Tonyp
03.03.05,16:54
Dobry den,

Som SZCO, za rok 2004 si uplatnim pausalne naklady 25%. Treba uviest do DP typu B ako prijem aj uroky na beznom ucte(podnikatelskom), a ako ... (neviem co) dan z urokov ?
ak ano v ktorych riadkoch ?
ta dan je podla vypisu uz zuctovana...

Dakujem

Tonyp
babenko1
03.03.05,16:01
Ano.. úroky na podnikateľskom účte zaratávaš do príjmov z podnikania... a a daň z úrokov si odpočítavaš od daňovej povinnosti na riadku 92 daň. priznania...
evuša
03.03.05,16:22
Babenko, neodpočítavaš si úroky, do riadku 92 dávaš zrazenú daň z úrokov. Ináč úroky sú príjmy, takže do príjmu sa dávajú.
ondrejvla
03.03.05,17:50
Babenko, neodpočítavaš si úroky, do riadku 92 dávaš zrazenú daň z úrokov. Ináč úroky sú príjmy, takže do príjmu sa dávajú.Ale Babenko to napísala správne - daň z úrokov, tzv. zrážkovú daň si odpočítavaš od daňovej povinnosti. Takže ešte raz, úroky z podnikateľského účtu sú príjmy a zrazená daň z nich ako preddavok na DP.
jks
03.03.05,22:10
Nechcem sa sporiť, ale mne sa zdá, že ak si uplatňujem výdavky percentom z dane, tak do príjmov si prijaté úroky nezarátavam, pretože sa mi zdá nelogické rátať si z nich 25 % výdavkov a potom to zdaniť. Teoreticky si predstavme, že by sme mali príjmy len úroky, na to by sme si dali 25 % výdavky, tak by nám stále vyšiel preplatok na dani.Myslím si, že v tomto prípade sa zrazená daň z úrokov považuje za vysporiadanú. Tak to bolo aj pri paušálnej dani.

Neviem, možno nemám pravdu, skúste ma presvedčiť.
S pozdravom
ondrejvla
03.03.05,22:16
Nechcem sa sporiť, ale mne sa zdá, že ak si uplatňujem výdavky percentom z dane, tak do príjmov si prijaté úroky nezarátavam, pretože sa mi zdá nelogické rátať si z nich 25 % výdavkov a potom to zdaniť. Teoreticky si predstavme, že by sme mali príjmy len úroky, na to by sme si dali 25 % výdavky, tak by nám stále vyšiel preplatok na dani.Myslím si, že v tomto prípade sa zrazená daň z úrokov považuje za vysporiadanú. Tak to bolo aj pri paušálnej dani.

Neviem, možno nemám pravdu, skúste ma presvedčiť.
S pozdravomAHÁ, predtým som si nevšimla tú 25%, takže, úroky neuvedieš, daň máš z nich už zrazenú! V tom prípade je daň vysporiadaná.
Viera
04.03.05,07:13
Tak potom kde majú byť v tomto prípade uvedené úroky. Mne to vychádza tak, že by mali byť uvedené v oddely VII. príjmy z kapitálového majetku podľa §7.
Bude to potom správne ?
heluška
04.03.05,08:48
Príjmami z podnikania sú aj úroky z peňažných prostriedkov na účte podnikateľa.Napr. príjmy z podnikania 260000,00 Sk a príjmy z úrokov 2300,00 Sk.Percentuálne výdavky bude daňovník vypočítavať zo sumy 262300,00Sk.Daň z úrokov bude odpočítavať na.r.92 DP.Uvedené je publikované aj v poradca podnikateľa,príručka Daňové priznania rok 2004.
Tonyp
04.03.05,09:34
Fajn, takze zase nic neviem. Mne sa zda za to moze, ale aj nemusi uviest v DP. v §17,3,a -
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná
podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti,
alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou
osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať,
nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú
zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,

Toto vyjadruje, ze ak danova povinnost bola splnena, co pri zrazkovej dani je je jasne, ak neuplatnim moznost odpocitat, nezahniem to ani do prijmov ?
jks
04.03.05,10:01
Našla som to, čo tvrdí Heluška a naozaj tam píšu, že úroky treba prirátať k príjmom a z toho rátať %.

Tony, to čo si napísal Ty by platilo v prípade, keby si nebol ziadený na podnikanie a keby si nemal povinnosť tento príjem účtovať /teraz mi napadlo, čo sa myslí pod pojmom účtovať, keďže ty nie si účtovnou jednotkou/.

Podľa Poradcu však jednoznačne vyplýva, že úroky si zarátaš do príjmov a z toho vyrátaš aj tých 25%. Presne tak ako píše Heluška.

Nič si z roho nerob, ja ešte v pondelok pôjdem na DÚ a objasním si, ak sa bude dať aj toto a možno budem musieť opraviť DP asi o 5 Sk.

Zdravím a udržujte paniku až do 31.3.2OO5
Tonyp
04.03.05,10:35
V pondelok idem na danove, podat DP, tak sa opytam tetusiek a na mieste vyplnim cisla. Asi to dam teda do prijmov a uvediek ako preddavok, rozdiel v dani bude 1 Sk :-)



Dakujem za rady

Tony
plummer
05.03.05,23:23
Ok, teda ma to tam byt. Len este, kde presne ?
Ked mam normalne prijmy zo zivnosti, mam aj prijmy z urokov pripocitat k tym prijmom zo zivnosti, teda vsetko bude v riadku 2 tab.1 ? Aleno ak nie, do ktoreho riadku tab. 1 sa pisu tieto prijmy z urokov ?
Muška
05.03.05,23:48
Ok, teda ma to tam byt. Len este, kde presne ?
Ked mam normalne prijmy zo zivnosti, mam aj prijmy z urokov pripocitat k tym prijmom zo zivnosti, teda vsetko bude v riadku 2 tab.1 ? Aleno ak nie, do ktoreho riadku tab. 1 sa pisu tieto prijmy z urokov ?Úrok z podnik.účtu je príjem z podnikania. Čiže v pohode to pričítaj k živnosti.
luba3
06.03.05,11:37
Prijaté úroky z B.účtov-Zdaniteľný príjem/ostatné/-do príjmov z podnikania,
zrazená zrážková daň z úrokov-odrátať z daňovej povinnosti r. 92 DP B.
Lentilka
07.03.05,14:33
Kto máte prosím Vás najčerstvejšie info z daňového úradu. Mne to s tou daňou z úrokov vychádza takto: so zamestnaneckého pomeru mi vychádza preplatok na dani, z podnikania,keďže uplatňujem 60% paušálne výdavky + zaplatené poistné mi vychádza strata, takže mi vrátia len zaplatený preddavok na daň zo zamestnania. Keď študujem par.17 ods.1a,3a,4, že si tie úroky a daň z nich nemusím uviesť do daňového priznania /vychádza mi síce, že by mi o 5,-Sk vrátili viacej, keby som si to tam dala/.

Takže čo nového?
uko
07.03.05,14:48
ja som to urobila tak, ze som urobila evidenciu prijmov, a tam podla datumov pod seba prijmy z podnikania a pomedzi to aj uroky na ucte.to boli sumy ako 3,21 alebo 1,14 tiez si myslim, ze to tam ma byt, a keby aj nie, ved to bola dokopy asi 15,3 Sk, takze keby som to tam aj nedala, nic si nepomozem.
skvrnka
18.03.05,13:31
Fajn, takze zase nic neviem. Mne sa zda za to moze, ale aj nemusi uviest v DP. v §17,3,a -
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná
podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti,
alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou
osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať,
nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú
zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,

Toto vyjadruje, ze ak danova povinnost bola splnena, co pri zrazkovej dani je je jasne, ak neuplatnim moznost odpocitat, nezahniem to ani do prijmov ?

Myslím, že sa to neuvádza v DP, lebo § 17,3a ak je daňovník FO a nie je
povinný príjem účtovať - čo pri paušalnych výdavkoch, keď nie som účtovnou
jednotkou neúčtujem- ani neodpočítam daň ako preddavok.