fudaly
22.11.07,14:21
Prosím o radu :
Má nárok na odstupné zamestnec, ak chce ukončiť PP z dôvodu priznania invalidného dôchodku - pokles schopnosti viac ako 70%?
Ďakujem
veronikasad
22.11.07,13:40
Prosím o radu :
Má nárok na odstupné zamestnec, ak chce ukončiť PP z dôvodu priznania invalidného dôchodku - pokles schopnosti viac ako 70%?
Ďakujem
Pri prvom odchode do dôchodku /aj invalidného/ má nárok na odchodné vo výške najmenej jednomesačného priemerného zárobku /Vyššie nároky musia byť zakotvené v kolektívnej zmluve zamestnávateľa/.

---------
Veronika
Zoltán Kovács
22.11.07,13:40
Pri prvom odchode do dôchodku /aj invalidného/ má nárok na odchodné vo výške najmenej jednomesačného priemerného zárobku /Vyššie nároky musia byť zakotvené v kolektívnej zmluve zamestnávateľa/.

---------
Veronika

Pýtajú sa na odstupné, a nie na odchodné.
veronikasad
22.11.07,13:42
Pýtajú sa na odstupné, a nie na odchodné.
Súhlasím, ale niekedy si tieto pojmy mýlia, zato som odpovedala takto.
Zoltán Kovács
22.11.07,13:43
Súhlasím, ale niekedy si tieto pojmy mýlia, zato som odpovedala takto.
A má teda nárok na odstupné zamestnanec, ak rozviaže PP zo zdravotných dôvodov?
Tweety
22.11.07,13:45
Prosím o radu :
Má nárok na odstupné zamestnec, ak chce ukončiť PP z dôvodu priznania invalidného dôchodku - pokles schopnosti viac ako 70%?
Ďakujem
V prípade, že zamestnávateľ s nim skončí z toho dôvodu PP, podľa § 76 odst. 1 nárok na odstupné patrí v sume najmenej dvojnásobku priemerného mesačného zárobku.
veronikasad
22.11.07,13:50
A má teda nárok na odstupné zamestnanec, ak rozviaže PP zo zdravotných dôvodov?
Môj názor - ak nedostal od zamestnávateľa výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. c - nemá. Pri odchode do inv. dôchodku má nárok na odchodné.
Ak sa mýlim - opravte ma prosím.

--------
Veronika
KEJKA
22.11.07,17:47
Môj názor - ak nedostal od zamestnávateľa výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. c - nemá. Pri odchode do inv. dôchodku má nárok na odchodné.
Ak sa mýlim - opravte ma prosím.

--------
Veronika
tento raz sa mýliš...:---
novela od 1.9.2007
§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.