ata
03.03.05,13:18
Ešte by som prosila o radu.Manžel má v živnostenskom liste okrem svojej živnosti viacero živ.oprávnení,jednou z nich je aj ubytovanie v súkromí,ktorú chceme začať vykonávať v lete,čo musím spraviť pri spustení ďalšej činnosti.Ako to bude s účtovníctvom?Každá činnosť bude mať individuálne účtovníctvo?Mám v tom chaos....Poraďte...Ďakujem!!!
marcelaStanakova
03.03.05,12:36
Ja spracovávam JÚ v takomto prípade tak/ jedná sa keď má FO jedno IČO teda je to všetko na jednu firmu/ sa člení každá iná činnosť na stredisko.Takže za stredisko je účtovníctvo vždy zvlášť a na konci roka sa to všetko premietne spolu do DP.Takže je to jedna firma ,ktorá má viac stredísk.Aby aj FO vedela ktoré stredisko koľko prosperuje.
Yvvetta
03.03.05,12:36
Podľa mňa treba si pozrieť ako je stavané daň. priznanie aké členenia sú tam. A tak potom treba aj vieť účtovníctvo, aby sa ti o rok ľahšie počítalo.

Ale určite sa ešte niekto ozve, kto má príjmy z viacerých činností.
sway
03.03.05,12:40
Ešte by som prosila o radu.Manžel má v živnostenskom liste okrem svojej živnosti viacero živ.oprávnení,jednou z nich je aj ubytovanie v súkromí,ktorú chceme začať vykonávať v lete,čo musím spraviť pri spustení ďalšej činnosti.Ako to bude s účtovníctvom?Každá činnosť bude mať individuálne účtovníctvo?Mám v tom chaos....Poraďte...Ďakujem!!!
všetky činnosti účtuj v jednom účtovníctve, z čoho vyplinie daň.priznanie. SW majú možnosť účtovať na "zákazky" - ALFA to má, ale je to len pre potrebu podnikateľa aby vedel z čho má aké zisky, ak je ti to jedno - len nech sa korunky hrnú, netreba to členiť. Ale na druhej strane daňovákov zauíma i to či niektoré zákazky nie sú evidentne stratové - ak nič také nehrozí, kľudne účtuj všetko dokopy.:p
Zuzina
03.03.05,13:14
Všetko závisí od toho, či si zaradíť túto nehnuteľnosť do obchodného majetku alebo nie. Ak je v majetku, je to príjem zo živnosti §6 ods.1.

Pokiaľ nie, je to príjem z prenájmu § 6 ods. 3. Ja by som si viedla evidenciu ohľadne tej nehnuteľnosti zvlášť.
ata
03.03.05,13:53
Ja by som sa ešte vrátila k mojej téme,prosím Vás ,môžem pri tom ubytovaní v súkromí,keď budem viesť osobitnú evidenciu príjmov a výdavkov,uplatňovať výdavky paušálne 25% ,keď manžel si v svojej živnosti uplatňuje skutočné výdaje.Som z toho trošku na bok,keď obidve živnosti sú na jednom živ.liste.Neviem či je to vôbec možné uplatňovať tie výdaje rôznorodo...Neviem si totižto predstaviť ako by som vyšla so skutočnými nákladami pri tom ubytovaní....už sa mi z toho rozum múti ....za pár dobrých rád ďakujem
Jozef I
03.03.05,14:04
Všetko čo je na jedom živ. liste je jedna firma, jedno účtovníctvo, náklady atd.

Všetko sa účtuje spolu !!! Iba príjem ktorý nie je z podnikania sa uvádza v DP samostatne.

Takže ako napísala Zuzina, ak budova nie je vložená v majetku firmy a ani ju nemá firma prenajatú, tak ide o príjem z prenájmu nehnuteľnosti ako pre obyčajného občana. Ale potom si ani náklady na nehnuteľnosť firma neuplatňuje.
ata
03.03.05,14:16
Budovu nemáme vloženú do majetku,ani náklady na nehnuteľnosť si firma neúčtuje.Ak som to správne pochopila ,v mojom prípade to bude len príjem z prenájmu nehnuteľnosti.Čo však z mojimi nákladmi spojenými so samotným prenájmom ,môžu byť v tomto prípade paušálne 25% ???????
Jozef I
03.03.05,14:33
Ja by som to pre pokoj duše rozdelil. Manžel nech podá DP z podnikania a ty podaj DP v ktorom bude len prenájom nehnutelnosti a k tomu 25% výdavky.
saman
07.03.05,15:32
Fyzicka osoba, ak uplatni pausalne vydavky § 6 ods. 10 zakona o dani z prijmu je povinna takto postupovat pri VSETKYCH prijmoch z § 6. Zaver, tvoj manzel bud uplatni skutocne vydavky na vsetky prijmy z § 6 alebo uplatni pausalne vydavky 25% + poistne.
Takze suhlasim s riesenim "Jozef I" - prenajom nehnutelnosti + 25% paus.vydavok si daj do priznania ty! Ale upozornujem... mam take info, ze ak manzelia prenajimaju nehnutelnost ktoru vlastnia (bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov) musia prijmy zdanit kazdy 1/2.
via
08.03.05,15:47
ja by som povedala, ze to bude asi takto:
- pri bezpodielovom vlastníctve sa zahrňajú príjmy z prenájmu (§6 odst. 3) a tiez vydavky v rovnakom pomere u každého z manželov
- ak by to bol vsak prijem v zmysle §6 odst. 1, a bolo by to napisane na jedneho z manzelov, tak to zdanuje on a tiez aj uplatnuje vydavky
co myslite?
ata
08.08.06,11:08
Ahojte,prosím Vás nevie niekto poradiť akým spôsobom ,by sme si mohli dať do nákladov komplexnú výmenu strechy na nehnuteľnosti, ktorú manžel využíva na prenájom.Nehnuteľnosť nemá v majetku firmy.Vlastní len zmluvu o nájme medzi prenajímateľmi/manželkou a svokrou/ a ním .Je možne postaviť nájomnú zmluvu o nulovom nájme na niekoľko rokov,za účelom opravy nehnuteľnosti?Strecha je totižto deravá a nie je možné vykonávať v nej naďalej ubytovacie služby.Ďakujem!
PS:Viac hláv viac rozumu....
domacnost
09.08.06,11:10
Ahojte,prosím Vás nevie niekto poradiť akým spôsobom ,by sme si mohli dať do nákladov komplexnú výmenu strechy na nehnuteľnosti, ktorú manžel využíva na prenájom.Nehnuteľnosť nemá v majetku firmy.Vlastní len zmluvu o nájme medzi prenajímateľmi/manželkou a svokrou/ a ním .Je možne postaviť nájomnú zmluvu o nulovom nájme na niekoľko rokov,za účelom opravy nehnuteľnosti?Strecha je totižto deravá a nie je možné vykonávať v nej naďalej ubytovacie služby.Ďakujem!
PS:Viac hláv viac rozumu....

Je to možné. Treba sa zmluvne dohodnúť a je dôležité uviesť v zmluve, že oprava strechy sa bude kompenzovať s nájmom. Vy si do nákladov uplatníte opravu strechy ale zároveň si zahrniete do základu dane nepeň.príjem z nájmu vyplývaj.z § 17 ods.22,23 zákona o dani z príjmu.