hoya_bella
23.11.07,10:04
Neviem, či je téma dobre zaradená, ale som v začiatkoch podnikania, takže sem som to dala. Poradí mi niekto, ako je to s reklamáciou? týka sa to tovaru, ktorý podlieha (resp. môže podliehať) rýchlej skaze. Venujem sa poskytovaniu kv. výzdoby (crep. rastlin / NIE REZANÝCH ARANŽMÁNOV) a jej servisu. Zaujímalo by ma, akú záruku môžem poskytnúť, keď mi klient odmientne servis, hoci som ho navrhovala. (Samozrejme, klient dostal informácie, ako sa starat o kvety, ale vsetci dobre vieme, ako to dopadne... a aj v slogane mam doslova zakotvenu starostlivost). Navyse, pri realizacii som informovala klienta, ze "vysadba" je zatial len provizorna - (kvoli zlemu obdobiu), a bude potrebne ich na jar vysadit riadne. Ako teda primat klienta na nejaky kompromis, resp. ako sa vyhnut pripadnej reklamacii, ked som navrhovala aj servis?
Vobec, ako je to (zaruka, reklamacia) zakotvene v zakone? Dakujem za vase prispevky :)
anklar
23.11.07,12:14
Ahoj. Záručným listom by som považovala v tomto prípade Tvoje informácie o spôsobe starostlivosti o dodané kvety v písomnej forme. Teraz sa pokúsim o pripastovanie niektorých prísl. zákonov z ObchZ. Základnými povinnosťami predávajúceho sú:
• povinnosť dodať tovar v súlade so zmluvou dodávam:môže byť aj objednávka alebo s ustanoveniami zákona (najmä s § 412, 414, 416, 420),
• povinnosť odovzdať doklady vzťahujúce sa na tovar ustanovené v zmluve (napr. návod na použitie), a to spôsobom dohodnutým alebo určeným zákonom (porovnaj § 417 a nasl.), • povinnosť umožniť kupujúcemu nadobudnutie vlastníckeho práva.

Záruka za akosť

§ 429
(1) Zárukou za akosť tovaru preberá predávajúci písomne záväzok, že dodaný tovar bude po určitú dobu spôsobilý na použitie na dohodnutý, inak na obvyklý účel alebo že si zachová dohodnuté, inak obvyklé vlastnosti.(2) Prevzatie záväzku zo záruky môže vyplynúť zo zmluvy alebo z vyhlásenia predávajúceho, najmä vo forme záručného listu. Účinky prevzatia tohto záväzku má aj vyznačenie dĺžky záručnej doby alebo doby trvanlivosti alebo použiteľnosti dodaného tovaru na jeho obale. Ak je v zmluve alebo v záručnom vyhlásení predávajúceho uvedená odlišná záručná doba, platí táto doba.
§ 431
Zodpovednosť predávajúceho za vady, na ktoré sa vzťahuje záruka za akosť, nevzniká, ak tieto vady boli spôsobené po prechode nebezpečenstva škody na tovare vonkajšími udalosťami a nespôsobil ich predávajúci alebo osoby, s ktorých pomocou predávajúci plnil svoj záväzok.Upozorňuješ ju, že kvety bude treba presadiť. Nebezpečenstvo uhynutia kvetov prechádza na kupujúcu.
K § 431
Ustanovenie vylučuje zodpovednosť predávajúceho zo záruky v prípadoch, keď boli vady spôsobené vonkajšími udalosťami a bez vplyvu predávajúceho alebo osôb, ktoré predávajúci použil na splnenie svojho záväzku.
§ 461
(1) Škoda na tovare, ktorá vznikla po prechode jej nebezpečenstva na kupujúceho, nemá vplyv na jeho povinnosť zaplatiť kúpnu cenu, ibaže ku škode na tovare došlo v dôsledku porušenia povinnosti predávajúceho. Keď si od Teba kvety kúpi a nevie ich pestovať, škodu na nich spôsobuje ona, ostatné sa ťa netýka, lebo Ty dodáš kvalitný tovar
(2) Účinky odseku 1 nenastanú, ak kupujúci využil svoje právo požadovať dodanie náhradného tovaru alebo právo odstúpiť od zmluvy. Toto si ošetri vo svojom Dodacom liste, aby nepožadovala nové kvety povedzme na jar, keď už by bolo treba tie kvety (vysilené) presadiť .
§ 472
(1) Ak kupujúci tovar neprevzal, má podmienka povahu odkladacej podmienky a táto podmienka sa považuje za zmarenú, ak kupujúci neoznámi predávajúcemu v skúšobnej dobe, že tovar schvaľuje.
(2) Ak kupujúci prevzal tovar, má podmienka povahu rozväzovacej podmienky a platí, že kupujúci tovar schválil, ak ho písomne neodmietne v skúšobnej dobe.touto dobou môže byť práve ten čas na presádzanie, ako si jej to navrhla. Ak Tvoju radu odmieta, je to jej vec.
(3) Kupujúci nemá právo tovar odmietnuť, ak nemôže tovar vrátiť v stave, v akom ho prevzal. Ak si teda nechce objednať Tvoje služby na starostlivosť o kvety a nesprávnym postupom jej uhynú, na jar ti ich už nebude môcť vrátiť.(Som zvedavá, čo z toho bude, toto je také malé okienko, že nič nevidím - doupravujem.
No, možno ti to pomôže.
hoya_bella
23.11.07,12:29
[quote=anklar;576082]Ahoj. Záručným listom by som považovala v tomto prípade Tvoje informácie o spôsobe starostlivosti o dodané kvety v písomnej forme. Teraz sa pokúsim o pripastovanie niektorých prísl. zákonov z ObchZ. Základnými povinnosťami predávajúceho sú:
• povinnosť dodať tovar v súlade so zmluvou alebo s ustanoveniami zákona (najmä s § 412, 414, 416, 420),
• povinnosť odovzdať doklady vzťahujúce sa na tovar ustanovené v zmluve (napr. návod na použitie), a to spôsobom dohodnutým alebo určeným zákonom (porovnaj § 417 a nasl.),
• povinnosť umožniť kupujúcemu nadobudnutie vlastníckeho práva.
Záruka za akosť


O tom zarucnom liste (hrubo vyznacena veta hore): informacie boli dodane v maili a tiez navrh zmluvy o starostlivosti s udajmi, ktore boli vopred navrhnute (a druha strana o tom vedela). Ten bol ako taky odmietnuty. ("A čo sa týka servisu, po prekonzultovaní s vedením, sklamem Vás, nebudeme využívať Vaše služby..." )Dalsia vec je, ze tie rastliny neboli vysadene klasicky, aj som informovala pred vysadbou klienta, preco som zvolila tento sposob: " Čo sa týka vysádzania, keďže je už pokročilá jeseň, rastliny by som už nevysádzala priamo do hrantikov. Skôr by som ich "zasenkovala"-nechala zapustiť do hrantikov so zeminou a prisypala keramzitom. Rastliny by tak neboli vystavené šoku, predišlo by sa stratám a bola by zjednodušená aj starostlivosť o ne.". To uvadzam, aby klient neudal ako dovod pripadneho uhynu prave sposob vysadenia...

Cize, s tou dobou zaruky, tu si "mozem" stanovit ja sama, ak bude poskytnuta aj starostlivost z mojej strany. Ide totiz o tovar, ktory pri zlej starostlivosti "pojde" aj behom tyzdna... Za normalnych okolnosti by som sa vedela zarucit 1 rokom na interierove a 2 rokmi na exterierove rastliny. Doba zaruky je 2rocna, ale asi nie u vsetkeho (napr. potraviny). Zaruku spominam v suvislosti s odmietnutymi sluzbami, od ktorych sa zase odvija reklamacia.
Inak dakujem za odpoved
anklar
23.11.07,13:00
[quote=anklar;576082]Ahoj. Záručným listom by som považovala v tomto prípade Tvoje informácie o spôsobe starostlivosti

O tom zarucnom liste (hrubo vyznacena veta hore): informacie boli dodane v maili a tiez navrh zmluvy o starostlivosti s udajmi, ktore boli vopred navrhnute (a druha strana o tom vedela). Ten bol ako taky odmietnuty. ("A čo sa týka servisu, po prekonzultovaní s vedením, sklamem Vás, nebudeme využívať Vaše služby..." )Dalsia vec je, ze tie rastliny neboli vysadene klasicky, aj som informovala pred vysadbou klienta, preco som zvolila tento sposob: " Čo sa týka vysádzania, keďže je už pokročilá jeseň, rastliny by som už nevysádzala priamo do hrantikov. Skôr by som ich "zasenkovala"-nechala zapustiť do hrantikov so zeminou a prisypala keramzitom. Rastliny by tak neboli vystavené šoku, predišlo by sa stratám a bola by zjednodušená aj starostlivosť o ne.". To uvadzam, aby klient neudal ako dovod pripadneho uhynu prave sposob vysadenia...

Cize, s tou dobou zaruky, tu si "mozem" stanovit ja sama, ak bude poskytnuta aj starostlivost z mojej strany. Ide totiz o tovar, ktory pri zlej starostlivosti "pojde" aj behom tyzdna... Za normalnych okolnosti by som sa vedela zarucit 1 rokom na interierove a 2 rokmi na exterierove rastliny. Doba zaruky je 2rocna, ale asi nie u vsetkeho (napr. potraviny). Zaruku spominam v suvislosti s odmietnutymi sluzbami, od ktorych sa zase odvija reklamacia.
Inak dakujem za odpoved
Zopakujem si to takto:
Objednám si u Teba kvety, ktoré chcem mať a ktorým ale vôbec nerozumiem.
Ty ma upozorníš, že obchod môžme uzatvoriť, avšak, doba je pre kvety nevhodná, lebo...preto a preto.A navrhneš mi ako budeš postupovať, aby som z tých kvetov aj niečo mala.
Ja Tvoj návrh odmietnem, lebo chcem len kúpiť tie kvety. Počnúc kúpou a zaplatením, ťa ignorujem. Je to tak, dobre rozumiem situácii?
Vychádza mi teda, že som vzala na seba znášanie dôsledkov vyplývajúcich z odmietnutia návrhu zmluvy o ďalšej starostlivosti.
Keďže som Tvoju zmluvne navrhnutú starostlivosť odmietla a dala ti to písomne lebo si myslím že ja viem lepšie alebo viem dosť o ich starostlivosti, kvety mi za krátku dobu uhynú.
Čo nastane? No, môžem si pískať a ľutovať vyhodené peniaze. Chybu som spravila ja odmietnutím Tvojich rád a návrhu zmluvy o starostlivosť.
Máš to na papieri a si chránená ak budem chcieť reklamovať.
Hoya-bella, dobre vidím vzniknutú situáciu?
Čo sa týka záruky, tak podľa môjho pochopu ju dávaš na konkrétnu dobu,
od času predaja do času presádzania, ako to aj písomne presne uvádzaš.
Tu predsa nemôže platiť nejaká 2-ročná záruka.(§ 429)
Infarkt
23.11.07,13:20
Neviem, či je téma dobre zaradená, ale som v začiatkoch podnikania, takže sem som to dala. Poradí mi niekto, ako je to s reklamáciou? týka sa to tovaru, ktorý podlieha (resp. môže podliehať) rýchlej skaze. Venujem sa poskytovaniu kv. výzdoby (crep. rastlin / NIE REZANÝCH ARANŽMÁNOV) a jej servisu. Zaujímalo by ma, akú záruku môžem poskytnúť, keď mi klient odmientne servis, hoci som ho navrhovala. (Samozrejme, klient dostal informácie, ako sa starat o kvety, ale vsetci dobre vieme, ako to dopadne... a aj v slogane mam doslova zakotvenu starostlivost). Navyse, pri realizacii som informovala klienta, ze "vysadba" je zatial len provizorna - (kvoli zlemu obdobiu), a bude potrebne ich na jar vysadit riadne. Ako teda primat klienta na nejaky kompromis, resp. ako sa vyhnut pripadnej reklamacii, ked som navrhovala aj servis?
Vobec, ako je to (zaruka, reklamacia) zakotvene v zakone? Dakujem za vase prispevky :)

Skús pozrieť aj do tejto témy : http://www.porada.sk/t65034-reklamacia.html

je to podobný problém a pracovníčka SOI mi vlastne vysvetlila celý problém na podklade rýchlosa kaziacich potravinách ;)

Ináč, ku kvetom by si mala sa mi zdá nájsť aj čosi konkrétnejšie...skús pohľadať tu na Porade :)

Môj, jubilejný 100-stý príspevok !!! :D
Nikdy som si nemyslel, že by som niečo také tu na Porade mohol dosiahnuť...ale zisťujem, že aj ja môžem byť niekomu aspoň trošku nápomocný...:D :) ;) :rolleyes: :cool:

Pekný deň...všetkým :)
anklar
23.11.07,13:55
Neviem, či je téma dobre zaradená, ale som v začiatkoch podnikania, takže sem som to dala. Poradí mi niekto, ako je to s reklamáciou? týka sa to tovaru, ktorý podlieha (resp. môže podliehať) rýchlej skaze. Venujem sa poskytovaniu kv. výzdoby (crep. rastlin / NIE REZANÝCH ARANŽMÁNOV) a jej servisu. Zaujímalo by ma, akú záruku môžem poskytnúť, keď mi klient odmientne servis, hoci som ho navrhovala. (Samozrejme, klient dostal informácie, ako sa starat o kvety, ale vsetci dobre vieme, ako to dopadne... a aj v slogane mam doslova zakotvenu starostlivost). Navyse, pri realizacii som informovala klienta, ze "vysadba" je zatial len provizorna - (kvoli zlemu obdobiu), a bude potrebne ich na jar vysadit riadne. Ako teda primat klienta na nejaky kompromis, resp. ako sa vyhnut pripadnej reklamacii, ked som navrhovala aj servis?
Vobec, ako je to (zaruka, reklamacia) zakotvene v zakone? Dakujem za vase prispevky :)



§ 542


(1) Ak zhotoviteľ zhotovuje vec u objednávateľa, na jeho pozemku alebo na pozemku, ktorý objednávateľ obstaral, objednávateľ znáša nebezpečenstvo škody na zhotovovanej veci a je jej vlastníkom, ak zmluva neurčuje niečo iné.
(2) V prípadoch, na ktoré sa nevzťahuje odsek 1, znáša zhotoviteľ nebezpečenstvo škody na zhotovovanej veci a je jej vlastníkom. Pre určenie prechodu nebezpečenstva škody na zhotovovanej veci zo zhotoviteľa na objednávateľa sa použijú obdobne ustanovenia o prechode nebezpečenstva škody na tovare z predávajúceho na kupujúceho.
(3) Na zhotoviteľa neprechádza nebezpečenstvo škody na veci, ktorá je predmetom údržby, opravy alebo úpravy, ani vlastnícke právo k nej.
Podľa tohto odseku nebude mať právo na reklamáciu ak jej kvety do jari uhynú.
Myslím si, že ak odmietajú Tvoju ponuku na následnú starostlivosť o kvety, ide o jednoduchý predaj a kúpu tovaru. Z tohto vychádzajúc sa nemusíš obávať nejakej reklamácie.







(
TinkiDinki
26.11.07,08:44
Mňa by zaujímalo ako je to riešené v bankách.
Tieto si Vás preveria a jednoducho Vám odmietnu pôžičku, lebo nevyhovujete ich kritériám.

V zákone na ochr. spotrebiteľa je uvedené, že predávajúci nesmie odmietnuť predať tovar alebo službu kupujúcemu.

Takže ak podľa usúdenia predavača pani, ktorá si kupuje nevhodnú kvetinku v nevhodnom čase a nemá patričné znalosti má predavačka právo posúdiť tieto okolnosti a nepredať kupujúcemu to čo by chcel kúpiť.

Napríklad ak by Ste mali vykurovanú zimnú záhradu nech sa páči aj v decembri.
anklar
26.11.07,10:22
Môj názor je: ten, kto niečo predáva, má záujem predať, v prevažnej väčšine prípadov ide o poctivý predaj, akým je aj tento. Predávajúca hoya-bella upozorňuje kupujúcu na nevhodnosť doby a dôsledky, zároveň ponúka návod na použitie a následný servis. Ak bolo toto zo strany kupujúcej odmietnuté, navyše písomne, hoya-bella sa podľa mojej mienky reklamácie obávať nemusí. A kupujúca si má byť vedomá skutočností týkajúcich sa dôsledkov.
Čo sa týka bánk, tie podliehajú inému zákonu. To je iná parketa.
hoya_bella
28.11.07,12:40
Mňa by zaujímalo ako je to riešené v bankách.
Tieto si Vás preveria a jednoducho Vám odmietnu pôžičku, lebo nevyhovujete ich kritériám.

V zákone na ochr. spotrebiteľa je uvedené, že predávajúci nesmie odmietnuť predať tovar alebo službu kupujúcemu.

Takže ak podľa usúdenia predavača pani, ktorá si kupuje nevhodnú kvetinku v nevhodnom čase a nemá patričné znalosti má predavačka právo posúdiť tieto okolnosti a nepredať kupujúcemu to čo by chcel kúpiť.



Nesmiem odmietnut predat tovar? No, neviem, keby som mala pravo posudit a tovar kupujucemu nepredat, asi by som z takehoto principu nevyzila. Je jasne, ze jesen-zima, nie su obdobie, kedy sa predavaju kvety vo velkom, hromadne. Ide o to zvolit mensie zlo, napr: rastliny pri preprave si nechat zabalit, zbytocne nevystavovat mrazu a samozrejme, aj starostlivost je ina. Preto som ani nevysadila priamo rastliny (radsej pockam do jari-dovody som uviedla vyssie...). Naopak, skor vidam (a dost casto) ako si ludia beru domov kvety nezabalene...
V podstate mne slo o to, ci v pripade, ze rastliny vyhynu, moze si zakaznik uplatnovat narok na reklamaciu (vymenu rastlin) a odvolavat sa na sposob vysadby, ked bol vopred o nom informovany a tiez, ak aj pisomne (v maili) odmietol servis...
Nuz, aspon uz viem do buducna, ako budem postupovat pri vysadbe u firiem...
U sukromnych osob nie je problem-poviem: toto by som teraz radsej nerobila-nechajme to na jar, a je pokoj. Zakaznik si pomysli: tak ked by to ona riesila takto, ja to radsej nebudem riesit inak..., a uz nespekuluje.
hoya_bella
22.06.11,13:00
Skusim sa opytat inak (mam dojem, ze sa veci zamotavaju). Vsade sa hovori, ze kazdy tovar ma mat 2 rocnu zaruku. PLATI TO AJ O ZIVYCH KVETOCH A RASTLINACH?

Predsa, patria k druhom tovaru, ktory moze rychlo podliehat skaze. Je niekde v Zakone urcene, ze kategoria, kde spadaju aj rastliny, ma zaruku tolko a tolko mesiacov? Alebo si zaruku "urcuju" predajcovia?