Marcelka dun
22.11.07,14:18
Zdravím všetkých ,

Kúpili sme auto na úver. Veľa veci už som si zisťovala k tomu, ale mám ešte jednu otázočku. Spoločnosť mi vystavila aj faktúru (celková suma vo faktúre je spolu aj s navýšením). Splatnosť je tam uvedená, že podľa splátkového kalendára. Zaujímalo by ma či ju mám zaevidovať do knihy došlých faktúr. Môj názor je áno, lebo musím evidovať ten záväzok. Len či takto. Rada prijmem rady.:):o
vikinka
22.11.07,13:20
Fa.vystavenú na auto zaeviduješ do knihy záväzkov a každú splátku úveru budeš zapisovať ako úhradu záväzku v knihe záv.,samozrejme ju zapíšeš ako nákup HM.
Zoltán Kovács
22.11.07,13:34
Fa.vystavenú na auto zaeviduješ do knihy záväzkov a každú splátku úveru budeš zapisovať ako úhradu záväzku v knihe záv.,samozrejme ju zapíšeš ako nákup HM.
Nie som si celkom istý so správnosťou takéhoto riešenia. A to z nasledovného dôvodu: Ak úver poskytla predávajúca firma, tak je to správne, ale ak úver poskytla napr. banka, tak úhrada spátky by nemala ísť cez úhradu záväzku voči predávajúcemu, ale banke, ktorá poskytla ten úver.
Ak banka poskytla úver, tak zrejme otvorila aj úverový účet, ktorý má mínusový stav. Ten mínusový stav by mal byť rovný zvyšku kúpnej ceny toho auta. Zaúčtoval by som úhradu faktúry za auto z toho úverového účtu. Tým dosiahnem ten mínusový stav, a potom jednotlivé splátky by som cez priebežné položky preúčtovával na úverový účet.
vikinka
22.11.07,14:36
Súhlasím,ale mňa napadol úver cez autocredit,ktorý sa spláca postupne mesačnými splátkami,treba presne definovať o aký druh úveru ide.
Zoltán Kovács
22.11.07,14:38
Súhlasím,ale mňa napadol úver cez autocredit,ktorý sa spláca postupne mesačnými splátkami,treba presne definovať o aký druh úveru ide.
Súhlasím, preto som tam uviedol oba spôsoby.
Marcelka dun
23.11.07,07:37
Nejde o úver cez banku. Ide o spoločnosť ČSOB leasing. Takže môžem fa zaevidovať áno?
Zoltán Kovács
23.11.07,07:41
Nejde o úver cez banku. Ide o spoločnosť ČSOB leasing. Takže môžem fa zaevidovať áno?

Úver ako úver. A ak to ide cez ČSOB leasing, tak to nie je náhodou leasing?
Doplňujúca otázka: Zostatok ceny splácaš predajcovi, alebo ČSOB....
Infarkt
23.11.07,08:03
SMITH :
...nemusí ísť o leasing...v produktoch majú aj spotrebný úver...

http://www.csobleasing.sk/?kategoria=oua⊂=spotrebnyuver (http://www.csobleasing.sk/?kategoria=oua&sub=spotrebnyuver)
Marcelka dun
23.11.07,10:41
upresňujem. z leasingovky máme kúpnu zmluvu , kde je predajna cena uvedená už s navýšením. Je tam uvedená akontácia a rozpísané splátky, ktoré neobsahujú žiadne úroky. A faktura je vystavená tiež na tu konečnú sumu. nejde o leasing. čiže to auto budem len odpisovať klasicky 4 roky. Splátky pôjdu do VNZD. Ide mi hlavne o tú faktúru. Dúfam že som to rozpísala zrozumiteľne. Inač už som z tých rôznych leasingov a úverov celkom zmätená. Ale cením si Vaše rady poraďáci.
Zoltán Kovács
23.11.07,11:08
upresňujem. z leasingovky máme kúpnu zmluvu , kde je predajna cena uvedená už s navýšením. Je tam uvedená akontácia a rozpísané splátky, ktoré neobsahujú žiadne úroky. A faktura je vystavená tiež na tu konečnú sumu. nejde o leasing. čiže to auto budem len odpisovať klasicky 4 roky. Splátky pôjdu do VNZD. Ide mi hlavne o tú faktúru. Dúfam že som to rozpísala zrozumiteľne. Inač už som z tých rôznych leasingov a úverov celkom zmätená. Ale cením si Vaše rady poraďáci.

Môžeš tú fa zaevidovať do záväzkov, ak kúpnu zmluvu tam ešte nemáš. Ak v techn.preukaze auta si ako majiteľ, tak odpisuješ 4 roky, ako píšeš, a splátky sú VNZD.
Marcelka dun
23.11.07,13:48
Ešte k tomu technickému preukazu, tam som zapísaná ako držiteľ, ale vlastníkom je financujúca spoločnosť. Je v tom nejaká zmena. Hlavne čo sa týka odpisovania? Dík
Zoltán Kovács
23.11.07,13:52
Ešte k tomu technickému preukazu, tam som zapísaná ako držiteľ, ale vlastníkom je financujúca spoločnosť. Je v tom nejaká zmena. Hlavne čo sa týka odpisovania? Dík
Keď nie si majiteľom, ako chceš odpisovať auto?
Zoltán Kovács
23.11.07,14:00
Podľa nasledovného § ZoDP to budeš odpisovať:

§ 24(1)Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o
a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
Pozri si ešte nasledovné linky:
http://www.porada.sk/t12961-autokredit.html
http://www.porada.sk/t42341-zase-autokredit.html
http://www.porada.sk/t17551-jednoduche-uctovnictvo-autokredit.html
Marcelka dun
26.11.07,09:49
Teraz som už z toho uplne dopletena. Mám chuť sa z toho rozplatkať. Takže idem opäť všetko čítať od začiatku. Zatiaľ vrela vďaka.
Marcelka dun
27.11.07,07:25
SMITH:

V kúpnej zmluve sa uvádza že vlastnícke právo prechádza z predávajúceho na kupujúceho t.j. na mňa, dňom prevzatia predmetu zmluvy.
Je uzavretá aj zmluva o zabezpečení prevodu vlast. pr.
Dúfam že som to vysvetlila správne.
beatad
23.02.08,14:18
Ahojte, mohli by ste mi potvrdiť, či dobre účtujem?
1.Spracovateľský poplatok pri uzavretí zmluvy o autokredite vstupuje do OC auta. Auto bolo zaradené 31.8.07, poplatok bol uhradený v ten istý deň.
2.Úroky sú daň.náklad vo výške podľa splátkového kalendára , kde sú rozrátané vzostupne. ( čiže nie rovnakým dielom mesačne)
3.Auto bolo zaradené 31.8.07, a autoalarm kúpený 7.9.07 za 12000 je výdaj v prevádz.režii-nevstupuje do OC.
4.SZČO je zapísaný v tech.preukaze ako držiteľ, majiteľom je Volkswagen fin.služ.- daň.výdaj sú: odpisy, opravy, čerpanie PHM .

Ďakujem za pomoc.
beatad
23.02.08,15:24
Ahojte, mohli by ste mi potvrdiť, či dobre účtujem?
1.Spracovateľský poplatok pri uzavretí zmluvy o autokredite vstupuje do OC auta. Auto bolo zaradené 31.8.07, poplatok bol uhradený v ten istý deň.
2.Úroky sú daň.náklad vo výške podľa splátkového kalendára , kde sú rozrátané vzostupne. ( čiže nie rovnakým dielom mesačne)
3.Auto bolo zaradené 31.8.07, a autoalarm kúpený 7.9.07 za 12000 je výdaj v prevádz.režii-nevstupuje do OC.
4.SZČO je zapísaný v tech.preukaze ako držiteľ, majiteľom je Volkswagen fin.služ.- daň.výdaj sú: odpisy, opravy, čerpanie PHM .

Ďakujem za pomoc.

Vedel by mi niekto pomôcť, PROSÍM ?!
Marcela16
03.03.09,19:52
Prosím niekoho o radu. SZČO si kúpil na prelome roka 2008 a 2009 auto na úver. A neviem do ktorého roka čo môžem zaúčtovať a zároveň dať do nákladov. Akontácia je zaplatená 30.12.2008. Splátkový kalendár úverovej zmluvy je vystavený 5.1.2009 a prvá splátka je 5.2. 2009 Takže neviem či môžem daňový odpis a teda aj auto zaradiť v roku 2008, alebo až v r. 2009. A teda ak by sa odpis a zaradennie auta vykonalo až v tomto roku. Tak potom ako mám zaúčtovať zaplatenú akontáciu? Do nákladov? Prosím poraďte mi niekto kto má s tým skúsenosti, resp. lepšie vedomosti ako ja.
heja3
23.09.09,10:33
Prosím o pomoc: účtujem v JÚ

V roku 2009 sme kúpili osobný automobil - 1/2 v hotovosti a 1/2 autokredit.
Účtovala som nasledovne:

1) DF - predajca auta - zaplatená 1/2 v hotovosti
2) DF - poskytovateľ autokreditu - poplatok za spracovanie úverovej zmluvy -
- zaplatená cez banku
3) DF - poskytovateľ autokreditu - poplatok za zmluvu o záložnom práve -
- zaplatená cez banku
4) prihlásenie vozidla - kolok - zaplatené v hotovosti
5) zaradenie do karty DHM - cena auta celková z DF 1) (nedá sa odpočítať
DPH) + poplatky 2) 3) 4) - spolu obstarávacia cena DHM

Po tomto účtovaní mi ostalo:
- majetok - auto na karte DHM (pripravené na odpisovanie)
- DF - predajca auta - nezaplatená 1/2

6) túto 1/2 DF som uhradila zápisom v knihe prijatých faktúr, že je to
uhradené z autokreditu platená 1/2 - tým pádom mám DF zaplatenú.
7) zaevidovala som záväzok voči poskytovateľovi autokreditu vo výške úveru + úrokov + poistného = suma na úhradu celkom - zo splátkového kalendára
8) každú úhradu splátky rozúčtujem - splátka istiny VNZD, úrok + poistky
VOZD
Potiaľto to dúfam pomôže viacerým, lebo sa tu opakovali otázky, a myslím si, že neboli úplne zodpovedané.
Ale ja mám problém nasledovný:
Auto sme po 3 mesiacoch predávame a to nasledovne: (šéfovej dcére, takže za účtovné ceny + nejaké drobné)
V majetku mám auto na DHM, a mám záväzky voči poskytovateľovi autokreditu (zaplatené 3 splátky).
Prebehlo prevzatie dlhu z úverovej zmluvy - celá úverová zmluva sa prepísala z nás na šéfovu dcéru a bolo predané auto za cenu v karte DHM + nejaké drobné.
Ako toto zaúčtovať?
Normálne predaj auta na faktúru, a v knihe záväzkov zapíšem úhradu tak, že je prevzatý dlh?
Lianka
23.09.09,15:54
Ale ja mám problém nasledovný:
Auto sme po 3 mesiacoch predávame a to nasledovne: (šéfovej dcére, takže za účtovné ceny + nejaké drobné)
V majetku mám auto na DHM, a mám záväzky voči poskytovateľovi autokreditu (zaplatené 3 splátky).
Prebehlo prevzatie dlhu z úverovej zmluvy - celá úverová zmluva sa prepísala z nás na šéfovu dcéru a bolo predané auto za cenu v karte DHM + nejaké drobné.
Ako toto zaúčtovať?
Normálne predaj auta na faktúru, a v knihe záväzkov zapíšem úhradu tak, že je prevzatý dlh?

Ja by som to urobila tak, ako pises:

Predaj na fakturu, prijatie platby = POZD.
Dalsie zavazky z uveru (zvysne splatky) by som uz v zavazkoch neevidovala, nie je to uz vas dlh. Ak ich vsak mas v zavazkoch, tak by som ich cez ID vyrovnala (dokladom je dodatok k uverovej zmluve - postupenie uveru).
zuzkadzugi
10.10.09,19:09
4) prihlásenie vozidla - kolok - zaplatené v hotovosti
5) zaradenie do karty DHM - cena auta celková z DF 1) (nedá sa odpočítať
DPH) + poplatky 2) 3) 4) - spolu obstarávacia cena DHM

V Cenigovej je uvedené, že do OC majetku sa nezahŕňajú poplatky /účet 538/ vyplývajúce zo zákonných predpisov o evidencii motorových vozidiel, ktoré sú už nákladmi súvisiacimi s užívaním majetku. Ide o poplatky za zápis držiteľa vozidla do evidencie, poplatok za pridelenie evid. čísla.

7) zaevidovala som záväzok voči poskytovateľovi autokreditu vo výške úveru + úrokov + poistného = suma na úhradu celkom - zo splátkového kalendára
podľa mňa na záväzok ide iba výšky úveru /istina/ a nie celková suma na úhradu...
njanka
19.10.09,10:02
Dobrý deň všetkým, potrebovala by som poradiť ohľadom Autokreditu. Viem, že sa o tom už popísalo veľa, ale aj tak Vás prosím o radu. SZČO platca DPH kúpil osobný automobil,Fa je vystavená na sumu 16840,- s DPH, z toho akontácia 5052,- s DPH, výška úveru 11788,- s DPH. Na túto sumu mám vystavený splátkový kalendár na 48 mesiacov, ktorý obsahuje istinu, úrok a poistenie. Fa som zaevidovala do záväzkov s celou sumou ako HIM, výšku úveru som rozpísala podľa spl. kalen. a to istinu ako VNZD a úrok + poistenie ako VOZD. Je to tak správne?
njanka
19.10.09,11:33
Odpovie mi niekto,prosíííííííííííím.
njanka
20.10.09,11:33
Zdá sa, že ste všetci zaneprázdnený, alebo už máme plné zuby tejto témy. Aj napriek tomu Vás prosím o vyjadrenie k mojej otázke.
Prosííííím, poradí niekto?
Lianka
22.10.09,12:20
Dobrý deň všetkým, potrebovala by som poradiť ohľadom Autokreditu. Viem, že sa o tom už popísalo veľa, ale aj tak Vás prosím o radu. SZČO platca DPH kúpil osobný automobil,Fa je vystavená na sumu 16840,- s DPH, z toho akontácia 5052,- s DPH, výška úveru 11788,- s DPH. Na túto sumu mám vystavený splátkový kalendár na 48 mesiacov, ktorý obsahuje istinu, úrok a poistenie. Fa som zaevidovala do záväzkov s celou sumou ako HIM, výšku úveru som rozpísala podľa spl. kalen. a to istinu ako VNZD a úrok + poistenie ako VOZD. Je to tak správne?

Ano, podla mna je to spravne.
K tej fakture v zavazkoch - tu vyrovnas:
a) zaplatenou akontaciou - dokladom o uhrade akontacie,
b) uverom - zmluva o uvere.
V zavazkoch ostanu len splatky podla splatkoveho kalendara.
zuzkadzugi
25.10.09,07:17
Ale do záväzku si dá iba istinu. Úroky a poistenie bude účtovať s istinou pri jednotlivých splátkach.
lenkam68
26.10.09,08:31
Záväzok je celý úver vrátane úroku a poistenia, len pri úhrade splátku rozdelí na VNZD a VOZD.
njanka
26.10.09,15:41
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede, už som nedúfala, že sa niekto ozve. Hned mi je lepšie na duši. Ešte mám malú otázočku, do majetku mám uviesť celú sumu auta aj s DPH + spracovatelský poplatok a z toho potom odpisovať daň po dobu 4 rokov? Vdaka za vyjadrenie.
ekopo
26.10.09,15:57
mimochodom, aj pri osobnom aute sa dá odpočítať DPH, stačí trochu porozmýšľať...
njanka
27.10.09,12:38
Tak poraď ekopo ako sa to dá, lebo ja som sa dočítala, že podľa § 49 odst. 7a, odpočet DPH pri osobnom automobile nie je možný.
njanka
27.10.09,13:00
Daj vedieť ako.
ekopo
27.10.09,17:11
Tak poraď ekopo ako sa to dá, lebo ja som sa dočítala, že podľa § 49 odst. 7a, odpočet DPH pri osobnom automobile nie je možný.
a čo tak § 49 ods. 8 ?
njanka
28.10.09,09:22
Premýšľala som nad tým, ale podnikateľ auto používa na pracovné cesty, nie na prenájom, ani další predaj. Ale dakujem za radu. Jana.
njanka
20.01.10,13:11
Ahojte všetci. Chcem Vás poprosiť o radu ohľadom kúpy auta na úver. Potrebujem si overiť, či som dobre zadala predkontáciu pri úhrade akontácie cez pokladňu,je to výdaj HIM, alebo VNZD?
Iwett
05.02.10,13:10
Dobrý deň, kúpili sme auto formou úveru a na faktúre mám rozpísané hodnota automobilu, zimné pneu, príprava auta k predaju, a poistne. Poistné by som zaúčtovala do réžie, príprava automobilu k predaju a zimné PNEU do OC automobilu ? Mohlo by to byť, alebo má niekto iný názor, Ďakujem
mirhu
06.03.10,14:46
Môžeš tú fa zaevidovať do záväzkov, ak kúpnu zmluvu tam ešte nemáš. Ak v techn.preukaze auta si ako majiteľ, tak odpisuješ 4 roky, ako píšeš, a splátky sú VNZD.

Ak v TP je majitelom firma, ktora poskytla UVER, tak nemam v tom jasno, ci sa jedna o uver alebo o leasing... zmluva sa nazyva uverova
timy
26.03.11,19:02
Prosim Vas je spracovatelsky poplatok sucast OC auta/na odpisovanie/ alebo nie a mozem ho dat hned do nakladov ? Mam jednoduche uctovnictvo.
Tita
18.03.12,21:13
Prosim Vas je spracovatelsky poplatok sucast OC auta/na odpisovanie/ alebo nie a mozem ho dat hned do nakladov ? Mam jednoduche uctovnictvo.

Dobrý deň, tiež by som sa chcela poradiť ako to je s účtovaním pri autoúvere. Účtujem to prvý krát, tak trošku študujem na porade a našla som tu spracovateľský poplatok zaúčtovaný
ako 518 alebo aj ako súčasť OC...tak ako?
a podobne čo myslíte o kolkoch? 538 alebo do OC?:rolleyes:
JAJA11
02.04.12,07:17
Ak v TP je majitelom firma, ktora poskytla UVER, tak nemam v tom jasno, ci sa jedna o uver alebo o leasing... zmluva sa nazyva uverova

tak ja som si kontrolovala TP až teraz a ako majiteľ je uvedená lízingovka a je poskytnutý autoúver. Podnikateľ ma informoval, že má úver a že majiteľom auta je on. Ja som to neskontrolovala, až teraz. Ako je to v tomto prípade s odpisovaním takto nadobudnutého auta... Odpisuje sa 4 roky, alebo ako lízing podľa počtu meisacov, na ktoré bol poskytnutý úver ? (Podnikateľ mi tvrdil, že mu v lízingovke povedali, že to je úver a odpisuje sa 4 roky :o). Ale je to tak?