pivko
22.11.07,12:20
Zdravím poradcov.
Idem prvý krát podávať dp DPH po dovoze piva zo zahraničia.
zaplatená FA 34.949 Sk
Spotrebná daň 7.560 Sk
ekonomka mi zapísala do kolónky 07 sumu 34.949
je to správne?nemá tam byť súčet suma FA+spotrebná daň?:mad:
Infarkt
22.11.07,11:24
Prečo DUPLUJEŠ príspevok ??? :confused:
pivko
22.11.07,11:28
Prečo DUPLUJEŠ príspevok ??? :confused:
Bolo mi poradené že nech ho zaradím do tejto témy , nakoľko v téme DPH mi zatial nik neporadil.
Infarkt
22.11.07,11:32
OK...ale ináč, dá sa aj presúvať... ;)
Zoltán Kovács
22.11.07,11:51
OK...ale ináč, dá sa aj presúvať... ;)
Presúvať môže iba administrátor,resp. moderátor témy.
Infarkt
22.11.07,12:18
Presúvať môže iba administrátor,resp. moderátor témy.

Ja viem...tu išlo o to, prečo to duploval, keď sa to dá presunúť... ;)
Neriešil som kto...prečo...ako...začo...načo... :)
GABAZ
22.11.07,12:36
Treba upresniť, či ide o dovoz z tretích krajín alebo nadobudnutie tovaru z EÚ. Ak ide o nadobudnutie tovaru z EÚ, uvažuješ správne. Základom pre samozdanenie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane je fakturovaná suma + spotrebná daň. Túto hodnotu potom uvádzaš v DP. S týmto je však technický problém, lebo neviem, aby nejaký softwer toto podporoval. Ja si zadávam predpis SD jednou sumou za mesiac a túto sumu potom samozdaním. Mnoho účtovníkov nevie o tom, že tovar sa má samozdaňovať vrátane SD.
Zoltán Kovács
22.11.07,12:40
Tu je tá druhá téma,kde je tiež riešenie:

http://www.porada.sk/t65574-dph-a-spotrebna-dan.html
pivko
22.11.07,15:14
Treba upresniť, či ide o dovoz z tretích krajín alebo nadobudnutie tovaru z EÚ. Ak ide o nadobudnutie tovaru z EÚ, uvažuješ správne. Základom pre samozdanenie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane je fakturovaná suma + spotrebná daň. Túto hodnotu potom uvádzaš v DP. S týmto je však technický problém, lebo neviem, aby nejaký softwer toto podporoval. Ja si zadávam predpis SD jednou sumou za mesiac a túto sumu potom samozdaním. Mnoho účtovníkov nevie o tom, že tovar sa má samozdaňovať vrátane SD.
Ano ide o pivo z krajiny EÚ.tak že je to na 100% tak?možem to opraviť že samozdaním zaplatenú FA + spotrebnú daň?
potvrdí to ešte niekto?
ďakujem
Excise Duty
22.11.07,17:53
Treba upresniť, či ide o dovoz z tretích krajín alebo nadobudnutie tovaru z EÚ. Ak ide o nadobudnutie tovaru z EÚ, uvažuješ správne. Základom pre samozdanenie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane je fakturovaná suma + spotrebná daň. Túto hodnotu potom uvádzaš v DP. S týmto je však technický problém, lebo neviem, aby nejaký softwer toto podporoval. Ja si zadávam predpis SD jednou sumou za mesiac a túto sumu potom samozdaním. Mnoho účtovníkov nevie o tom, že tovar sa má samozdaňovať vrátane SD.

Súhlasím ale súčasne aj upresním, toto sa týka iba oprávneného príjemcu a právnickej alebo fyzickej osoby, ktorá nakúpi tovary podliehajúce spotrebným daniam nachádzajúce sa už v daňovom voľnom obehu v inom členskom štáte, ak sú tieto určené na podnikateľské účely, teda budú predmetom ďalšieho predaja. Pokiaľ ale ide o prevádzkovateľa daňového skladu, ten pri samozdanení spotrebnú daň do základu pre DPH nezahŕňa, pretože preň platí režim pozastavenia dane až dovtedy, kým sám neuvedie tovar do daňového voľného obehu. Keďže z inej témy Porady je známe, že Pivko je oprávneným príjemcom, pri samozdanení musí do základu DPH zahrnúť aj spotrebnú daň.
pivko
25.11.07,07:09
Tak tá moja ekonómka stále tvrdí svoje , že ako možem zdaňovať daň.Nepomohlo aj keď som jej vytlačil Vaše príspevky.
Vie mi niekto poradiť podľa akého § to tak je , nech ju už konečne presvedčím.
Excise Duty
25.11.07,09:36
Tak tá moja ekonómka stále tvrdí svoje , že ako možem zdaňovať daň.Nepomohlo aj keď som jej vytlačil Vaše príspevky.
Vie mi niekto poradiť podľa akého § to tak je , nech ju už konečne presvedčím.

Vo Vašom prípade ide o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, hoci opakovane a nesprávne uvádzate, že ide o dovoz piva zo zahraničia. To môže byť jeden z dôvodov, čo môže mýliť vašu ekonómku, keďže nevidí nijaký platobný výmer colného úradu typický pri skutočnom dovoze, t.j. nadobudnutí tovaru z tretieho štátu, v ktorom by bez najmenších pochybností bola spotrebná daň ako súčasť colného dlhu zahrnutá do základu dane z pridanej hodnoty, a to v zmysle ustanovenia § 24 ods. 2 písm. a) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Keďže sme sa na stráne Porady pomerne rozsiahle bavili o vašom nákupe piva v Poľsku a jeho následnej preprave na Slovensko, potom ide v zmysle ustanovenia § 11 vyššie uvedeného zákona o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. V takomto prípade platí pre základ dane ustanovenie § 23 citovaného zákona, podľa ktorého sa základ dane určí podľa ustanovenia § 22. Vaša ekonómka nemôže ignorovať skutočnosť, že pivo je predmetom spotrebnej dane podľa ustanovenia § 4 zákona č. 107/2004 Z. z. o spotrebnej dani z piva v znení neskorších predpisov a že vám ako oprávnenému príjemcovi zaregistrovanému podľa ustanovenia § 22 vzniká daňová povinnosť podľa ustanovenia § 10 ods. 1 písm. c) už dňom prijatia piva!
Viem, že pre mnohých je absurdné, že započítaním spotrebnej dane do základu pre výpočet DPH zdaňujeme i inú daň, ale už zo samotného názvu zákona č. 222/2004 Z. z. jednoznačne vyplýva, že týmto zákonom sa zdaňuje každá finančne vyjadrená hodnota pridaná k pôvodnej finančne vyjadrenej hodnote tovaru alebo služby. A tou je i spotrebná daň, ktorá zvyšuje, pochopiteľne nie kvalitatívnu hodnotu tovaru.
pivko
26.11.07,06:15
V prvom rade ďakujem za radu.
Ešte sa opýtam takto: aký to ma význam samozdaňovať FA+spotrebnú daň , alebo len FA , keď výsledná suma je pri oboch aj tak 0,00 Sk.ide vlastne len o to aby tá suma bola uvedená v DP ,alebo to má aj iný význam?
GABAZ
26.11.07,07:08
Význam to má taký, že ak je samozdanenie aj odpočítanie v jednom mesiaci, tak efekt je nula. V určitých prípadoch však treba urobiť samozdanenie v jednom období a odpočítanie v inom období. A potom naozaj nie je jedno z akého základu dane sa DPH rátala. Čo sa týka odvolávky na zákon - skús si pozrieť paragraf základ dane v zákone o DPH.
pivko
26.11.07,07:43
Význam to má taký, že ak je samozdanenie aj odpočítanie v jednom mesiaci, tak efekt je nula. V určitých prípadoch však treba urobiť samozdanenie v jednom období a odpočítanie v inom období. A potom naozaj nie je jedno z akého základu dane sa DPH rátala. Čo sa týka odvolávky na zákon - skús si pozrieť paragraf základ dane v zákone o DPH.
Ak som prijal pivo 25.10. tak mi vznikla daňová povinnosť pre SD ,ale daň som zaplatil až v 11.mesiaci.zarátavam SD do základu dp DPH za 10.mesiac ,alebo 11. keď som daň zaplatil.
GABAZ
26.11.07,09:34
Neviem, či to robím správne, ale SD samozdaňujem v tom období, ked samozdanujem fakturu za dany tovar.
Pr. Tovar dodaný dňa 25.10.2007, faktúra vystavená dňa 2. 11. 2007 - samozdaňujem v 11/2007. Ak by bola vystavená napr. 25.10.2007 - samozdaním ju v 10/2007.
Úhrada SD nemá nič spoločné so samozdaňovaním. Ako som už spomínala, samozdaňovanie vrátane SD nie je ošetrené v účt.softweroch, musíš si nájsť svoj spôsob.
Excise Duty
27.11.07,04:43
Neviem, či to robím správne, ale SD samozdaňujem v tom období, ked samozdanujem fakturu za dany tovar.
Pr. Tovar dodaný dňa 25.10.2007, faktúra vystavená dňa 2. 11. 2007 - samozdaňujem v 11/2007. Ak by bola vystavená napr. 25.10.2007 - samozdaním ju v 10/2007.
Úhrada SD nemá nič spoločné so samozdaňovaním. Ako som už spomínala, samozdaňovanie vrátane SD nie je ošetrené v účt.softweroch, musíš si nájsť svoj spôsob.

Takto je to správne.
pivko
27.11.07,13:48
Ďakujem GABAZ a Excise Duty
dp úspešne podané.