timkab
23.11.07,12:21
Ahojte, chcela by som sa informovať, či je príjem za vecne bremeno zdaniteľným plnením a podlieha dph?
Chobot
23.11.07,11:28
Ahojte, chcela by som sa informovať, či je príjem za vecne bremeno zdaniteľným plnením a podlieha dph?

:confused: Nejako tomu nerozumiem. Skús to upresniť. Neviem aký príjem môžeš mať z vecného bremena, je to veľmi široký pojem.
timkab
23.11.07,13:58
Na susednom pozemku sa plánuje výstavba a firma potrebuje na našom pozemku postaviť komunikáciu. Za to, že s tým súhlasíme nám zaplatí dohodnutú odmenu na základe zmluvy, v ktorej sú stanovené aj podmienky.
Chobot
23.11.07,14:12
Na susednom pozemku sa plánuje výstavba a firma potrebuje na našom pozemku postaviť komunikáciu. Za to, že s tým súhlasíme nám zaplatí dohodnutú odmenu na základe zmluvy, v ktorej sú stanovené aj podmienky.

Aha, tak teraz už chápem. Tak to je zdaniteľný príjem, je to niečo ako príjem za prenájom, len asi jednorazový. Tá ťarcha je len ich poistka, aby ste si to povolenie využívať pozemok nerozmysleli. Teda príjem nie je z vecného bremena, ale zo zmluvy o využívaní pozemku (neviem aký presný názov bude mať tá zmluva). Vecné bremeno je len právny následok tej zmluvy.
ALBO
23.11.07,14:20
Na susednom pozemku sa plánuje výstavba a firma potrebuje na našom pozemku postaviť komunikáciu. Za to, že s tým súhlasíme nám zaplatí dohodnutú odmenu na základe zmluvy, v ktorej sú stanovené aj podmienky.
V DPHčkovej terminologii by sa to asi označilo ako strpenie stavu§9/1/c. Ja by som sa asi pozrela na podstatu veci, t.j.
Ak to neposúdime spoločne , že je to obdoba prenájmu pozemku , čo by sa dalo oslobodiť cez § 38(netvrdím to na 100%) tak potom to treba zdaniť. Predmetom dane to určite je.