krajčo
22.11.07,22:00
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu, účtujem v JÚ v programe ALFA. Chcem si vybrať z podnikať. účtu peniaze na vlastnú spotrebu/súkromne/. Do akej položky to mám v tomto programe zaúčtovať. To isté platí aj z pokladne. Na účet sú mi uhradené FA od zákazníka /odberateľa/ a čo s tými peniazmi??? Mám sto dôvodov ako ich minúť, ale ako to zaúčtovať???
Zita5
23.11.07,04:59
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu, účtujem v JÚ v programe ALFA. Chcem si vybrať z podnikať. účtu peniaze na vlastnú spotrebu/súkromne/. Do akej položky to mám v tomto programe zaúčtovať.
Výber z bežného účtu pre osobnú spotrebu zaúčtujete ako výdavok banka /kód účelu 33 výdavok neovplyvňujúci základ dane -iný .
Máte možnosť vytvoriť si členenie výdavkov/čo veľmi doporučujem / cez Číselník-členenie .......výdavky neovpl.daň z príjmu -osobná spotreba
To isté platí aj výber z pokladne.
Ak vyberiete z pokladne , tak účtujete výdavok pokladňa - kód účelu 33 výdavok neovplyvňujúci ZD-iný .Členenie detto ,ako pri výbere z BÚ .


Na účet sú mi uhradené FA od zákazníka /odberateľa/ a čo s tými peniazmi???

Tieto platby účtujete príjem banka / príjem ovplyvňujúci ZD kód účelu 14 Tovar alebo kód účelu 15 Príjem za výrobky a služby /podľa toho čoho sa fakturácia týka /

Mám sto dôvodov ako ich minúť, ale ako to zaúčtovať???
Odpoveď modrou .
Pri výbere sú aj prípady , kedy vyberiete z bežného účtu peniaze a dotujete pokladňu , z ktorej potom vyplácate hotovosť napr. za nákup ,úhradu FA v hotovosti a podobne .Vtedy sa tento výber účtuje cez priebežné položky .
krajčo
23.11.07,12:32
Ďakujem za odpoveď, a ešte sa chcem spýtať na tie kódy účelu, podľa čoho udávam číslo ako sa to delí? Viete s manželom sa snažíme účtovať nemá veľa tých položiek,
A ak neudám správny kód účelu čo sa stane?
V alfe mám 33 ako /Iný neovplyvňujúci daň z príjmu/ toto súhlasí?
Lebo iná položka tam nieje
krajčo
23.11.07,12:46
Takže zistila som, že automaticky mi tam nahodí kód účelu ak vyberiem položku. Lenže tá 33 má znenie trochu iné ako som spomýnala vyššie.
alenad
23.11.07,12:49
Ďakujem za odpoveď, a ešte sa chcem spýtať na tie kódy účelu, podľa čoho udávam číslo ako sa to delí? Viete s manželom sa snažíme účtovať nemá veľa tých položiek,
A ak neudám správny kód účelu čo sa stane?
V alfe mám 33 ako /Iný neovplyvňujúci daň z príjmu/ toto súhlasí?
Lebo iná položka tam nieje

Suhlasí!

Ak nezadáš správny kód účelu, sumu budeš mať v nesprávnom stĺpci peňažného denníka a následne bude i nesprávne vyrátaný základ dane.
krajčo
23.11.07,13:02
A ak môžete ešte mi poradiť, kam mám zaúčtovať zúčtovanie kl.úrokov na podnikat. účte?
krajčo
23.11.07,13:03
A ak ešte môžem sa spýtať kam má zaúčtovať zúčtovanie kl. úrokov na podnikat. účte?
alenad
23.11.07,13:03
A ak môžete ešte mi poradiť, kam mám zaúčtovať zúčtovanie kl.úrokov na podnikat. účte?

Kód účelu 16 - Iný zdaniteľný príjem
krajčo
23.11.07,13:05
Kam mám zaúčtovať zúčtovanie klad. úrokov na podnik. účte?
krajčo
23.11.07,13:10
Kam mám zaúčtovať zúčtovanie klad. úrokov na podnik. účte?
krajčo
23.11.07,13:34
Kam mám zaúčtovať zúčtovanie klad. úrokov na podnik. účte? A ešte sa chcem spýtať poplatky na účte podnikateľa účtujem ako prevádzková réžia je to správne?
ekopo
23.11.07,13:43
Kladné úroky sa účtujú ako POZD - ostatné, poplatky sú PR. Drobná rada: nepúšťam sa do opravy auta, keď s tým nemám skúsenosť.
alenad
23.11.07,16:26
Kam mám zaúčtovať zúčtovanie klad. úrokov na podnik. účte? A ešte sa chcem spýtať poplatky na účte podnikateľa účtujem ako prevádzková réžia je to správne?

bankové poplatky - stĺpec 26 - prevádzková režia