Ežor
23.11.07,09:58
Dobrý deň,
naša realitná kancelária zakúpila rekreačnú chatu za účelom jej ďalšieho predaja. Počas doby, kým sa nájde kupec, chce tútp chatu prenajímať klientom na rekreáciu. Môžem túto chatu dať v účtovníctve priamo do nákladov ako nákup tovaru, alebo ju musím zaradiť do majetku firmy a odpisovať ju. Radšej by som bola, keby sa to dalo dať rovno do nákladov /za rok 2007 nám vychádza vysoká dańová povinnosť a takto si ju chceme znížiť, ale musí to byť v súlade so zákonom/
ďakujem
Katarína Cigánová
23.11.07,09:53
mám za to že , ak v predmete podnikania nemáte relitnú činnost - predaj nehnutelnosti / kedy by to mohol byt váš tovar / , som za to , že toto je váš majetok, ktorý treba zaradit , začat odpisovat , a pri prípadnom predaji vyradit .
skratka rovno do nakladov nie.
je to dlhodobý majetok.
Ežor
23.11.07,09:58
v predmete živnosti máme realitnú činnosť
Katarína Cigánová
23.11.07,10:06
no asi ja tak by som sa priklanala k tomu, že je majetok na odpisovanie , pretože píšeš, že chatu chcete prenajímať.
Tovarom by to bolo vtedy ak by ste tento predali v nezmenenom stave - teda kúpim chatu za účelom predaja.
Ak ale tento prenajímate nakladáte so svojim majetkom a počase ked sa rozhodnete niečo s ním urobiť - predať , darovat, ... , to je druhý krok.
takže priklánam sa k tomu že je to majetok a nie tovar.
Ežor
23.11.07,10:54
Tak ak som dobre pochopila, ak chatu prenajímať nebudeme, môžem ju dať hneď do nákladov. Ale tú chatu sme kúpili na splátky. Prvú splátku sme zaplatili už v novembri a ostatné po novom roku. Ako toto zaúčtujem?
Budem to účtovať podľa toho koľko sme za chatu uhradili v tom ktorom mesiaci? Čiže za november napr. 500 000,- ,za február 500 000,- a za apríl 500 000,- ? Alebo VOZD bude až keď vyplatíme celú chatu a zatiaľ to budem účtovať do VNZD?
Ďakujem
Katarína Cigánová
23.11.07,11:07
V tomto ti nepomozem , neuctujem v JU ,
betka
25.11.07,08:14
Dodám k chatke:
O tejto chatke, i keď ide o nehnuteľnosť, môžem účtovať ako o zásobách-tovar v tom prípade, ak som ju kúpila za účelom ďalšieho predaja. A teda, ak pôjde o tovar, nesmiem chatu prenajímať, opravovať, vykonávať TZ.

K príspevku č 5. Chatka ako tovar:
Mám doklad o nákupe tovaru. Zaevidujem si ho do závazkov.
JU je účtovníctvo daňové. Ak nakúpim tovar a zaplatím zaň určitú čiastku je to VOZD-tovar v čiastke, kt. som uhradila

Nevieme, čo znamená pojem "splátka". Či ste si zobrali nejaký úver, alebo ste sa priamo z dodavateľom dohodli, že za tovar-nehnuteľnosť budete platiť "akési splátky". Ak ste sa dohodli, že budete platiť zálohovo na základe vystavenej FA, zmluvy, potom pôjde o VOZD-november 500 tis. Sk.....zaplatili ste čiastku. Pričom uvediete do MaZ neuhradenú časť závazku k 31.12.2007.
Ak ju predáte-pôjde o POZD-tovar. Ak Vám bude pohľadávka za predaj spácaná po čiastkach, potom tieto čiastkové úhrady budú POZD......
Ežor
26.11.07,07:45
Ďakujem všetkým za odpovede a prajem príjemný deň