Mili
03.03.05,13:35
Chcela by som zistit informáciu, ktorú som sa nahodou dozvedela pri precitani
denníka SME dna 10. 2. 2005. Docítala som sa tam o zivnostiach, ktoré si môzu uplatnit 60 % pausál pri koncorocnom zúctovaní.
V clánku sa uvádzali niektore remeslá a cinnosti, ktoré si túto vynimku môzu uplatnit. Chcela by som vediet, blizsie informácie o polygrafickej vyrobe(ktorá tam bola tiez spomenutá) - kto vsetko a na ktoré pracovné zlozky v tomto vyrobnom procese sa táto 60 % vynimka vztahuje.
Ja pracujem pri pocítaci ako grafik a som na pociatku tohto vyrobneho pracovného retazca, kde vytváram grafické návrhy rôznych publikácii, kniznych obálok, inzercie, biilboardov, letákov pre tlac - vsetko pre polygrafickú vyrobu.
Velmi by som Vás prosila o informácie - patrím teda do polygrafickej vyroby? Môzem si odpocítat 60 % vydavky, ked som samostatne zárobkovo cinná osoba.
Muška
03.03.05,13:05
Mili, hore na lište je "Hladať", klikni a zadaj "paušálne výdavky" . Táto téma tu bola už niekoľkokrát rozoberaná. A to či si remeselná alebo voľná živnosť Ti najlepšie povedia na Tvojom Živnostenskom úrade, ak máš živnosť. Ak podnikáš ako "autor", tak určite nie si remeselník.
Evanka
05.03.05,00:12
Chcela by som zistit informáciu, ktorú som sa nahodou dozvedela pri precitani
denníka SME dna 10. 2. 2005. Docítala som sa tam o zivnostiach, ktoré si môzu uplatnit 60 % pausál pri koncorocnom zúctovaní.
V clánku sa uvádzali niektore remeslá a cinnosti, ktoré si túto vynimku môzu uplatnit. Chcela by som vediet, blizsie informácie o polygrafickej vyrobe(ktorá tam bola tiez spomenutá) - kto vsetko a na ktoré pracovné zlozky v tomto vyrobnom procese sa táto 60 % vynimka vztahuje.
Ja pracujem pri pocítaci ako grafik a som na pociatku tohto vyrobneho pracovného retazca, kde vytváram grafické návrhy rôznych publikácii, kniznych obálok, inzercie, biilboardov, letákov pre tlac - vsetko pre polygrafickú vyrobu.
Velmi by som Vás prosila o informácie - patrím teda do polygrafickej vyroby? Môzem si odpocítat 60 % vydavky, ked som samostatne zárobkovo cinná osoba.Podla mna sa na tvoju cinnost pausal 60% nevztahuje. Na zaklade akej cinnosti v zivnostenskom liste tuto cinnost fakturujes? Ked niekto na pocitaci navrhuje stolarovi nabytok, tiez to nie je stolarstvo.
Zita5
05.03.05,07:30
Chcela by som zistit informáciu, ktorú som sa nahodou dozvedela pri precitani
denníka SME dna 10. 2. 2005. Docítala som sa tam o zivnostiach, ktoré si môzu uplatnit 60 % pausál pri koncorocnom zúctovaní.
V clánku sa uvádzali niektore remeslá a cinnosti, ktoré si túto vynimku môzu uplatnit. Chcela by som vediet, blizsie informácie o polygrafickej vyrobe(ktorá tam bola tiez spomenutá) - kto vsetko a na ktoré pracovné zlozky v tomto vyrobnom procese sa táto 60 % vynimka vztahuje.
Ja pracujem pri pocítaci ako grafik a som na pociatku tohto vyrobneho pracovného retazca, kde vytváram grafické návrhy rôznych publikácii, kniznych obálok, inzercie, biilboardov, letákov pre tlac - vsetko pre polygrafickú vyrobu.
Velmi by som Vás prosila o informácie - patrím teda do polygrafickej vyroby? Môzem si odpocítat 60 % vydavky, ked som samostatne zárobkovo cinná osoba.

Pokiaľ máš absolvovanú strednú polygrafickú školu alebo SOU polygrafického smeru , máš o tom doklad / maturitné vysvedčenie , výučný list / a na ŽL máš polygrafickú výrobu tak máš na to nárok . Polygrafia - učebné odbory - patrí do nich ...tlačiar, fotosadzač , reprodukčný grafik , knihár a pod.
luba3
05.03.05,10:02
Odovzdala som DP priateľke SZČO remesel.živnosť Kožušníctvo,nemohla som jej dať 60% pauš.výdavky,pretože na zákazk.listoch/ asi 100/ značila,že robila opravy odevov,šitie zipsov,rozšírenie,zúženie kožuchov.Keby robila práce: šitie kožuchov,kožuš.čiapok,výroba odevov z kožušín,mohla si uplatniť 60% výdavky.Robila som DP aj 3 kaderníčkam,tam som im uplatnila 60% výdavky,pretože mali tržba z ERP za kadernícke služby.Na Du mi nevedeli povedať ,či treba odovzdať aj výkazy o majetku a záv.,aj o príjmoch a výdavkoch,ak si uplatnili 60% výdavky.Ak ich nepriložím a bude ich treba,tak ich správkyňa dane vyzve o doplnenie výkazov.Tak som výkazy vypísala: o majetku a záv.nulové,a o príjmoch a výdav.podľa údajov z DP.Odvody poistného v skutoč.výške do kolonky poistné a 60% paušál výdavkov do prevádzkovej réžie.Nech majú dievčatá pokoj od DU.
Muška
05.03.05,16:58
Odovzdala som DP priateľke SZČO remesel.živnosť Kožušníctvo,nemohla som jej dať 60% pauš.výdavky,pretože na zákazk.listoch/ asi 100/ značila,že robila opravy odevov,šitie zipsov,rozšírenie,zúženie kožuchov.Keby robila práce: šitie kožuchov,kožuš.čiapok,výroba odevov z kožušín,mohla si uplatniť 60% výdavky.Robila som DP aj 3 kaderníčkam,tam som im uplatnila 60% výdavky,pretože mali tržba z ERP za kadernícke služby.Na Du mi nevedeli povedať ,či treba odovzdať aj výkazy o majetku a záv.,aj o príjmoch a výdavkoch,ak si uplatnili 60% výdavky.Ak ich nepriložím a bude ich treba,tak ich správkyňa dane vyzve o doplnenie výkazov.Tak som výkazy vypísala: o majetku a záv.nulové,a o príjmoch a výdav.podľa údajov z DP.Odvody poistného v skutoč.výške do kolonky poistné a 60% paušál výdavkov do prevádzkovej réžie.Nech majú dievčatá pokoj od DU.Výkazy sú výsledkom účtovníctva a keďže 60 % paušálne výdavky nie sú účtovníctvo, tak sa výkazy k DP neprikladajú.
ekin
05.03.05,19:44
presne tak, ako Muška píše..kto ide na paušálne výdavky, neprikladá ziadne výkazy....
a s tými 60% sa trápim tiez, ale radsej som ich svojim nedala..pre tento rok im to este dobre vychádzalo, ale do budúceho - uz chcem mať jasné stanovisko živn.úradu - ako rozlíšim, či je to remeselná živnosť - ak z fakturácie mi vyplyva, ze robia kovobrábanie - práca na odlievaní surového železa .. že to tam patrí/na živn.liste má: Odlievanie železa a ocele, hutnícke spracovanie surového železa a ocele/ - no povedzte, kam to zaradiť? .
:confused:
Ale je vyučený murar..a to mu dali tiez do živnosti - na moje počudovanie pod názvom: Demolácie,búracie práce a prípr.práce pre stavbu,

hm,hm....zeby ZL pre remeselníkov inak vyzeral?
Muška
05.03.05,20:06
presne tak, ako Muška píše..kto ide na paušálne výdavky, neprikladá ziadne výkazy....
a s tými 60% sa trápim tiez, ale radsej som ich svojim nedala..pre tento rok im to este dobre vychádzalo, ale do budúceho - uz chcem mať jasné stanovisko živn.úradu - ako rozlíšim, či je to remeselná živnosť - ak z fakturácie mi vyplyva, ze robia kovobrábanie - práca na odlievaní surového železa .. že to tam patrí/na živn.liste má: Odlievanie železa a ocele, hutnícke spracovanie surového železa a ocele/ - no povedzte, kam to zaradiť? .
:confused:
Ale je vyučený murar..a to mu dali tiez do živnosti - na moje počudovanie pod názvom: Demolácie,búracie práce a prípr.práce pre stavbu,

hm,hm....zeby ZL pre remeselníkov inak vyzeral?Ekin, tiež ma to už srdí. Zatiaľ sa nikto nevyjadril ako to vyzerá na tom živnost. liste, aby som to aj ja - účtovník- vedela posúdiť. Iba viem, že je voľná živnosť a remeselná. Tak si myslím, že to na tej živnosti musí neako vidieť. Ja nemám nikoho - na remeselnú živnnosť, ale keď bude viac času, tak si to zistím na Živnostenskom úrade.
Myslím si, že potom by som aj ja radšej písala, že som klientov robila kadernícke služby:D ako účtovníctvo