Katarína STR
03.03.05,13:13
Prosim Vás chcem sa spýtať, dnes zomrela môjmu otcovi jeho macocha a zajtra jej má prísť dôchodok na účet.
Táto macocha bývala posledné 3 mesiace u brata môjho otca. Mala našetrené nejaké prachy a oni ich utratili.
Teraz chcú vedieť či ich môžu zajtra vybrať a minúť na pohreb na potrebné veci.

Podľa mňa je to dôchodok za február 2005 a preto by mala mať na ne nárok no nie?
Veď nikto nevypláca prachy popredu, ale pozadu.

Takže ich asi SP nebudú musiť vrátiť, či áno ?
Katarína STR
03.03.05,12:51
Nebude to náhodou už predmetom dedičského konania ?
Luba2
03.03.05,13:13
Katka, ja by som Ti aj niečo odpovedala, ale teraz som na inej otázke treskla blbosť a teda som asi po včerjašku dosť indisponovaná. Ak by som mala odpovedať, ale nebudem, tak by som si myslela, že dôchodok za daný mesiac sa vypláca v ten mesiac. Takže ak ho dostane 3. marca, je to dôchodok za marec. A teda keď nežije, nemá na ten dôchodok nárok. A nemám si to kde overiť. Ale určite ma niekto opraví, ak nemám pravdu. Však?
Zuzka
03.03.05,17:29
Ako píše Lubka, dôchodok sa vypláca dopredu na mesiac, podľa mňa by ho mali vrátiť soc. poisťovni.
ondrejvla
03.03.05,17:38
Prosim Vás chcem sa spýtať, dnes zomrela môjmu otcovi jeho macocha a zajtra jej má prísť dôchodok na účet.
Táto macocha bývala posledné 3 mesiace u brata môjho otca. Mala našetrené nejaké prachy a oni ich utratili.
Teraz chcú vedieť či ich môžu zajtra vybrať a minúť na pohreb na potrebné veci.

Podľa mňa je to dôchodok za február 2005 a preto by mala mať na ne nárok no nie?
Veď nikto nevypláca prachy popredu, ale pozadu.

Takže ich asi SP nebudú musiť vrátiť, či áno ?Dôchodok sa vypláca mesiac dopredu, teda už nemajú naň nárok, som dôchodkyňa, tak to viem!
A tie korunky, čo minuli, bohužiaľ, je na nich, aby si ich zohnali, a nenechali pani napospas druhým! Veď už mnísi alchymisti pred 200 rokmi hovorili: Memento mori! - Pamätaj na smrť!
Takže sa nespoliehať na posledný dôchodok, a neminúť všetko do poslednej korunky!
Katarína STR
04.03.05,04:58
Fíha, sa mi to zdá divné /ale, keď to tak tvrdíte, asi to tak bude/ že by nejaká naša štátna inštitúcia vyplácala niečo popredu.
No hold prachy sa musia vrátiť.

ondrejvla : nečítala si môj prvý príspevok presne. Ona pamätala na smrť. Aj mala našetrené. Len to môjho otca brat minul a teraz nemajú nič.

No čo už. Môj fotrík všetko zaplatil. Veď to predsa bola jeho druhá mama. Aj keď v jej prípade slovo mama, no neviem. Ale o mŕtvych len dobre. Už je tam a bola aká bola.
Môjmu otcovi zomrela jeho mamička keď mal 12 rokov a jeho brat 10. Neskôr sa jeho otec oženil znova.

Ďakujem pekne
Grófová
04.03.05,05:53
Katarínka, moja sestra zomrela jeden piatok o 6.00 hod. ráno. V ten deň mala dostať aj invalidný dôchodok, ktorý jej chodil do nemocnice. Dôchodok jej doniesli asi o 9.00 hod., /bola som tam a čakala som na úmrtný list/ a aj ho pekne odniesli. Tak to u nás chodí.
Daniela G.