lorelei
23.11.07,09:35
Pekny den mili poradaci. Vcera som sa dozvedela, ze mam oslabenu funkciu nadladviniek. No neviem presne, aku maju funkciu - iba tolko, ze produkuju hormony, ale potrebovala by som vediet viac o tom, a co by vlastne oslabena funkcia mohla sposobit a co treba preto urobit, aby sa dostali na normal. Neviem najst cez Google nic konkretne. Poredte ak viete, stranky, kde sa k tomu dopracujem. Dakujem.
duves
24.11.07,12:06
vogel
28.11.07,20:50
ludmilla
29.11.07,10:32
Lorelei, v hore uvedených linkoch máš pekne opísanú funkciu nadobličiek.
Čo môže spôsobiť oslabenú funkciu nadobličiek?
Tak predovšetkým oslabená funkcia nadobličiek sa často vyvíja ako dlhodobé zaťaženie stresom. A to nielen stresom psychickým ale aj fyzickým, t.j. rôzne úrazy, operácie atď. Taktiež chýbajúca funkcia štítnej žľazy je veľkým stresom pre organizmus. Čiže dôležité je aj vyšetrenie štítnej žľazy. Ak napr. máš zníženú funkciu štítnej žľazy najprv by mala byť liečená štítna žľaza hormónmi a až po jej stabilizovaní by malo prebehnúť vyšetrenie funkcie nadobličiek. V spojení s oslabenou funkciou nadobličky je poväčšine nedostatok hormónu kortizolu. Kortizol v tele je dôležitý a plní tietofunkcie: dvíha hladinu cukru v krvi a je zodpovedný za rezervu energie v tele, čím nám vlastne dáva silu k zdolávaniu stresových situácií. Zrýchľuje tep, zdvíha krvný tlak a tak zásobuje telo kyslíkom a živinami. Zvyšuje chuť do jedla klavne chuť na mäso a mastné jedlá, zlepšuje trávenie, metabolizmus. Pôsobí protizápalovo, zmierňuje bolesti, zmierňuje alergie, horúčky a reakcie na jedy. Kortizol v prirodzenom dávkovaní posilňuje imunitný systém.
Pre predstavu - v kľudnom stave produkujú nadobličky denne 40 - 60 mg kortizolu a v strese je to až 200 mg kortizolu.
To znamená, že pri nedostatku kortizolu je znížená tolerancia stresu, únava ako pri chrípke, znížená hladina cukru, nedostatok energie, zažívacie problémy - hnačka, nevoľnosť, nechuť do jedla, zvýšená chuť na sladké, slané a korenisté jedlá, nízky tlak, slabosť, zrýchlený pulz, nervozita, studený pot, krátkodobé zlepšenie pocitov po jedle, ľahká depresia, zlá nálada, bolesti v oblasti hornej chrbtice a zátylku, oslabené svalstvo hlavne v nohách, znížená koncentrácia, sklon k strachu a záchvatom paniky, ekzémy atť. čiže je toho celkom dosť.
Myslím si, že liečba patrí výsostne do rúk lekára. Čo sa však odporúčaní týka :
dôležité je pravidelné stravovanie, sledovanie krvného cukru, či je konštantný, pretože ak jeho hodnoty kolíšu znamená to, že nadobličky produkujú zvýšené množstvo kortizolu. Ovocie by sa malo jesť len na obed a večer, nie na raňajky. Jeho celkové množstvo by malo byť najviac 10%. Mal by byť dostatočný príjem tukov, pozor nie zohrievaných, ale naopak maslo, lisované oleje za studena, ryby a vajcia. Dôležité je aj rozmne doplniť stravu o vitamíny E, C a betakarotin. Obmedziť stres na minimum, vyhýbať sa mu, dodržiavať spánkový režim, čiže kľudný spánok, ktorý by sa mal začať o 22:00 hod. - pretože v čase medzi 23:00-1:00 pracujú naše nadobličky na regenerácii, ak sa človek prebúdza medzi 2 - 3 hod. a nemôže zaspať je to známka vysokého stresu, obmedziť kávu a nápoje, ktoré obsahujú kofeín, nevynechávať raňajky, nejesť veľa mliečnych a múčnych produktov (chlieb), vyhýbať sa ovociu a iným pokrmom, ktoré zadržuje veľa cukru - (melóny, čokoláda, med). Zredukovať pozeranie televízie a prácu s počítačom - to platí pre ľudí citlivých na svetlo, pretože vznikajú u nich poruchy spánku. Treba sa začať venovať šporu a veľa sa usmievať!!!!!
Mackovka
29.11.07,10:35
Moja kolegyňa s tým bola v Ľubochni. Bola s liečbou spokojná.
lorelei
29.11.07,10:55
Moja kolegyňa s tým bola v Ľubochni. Bola s liečbou spokojná.

A je v Lubochni na to nejaka specializacia? Alebo kde tam bola.
lorelei
29.11.07,11:03
Treba sa začať venovať šporu a veľa sa usmievať!!!!!

Dakujem Ti za vycerpavajucu odpoved. Toto je to, co som potrebovala vediet. No vidim, ze to aj nasvedcuje tomu vsetkemu. Hlavne tym chybjucim vitaminom, ryby a vajicka - som vegetarian- v podstate nejem ziadne mäso, ani ryby. Vajicka ano, ale malo, nejdu mi na chut. Na diagnostike mi potvrdili, ze mam zacat jest ryby, a doplnit vitamin E, C a B. No ale uz mam hrôzu z vysetreni, tak nerada chodim po doktoroch, a to vecne cakanie a posielanie od dveri k dveram....:(, ale asi to je treba. Dakujem vsetkym.
Mackovka
29.11.07,11:34
A je v Lubochni na to nejaka specializacia? Alebo kde tam bola.

Jej činnosť (alebo nečinnosť?) nadobličky spôsobovala poruchu krvného tlaku. Poslal ju tam internista po absolovaní iných vyšetrení (vrátane štítnej žľazy), ktoré mala negatívne.
Soňurka
29.11.07,18:55
http://www.nedu.sk/- nájdeš tam aj čísla telefónov
ludmilla
30.11.07,12:09
Dakujem Ti za vycerpavajucu odpoved. Toto je to, co som potrebovala vediet. No vidim, ze to aj nasvedcuje tomu vsetkemu. Hlavne tym chybjucim vitaminom, ryby a vajicka - som vegetarian- v podstate nejem ziadne mäso, ani ryby. Vajicka ano, ale malo, nejdu mi na chut. Na diagnostike mi potvrdili, ze mam zacat jest ryby, a doplnit vitamin E, C a B. No ale uz mam hrôzu z vysetreni, tak nerada chodim po doktoroch, a to vecne cakanie a posielanie od dveri k dveram....:(, ale asi to je treba. Dakujem vsetkym.

Lorelei, takže teraz to už chápem úplne, je pravda, že vegetariáni majú s týmto omnoho väčší problém. Ale dá sa to. Aby si zachovala plnohodnotné bielkoviny musíš jesť strukoviny, celozrnné obilniny, semená alebo orechy. Pre vegetariánov je dôležité pridať do potravy vajcia a miso-sójové potraviny a taktiež kombinovať strukoviny, semená a orechy s menším množstvom celozrnných obilnín. Diéta by mala pozostávať z asi 50 - 60% surovej potravy, 6-8 porcií širokej škály zeleniny.
Orechy a semená sú rozhodujúce zložky a zdroje mastných kyselín, ktoré práve nadobličky využívajú pre produkciu cholesterolu, zaklad všetkých stereoidných hormónov nadobličiek. Dôležité je jesť čerstvé semená a orechy, pretože staré obsahujú už pokazený, stuchnutý olej a práve tento pokazený olej môže zosilniť všetky prejavy zníženej funkcie nadobličiek. Čerstvé orechy by mali byť dostatočne straviteľné a cez noc namočené vo vode. Veľmi vhodné sú: kešu orechy, mandle, para-, peka orechy a vlašské orechy. Treba sa určite vyhnúť burským orechom. Pre ľahké varenie treba používať olivový olej na strednej teplote. Na fritovanie a vyprážanie je potom lepšie použiť maslo alebo kokosový olej.
Vhodná je zelenina s vysokým obsahom nátria ako hnedé riasy, čierne olivy, červená paprika, špenát, cukina, celer a červená repa.
Ovocie treba jesť s mierou. Keď sa po jedle cítiš zle, je to vlastne spôsob tela ako ti oznámiť, že si na zlej ceste. Veľmi odporúčané sú bio - pestované jablká, hrozno, papája, mango a čerešne. Naopak ovocie, ktoré obsahuje veľa kália ako banány, ďatle, figy, hrozienka a grepy by sa mali konzumovať obmedzene.
Veľa ľudí, ktorí trpia zníženou funkciou nadobličiek vykazujú aj nízku hladinu kyseliny soľnej, ktorá je veľmi potrebná pre štiepenie bielkovín. Prejavuje sa to zastavenými vetrami, plynatosťou a pocitom plnosti po požití potravy bohatej na bielkoviny. Tu je nutné zaradiť do stravy tráviace enzýmy probiotické preparáty a preparáty kyseliny soľnej.