riešili tak,že sme sa bez jeho vedomia vysťahovali,mali sme z toho dojem ,že nemá záujem s nami ďalej spolupracovať.
Danila
22.11.07,09:17
Nevedel,že odchádzame,lebo ak sme s ním dojednávali predľženie zmluvy, rozkričal sa, že nám žiadnu zmluvu nedá a odišiel arogantne bez akéhokoľvek uzavretia problému. Tak sme to riešili tak,že sme sa bez jeho vedomia vysťahovali,mali sme z toho dojem ,že nemá záujem s nami ďalej spolupracovať.Myslím, že majiteľ nehnuteľnosti ani tak nenamietal v pokračovaní Vášho nájmu, ale nesúhlasill s tým, aby ste investovali do jeho nehnuteľnosti. Otázne je, či ste nemali v zmluve o prenájme dvojmesačnú výpovednú lehote. Z konania prenajímateľa / fakturácia / mi to tak vychádza. A potom má pravdu.
Tanče
22.11.07,09:20
možno ti pomôže sa trochu zorientovať link:
Nájom nebytových priestorov na dobu určitú - predĺženie
Miriiam
22.11.07,09:26
Áno výpovedná lehota je dvojmesačná.
ďakujem Vám za Vaše rady a prajem pekný deň.
Tanče
22.11.07,09:40
Skončenie nájmu
§ 9

(1) Nájom dojednaný na určitý čas sa skončí uplynutím času, na ktorý bol dojednaný.
Dňom 1.10.začala plynúť ďalšia ročná lehota. vy ste nedodržali lehotu jedného roka, to znamená že vaša nájomná zmluva bola platná aj naďalej j keď ste priestor nevyužívali.

(2) Prenajímateľ môže písomne vypovedať zmluvu uzavretú na určitý čas pred uplynutím času, ak

a) nájomca užíva nebytový priestor v rozpore so zmluvou;
b) nájomca o viac ako jeden mesiac mešká s platením nájomného alebo za služby, ktorých poskytovanie je spojené s nájmom; od 1.10. ste mu neplatili nájom, preto mal dôvod vám dať výpoveď podľa tohto znenia a zároveň si nárokovť na neuhradené nájomné
c) nájomca, ktorý na základe zmluvy má prenajímateľovi poskytovať na úhradu nájomného určité služby, tieto služby neposkytuje riadne a včas;
d) nájomca alebo osoby, ktoré s ním užívajú nebytový priestor, napriek písomnému upozorneniu hrubo porušujú pokoj alebo poriadok;
e) užívanie nebytového priestoru je viazané na užívanie bytu a nájomcovi bola uložená povinnosť byt vypratať;
f) bolo rozhodnuté o odstránení stavby alebo o zmenách stavby, čo bráni užívať nebytový priestor;
g) nájomca prenechá nebytový priestor alebo jeho časť do podnájmu bez súhlasu prenajímateľa.
h) ide o nájom nebytového priestoru v nehnuteľnosti vydanej oprávnenej osobe podľa zákona č. 403/1990 Zb. o zmiernení následkov niektorých majetkových krívd.
i) ide o nájom nebytového priestoru v nehnuteľnosti prevedenej pôvodnému vlastníkovi podľa zákona č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku.

(3) Nájomca môže písomne vypovedať zmluvu uzavretú na určitý čas pred uplynutím dojednaného času, ak

a) stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si nebytový priestor najal;
b) nebytový priestor sa stane bez zavinenia nájomcu nespôsobilý na dohovorené užívanie;
c) prenajímateľ hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z § 5 ods. 1.

inú možnosť výpovede pri zmluve na dobu určitú ti zákon neumožnuje (okrem dohody)