stefan46
22.11.07,12:06
V roku 2005 bola plošne a neodborne stanovená zálohová platba pre dodávku tepla , teplej vody , vodného a stočného. Nezmenené hodnoty sa prepisujú z roka na rok , pričom
od vtedy sa zmenili individuálne aj plošné podmienky (prestavba jadra ,merače studenej vody merače tepla) . Ja som vedenie spoločenstva vlastníkov bytov požiadal o opravu zálohových platieb na menovaných položkách , ale odpísali mi , že zálohové platby boli odsúhlasené na schôdzi vlastníkov , tak sa musím podriadiť väčšine. Je to správne , aby susedia rozhodovali o platbách na meratelne položky v mojom byte ? A ako mám postupovať?
Chobot
22.11.07,11:31
V roku 2005 bola plošne a neodborne stanovená zálohová platba pre dodávku tepla , teplej vody , vodného a stočného. Nezmenené hodnoty sa prepisujú z roka na rok , pričom
od vtedy sa zmenili individuálne aj plošné podmienky (prestavba jadra ,merače studenej vody merače tepla) . Ja som vedenie spoločenstva vlastníkov bytov požiadal o opravu zálohových platieb na menovaných položkách , ale odpísali mi , že zálohové platby boli odsúhlasené na schôdzi vlastníkov , tak sa musím podriadiť väčšine. Je to správne , aby susedia rozhodovali o platbách na meratelne položky v mojom byte ? A ako mám postupovať?

Áno je. O zálohových platbách rozhoduje správca alebo spoločenstvo. Písal som o tom tu:

http://www.porada.sk/t56894-poplatok-za-spravu.html

Ale neviem, prečo v tom vidíš taký problém, veď zálohový predpis je len zálohový, tam ti nikto nemôže uškodiť. V koncoročnom vyúčtovaní sa všetko zohľadní a buď doplatíš nedoplatok alebo ti vrátia preplatok. Jedine keby si mal pravidelne preplatok z vyúčtovania vyšší ako 5 či 10 tisíc SKK, potom by si mohol požiadať o individuálne zníženie zálohového predpisu. K žiadosti by si priložil argumentáciu, že máš vysoké preplatky.

Alebo plať len toľko, koľko ty predpokladáš, že budeš mať skutočné náklady. V tom prípade ale rozdiel v sume ti budú vykazovať ako nedoplatok na zálohách.

Píšeš, že bola neodborne stanovená zálohová platba. Z čoho usudzuješ, že bola neodborne stanovená? Zálohové platby sa nedajú presne stanoviť, je to vždy len hrubý odhad nákladov. A nie je nutné ich meniť každý rok. Ku zmene sa pristupuje len vtedy, ak sa výrazne zmenia niektoré položky z pohľadu domu (nie jednotlivca), alebo ak sa napr. zmení výška odvodu do fondu.
Julian
22.11.07,12:47
Niečo o tom hovorí §10 odsek 1 Zák. 182/1993: Tu je jeho plné znenie.

"§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade 10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak."

Niekde som čítal, že sa to stanovuje podľa roku predchádzajúceho ako 1/12 z nákladov jednotlivých položiek. Má to istú logiku, lebo ak som minul napr. 40 Gj tepla, 80 m3 SV a ich cena sa zvýši od nového roka, tak si myslím, že to treba zakomponovať do zálohových platieb. Podobne je to aj u ostatných položiek.
Chobot
22.11.07,13:59
Niečo o tom hovorí §10 odsek 1 Zák. 182/1993: Tu je jeho plné znenie.

"§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade 10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak."

Niekde som čítal, že sa to stanovuje podľa roku predchádzajúceho ako 1/12 z nákladov jednotlivých položiek. Má to istú logiku, lebo ak som minul napr. 40 Gj tepla, 80 m3 SV a ich cena sa zvýši od nového roka, tak si myslím, že to treba zakomponovať do zálohových platieb. Podobne je to aj u ostatných položiek.

Pozor, to čo cituješ, je len výška odvodu do Fondu opráv a údržby, tzn. tých niekoľko SK/m2 plochy bytu. Ostatných zložiek zálohových platieb napr. na teplo, osvetlenie spol. priestorov, upratovanie a pod. sa ten odstavec netýka. V tom mojom odkaze som to popisoval bližšie.
Halli
22.11.07,14:24
V roku 2005 bola plošne a neodborne stanovená zálohová platba pre dodávku tepla , teplej vody , vodného a stočného. Nezmenené hodnoty sa prepisujú z roka na rok , pričom
od vtedy sa zmenili individuálne aj plošné podmienky (prestavba jadra ,merače studenej vody merače tepla) . Ja som vedenie spoločenstva vlastníkov bytov požiadal o opravu zálohových platieb na menovaných položkách , ale odpísali mi , že zálohové platby boli odsúhlasené na schôdzi vlastníkov , tak sa musím podriadiť väčšine. Je to správne , aby susedia rozhodovali o platbách na meratelne položky v mojom byte ? A ako mám postupovať?


Tak ako písal Chobot, sú to zalohy a nieje problem sa na týchto zálohách dohodnúť.Ak sa priveľa vracia vo vyučtovaní ja nerobim žiadny problém a vlastníkovi upravím zaálohy. Samozrejme SVB musí pamätať aj na rezervu v zalohách na nepredvídané výdavky za teplo. V jednom samotnom paneláku to nieje ako u OSBD, kde majú 10tis. bytov. Tu sa ráta s každou korunou, ale ak máš pocit, že máš náklady oveľa menšie, skús sa s SVB dohodnúť, ani oni nemajú pravo bezdvodne ti navyšovať predpis.
stefan46
22.11.07,16:12
Ďakujem za Vaše odpovede.Spresňujem môj príspevok.preplatky mám okolo 20 tis. listom som požiadal o zníženie len u položiek teplo ,teplá voda a vodne a stočné s argumentáciou skutočných nákladov , ktoré som navýšil o prípadné zdražovanie ale dostal som spomínanú odpoveď a viac sa so mnou nechcú baviť.
Orim
22.11.07,17:21
Keď to nejde dohodou plať menej. Budú ti oznamovať nedoplatky ale v konečnom vyúčtovaní sa to zrovná.

Nemal by som to takto písať ale .....
Halli
22.11.07,18:05
Ďakujem za Vaše odpovede.Spresňujem môj príspevok.preplatky mám okolo 20 tis. listom som požiadal o zníženie len u položiek teplo ,teplá voda a vodne a stočné s argumentáciou skutočných nákladov , ktoré som navýšil o prípadné zdražovanie ale dostal som spomínanú odpoveď a viac sa so mnou nechcú baviť.

...asi nieje riešenie platit menej, ale žiadať o zíženie neprimeraných záloh, kedže ako píšeš vracia sa ti 20tis. SVB nemá právo predpisovať ti takéto zálohy, je to dané aj zakonom a zmluvou o spoločenstve.
Julian
22.11.07,18:16
Pozor, to čo cituješ, je len výška odvodu do Fondu opráv a údržby, tzn. tých niekoľko SK/m2 plochy bytu. Ostatných zložiek zálohových platieb napr. na teplo, osvetlenie spol. priestorov, upratovanie a pod. sa ten odstavec netýka. V tom mojom odkaze som to popisoval bližšie.

S tým súhlasím, ale neviem prečo by to nemohlo fungovať tak, ako to robí SPP, alebo elektro distribučky, keď každý rok upravujú platby podľa spotreby za predchádzajúci rok. Mať 20 000 Sk preplatku ?????......

Predsedovia SVB by mohli k tomu povedať viac. Možno ratajú s takým psychologickým momentom, že mať poriadný preplatok je fajn a je spokojnosť. Viem, že po vyúčtovaní je najhlavnejším argumentom jedine výška preplatku. Ak je nedoplatok tak mnohí nie sú schopní pochopiť ako je to možné, keď oni pravidelne platili.
Elena Navrátilová
22.11.07,18:42
S tým súhlasím, ale neviem prečo by to nemohlo fungovať tak, ako to robí SPP, alebo elektro distribučky, keď každý rok upravujú platby podľa spotreby za predchádzajúci rok. Mať 20 000 Sk preplatku ?????......

Predsedovia SVB by mohli k tomu povedať viac. Možno ratajú s takým psychologickým momentom, že mať poriadný preplatok je fajn a je spokojnosť. Viem, že po vyúčtovaní je najhlavnejším argumentom jedine výška preplatku. Ak je nedoplatok tak mnohí nie sú schopní pochopiť ako je to možné, keď oni pravidelne platili.
Ja súhlasím. Ale nechcem teraz písať keď som nepozrela presné znenie 182. Treba skutočne navýšiť platby aspoň o 2% skutočných nákladov. Takto stanovený predpis by mal zabrániť nedoplatku. Zároveň by zálohy nemali byť nadhodnotené. Ak chce niekto platiť "na tesno" ... ale u nás to ešte nikto nechcel. Nechcem využiť žiadny psychologický moment. Každý kto si zaplatí a platí poctivo si neazslúži nejaké psychologické momenty. :D Ale ako som písala vyššie, v novelizácii neviem presnú štylizáciu. Inak, platby do FPOaU sa zas nestanovujú podľa potreby ale podľa plochy alebo osobomesiacov. Za služby spojené s bývaním sa platia platby za skutočnú spotrebu za predchádzajúce obdobie. Ale zároveň pokiaľ si dobre pamätámje v zákone povinnosť dať odsúhlasiť zálohové platby aj na zhromaždení. Pozriem v zákone, príspevok upravím. Ak má niekto po ruke zákon, budem vďačná ak to uvedie na právnu podstatu. Ďakujem.
Elena Navrátilová
22.11.07,18:49
V roku 2005 bola plošne a neodborne stanovená zálohová platba pre dodávku tepla , teplej vody , vodného a stočného. Nezmenené hodnoty sa prepisujú z roka na rok , pričom
od vtedy sa zmenili individuálne aj plošné podmienky (prestavba jadra ,merače studenej vody merače tepla) . Ja som vedenie spoločenstva vlastníkov bytov požiadal o opravu zálohových platieb na menovaných položkách , ale odpísali mi , že zálohové platby boli odsúhlasené na schôdzi vlastníkov , tak sa musím podriadiť väčšine. Je to správne , aby susedia rozhodovali o platbách na meratelne položky v mojom byte ? A ako mám postupovať? Inak prestavba jadra, merače nie sú spoločnými časťami domu. Takže toto skutočne nemá nič spoločné s FPOaU. Máte v zálohových platbách toto osobitne rozpísané? Máte toto ako položku v zálohových platbách niekde (uznesením) odsúhlasené 2/3 vlastníkov? Ešte by bolo vhodné viesť či ste SVB alebo ste v správe na základe Zmluvy o výkone správy. Môže to mať vplyv na všetko vyššie uvedené. Ak ste si na zhromaždení odsúhlasili, že si našetríte na výmenu, resp.opravu vyššie uvedeného a Ty si sa neodvolal zákonnou formou, už neurobíš zrejme nič. Ďakujem.
Jumil
22.11.07,18:56
Zálohová platba sa tvorí dohodou medzi správcom a užívateľom bytu. Ak vlastník nie je spokojný s predpísanou zálohovou platbou môže sa obrátiť na súd, aby rozhodol. Platí to aj medzi SVB a vlastníkom.
SVB by zmluve o spoločenstve malo mať ošetrené ako tvoriť predpísané platby.
V našom SVB je to ošetrené takto:
1.Výšku mesačného preddavku do fondu určeného na úhradu nákladov za plnenia oznámi jednotlivým vlastníkom bytov predseda. Pri určení výšky preddavku sa vychádza zo skutočných nákladov účtovaných sa predchádzajúce obdobie a predpokladaných nákladov na nasledujúci rok
2.Predseda je oprávnený zmeniť výšku mesačných preddavkov, len ak je na to dôvod vyplývajúci zo zmeny právnych predpisov, rozhodnutí cenových orgánov, zo zmeny rozsahu poskytovaných plnení, alebo ak sa na zmene uznesie zhromaždenie.
axeco
09.08.13,08:21
Spravca urcuje mesacny zalohovy predpis na byt za sluzby /teplo,TUV,SV,vytah....../ z 1/12 predpokladanych vydavkoch na nasledujuci rok. Spravca je opravneny menit vysku zalohovych platieb, ak je na to dôvod vyplyvajuci zo zmeny pravnych predpisov, rozhodnutia cenovych organov, zo zmeny preukazatelnych nakladov. Zmeny zalohovych platieb je povinny oznamit 30 dni vopred. To sa tyka sluzboveho uctu, na ktory sa Stefan46 pyta.. Nechapem, preco tu pletiete FO ? Ten sluzi na udrzbu, prevadzku a obnovu bloku /nie bytu/ a jeho vyska na m/2 sa odsuhlasuje na schôdzi vlastnikov bytov
kopretinka
09.08.13,08:27
a ty si si pozrel dátum? reaguješ na otázku z roku 2007
svojar
09.08.13,17:05
tak,tak, treba pozerať aktuálnosť
tictac7
09.08.13,18:37
vyhlasujem "Poraďácku knihu rekordov" - čo to tak sledujem, tak tento má ale výrazný náskok
P.S. zo súťaže sú výluční všetci Poraďáci - t.j. ktokoľvek, kto už napísal akýkoľvek iný príspevok do ním založenej novej témy, debaty, tipu alebo je registrovaný viac ako sedemnásť minút
axeco
10.08.13,04:29
Aktualne je to vzdy, ked ludia dostavaju vyuctovanie a ked si to precitaju minimalne 3 blbci
sito
14.08.13,06:44
Je pravda, že z roku 2007, ale mesačný predpis úhrady za užívanie bytu sa aktualizuje každý rok, teda aj zálohy za služby.
sito
14.08.13,07:03
axeco, pravdu máš, nie vždy, ale minimálne raz za rok. Isto!