Vladimír Ozimý
23.11.07,13:31
ahojte kamaráti,

takže postupím lízing na druhú osobu zúčtujem ZC 551/082 a prevod na neho ako 474/648 - pričom ostatné odmyslím. Kedže firma zaplatila prvú zvýšenú splatku samozrejme účet 648 a 551 nebude rovnaky a dúfam ako na 551 sú tieto odpisy pripočítateľnou položkou tak aj prevod splátok na druhú osobu 648 je nedaňový príjem...

druhá vec ako druhý nájomca dostane na 022 ZC majetku - nemal by preplatiť rozdiel zo zvýšenej ceny a už uplatneného odpisu z tejto ceny?
Vladimír Ozimý
23.11.07,12:40
zdaňového hľadiska je mi to jasnééé

par. 17 ods. 3 písm g) - príjem súvisiaci z nedaňovým výdavkom sa nezahrňa do základu dane...takže to by bolo vyriešené ale nie je mi jasné ako on to zúčtuje abo mohol odpisovať....
Aljok
23.11.07,12:52
Tu sme preberali postúpenie leasingu z pohľadu dane z príjmov:
http://www.porada.sk/t63748-predaj-podniku-a-lizingy.html
Aljok
23.11.07,13:10
ZoDP
§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku

(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Vladimír Ozimý
23.11.07,13:14
Aljok :) to všetko viem ja som to práve chcel len z účtovných predpisov to jest chápeš

ZC majetku je 100 000 sk 551/082
vyradenie 082/022
prevod zvyšku splátok na najomcu 70000 tis 474/648
odstupné 315/648

proste ak by som ja neupravoval základ dane vznikne mi strata z tohoto vzťahu ale ja podľa zákona nemám nárok na zvyšok odpisov(ZC) ak auto neodpisujem celý rok ale ukončím ho počas roka...to jest mal by to byť moj nedaňový výdaj a pripočítateľná položka

na druhej strane príjem podľa par. 17 ods 3 písm. g) je takisto nedaňový (prijem vzťahujúci sa na nedaňový výdavok)

no to je jeden z názorov :)

a druhý z názorov hovorí že netreba to upravovať a basta že nejde o pripočitateľnú položku a odpočitateľnú položku a je to rovno daňový výdavok a daňový príjem :) čo je divné nie? ale nechám sa poučiť

takže ja neriešim postúpenie z pohľadu porušenia alebo neporušenia ale z pohľadu účtovania a daňového dopadu...
Vladimír Ozimý
23.11.07,15:01
no ja som sa trochu do toho pustil a myslím si že ak sú dodržané podmienky par. 2 písm s nie je dôvod na úpravu základu dane ak by tieto podmienky dodržané neboli potom by išlo o pripočitateľné a odpočitateľné položky základu dane...a končím som unavený fakt :(
Aljok
25.11.07,16:59
Konečne mi ide pridať príloha. Pozri v prílohe príklad účtovania od odborníkov z DR SR;)
Vladimír Ozimý
28.11.07,09:21
teraz iná vec: predčasné odkúpenie predmetu lízingu...upravíte to podľa par. 17 ods 26 mňa by však zaujímalo ako to odpíšete ďalej daňovo? normálne
Príklad:

jul 2005 - nakup vozidla 1 mil Sk
jul 2007 - predčasné odkúpenie (vysporiadanie podľa par. 17 ods 26) - zostatková cena k v júli bude 400(znížená o uplatnené odpisy počas lízingu)

ako to odpíšete tu zostatkovú cenu počas 2 rokov(doba odpisovania 4 roky) alebo to odpíšem od dátumu nadobudnutia 4 roky?
Vladimír Ozimý
29.11.07,10:52
vraciam sa k tomu. Nikto ste neúčtovali odpisovanie majetku ktorý ste skôr odkúpili, t.j. počas lízingu? odpíše sa to? či už nemá nárok na odpis alebo ako...
sta
29.11.07,11:34
Pozri materiál, ktorý priložila Aljok v príspevku č. 7, na strane 13 je spracovaný príklad presne pre Tvoj prípad, čiže predčasné odkúpenie predmetu lízingu. ;)
Aljok
29.11.07,15:29
Vladimír, 2 dni som sa snažila pridať prílohu o účtovaní leasingu a nakoniec zistím, že si ju ani nečítal...:eek:
Mirkaska
01.12.07,17:51
Najnovšie stanovisko DRSR pri postúpení leasingu bez zmeny podmienok - u pôvodného nájomcu nie je zúčtovanie zostatkovej ceny 551 daňovo uznané (pozor nemusí sa rovnať zostatkovej cene daňovej, mesačný odpis je daňovo uznaný iba ak leasing trvá celý mesiac, čiže ak postúpiš 20.11. leasing, posledný mesiac je 10-07). daňovo neutrálne je aj zúčtovanie 648.
Mirkaska
01.12.07,17:54
výška obstarávacej ceny u nového nájomcu - pokyn DRSR hovorí o načítaní istiny zo zvyšku splátok + vysporiadanie akontácie zaplatené pôvodnému nájomcovi.
Na školení p. Ing. Uharka z DRSR Nitra prednášal, že vstupnou cenou je cena u pôvodného nájomcu.

Ja mám tento rok dva postúpenia a ešte aj predčasne ukončený leasing, a nejako mam z toho guľáš.

Ja som Obstarávaciu cenu stanovila splátky + vysporiadanie akontácie, neviem či to idem teraz prerábať.
S.Ch.
18.03.08,14:48
Aljok :) to všetko viem ja som to práve chcel len z účtovných predpisov to jest chápeš

ZC majetku je 100 000 sk 551/082
vyradenie 082/022
prevod zvyšku splátok na najomcu 70000 tis 474/648
odstupné 315/648

proste ak by som ja neupravoval základ dane vznikne mi strata z tohoto vzťahu ale ja podľa zákona nemám nárok na zvyšok odpisov(ZC) ak auto neodpisujem celý rok ale ukončím ho počas roka...to jest mal by to byť moj nedaňový výdaj a pripočítateľná položka

na druhej strane príjem podľa par. 17 ods 3 písm. g) je takisto nedaňový (prijem vzťahujúci sa na nedaňový výdavok)

no to je jeden z názorov :)

a druhý z názorov hovorí že netreba to upravovať a basta že nejde o pripočitateľnú položku a odpočitateľnú položku a je to rovno daňový výdavok a daňový príjem :) čo je divné nie? ale nechám sa poučiť

takže ja neriešim postúpenie z pohľadu porušenia alebo neporušenia ale z pohľadu účtovania a daňového dopadu...
Ja mam rovnaky problem. Prosím Vás, ako to teda je s tým či náklady 551 a výnosy 648 sú daňové alebo nedaňové. Hľadala som už všade ale neviem sa pohnúť ďalej. Ak by ste mi vedeli poradiť, budem veľmi rada. ďakujem
Zuziana
22.03.08,16:34
Ja mám postúpenie leasingu v JÚ. Mám tam 5 postúpených áut od FO do novovzniknutej s.r.o. Tiež si s tým neviem rady.
andrej_rv
22.03.08,17:29
Na školení p. Ing. Uharka z DRSR Nitra prednášal, že vstupnou cenou je cena u pôvodného nájomcu.
Ja som Obstarávaciu cenu stanovila splátky + vysporiadanie akontácie, neviem či to idem teraz prerábať.
Vstupnou cenou dlhodobého majetku je v zmysle § 25 ods. 1 písm. a) ZoDP obstarávacia cena. Teda cena, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním. V prípade postúpenia leasingu cena, za ktorú sa majetok obstaral, predstavuje suma neuhradených spátok istiny odo dňa prevzatia prenájmu (vrátane odkupnej zostatkovej ceny pri ukončení prenájmu) a tzv. odstupné (finančné vysporiadanie s pôvodným nájomcom). Medzi najbežnejšie náklady súvisiace s obstaraním patrí poplatok za prevod leasingovej zmluvy. Takto definovaná vstupná cena vyplýva zo znenia ZoDP i zo znenia § 26 ods. 8, ale aj z postupov účtovania v oboch účtovných sústavách. Rovnako je vstupná cena (zostatok splátok istiny + odstupné + náklady súvisiace s obstaraním) uvádzaná napr. aj v Metodickom pokyne DRSR č. 68/2/2006 k obstaraniu majetku formou finančného prenájmu.
Pokiaľ sa nezmení znenie zákona alebo sa súčasný výklad nezmení aspoň Opatrením MF SR, ja by som určite neprerábal účtovanie len na základe výkladu na prednáške.
andrej_rv
22.03.08,18:14
teraz iná vec: predčasné odkúpenie predmetu lízingu...upravíte to podľa par. 17 ods 26 mňa by však zaujímalo ako to odpíšete ďalej daňovo?
....odpíšete tu zostatkovú cenu počas 2 rokov(doba odpisovania 4 roky) alebo to odpíšem od dátumu nadobudnutia 4 roky?Predčasným ukončením finančného prenájmu a odkúpením predmetu leasingu dochádza k ukončeniu užívania a odpisovania na základe nájomného vzťahu a začína sa zaradenie, užívanie a odpisovanie na základe kúpy a vlastníckeho práva.
Pri predčasnom ukončení leasingu a následnom odkúpení predmetu leasingu sa evidentne nejedná o obstaranie hmotného majetku finančným prenájmom v zmysle § 2 písm. s) ZoDP, ale o obstaranie dlhodobého majetku kúpou. Na vstupnú cenu a dobu odpisovania predmetu leasingu obstaraného jeho predčasným odkúpením by sa mali podľa mňa preto vzťahovať všeobecné zásady o odpisovaní, uvedené v § 25 a 26 ZoDP (teda u auta "klasický" 4-ročný odpis).
Zuziana
23.03.08,07:56
Najnovšie stanovisko DRSR pri postúpení leasingu bez zmeny podmienok - u pôvodného nájomcu nie je zúčtovanie zostatkovej ceny 551 daňovo uznané (pozor nemusí sa rovnať zostatkovej cene daňovej, mesačný odpis je daňovo uznaný iba ak leasing trvá celý mesiac, čiže ak postúpiš 20.11. leasing, posledný mesiac je 10-07). daňovo neutrálne je aj zúčtovanie 648.

Toto je niekde publikované?
andrej_rv
23.03.08,08:34
Toto je niekde publikované? Ja som to na to ako stanovisko DRSR alebo MF SR zatiaľ nenatrafil.
Ale aj bez nejakého stanoviska odpis predmetu leasingu z účtovníctva 551/082 nemôže byť daňovo uznaným výdavkom na základe znenia § 21 ods. 2 písm. f) ZoDP - odovzdanie predmetu leasingu prenajímateľovi nie je ani predaj ani likvidácia dlhodobého majetku, ktorý je podľa § 19 ods. 3 písm. b) ZoDP uznaný za daňový výdavok. (Daňovým výdavkom by bola ešte ZC napr. pri havárii - škode, aj to len do výšky prijatej náhrady).
Na druhej strane vysporiadanie záväzku z leasingu 474/648 by nemalo podliehať dani z príjmu v náväznosti na § 17 ods. 3 písm. f) ZoDP, podľa ktorého dani nepodlieha výnos z odpísaného záväzku, plnenie ktorého prevzal nový dlžník (pri posúpení leasingu preberá dlhodobý záväzok nový nájomca). V znení ZoDP od 1.1.2008 síce odsek v tomto znení už zákon neobsahuje, ale na výnos z odpisu záväzku pri postúpení leasingu sa podľa mňa vzťahuje aj § 17 ods. 3 písm. g) ZoDP, podľa ktorého sa do základu dane nezahŕňa príjem, prislúchajúci k výdavku (nákladu), ktorý nebol uznaný za daňový výdavok podľa § 19, ktorý bol daňovník povinný účtovať. O vyradení predmetu leasingu z účtovníctva daňovník podľa Postupov účtovať musí, tento výdavok nie je výdavkom podľa § 19 a s jeho účtovaním následne súvisí príjem z vysporiadania záväzku. (Tento odsek zostal v § 17 zachovaný aj po ostatnej novele ZoDP).
Ing. Pavol Zúber
10.09.08,06:35
Neviem či som to dobre pochopila v akej hodnote mám zaradiť auto pri postupení leasingu. Je to časť zvýšenej splátky ktorú sme zaplatili a zostatok nesplatených splátok istiny.Z tejto sumy budú odpisy od toho roku v ktorom sme auto kúpili a aj zaradili.
Jana Acsová
10.09.08,06:41
Ing. Pavol Zúber
10.09.08,08:10
Čiže ak som to dobre pochopila ja si narátam časť zvýšenej splátky ktorú sme zaplatili a istinu za zostávajúcich 14 mesiacov, a z tejto sumy budem robiť odpisy. Dĺžka odpisovania bude trvať tých 14 mesiacov? Za túto dobu odpíšem sumu(OC) ktorú som vyrátala?Zdá sa mi ten odpis dosť vysoký za rok je to 570 000,- Sk.(OC mi vyšla 737 000,-Sk)
Ing. Pavol Zúber
11.09.08,05:21
Chcela by som len vedieť či dlžka odpisovania bude len tých 14 mesiacov.Ďakujem.
Ing. Pavol Zúber
11.09.08,06:25
Nevie nikto poradiť?
Milan Benka
11.09.08,06:39
Odpíšete to počas doby trvania prenájmu - leasingu. Ak postúpený leasing bude trvať ešte 14 mesiacov, tak počas ich trvania odpíšete celý predmet leasingu.
Alexandra777
13.11.08,09:07
Viete mi prosím Vás niekto poradiť, kto platí odstupné v prípade postúpenia leasingu? Firma, ktorá postúpila majetok, alebo firma ktorej bol majetok postúpený?
evina
13.11.08,09:10
Viete mi prosím Vás niekto poradiť, kto platí odstupné v prípade postúpenia leasingu? Firma, ktorá postúpila majetok, alebo firma ktorej bol majetok postúpený?

Odstupné sa platí firme, ktorá predmet lizingu postúpila /odstúpila/.....teda platí firma B /majetok, ktorej bol postúpený/ firme A /firma, ktorá predmet lizingu postúpila/.
Alexandra777
13.11.08,09:25
Ďakujem. Ale ja myslím poplatok leasingovej spoločnosti, ktorú tiež nazvali odstupné. Neviete mi prosím poradiť?
evina
13.11.08,09:30
Ďakujem. Ale ja myslím poplatok leasingovej spoločnosti, ktorú tiež nazvali odstupné. Neviete mi prosím poradiť?

Nuž jedno je myslené a jedno písané:)

na koho doklade je vystavený?...
Alexandra777
13.11.08,09:45
práveže to neviem, pretože leasingová spoločnosť ho vystaví, podľa toho, ako sa dohodnú postupník a postupca. Chcela som vedieť, či niekde v zákone nie je jasne definované, kto platí poplatok leasingovej spoločnosti pri odstúpení.
evina
13.11.08,09:54
práveže to neviem, pretože leasingová spoločnosť ho vystaví, podľa toho, ako sa dohodnú postupník a postupca. Chcela som vedieť, či niekde v zákone nie je jasne definované, kto platí poplatok leasingovej spoločnosti pri odstúpení.

Klikni na link v príspevku 21 a prečítaj ho od 1. strany.
Alexandra777
13.11.08,10:08
Už som si prečítala príspevok 21 od 1. strany a pochopila som to tak, že poplatok za cesiu znáša ten, komu sa predmet leasingu odstupuje. Pochopila som to správne? Daný živnostník ale leasingovke striktne nariadil, že faktúru za poplatok majú vystaviť na našu firmu, ktorá predmet leasingu odstupuje. Môžeme to zahrnúť do našich nákladov, alebo mu to mám prefakturovať?
KEJKA
09.12.08,22:37
práveže to neviem, pretože leasingová spoločnosť ho vystaví, podľa toho, ako sa dohodnú postupník a postupca. Chcela som vedieť, či niekde v zákone nie je jasne definované, kto platí poplatok leasingovej spoločnosti pri odstúpení.
V zmluve o postúpení LZ-nájomca-nový nájomca je presne uvedené, kto a aký poplatok platí, stáva sa, že aj žiadny (obvykle pôvodný nájomca).
Ten kto je povinný platiť (zvyčajne nový nájomca), ten o ňom aj účtuje.
V tej zmluve sa však nerieši, ako sa majú vysporiadať nájomcovia medzi sebou, maximálne tam uvádzajú túto možnosť, ale LZ spoločnosti sa to netýka.
Rozalka
18.01.09,12:05
Prečítala som si všetko o lízingu, čo tu je dostupné.
Mám DK za rok 2006, kedy môj klient postúpil lízing na iného nájomcu. ZH bola 100000, na účet 648 som zaúčtovala 115000. V poznámkach k výpočtu DP som mala uvedené
v r. účtovné odpisy napr. 2000000 - 100000 = 1900000
v r. ostatné položky, ktoré nie sú daňovými výdavkami = 100000
v r. ostatné položky znižujúce r. 100 = 100000+15000
V zozname DM (v jednom stĺpci sú DO a v druhom ÚO) pri súčte ÚO uvedené: do r. B2= 1900000, do r. A14 = 100000
Totálne ma vykrúcajú, nevedia pochopiť, keď mám z položiek zvyšujúcich základ dane vyňaté 100T, prečo ich mám vyňaté aj z príjmov??

Chcem sa len utvrdiť, či som postupovala správne?
azla
19.01.09,06:57
V jednej publikácii, kde sa rozoberá postúpenie zmluvy o finančnom prenájme, píše daňová poradkyňa pri postúpení fin. leasingu takú poznámku:

"Daňový zákon nerieši konkrétne náklady a výnosy vyplývajúce z postúpenia finančného prenájmu, a preto môžeme len z logiky dane z príjmov predpokladať, že v prípade, ak zostatková cena nie je daňovým výdavkom, následne ani výnos vyplývajúci z postúpenia (príjem prislúchajúci k nedaňovému výdavku), nebude ovplyvňovať základ dane z príjmov nájomcu.

Naopak, ak budeme uvažovať, že zostatková cena je daňovým výdavkom, aj výnos vyplývajúci z postúpenia, bude zahrňaný do základu dane."

Rozalka, Ty si si asi vybrala prvý spôsob, t. z. že z r. 100

a)si vyňala náklady vo výške 100 000 (551) prostredníctvom r. 130
b)si vyňala výnosy vo výške 115 000 (648) prostredníctvom r. 290


.... myslím, že je to v poriadku. :)

Teraz keď nad tým tak uvažujem (a je to ešte ťažko, lebo o daňovom priznaní ani len nerozmýšľam, všetko v svojej hlave musím najprv "oprašiť" ), tak možno by som bola odpisy riešila cez r. 150. Ale v konečnom dôsledku aj tak na r. 200 dostaneš to isté číslo.
hapeti
04.02.09,06:50
Prosím pomôžte. Preberali sme lízing 4/2008, riadne ukončenie zmluvy bolo 9/2008. K obstarávacej cene som pripočítal odstupné, a tak mi vyšlo cca.: 2,5 mil Skk. Problém mám s tým, že odstupné sa nevyplatilo naraz, ale postupne sa bude splácať počas 3 rokoch, aj v takom prípade platí, že odpíšeme DHM počas trvania nájomnej zmluvy, takže počas 6 mesiacov?
azla
04.02.09,10:05
Prosím pomôžte. Preberali sme lízing 4/2008, riadne ukončenie zmluvy bolo 9/2008. K obstarávacej cene som pripočítal odstupné, a tak mi vyšlo cca.: 2,5 mil Skk. Problém mám s tým, že odstupné sa nevyplatilo naraz, ale postupne sa bude splácať počas 3 rokoch, aj v takom prípade platí, že odpíšeme DHM počas trvania nájomnej zmluvy, takže počas 6 mesiacov?

Nie je dôležité, že záväzok za odstupné nie je zaplatený a že sa bude splácať počas troch rokov.
Majetok odpíšete počas zvyšnej doby leasingu (6 mesiacov). § 26, odst.8 zákona o dani z príjmov.
Odpisujete z ceny (istina za posledných 6 splátok + odstupne). Asi to bolo drahšie auto, keď jeho cena 6 mesiacov pred ukončením leasingu je 2,5 mil.
Ale postup je správny.
hapeti
04.02.09,14:50
Ďakujem pekne za odpoveď. Ano je to špeciálne vozidlo.....
Ivenka
10.02.09,12:32
Poprosila by som o radu. Všetko som prečítala a hadam pochopila ale... Je to tuším prilepený Pokyn DRSR k obstaraniu majetku a na konci je uvedený príklad o postupení lísingu. A vychádza mi z toho, že OC pre mna bude zostatok istiny + nesplatený fin.urok ? To dam do OC. A mesačne potom ďalej bude až do konca učtovať ten fin.urok ?
Ivenka
10.02.09,12:41
posuvam, vyjadrite sa niekto
azla
10.02.09,13:30
Poprosila by som o radu. Všetko som prečítala a hadam pochopila ale... Je to tuším prilepený Pokyn DRSR k obstaraniu majetku a na konci je uvedený príklad o postupení lísingu. A vychádza mi z toho, že OC pre mna bude zostatok istiny + nesplatený fin.urok ? To dam do OC. A mesačne potom ďalej bude až do konca učtovať ten fin.urok ?

Vstupnou cenou u nového nájomcu bude zostatok nesplatenej istiny + odstupné zaplatené pôvodnému nájomcovi.
Táto hodnota sa odpíše (cez odpisy) za zvyšnú dobu leasingu.

Mesačne do nákladov dostaneš alikvotnú časť odpisov a úrok.
Vameti
23.04.09,07:33
Ahoj Poraďáci - potrebujem súrne pomôcť ohľadom postúpenia leasingu- je možné postúpiť leasing na nového nájomcu bezodplatne ( t.j. že nám nemusí zaplatiť odstupné).
Študovala som tu na porade Vaše názory a zastávam názor,že môžme postúpiť leasing bezodplatne.
Naše externé účtovníčky nám stále tvrdia,že musíme žiadať odstupné vystaviť fa a odviesť DPH.

Prosím ak musíme faktúrovať odstupné môžte mi prosím napísať v zmysle akého paragrafu resp. zákona?
Vameti
23.04.09,07:46
prosím prosím poraďte mi ak máme s tým skúsenosť vopred ďakujem
Vameti
24.04.09,06:54
prosím nikto nevie poradiť ???????????
aliiica
25.01.12,12:23
Ahojte,

mame postupeny leasing od 7/2009. K 15.11.2011 nam leasingovka predcasne ukoncila tento leasing (z dovodu neplatenia). Uplatnila som si odpisy UO = DO 2009 aj 2010.

Idem upravit ZD v DP o DO kedze doslo k poruseniu podmienok a nemam narok na odpisy v r. 2011. A vsak mi vychadza velky rozdiel medzi uplatnenymi odpismi a odpismi ake by sme mali ako vlastnik (kedze je leasing postupeny a mal trvat 3 roky).

Takze som OC rozpocitala v odpisovom plane len na tri roky. Ale pri uprave ZD musim pocitat ako vlastnik styri roky.. takze mam uplatnene odpisy vo vacsej vyske a teraz mi to robi velky rozdiel pri uprave ZD.

Ide mi o to, ci aj pri postupenom leasingu musim pocitat pri uprave ZD DO ako keby sme boli vlastnik, cize 4 roky (i ked leasing trval len 3 roky)?
Sarlotka
23.03.12,13:12
Dobry den precitala som si tu uz toho nespocetne o postupeni leasingu... mohol by mi len niekto odobriť ci som spravne pochopila prosim:
1. spoločnost postupila leasing 5/11
2. do 4/11 uctovane uctovne odpisy 551/082
3. postupenie leasingu 5/11 551/082 - 551 doúčtovanie odpisov
4. vyradenie 082/022
5. vysporiadanie 474/648
648 a 551 su nedanove naklady a vynosy
a danove odpisy ktory bo boli za 4 mesiace? su danovo uznatelne a kde ich uvádzať v danovom priznani resp davat ich do tabulky B? totiz stale ma pletie ze ked k 31.12. nemam majetok nemozem uplatnit danovy odpis... takze uplatnujem tento odpis? a kde uvádzam v niektorom z riadkom znizujucich VH alebo do tabulky B... dakujem za rady

dakujem za kazdu radu
Sarlotka
24.03.12,14:04
posuvam
nika.sum
25.06.12,12:47
Dobry den precitala som si tu uz toho nespocetne o postupeni leasingu... mohol by mi len niekto odobriť ci som spravne pochopila prosim:
1. spoločnost postupila leasing 5/11
2. do 4/11 uctovane uctovne odpisy 551/082
3. postupenie leasingu 5/11 551/082 - 551 doúčtovanie odpisov
4. vyradenie 082/022
5. vysporiadanie 474/648
648 a 551 su nedanove naklady a vynosy
a danove odpisy ktory bo boli za 4 mesiace? su danovo uznatelne a kde ich uvádzať v danovom priznani resp davat ich do tabulky B? totiz stale ma pletie ze ked k 31.12. nemam majetok nemozem uplatnit danovy odpis... takze uplatnujem tento odpis? a kde uvádzam v niektorom z riadkom znizujucich VH alebo do tabulky B... dakujem za rady

dakujem za kazdu radu

Prosim aj ja mam tento problem. Pokial som spravne pochopila pri leasingu su odpisy danove do mesiaca ku koncu ktoreho bol majetok v evidencii. Ale co s 551 - oductovane odpisy pri postupeni leasingu, je nedanovy naklad a tiez suma 648 (pri vysporiadani zavazkov 474/648) je nedanovy vynos? Prosim skuste sa na to pozriet. Dakujem
SilMar Group
25.06.12,13:35
Dobry den precitala som si tu uz toho nespocetne o postupeni leasingu... mohol by mi len niekto odobriť ci som spravne pochopila prosim:
1. spoločnost postupila leasing 5/11
2. do 4/11 uctovane uctovne odpisy 551/082
3. postupenie leasingu 5/11 551/082 - 551 doúčtovanie odpisov
4. vyradenie 082/022
5. vysporiadanie 474/648
648 a 551 su nedanove naklady a vynosy
a danove odpisy ktory bo boli za 4 mesiace? su danovo uznatelne a kde ich uvádzať v danovom priznani resp davat ich do tabulky B? totiz stale ma pletie ze ked k 31.12. nemam majetok nemozem uplatnit danovy odpis... Pre daňové odpisy leasovaného majetku toto neplatí - tam sa uplatňovali mesačné odpisy, nie ročné - §26/8,10 (pozor, od tohto roka zmena) takze uplatnujem tento odpis? a kde uvádzam v niektorom z riadkom znizujucich VH alebo do tabulky B... dakujem za rady Ja by som to dala normálne do tabuľky ako rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi, lebo toto nie je porušenie LZ, len jeho postúpenie za rovnakých podmienok.

dakujem za kazdu radu
Ešte raz upozorňujem - od 1.1.2012 platia pre leasovaný majetok nové pravidlá odpisovania.
SilMar Group
25.06.12,13:35
Prosim aj ja mam tento problem. Pokial som spravne pochopila pri leasingu su odpisy danove do mesiaca ku koncu ktoreho bol majetok v evidencii. Ale co s 551 - oductovane odpisy pri postupeni leasingu, je nedanovy naklad a tiez suma 648 (pri vysporiadani zavazkov 474/648) je nedanovy vynos? Prosim skuste sa na to pozriet. Dakujem

Áno, tie účtovné odpisy sú nedaňový náklad a tie výnosy sú nedaňové výnosy.
Aljok
25.06.12,15:25
Ešte raz upozorňujem - od 1.1.2012 platia pre leasovaný majetok nové pravidlá odpisovania.
A od 1.3.2012 platia pre leasing zasa staré pravidlá odpisovania. :D
SilMar Group
25.06.12,19:21
A od 1.3.2012 platia pre leasing zasa staré pravidlá odpisovania. :D

Milujem, keď robia zmenu jedného zákona a popritom sa zväzie ďalších 5 :mad:
Mikolajova
04.03.13,17:38
Prosim Vas ako postupovat ak firma prebrala leasing v r.2011, stanovila som si istinu ako OC a rozpocitala som to na dobu trvania leasingu t.j. 17 mesiacov a dala som za prislusne mesiace do nakladov formou odpisov, no v roku 2012 sa zmenila leasingova zmluva a leasing sa predlzil o 8 mesiacov a leasingove splatky sa ponizili, neviem si rady ako to premietnut do nakladov?
slavuska
07.03.13,22:34
Mali sme uzavrety leasing na 48 mesiacov. Po 47 splátke /čiže jedna splátka do konca/ sme leasing predčasne ukončili tým, že sme ho odkúpili. Som povinná upravovať základ dane? Je to porušenie podmienok? Ako sa to naúčtuje? ZC je 2000 € a cena za ktorú nám to leasingovka predala, je 1000€ čo sa rovná hodnote tej poslednej 48mej splátky.
slavuska
08.03.13,09:05
prosim radu, nikto nevie?
renca_a
10.03.13,08:55
Mám takýto problém:
Daňovník FO, jednoduché účtovníctvo - po nebohom otcovi, ktorý bol tiež FO-živnostník zdedil v r. 2011 auto leasingové (leasing na 60 mesiacov), pokračuje v splácaní leasingu. Podľa osvedčenia o dedičstve má auto hodnotu 8.000€. Teraz neviem, či si má zaradiť auto v OC podľa leasingovej zmluvy v hodnote 16.500 € (ako postúpenie leasingu)a odpis podľa splátok leasingu alebo v reprodukčnej obst. cene - podľa dedičskej zmluvy v hodnote 8.000€ ?
Prosím poraďte.
Neviem, či som dobre zaradila otázku k tejto téme........?