mysimis
23.11.07,13:16
Zamestnávame čiastočnú invalidnú dôchodkyňu na 4 hod. pracovný úväzok. Nakoľko práca, ktorú vykonáva sa nedá stihnúť za 4 hod. ponúkli sme jej pracovný pomer na plný úväzok. Tento dotyčná pani odmietla a vyjadrila sa, že na 8 hod. pracovať nebude a radšej odíde. Patrí jej z titulu ukončenia pracovného pomeru aj odchodné keď my nechceme aby odišla, len aby viac pracovala?
Tweety
23.11.07,12:27
Zamestnávame čiastočnú invalidnú dôchodkyňu na 4 hod. pracovný úväzok. Nakoľko práca, ktorú vykonáva sa nedá stihnúť za 4 hod. ponúkli sme jej pracovný pomer na plný úväzok. Tento dotyčná pani odmietla a vyjadrila sa, že na 8 hod. pracovať nebude a radšej odíde. Patrí jej z titulu ukončenia pracovného pomeru aj odchodné keď my nechceme aby odišla, len aby viac pracovala?
Odchodné: len pri prvom odchode do dôchodku, je to jej prípad?.
mysimis
23.11.07,12:31
Prepáč, myslela som na odstupné, keď jej my ako organizácia dáme výpoveď.
Tweety
23.11.07,12:35
Prepáč, myslela som na odstupné, keď jej my ako organizácia dáme výpoveď.
A máte dôvod na výpoveď ?
mysimis
23.11.07,12:38
Robí v práčovni hotela na 4 hod. Svoju prácu nestíha urobiť za 4 hodiny, tak sme jej ponúkli pracovať na 8 hod. pracovný úväzok a toto ona odmietla.
Tweety
23.11.07,12:40
Robí v práčovni hotela na 4 hod. Svoju prácu nestíha urobiť za 4 hodiny, tak sme jej ponúkli pracovať na 8 hod. pracovný úväzok a toto ona odmietla.
Ale toto nie je dôvod na výpoveď zo strany zamestnávateľa. Môžete sa na skončení PP dohodnúť podľa §60.
mysimis
23.11.07,12:46
Tweety, ďakujem za usmernenie, neviem ako to poriešime.
ZuzanaP
23.11.07,12:48
Napr. ešte jednou silou na 4 hodiny..... a prečo nechce pracovať na 8 hodín?
Tweety
23.11.07,12:49
Tweety, ďakujem za usmernenie, neviem ako to poriešime.
Najjednoduchšie je skončiť PP dohodou( ak ona chce a vy tiež), ale tu nie je nárok na odstupné.
mysimis
23.11.07,12:54
A keď jej ponúknem inú prácu na 4 hod. ?
Tweety
23.11.07,12:55
A keď jej ponúknem inú prácu na 4 hod. ?
To môžeš.
mysimis
23.11.07,12:56
A čo sa stane keď mi aj túto prácu odmietne?
Stefan2005
23.11.07,15:28
Predpokladám, že zamestnankyňa je preto na 4 hodinový úväzok, že má zdravotné postihnutie - preto asi dostáva invalidný dôchodok (kategória čiastočný invalidný dôchodca už neexistuje). Teda na plný úväzok jej to nedovoľuje zdravotný stav.

A čo tak prijať ešte jedného zdravotne postihnutého na 4 hodinový úväzok? Aj to je riešenie.

Ak však chcete s ňou ukončiť pracovný pomer, dovolím si upriamiť pozornosť na Zákonník práce -§ 66:
Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou a zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu (ďalej len "zamestnanec so zmenenou pracovnou schopnosťou") môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom Národného úradu práce, inak je výpoveď neplatná. Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
mysimis
27.11.07,13:54
Na základe príspevkov, v ktorých ste ma usmerňovali som nakoniec dopadla takto:
Informovala som sa na ÚP a tam mi právnička povedala, že rozviazanie PP s ČID nie je potrebné hlásiť na ÚP. Písomne sme ponúkli panej náhradnú prácu, ktorá zodpovedá jej zdravotnému stavu a tiež je na 4 hod., ktorú písomne odmietla. Následne je možné s ňou rozviazať PP bez nároku na odstupné.
Stefan2005
27.11.07,17:47
Na základe príspevkov, v ktorých ste ma usmerňovali som nakoniec dopadla takto:
Informovala som sa na ÚP a tam mi právnička povedala, že rozviazanie PP s ČID nie je potrebné hlásiť na ÚP. Písomne sme ponúkli panej náhradnú prácu, ktorá zodpovedá jej zdravotnému stavu a tiež je na 4 hod., ktorú písomne odmietla. Následne je možné s ňou rozviazať PP bez nároku na odstupné.

Prosím Ťa, ozrejmi mi výklad právničky.
Netreba rozviazanie pracovného pomeru so ZPS zamestnancom ohlásiť (= pýtať súhlas ÚP ), lebo ste pracovníčke ponúkli náhradnú prácu a ona to písomne odmietla (čo beriem za logický argument - ale veď práve na základe neho mohol ÚP vydať súhlasné stanovisko),
alebo preto, že to povedala právnička ÚP (teda netreba sa riadiť §66 ZP)?
Vďaka za odpoveď.