vanilka
23.11.07,10:04
prisla nam do firmy FA na ktorej nie je datum zdanitelneho plnenia a pri datume dodania je len prazdna kolonka, FA obsahuje len datum vyhotovenia a splatnosti co s tym?
Zoltán Kovács
23.11.07,09:17
prisla nam do firmy FA na ktorej nie je datum zdanitelneho plnenia a pri datume dodania je len prazdna kolonka, FA obsahuje len datum vyhotovenia a splatnosti co s tym?

Vyzval by som dodávateľa na odstránenie nedostatkov dokladu.
evina
23.11.07,09:21
§71 zákona o DPH:
.
.
.
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
vanilka
23.11.07,09:31
ano presne tak som urobila a nas dodavatel mi hrdo oznamil ze oni taketo datumy nikdy na ich FA nedavaju, vraj sa mam orientovat podla dodacieho listu, tak som ostala trochu mimo
evina
23.11.07,09:40
ano presne tak som urobila a nas dodavatel mi hrdo oznamil ze oni taketo datumy nikdy na ich FA nedavaju, vraj sa mam orientovat podla dodacieho listu, tak som ostala trochu mimo

Áno je to v zmysle zákona /príspevok 3/. Ak z dodacieho listu je preukazateľné, že dátum vyhotovenia faktúry je totožný s dátumom dodania, tak faktúra spĺňa náležitosti predpísané §71 zákona o DPH ...

V prípade, že sú tieto dátumy rozdielne je nutné vyplniť oba....
betka
23.11.07,10:15
Počkajte, veď ste dostali FA od neplátcu DPH. Ten vyhotovuje Fa, kde je uvedené len vystavenie a splatnosť.
A zrejme na Fa nebude uvedené i ZD+DPH.
Zoltán Kovács
23.11.07,10:17
Počkajte, veď ste dostali FA od neplátcu DPH. Ten vyhotovuje Fa, kde je uvedené len vystavenie a splatnosť.
A zrejme na Fa nebude uvedené i ZD+DPH.

V zadaní to nie je uvedené.
evina
23.11.07,10:18
Počkajte, veď ste dostali FA od neplátcu DPH. Ten vyhotovuje Fa, kde je uvedené len vystavenie a splatnosť.
A zrejme na Fa nebude uvedené i ZD+DPH.

Nie je uvedené, že je neplatiteľ.
Ale ja platiteľ, ak je dátum vyhotovenia fa = dátumu dodania nie je povinný vyplniť oba dátumy :)
vanilka
23.11.07,10:20
ano su rozdielne, dakujem za pomoc
betka
23.11.07,10:21
To nevadí, že nie je v zadaní uvedené. Možno si to ani Vanilka neuvedomila.
Všetci sme zvyknutí na to, že dostávame od firiem FA od plátcov DPH a neuvedomujeme si, že existujú aj neplátcovia DPH.
Dostala som jednoducho FA, dotyčný dodavateľ vyhotovuje lentakéto FA, mňa rovno napadlo, že to bude neplátca DPH. (každý uvažujeme iným smerom...)
evina
23.11.07,10:34
ano su rozdielne, dakujem za pomoc

Ak sú rozdielne a dodávateľ je platiteľom DPH je povinný tento údaj uvádzať. Odcituj mu paragraf a pohroz mu oznámením na DÚ, že nechce správne opraviť faktúru a uvidíš...
evina
23.11.07,10:37
To nevadí, že nie je v zadaní uvedené. Možno si to ani Vanilka neuvedomila.
Všetci sme zvyknutí na to, že dostávame od firiem FA od plátcov DPH a neuvedomujeme si, že existujú aj neplátcovia DPH.
Dostala som jednoducho FA, dotyčný dodavateľ vyhotovuje lentakéto FA, mňa rovno napadlo, že to bude neplátca DPH. (každý uvažujeme iným smerom...)

Áno s tým súhlasím, ja som len chcela aby nezaniklo, že ani platiteľ nie je povinný uvádzať oba údaje ak sú totožné...:)
kiska
23.11.07,10:46
Ak na faktúre nie dátum zdaniteľného plnenia, tak platí dátum vystavenia faktúry.
ALBO
23.11.07,11:58
Ak sú rozdielne a dodávateľ je platiteľom DPH je povinný tento údaj uvádzať. Odcituj mu paragraf a pohroz mu oznámením na DÚ, že nechce správne opraviť faktúru a uvidíš...

Evina, len sa pýtam , ak má Fa a Dodací list , obe veci dokopy majú všetky náležitosti, nie je to v poriadku? Nikde nie je napísané ako má Fa vyzerať. Ja by som to spojila a brala ako jeden doklad a pri odpočte by som sa riadila dátumom dodania na dodacom liste.
Napr. aj množstvo a druh dodaného tovaru sa nezmestí vždy na 1 papier a je to najlepšie rozpísané na dodacom liste.
Bol by s tým problém, myslíš?
ALBO
23.11.07,12:00
Ak na faktúre nie dátum zdaniteľného plnenia, tak platí dátum vystavenia faktúry.

Tak toto určite neplatí, lebo pre nárok na odpočet je rozhodujúci dátum dodania §49
evina
23.11.07,12:52
Evina, len sa pýtam , ak má Fa a Dodací list , obe veci dokopy majú všetky náležitosti, nie je to v poriadku? Nikde nie je napísané ako má Fa vyzerať. Ja by som to spojila a brala ako jeden doklad a pri odpočte by som sa riadila dátumom dodania na dodacom liste.
Napr. aj množstvo a druh dodaného tovaru sa nezmestí vždy na 1 papier a je to najlepšie rozpísané na dodacom liste.
Bol by s tým problém, myslíš?

Súhlasím s Tebou, aj som pôvodne chcela napísať, že DL je súčasťou faktúry, a teda dokopy je to o.k. Zvolila som odpoveď v danom štýle /pre mňa netradične:D/, nakoľko viem ako veľa ľudí tvrdo trvá na "FAKTÚRE" /veľakrát sme tu písali i ja menovite, že tento pojem nie je presne definovaný v žiadnom zákone a sú ním všetky doklady spĺňajúce náležitosti toho-ktorého zákona i bez potrebného slova "Faktúra"/, vrátane pracovníkov DÚ.

Ale súhlasím, ak je to na týchto dvoch dokumentoch všetko, obhajovala by som si správnosť dokladov.