phavrila
23.11.07,17:38
Vykonávam prácu v turnusových službách - 5 dní som na pracovisku a 5 dní mám voľno. Počas turnusu sa zdržiavam na pracovisku aj v noci, pričom nevykonávam prácu - prítomnosť je nutná, pretože pracovný výkon sa začína o štvrtej a nie je možné sa dostaviť na pracovisko inokedy ako počas dňa (po šiestej hodine). Je čas, ktorý trávim v noci na pracovisku klasifikovateľný ako pracovná pohotovosť?
Ďakujem
sway
23.11.07,16:48
Vykonávam prácu v turnusových službách - 5 dní som na pracovisku a 5 dní mám voľno. Počas turnusu sa zdržiavam na pracovisku aj v noci, pričom nevykonávam prácu - prítomnosť je nutná, pretože pracovný výkon sa začína o štvrtej a nie je možné sa dostaviť na pracovisko inokedy ako počas dňa (po šiestej hodine). Je čas, ktorý trávim v noci na pracovisku klasifikovateľný ako pracovná pohotovosť?
Ďakujem

Pozri si čo máš v zmluve - mali by tam byť popísané všetky podmienky a potom si pozri výplatnú pásku, na nej máš odpracované hodiny - prepočítaj si ako Ti vychádzajú, na páske by si mal mať všetky zložky mzdy, dovolenku, aj načasy a iné príplatky....
Je možné že máš robenú mzdu tak, že 5 dňové voľno Ti vykazujú ako odpracované za noci... čím máš potom odpracovaný celý mesiac - resp. plný počet dní a hodín v mesiaci.
treba viac informácií aby sme vedeli presnejšie povedať, či máš mzdu OK. ;)
phavrila
24.11.07,20:45
Skutočnosť je taká, že na výplatnej páske ohľadom pracovnej pohotovosti nie je nič.
Mesačnú pracovnú normu si splním riadne v odpracovaným turnusoch.
Voľno medzi turnusami je voľnom, nie je to dáka náhrada za niečo.
V pracovnej zmluve o pobyte na pracovisku mimo pracovnej doby nie je zmienka.
Kedže od 1.9.2007 vstúpil do platnosti nový Zákonnik práce, predpokladám, že môj mimopracovný čas na pracovisku je pracovná pohotovosť.
Mýlim sa alebo nie? Prosím, je to pracovná pohotovosť alebo nie?

Ďakujem
phavrila
24.11.07,20:46
Skutočnosť je taká, že na výplatnej páske ohľadom pracovnej pohotovosti nie je nič.
Mesačnú pracovnú normu si splním riadne v odpracovaným turnusoch.
Voľno medzi turnusami je voľnom, nie je to dáka náhrada za niečo.
V pracovnej zmluve o pobyte na pracovisku mimo pracovnej doby nie je zmienka.
Kedže od 1.9.2007 vstúpil do platnosti nový Zákonnik práce, predpokladám, že môj mimopracovný čas na pracovisku je pracovná pohotovosť.

Mýlim sa alebo nie? Prosím, je to pracovná pohotovosť alebo nie?

Ďakujem
sway
24.11.07,21:03
Skutočnosť je taká, že na výplatnej páske ohľadom pracovnej pohotovosti nie je nič.
Mesačnú pracovnú normu si splním riadne v odpracovaným turnusoch.
Voľno medzi turnusami je voľnom, nie je to dáka náhrada za niečo.
V pracovnej zmluve o pobyte na pracovisku mimo pracovnej doby nie je zmienka.
Kedže od 1.9.2007 vstúpil do platnosti nový Zákonnik práce, predpokladám, že môj mimopracovný čas na pracovisku je pracovná pohotovosť.
Mýlim sa alebo nie? Prosím, je to pracovná pohotovosť alebo nie?

Ďakujem

Nuž podľa tohto sa to javí naozaj ako pracovná pohotovosť. Mal by si to riešiť so zamestnávateľom.;)
Iveta Matlovičová
25.11.07,13:46
Vykonávam prácu v turnusových službách - 5 dní som na pracovisku a 5 dní mám voľno. Počas turnusu sa zdržiavam na pracovisku aj v noci, pričom nevykonávam prácu - prítomnosť je nutná, pretože pracovný výkon sa začína o štvrtej a nie je možné sa dostaviť na pracovisko inokedy ako počas dňa (po šiestej hodine). Je čas, ktorý trávim v noci na pracovisku klasifikovateľný ako pracovná pohotovosť?
Ďakujem

Nerozumiem vete: "pracovný výkon sa začína o štvrtej a nie je možné sa dostaviť na pracovisko inokedy ako počas dňa (po šiestej hodine)." Al r podľa ZP, ktorý spomínaš - ZP_96_ods.1: Ak zamestnávateľ v odôvodnených prípadoch na zabezpečenie nevyhnutných úloh NARIADI zamestnancovi alebo sa s ním DOHODNE, aby sa mimo rámca rozvrhu pracovných zmien a nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času zdržiaval po určený čas na dohodnutom mieste a bol pripravený na výkon práce podľa pracovnej zmluvy, ide o pracovnú pohotovosť.

Podľa ods. 2 Čas, počas ktorého sa zamestnanec zdržiava na pracovisku a je pripravený na výkon práce ale prácu nevykonáva, je neaktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa považuje za pracovný čas.
Doporučujem ti preštudovať si § 96, kde je všetko o pracovnej pohotovosti povedané. Ak si mal pracovnú pohotovosť, č už na prac. príp. mimo pracoviska, v KAŽDOM prípade by to malo byť uvedené na výplatnej páske.
Ak si sa však dobrovoľne zdržiaval na pracovisku - tak potom žiadne nárok nemáš.
Jana Motyčková
26.11.07,07:49
Súhlasím s Froncom, nejde o pohotovosť, lebo na pracovisku nie si povinná sa zdržiavať v tom čase a hlavne nemusíš byť pripravená na výkon práce.