robert12
23.11.07,08:10
Ahojte,
chcem Vas poprosit o radu. Ide o cudzincov s obcianstvom USA pracujucich na uzemi SR s prechodnym pobytom a platenie odovdov za nich na Slovensku. V ich pripade sa zvazuju 2 moznosti a to pracovat u slovenskeho zamestnavatela a platit vsetky odvody + dane, alebo pracovat pre americkeho zamestnavatela s tym, ze vykon prace bude na uzemi SR. Otazka znie, ci pri druhej moznosti su povinni odvadzat odvody v SR ? Volal som na socialnu poistovnu, zial nikto mi nevedel presne odpovedat na moju otazku a poradili mi aby som sa obratil na ministerstvo SVaR. dakujem
Jana Motyčková
23.11.07,07:27
V oboch prípadoch odvádzajú odvody v SR.
robert12
23.11.07,07:30
Dakujem za odpoved, viete mi v druhom pripade uviest o co sa da opriet ?
Jana Motyčková
23.11.07,07:53
Zamestnávateľ pre SP je taký zamestnávateľ, ktorého sídlo alebo adresa jeho organizačnej jednotky je na území SR. (ZSP_§7_ods.3). Keďže americký zamestnávateľ tu zrejme bude mať pobočku, jej sídlo je na našom úzémí .
Tiež ZP_§5_ods1 - Pracovnoprávne vzťahy medzi zamestnancami vykonávajúcimi prácu na území SR a zahraničným zamestnávateľom... sa spravujú týmto zákonom, ak právne predpisy o medzinárodnom práve súkromnom neustanovujú inak. Pokiaľ viem s USA nemáme špeciálny režim pre zamestnávanie. Ale možno právnik by našiel aj iné dôvody.
robert12
23.11.07,08:03
Uz mi to dava logiku, akurat mi nie je jasne ci sa to vztahuje aj na pracovnikov, ktory maju pracovny pomer iba so zamestnavatelom z USA a nie s jeho pobockou na uzemi SR.
Jana Motyčková
23.11.07,08:08
Uz mi to dava logiku, akurat mi nie je jasne ci sa to vztahuje aj na pracovnikov, ktory maju pracovny pomer iba so zamestnavatelom z USA a nie s jeho pobockou na uzemi SR.
Podčiarkla som dôležité v predchádzajúcej odpovedi. ZP hovorí o výkone práce pre zahraničného zamestnávateľa (t.j. aj keď je zmluva so zamestnávateľom v USA). SP zase nehovorí, že uvedený PP musí byť uzavretý s oraganizačnou zložkou.
Výnimkou je iba ak je ten zamestnanec tu na služobnej ceste.
Ale môžeš dať písomný dotaz na MPSVaR alebo SP.
Viem z praxe, že takto to funguje.
ebeš
24.11.07,03:49
Súhlasím s p.Motyčkovou, len by som chcela upresniť.
Platenie odvodov v mieste výkonu práce je všeobecné pravidlo.
Okrem toho existujú bilaterálne zmluvy o sociálnom zabezpečení / kde sa 2 štáty dohodnú na vlastných pravidlách/
S USA takúto zmluvu nemáme, čo ale nevylučuje to, že máme s nimi nejakú inú dohodu, ku ktorej sa obyčajný smrteľník dostane ťažšie.
Preto vidím ozaj za najschodnejšie riešenie dať priamo dotaz / s presným opisom/ na príslušnú inštitúciu.