petih
23.11.07,09:10
Dobrý deň,

založil som si živnosť, nepredpokladám v začiatkoch veľké množstvo obratov. Chcem si založiť samostatný účet. Odporúčali by ste mi založiť si osobný účet alebo pre malých podnikatelov ? Je pravda že ako živnostník nemusím mať podnikateľský účet ?

Ake sú rozdiely, výhody a nevýhody ?

Ďakujem veľmi pekne!
Mirka123
23.11.07,09:34
Ja mám živnosť už 3. rok a používam bežný účet, nie podnikateľský. Je to aj kvôli poplatkom a tiež by som úplne nevyužila všetky služby v balíku pre podnikateľov. V pohode mi stačia tie, čo mám v balíku k bežnému účtu. Tento účet by však mal slúžiť výhradne na podnikanie - pretože je v podstate jedno ako sa účet volá, ak slúži na to, na čo má.
Mirka
Marína
23.11.07,09:54
Dobrý deň,

založil som si živnosť, nepredpokladám v začiatkoch veľké množstvo obratov. Chcem si založiť samostatný účet. Odporúčali by ste mi založiť si osobný účet alebo pre malých podnikatelov ? Je pravda že ako živnostník nemusím mať podnikateľský účet ?

Ake sú rozdiely, výhody a nevýhody ?

Ďakujem veľmi pekne!
Nemusí. Platí to však s jednou výnimkou a a to ak je platiteľom dane z pridanej hodnoty.
Dôvod? Nadmerný odpočet zo štátneho rozpočtu prostredníctvom daňového úradu sa vracia výhradne prevodom na bankový účet.
petih
23.11.07,10:34
Takže ak som zaregistrovaný na ďanovom úrade (nechal som sa zaregistrovať na ŽÚ na mieste jednotného kontaktu) tak už musím mať podnikateľský účet ?

Mam v pláne do konca roka nedosiahnuť limit pre platenie dane, takže daň bude urcite 0.

Ďakujem ;-)
Marína
24.11.07,10:45
Skúsim ešte raz. Nemusíš mať žiaden bankový účet, ak nie si platiteľom DPH.
Katy a R
24.11.07,11:08
Ešte doplním - UPSVaR žiada podnikateľský účet - ak poskytuje príspevok!
Ale ak nedostávaš nič podobné, tak ti nozaj stačí najlacnejší osobný účet (asi chceš ušetriť na poplatkoch) - podnikateľské sú drahšie! ... resp. žiadny
Melnick
24.11.07,11:42
Osobne by som volila riešiť transakcie vyplývajúce z podnikateľskej činnosti hotovostnými platbami ,ak sa bránim založeniu podnikateľského účtu z rozličných dôvodov a nemiešala by som do podnikania svoj osobný účet.
Je pravda, že žiadny zákon mi nenariaďuje povinnosť založiť si podnikateľský účet , ale v odborných publikáciách je vždy napísaná odpoveď tohoto znenia : Nemusí , ale doporučuje sa zriadiť..............:)
Katy a R
26.11.07,06:07
Samozrejme že nie účet, z ktorého platím súkromné platby. Myslela som osobný účet používaný len na podnikanie - je asi o stovku lacnejší. :):);)
petih
26.11.07,15:12
Takže ak mi zo Slovenskej Sporiteľne napísali

"Ak podnikate na zaklade zivnostenskeho opravnenia je potrebne mat zalozeny bezny ucet pre podnikatelov, podla Zivnostenskeho zakona. Na vedenie podnikatelskeho uctu nie je mozne vyuzit zvyhodnenia uctu Vysokoskolak."

tak sa mylia ?
saglucka
26.11.07,15:30
Ja pouzivam tiez na podnikanie studenstky ucet v TABE a v SLSP mam tiez studensky ucet, ktory pouzivam na sukromne platby. Su tam minimalne poplatky, skoro ziadne... Tak naco platit banke zbytocne poplatky
Katy a R
26.11.07,19:43
Takže ak mi zo Slovenskej Sporiteľne napísali

"Ak podnikate na zaklade zivnostenskeho opravnenia je potrebne mat zalozeny bezny ucet pre podnikatelov, podla Zivnostenskeho zakona. Na vedenie podnikatelskeho uctu nie je mozne vyuzit zvyhodnenia uctu Vysokoskolak."

tak sa mylia ?

Tak v tomto prípade treba dobre preštudovať zmluvu - študenti majú zľavy a výhody ak splnia podmienky, ktoré tam banka uvádza .... takýto účet by som pri podnikaní nepoužívala:D
Mirka123
27.11.07,10:02
Ja som tiež mala konto pre mladých - nie výslovne študentské, ale bolo určené pre mladých ľudí do 26 rokov, tiež som ho použila na podnikanie, dokonca mi nať prišla dotácia z ÚP. Nemala som s tým nikde problém. A keď som prekročila tento vzácny vek, zmenila som účet na bežný a tak fungujem ďalej. Ale možno sa už podmienky zmenili....?
Mirka
Infarkt
27.11.07,10:14
Žiaden zákon ti neprikazuje mať tzv. podnikateľský účet...
To len naše slovenské banky sa snažia nás zodrať ešte viac z peňazí...podobne ako tento štát ;)
Bežne ti stačí osobný účet, samozrejme odčlenený od tvojich súkromných výdavkov...a je lacnejší :)
7iro
27.11.07,13:25
Mám študentský účet za 9 sk/mesacne, vybery, platby zadarmo... tak teda dúfam ze si ho mozem nechat. Platit 9sk a 250 sk pausal + dalsie poplatky...co je lepsie? :)
seeky
27.11.07,20:00
Mám študentský účet za 9 sk/mesacne, vybery, platby zadarmo... tak teda dúfam ze si ho mozem nechat. Platit 9sk a 250 sk pausal + dalsie poplatky...co je lepsie? :)

mimotemy hej aj ja (slsp) ale ja som ho mala za 0 sk, a pred par mesiacmi mi zacali strhavat 9 sk. nie ze by ma to polozilo, ale hovorilo sa, ze ucet bude zadarmo a takto to za chvilu bude tych 250 sk. co sa zmenilo?
petih
28.11.07,06:40
mimotemy hej aj ja (slsp) ale ja som ho mala za 0 sk, a pred par mesiacmi mi zacali strhavat 9 sk. nie ze by ma to polozilo, ale hovorilo sa, ze ucet bude zadarmo a takto to za chvilu bude tych 250 sk. co sa zmenilo?

Myslim ze ak budes mat na ucte v danom mesiaci v priemere nad 20tis tak 9sk platit nebudes
trainee
12.12.07,15:10
nerozlisuje sa tu nahodou medzi fyzickou a pravnickou osobou?

Naco je potom uvedene vo formulari, ktory vyplnate na jednotnom kontaktnom mieste, aj info o bankovom ucte.

Podnikatelsky ucet nieje mozne zalozit bez zivnostenskeho listu a jednotne kontaktne miesto sa navstivi len raz, ak mam dobre info :) naco by tam potom bola ta kolonka o bankovom ucte?
ucimsa
16.11.08,09:54
AHOJTE, MOZETE MA, PROSIM, NASMEROVAT NA NEJAKY LINK, KDE BY SOM SA DOCITALA, ZE VYDAVKY/PRIJMY SA MUSIA ODDELOVAT NA BANKOVOM UCTE A NEMAJU SA MIESAT SO SUKROMNYMI? CO BY SA STALO, AK BY SOM MALA JEDEN UCET NA OSOBNE AJ PODNIKATELSKE? SU ZA TO NEJAKE POSTIHY? CITALA SOM Z RYCHLIKA ZAKON O ZIVNOSTENSKOM PODN. A ZAKON O UCTOVNICTVE, A ANI TAM, ANI TAM SOM O TOMTO NENASLA ZMIENKU... DIK. :o
dalilada
20.11.08,11:25
Majiteľ účtu sa stal podnikateľom od 1.4. a naďalej používal len svoj súkromný účet aj na podnikateľské účely. Ako je potom možné si dať poplatky do nákladov ( nevyužívaný len na podnikanie)? Účtovať o ňom dňom začatia podnikania a dať zostatok na účte ku 1.4. ako vklad podnikateľa? Ďakujem
veronikasad
20.11.08,11:42
Majiteľ účtu sa stal podnikateľom od 1.4. a naďalej používal len svoj súkromný účet aj na podnikateľské účely. Ako je potom možné si dať poplatky do nákladov ( nevyužívaný len na podnikanie)? Účtovať o ňom dňom začatia podnikania a dať zostatok na účte ku 1.4. ako vklad podnikateľa? Ďakujem
Nahlásil súkromný účet na DU ako "podnikateľský"?
dalilada
20.11.08,11:48
To musím zistiť. V prípade, že áno, tak náklady OZD, ak nie tak NOZD?
veronikasad
20.11.08,12:10
To musím zistiť. V prípade, že áno, tak náklady OZD, ak nie tak NOZD?
Ak ho má nahlásený ako podnikatelský musíš účtovať všetky, aj súkromné pohyby, na účte
dalilada
20.11.08,12:46
A co s tými nákladmi?
00flash00
27.11.10,09:01
to by aj mna zaujimalo, som maly podnikatel, podnikam skoro 3/4 roka a vystavil som len dve faktury, niesom platca DPH, prispevok som dostal na svoj sukromny ucet s ktoreho si platím aj zdravotku co si davam aj do nakladov a platim si sneho aj sukromne veci ... Vypisi si odkladam od zaciatku podnikania, bude vtom nejaky problem ze si tam riesim aj sukromne veci?

Dakujem