kvetinka77
23.11.07,13:52
Milí priatelia :-)
v prvom rade sa chcem ospravedlniť, že som opäť otvorila túto tému, ale mám na Vás prosbu,
od 16.1.2007 som bola evidovaná na ÚP a 12.11.2007 som dostala nenávratný príspevok vo výške 68.347,-. od tohoto dátumu som už mala príjem, chcem sa opýtať, či tento príspevok sa v daňovom priznaní dáva do príjmu, alebo je to nezdaniteľný príjem? a ako ho zaúčtovať?
ďalšou otázkou je, že som sa informovala na sociálnej poisťovni a tam mi povedali, že ak príjem za r.2007 nepresiahne 12 nás. min. mzdy, budem v ďalšom roku oslobodená od platenia poistenia... povedali mi, že záleží na účtovníčke ako mi tento príspevok zaúčtuje.. tak neviem, ak presiahnem tých stanovených 97.200 Sk v hrubom, budem povinná platiť odvody :-(
prosím pomôžte mi sa v tom zorientovať!
srdečná vďaka za info!!!
janka;)
Zoltán Kovács
23.11.07,13:40
Milí priatelia :-)
v prvom rade sa chcem ospravedlniť, že som opäť otvorila túto tému, ale mám na Vás prosbu,
od 16.1.2007 som bola evidovaná na ÚP a 12.11.2007 som dostala nenávratný príspevok vo výške 68.347,-. od tohoto dátumu som už mala príjem, chcem sa opýtať, či tento príspevok sa v daňovom priznaní dáva do príjmu, alebo je to nezdaniteľný príjem? a ako ho zaúčtovať?
ďalšou otázkou je, že som sa informovala na sociálnej poisťovni a tam mi povedali, že ak príjem za r.2007 nepresiahne 12 nás. min. mzdy, budem v ďalšom roku oslobodená od platenia poistenia... povedali mi, že záleží na účtovníčke ako mi tento príspevok zaúčtuje.. tak neviem, ak presiahnem tých stanovených 97.200 Sk v hrubom, budem povinná platiť odvody :-(
prosím pomôžte mi sa v tom zorientovať!
srdečná vďaka za info!!!
janka;)
Dotácia z ÚP je zdaniteľným príjmom v plnej výške v roku prijatia ak szčo nevedie účtovníctvo, ale si uplatňuje paušálne výdavky, vo výške 40% alebo 60%, v závislosti od druhu živnosti.
Ak szčo sa rozhodne viesť účtovníctvo, potom dotácia sa účtuje ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Až postupným čerpaním sa preúčtováva na príjem zdaniteľný.

P.S. Do vyhladávania si zadaj klúčové slová ako napríklad: ESF, dotácia.... a najdeš tu veľké množstvo tém, ktoré rozoberali mimo iného aj tvôj problém. A myslím si, že odpovede sú na vysokej úrovni. Teda hor sa na vyhladávanie.
kvetinka77
23.11.07,14:14
srdečná vďaka za radu :-)
ešte taká otázočka, teda ak teraz napr. dám do nákladov ca napr 20.000 čo som si kúpila notebook, tak len 20 tis. z tohoto príspevku zaúčtujem do zdaniteľných príjmov len 20 tis? a v pohode môžem ca 70 tis mať ešte hrubý príjem?
popozerám tie príspevky, len mi prosím ešte poraď v tomto :-) ďakujem! lebo nechcem zbytočne na bud. rok platiť odvody, ak teda to nebude nevyhnutné ! ešte raz ďakujem
kvetinka77
23.11.07,14:21
srdečná vďaka za radu :-)
ešte taká otázočka, teda ak teraz napr. dám do nákladov ca napr 20.000 čo som si kúpila notebook, tak len 20 tis. z tohoto príspevku zaúčtujem do zdaniteľných príjmov len 20 tis? a v pohode môžem ca 70 tis mať ešte hrubý príjem?
popozerám tie príspevky, len mi prosím ešte poraď v tomto :-) ďakujem! lebo nechcem zbytočne na bud. rok platiť odvody, ak teda to nebude nevyhnutné ! ešte raz ďakujem
Aljok
23.11.07,14:21
veronikasad
23.11.07,14:47
srdečná vďaka za radu :-)
ešte taká otázočka, teda ak teraz napr. dám do nákladov ca napr 20.000 čo som si kúpila notebook, tak len 20 tis. z tohoto príspevku zaúčtujem do zdaniteľných príjmov len 20 tis? a v pohode môžem ca 70 tis mať ešte hrubý príjem?
popozerám tie príspevky, len mi prosím ešte poraď v tomto :-) ďakujem! lebo nechcem zbytočne na bud. rok platiť odvody, ak teda to nebude nevyhnutné ! ešte raz ďakujem
Ak budeš viesť účtovníctvo, zdaniteľným príjmom v roku 2007 bude len tá časť príspevku, ktorú použiješ v r.2007 na čerpanie v zmysle podn. plánu.

--------
Veronika