Majulienka24
23.11.07,12:34
Ahojte nevedel by mi niekto poradiť do ktorého riadku DPH idú ťarchopisy? Môj účtovný program (MRP) mi to dal do riadku 19. Nie som si ale istá či to nemá ísť aj do riadku 21. Prosím o rýchlu odpoveď. Ďakujem :)
ALBO
23.11.07,11:36
Ak je to slovenská Fa tak aj do r. 21.
Majulienka24
23.11.07,11:48
je to slovenská faktúra - faktúra za el. energiu....časť faktúry platíme dopredu na základe DOHODY O PLATBÁCH ZA ODOBRATÚ, ALE ZATIAĽ NEVYFAKTUROVANÚ EL. ENERGIU...a začiatkom mesiaca nám príde vyúčtovacia faktúra (DOBROPIS alebo ŤARCHOPIS) na skutočne odobratú el. energiu
ALBO
23.11.07,12:03
je to slovenská faktúra - faktúra za el. energiu....časť faktúry platíme dopredu na základe DOHODY O PLATBÁCH ZA ODOBRATÚ, ALE ZATIAĽ NEVYFAKTUROVANÚ EL. ENERGIU...a začiatkom mesiaca nám príde vyúčtovacia faktúra (DOBROPIS alebo ŤARCHOPIS) na skutočne odobratú el. energiu

všetko záloha aj vyučtovanie na19 aj 21
Zlata
23.11.07,12:43
všetko záloha aj vyučtovanie na19 aj 21

Chcela by som poprosiť o objasnenie. V časopise Dane a učtovníctvo v praxi na str. 19 v príklade č. 15 sa uvádza, že opravená fa na zvýšenie ceny (t. j. ťarchopis) sa týka riadkov 18 a 19.
To znamená, že dobropisy idú len do riadkov 18 a 19 a ťarchopisy do riadkov 18, 19, 20 a 21?
ALBO
23.11.07,13:03
Chcela by som poprosiť o objasnenie. V časopise Dane a učtovníctvo v praxi na str. 19 v príklade č. 15 sa uvádza, že opravená fa na zvýšenie ceny (t. j. ťarchopis) sa týka riadkov 18 a 19.
To znamená, že dobropisy idú len do riadkov 18 a 19 a ťarchopisy do riadkov 18, 19, 20 a 21?
Nemám ten článok, ale DPriz. má takú logiku, že do r. 18 a 19 ide hodnota nároku zo všetkych vstupných Fa (tuzemské , dovoz aj samozdanenie a zo všetkých aj DP a ŤP) no a na r. 20 a 21 ide len nárok z tuzemských Fa a k nim prislúchajuce DP a ŤP.
Na r. 22 a23 len dovoz = JCD
Zlata
23.11.07,13:28
Nemám ten článok, ale DPriz. má takú logiku, že do r. 18 a 19 ide hodnota nároku zo všetkych vstupných Fa (tuzemské , dovoz aj samozdanenie a zo všetkých aj DP a ŤP) no a na r. 20 a 21 ide len nárok z tuzemských Fa a k nim prislúchajuce DP a ŤP.
Na r. 22 a23 len dovoz = JCD

tak už mám v tom nejasno, pretože všera na tu uistili, že dobropis ide len na riadky 18 a 19
ALBO
23.11.07,13:44
tak už mám v tom nejasno, pretože všera na tu uistili, že dobropis ide len na riadky 18 a 19
kde pripnite odkaz, prečitam si ARGUMENTY. Možno sa mylim i keď logiku to nemá žiadnu
Anja111
23.11.07,13:52
Informácia k novému tlačivu DPH


Daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty




Daňové riaditeľstvo SR pracovisko Trnava, oddelenie metodiky daní a služieb dáva do pozornosti Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 1. septembra 2007, číslo MF/19376/2007-73, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty s účinnosťou od 1.10.2007


Vypĺňanie daňového priznania sa riadi podľa Poučenia na vyplnenie daňového priznania k dani z pridanej hodnoty.

Upozornenie

V prípade, že platiteľ dane vykazuje v zdaňovacom období opravu základu dane podľa § 25 zákona o DPH alebo opravu odpočítanej dane podľa § 53 zákona o DPH, rozdiel pôvodného a opraveného základu dane vykazuje podľa druhu zdaniteľného obchodu.
Vyplňovanie jednotlivých riadkov daňového priznania:


?v riadku 13, 14 sa zahŕňajú aj prípadné opravy základu dane.



Účelom tohto postupu je zabezpečiť porovnateľnosť údajov z riadku 14 so súhrnným výkazom,



?riadky 18 a 19 obsahujú údaje o prípadných opravách odpočítanej dane,



?riadky 20,21,22,23 sú len vybrané údaje z riadkov 18 a19 a neodporúčame v týchto riadkoch uvádzať opravy odpočítanej dane.
Jana Acsová
23.11.07,14:01
Ak sa na riadkoch 20,21,22,23 uvádza odpočítanie dane podľa § 51, nepatria tam opravy podľa § 53. Oprava odpočítanej dane je obsiahnutá v inom § a nie v § 51, ktorý sa dotknutých riadkov týka.
ALBO
23.11.07,14:08
Informácia k novému tlačivu DPH


Daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty




Daňové riaditeľstvo SR pracovisko Trnava, oddelenie metodiky daní a služieb dáva do pozornosti Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 1. septembra 2007, číslo MF/19376/2007-73, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty s účinnosťou od 1.10.2007


Vypĺňanie daňového priznania sa riadi podľa Poučenia na vyplnenie daňového priznania k dani z pridanej hodnoty.


Upozornenie

V prípade, že platiteľ dane vykazuje v zdaňovacom období opravu základu dane podľa § 25 zákona o DPH alebo opravu odpočítanej dane podľa § 53 zákona o DPH, rozdiel pôvodného a opraveného základu dane vykazuje podľa druhu zdaniteľného obchodu.
Vyplňovanie jednotlivých riadkov daňového priznania:


?v riadku 13, 14 sa zahŕňajú aj prípadné opravy základu dane.



Účelom tohto postupu je zabezpečiť porovnateľnosť údajov z riadku 14 so súhrnným výkazom,



?riadky 18 a 19 obsahujú údaje o prípadných opravách odpočítan edane,



?riadky 20,21,22,23 sú len vybrané údaje z riadkov 18 a19 a neodporúčame v týchto riadkoch uvádzať opravy odpočítanej dane.
čo sú maďari alebo zle čítam. V r. 13 je aký základ dane, keď tam je oslobodené plnenie?
A to čo je za usmernenie, že neodporučaju.Tak neCh si to naštuduju a vyjadria jasný postoj.
V Poučení sa píše , že do r. 19 a 18 aj DP aj ŤP tam neni problem.
V DP je odpočitanie dane celkom v r. 19 a 18 , takže z tuzemských tam mám tať všetko. V r. 20 a 21 je Z toho "tuzemske" teda logicky aj DP a ŤP.

V poučení je v r. 20 a 21 odpočitateľná daň z tuzemských dodaní (pri r. 18 a 19 je odpočitateľná daň aj daň podľa § 25 vysvetlená a je to ŤP aj DP )
Takže ak to tam nechceli tak to mali napísať.
Jana Acsová
23.11.07,14:12
Ja to čítam trošku inak ... oprava odpočítanej dane sa riadi § 53, rieši tento prípad, ako aj obdobie, kedy opraviť odpočítanú daň. § 51 rieši prvododávky ... bez opráv.
ALBO
23.11.07,14:20
Ja to čítam trošku inak ... oprava odpočítanej dane sa riadi § 53, rieši tento prípad, ako aj obdobie, kedy opraviť odpočítanú daň. § 51 rieši prvododávky ... bez opráv.
Janka keď som si prečítala tvoj prvý príspevok tak som to brala ako vysvetlenie.
Lenže teraz som na pochybách . lebo v §51/1/a sú podľa mňa aj Fa za opravy podľa § 53. To je len odvolávka na tuzemské Fa.

Ale aj keby to bolo podľa toho ako píšeš (ja totiž vychádzam len z vlastného usudku, nebola som nikde na školení) ten prvotný problém bol, že DP nie a ŤP ano. A toto sa neda obhájiť tým , že § 53 tam nepatrí.
BUĎ tam nepatri ani jedno alebo obe.
Jana Acsová
23.11.07,14:29
Janka keď som si prečítala tvoj prvý príspevok tak som to brala ako vysvetlenie.
Lenže teraz som na pochybách . lebo v §51/1/a sú podľa mňa aj Fa za opravy podľa § 53. To je len odvolávka na tuzemské Fa.Uff. No ja to tak nečítam. Preto lebo na riadku 18 a 19 sú uvedené §§ 49 - 54 a teda mi tým chceli naznačiť, že dobropisy idú tam a keď § 53 neuviedli na riadkoch 20-23 tak ho tam uvádzať nemám. Z môjho pohľadu nestotožňujem odpočítanie dane podľa § 51 s opravou odpočítanej dane podľa § 53.

A čo sa týka tých faktúr ... je to na zamyslenie. Aj doklad k odpočítaniu dane je faktúra, to je fakt ... ale nie preto, lebo podrobnosti k oprave sa uvádzajú v § 75 ods. 7 a v zmysle tohto je každý doklad považovaný za faktúru?
ALBO
23.11.07,14:46
Nerozumiem dobre . Nejdú tam len DP?.
Keď si čítam poučenie tak by som sa dala aj presvedčiť, lebo píšu že na r. 18 idú odpočitatelná daň podľa § 49-51 , ..ďalej podľa § 53... takže to od seba oddelili ( i keď si myslím že zas § 51/1/b zahrňa aj toto).
Ale neviem prečo by tam ŤP mali isť a DP nie.
Jana Acsová
23.11.07,14:50
Podľa mňa ani jedno, ani druhé ... ani opravy nahor, ani nadol ... t.j. ak takto chápeme daňový ťarchopis a daňový dobropis.
ALBO
23.11.07,14:52
Nie pčkaj maš pravdu, uplatnenie odpočtu pre TP a DP je v § 53/2.

Takže moj záver: do riadku 21 a 20 nejde DP ale ani ŤP. Je to OK?
betka
23.11.07,18:33
Ja si to hovorím takto, klasické najbežnejšie prípady v UJ:

V riadkoch 18,19 je všetko, čo je na odpočítanie, podľa daných par.
tento riadok nie je súčtový.
Rozmýľala som zo začiatkui, či vôbec má DP logiku. V istom slova zmysle má (nebudem počítať z 10% DPH v riadkoch)

DU si ľahko zistí, či je tam dobropis, ťarchopis...
Ak mám v riadku 19 sumu 1000 Sk.
A. - A v riadku 21 sumu 2 000, Sk. ľahko zistím, že UJ obdržala dobropis vo výške ZD-5263 Sk.
B. - Ak by som mala v riadku 21 sumu 2000 Sk a v riadku 21 len 1000, Sk. Viem, že UJ obdržala ťarchopis, kde je ZD 5263, DPH-1000 Sk.

keď vidím v DP vyplnený riadok 07, 08 v kt. mám sumu 3000, Sk v riadku 08, logicky mi vychádza z mojich príkladov, nasledovné:
A. riadok 19 bude vykazovať sumu 4 000, Sk a riadok 21 sumu 1000 Sk. Správca opať vie, že je tam dobropis na sumu 5263.
.......atď

Hovorím o základných, bežných DP, kt. robí vačšina z nás.
Jana Acsová
24.11.07,08:55
Takže moj záver: do riadku 21 a 20 nejde DP ale ani ŤP. Je to OK?
Tak Alenka. Aj ja to tak chápem.
cloe
24.11.07,09:34
čo sú maďari alebo zle čítam. V r. 13 je aký základ dane, keď tam je oslobodené plnenie?
A to čo je za usmernenie, že neodporučaju.Tak neCh si to naštuduju a vyjadria jasný postoj.
V Poučení sa píše , že do r. 19 a 18 aj DP aj ŤP tam neni problem.
V DP je odpočitanie dane celkom v r. 19 a 18 , takže z tuzemských tam mám tať všetko. V r. 20 a 21 je Z toho "tuzemske" teda logicky aj DP a ŤP.

V poučení je v r. 20 a 21 odpočitateľná daň z tuzemských dodaní (pri r. 18 a 19 je odpočitateľná daň aj daň podľa § 25 vysvetlená a je to ŤP aj DP )
Takže ak to tam nechceli tak to mali napísať.

To poučenie píšu naozaj jak maďari.
Ja som išla na to po svojom. Nahodila som doklady, z podkladov som "po starom" zistila, akú mám mať daň. povinnosť. Keď som si vytlačila zo softu
Daň. priznanie DPH a výsledok mi sedel, tak som skúmala, čo je v jednotlivých riadkoch.:D