rommy
24.11.07,07:59
Ahoj poraďáci, chcela by som sa s vami súrne poradiť ohľadom jednej veci. Ak sa vkladá majetok do druhej spoločnosti a ide o majetok odpisovaný, tak sa zistí zostatková cena u vkladateľa a len z tejto ZC sa môže uplatniť daň. odpis. Ale ako to funguje ak sa vloží aj drobný majetok ktorý ide hneď do nákladov? Sú tieto náklady na drobný majetok daň. uznané? A čo ak sa firma rozhodne že drobný majetok nad napr. 10tis bude odpisovať, bude tento odpis daň. uznaný?
KEJKA
24.11.07,07:06
vždy treba dobre sformulovať otázku. Zmluva o nepeňažnom vkladde stanovuje aj ocenenie....
rommy
24.11.07,09:40
vždy treba dobre sformulovať otázku. Zmluva o nepeňažnom vkladde stanovuje aj ocenenie....

Veď my máme ocenenie, ale ja som sa pýtala čo bude daň.výdavok pretože väčšina vložených vecí - drobného dlhodobého majetku je pod 30tis. ide o majetok ktorý sa u vkladateľa dal pri kúpe do nákladov, ale ako to bude u príjemcu vkladu, ten si drobný majetok tiež zaúčtuje na 501 len neviem či to bude pre neho daň.uznaný výdavok. Neviem v čom som sa zle opýtala:o
KEJKA
24.11.07,09:49
http://www.porada.sk/t60019-vklad-do-zi.html
máš duplicitne zadané otázky...čo keby si trochu posurfovala a pohľadala odpovede?
Danila
24.11.07,09:54
Splatenie nepeňažného vkladu do ZI vo forme materiálu: 111/353
na sklad 112/111
do spotreby 501/112
Výdavok je daňovo uznaný.
KEJKA
24.11.07,10:02
ale ak jeho daňová ZC bola nulová?
preto som uviedla odkaz, kde už raz zadávateľke odpovedali aj s odkazmi na znenie zákona.
Danila
24.11.07,10:21
ale ak jeho daňová ZC bola nulová?
preto som uviedla odkaz, kde už raz zadávateľke odpovedali aj s odkazmi na znenie zákona.KEJKA,máš pravdu. Ale reagovala som len to, keď pôjde vložený materiál do spotreby. :)
KEJKA
24.11.07,10:24
aj povodne spotrebovaný materiál mal nulovú cenu = lebo bol spotrebovaný.....
rommy
24.11.07,11:13
Ja viem čo mám robiť pri majetku ktorý bol odpisovaný, viem že sa odpisy daňové uplatňujú len zo ZC zistenej u vkladatela, na to som sa pýtala na porade a aj mi odpovedali, nezbudla som na to, len mi nebolo jasné čo s drobným majetkom, myslela som že na to porada je, ak mi je niečo nejasné tak sa opýtam a viem že vždy mi tu niekto poradí, ale ak som tým teraz niekoho obťažovala tak sa ospravedlňujem...
KEJKA
24.11.07,11:17
neobťažuješ....ale prečo si myslíš, (to ma ani nenapadlo, že s tým môžeš mať problém), že už raz spotrebovaný majetok môže mať inú než nulovú DAŇOVÚ cenu? Nachvál nepíšem zostatkovú.
................
a prečo nepokračuješ v pôvodnej téme, aby som podľa radu otázok a odpovedí mohla posúdiť, čo ti je nejasné?
podľa mňa tam sú tie odpovede jednoznačné.... a dokonca aj na tvoju viackrát zdôrazňovanú otázku.
Takže ak moje odpovede vyznievali neochotne, alebo že je to obťažovanie, ospravedlňujem sa ja.
rommy
24.11.07,11:30
Ahoj poraďáci, chcela by som sa s vami súrne poradiť ohľadom jednej veci. Ak sa vkladá majetok do druhej spoločnosti a ide o majetok odpisovaný, tak sa zistí zostatková cena u vkladateľa a len z tejto ZC sa môže uplatniť daň. odpis. Ale ako to funguje ak sa vloží aj drobný majetok ktorý ide hneď do nákladov? Sú tieto náklady na drobný majetok daň. uznané? A čo ak sa firma rozhodne že drobný majetok nad napr. 10tis bude odpisovať, bude tento odpis daň. uznaný?

Ale ja som napísala čo mi nie je jasné, neviem niektoré veci ma niekedy napadnú neskoro, pri tomto vklade som priznám sa venovala pozornosť len majetku odpisovanému a potom ma napadlo že ako to funguje s drobným majetkom, myslela som si, že ak už bol hneď v nákladoch, tak už by tam ísť nemal, ale ja sa skoro vždy potrebujem uistiť. Ešte sa mi nestalo že by mi na porade niekto odpovedal neochotne a dúfam že sa to ani nestane, práve preto som tu skoro vždy pichnutá, čítam a pýtam sa aj keď niekedy často, ale keď ten nepeňažný vklad a všetko okolo neho bolo pre mňa dosť zložité ale už s tým finišujem, a to aj vďaka mnohým poraďákom...
KEJKA
24.11.07,11:48
príspevok č.5 v pôvodne téme
Znaleckým posudkom musí byť ocenený každý nepeňažný vklad do ZI, vyžaduje to Obchodný zákonník. Ak vložíte do ZI majetok, ktorý je u vkladateľa odpísaný,tzn. že daňovú ZC má nulovú, daňové odpisy v novej s.r.o. budú nulové. Nie je to pre účtovníka vďačná situácia - rozdielne účtovné a daňové odpisy - úprava účtovného výsledku hospodárenia, odložená daň ...

prísp. 7 v povodnej téme
Áno, ak pôjde o majetok, ktorého daňová ZC u vkladateľa je nula.
Ak niektorý z nepeňažných vkladov má určitú daňovú zostatkovú cenu, daňovo sa bude odpisovať z tejto zostatkovej ceny.
....................
zvýraznila som odpovede v pôvodnej téme. Naozaj som nepochopila tvoj problém, tak naozaj prepáč.
Aj ked nejde o majetok odpisovaný - bol priamo účtovaný do nákladov, môžeme z toho odvodiť, že jeho cena je nulová.
Podstatou je, aby sa nedostávali do nákladov=daňových nákladov odpisy (alebo aj náklady) už raz uplatnené z titulu vkladu.
a kludne sa opýtaj ešte raz, nevadí.
Ja by som bola tiež rada, keby toto podľa mňa logické odvodenie niekto podporil (alebo vyvrátil svojimi argumentmi)
morgov
24.11.07,12:06
Ak dovolíte, pripojím sa do témy, s tým, že u mňa sa jedná o nepeňažný vklad
časti podniku do existujúcej s.r.o. platcu DPH. Teda vklad hnuteľného a nehnuteľného majetku, pohľadávok, záväzkov a pozor aj zamestnancov.
Tu mi vznikol takýto problém.
1/ keď vložím časť podniku trebárs k 1.2.2008 do novej s.r.o. aj zo zamestnancami, mám tam vložiť aj záväzky voči soc. poisť a zdrav. poisť
k 31.1.2008 ? Konkrétne zúčt., mzdu a odvody za január 2008, alebo
nechať tieto náklady v starej fy. /u vkladateľa / S tým, že od 1.2.2008 sa urobia nové prac. zmluvy u novej s.r.o.
2/ bude sa brať nepeňažný vklad časti podniku do s.r.o. bez zamestnancov
ako časť podniku ?
Má niekto s týmto skúsenosti ?:o
KEJKA
24.11.07,12:22
ak sa jedná o časť podniku - musí ísť o ucelenú prevádzku, stredisko, v účtovníctve jasne odlíšiteľné.....
následne v zmluve o predaji špecifikovať majetok a záväzky tejto časti - tu upresníš, či záväzky za odvody a mzdy ponecháš v starej firme alebo ich preberie na seba nová sro.
.........
zamestnanci s novou sro budú mať nove prac.zmluvy.
Danila
24.11.07,13:00
Nepeňažný vklad časti podniku - organizačnej zložky schopnej samostatnej existencie, aby nastali účinky zmluvy o predaji časti podniku. Ostatné body sú dohodou zmluvných strán v zmluve o predaji časti podniku k dátumu účinnosti zmluvy na základe inventarizácie a celkového súpisu práv a záväzkov z právnych vzťahov.. teda 31.1.2008.
Tanče
24.11.07,13:43
Hodnota časti podniku musí vychádzať zo znaleckého posudku. Povinnosťou znalca podľa Vahlášky o stanovení všeobenej hodnoty majetku č. 492/2004 a teda podniku alebo časti podniku - ohodnotí túto časť podniku KU DŇU.
§ 2 menovanej vyhlášky definuje "časťou podniku je útvar, ktorý je organizačne a účtovne oddeliteľný"

Mne z toho vyplýva, že všetko čo sa týka tej časti podniku by malo byť Ku dňu... ohodnotené. Myslím, že by to aj znalec požadoval predložiť v takomto zmysle.
rommy
29.11.07,08:44
Ahoj poraďáci, ešte sa mi vyskytol jeden problémik v súvislosti s nepeňažným vkladom, takže príjemca vkladu ocení majetok v účtovníctve cenou podľa znal.posudku v ktorej sa vložil do ZI, toto je vstupná cena pre účtovné odpisy. Pre daňové odpisy je vstupná cena zostatková cena zistená u vkladateľa a len z tejto hodnoty si môžem uplatniť daňovo uznaný odpis. Keďže mám vstupnú cenu účtovnú vyššiu ako vstupnú cenu daňovú, účtovné odpisy budú vyššie než daňové a vznikne mi rozdiel ktorý mi vytvorí pripočítateľnú položku, zvýši mi základ dane takže budem musieť platiť daň z tohto rozdielu. Teraz som volala s jedonou audítorkou a tá mi povedala že tento rozdiel zdaniť nemusím, tak som z toho teraz dosť vedľa vedeli by ste mi prosím povedať ako postupovať v tomto prípade? budem musieť ten majetok dodaňvať alebo ako to je?
Tanče
29.11.07,08:57
nemáš dôvod dodaňovať. účtovný odpis ti slúži na verné zobrazenie majetku hodnoty podniku. Ak si podnik určí, že bude HIm používať 20 rokov tak ho bude 20 rokov odpisovať účtovne, aj keby si mala podľa daňových odpisov zaradenie na 4 ročné odpisovanie. Chápeš?
rommy
29.11.07,09:18
To chápem ale ja mám vstupnú cenu pre účtovné odpisy príklad 1milion ale zostatková cena zistená u vkladateľa čiže vstupná cena pre daňové odpisy je pr. 200tis. Takže ak sa jedná napr. o budovu odpisuje sa 20 rokov účtovne aj daňovo účtovný odips bude 50tis. ale daňový bude 10tis. a čo bude s tým rozdielom? Myslela som že to je tá pripočítateľná položka :o. Priznám sa že toto bude moje prvé daňové priznanie tak sa ospravedlňujem za nechápavosť...
rommy
29.11.07,13:36
To chápem ale ja mám vstupnú cenu pre účtovné odpisy príklad 1milion ale zostatková cena zistená u vkladateľa čiže vstupná cena pre daňové odpisy je pr. 200tis. Takže ak sa jedná napr. o budovu odpisuje sa 20 rokov účtovne aj daňovo účtovný odips bude 50tis. ale daňový bude 10tis. a čo bude s tým rozdielom? Myslela som že to je tá pripočítateľná položka :o. Priznám sa že toto bude moje prvé daňové priznanie tak sa ospravedlňujem za nechápavosť...

Prosím vysvetlíte mi čo s tým rozdielom?
Tanče
29.11.07,14:32
pozri Odpisy účtovné a daňové (prísp. 30)
KEJKA
29.11.07,14:38
To chápem ale ja mám vstupnú cenu pre účtovné odpisy príklad 1milion ale zostatková cena zistená u vkladateľa čiže vstupná cena pre daňové odpisy je pr. 200tis. Takže ak sa jedná napr. o budovu odpisuje sa 20 rokov účtovne aj daňovo účtovný odips bude 50tis. ale daňový bude 10tis. a čo bude s tým rozdielom? Myslela som že to je tá pripočítateľná položka :o. Priznám sa že toto bude moje prvé daňové priznanie tak sa ospravedlňujem za nechápavosť...
to je prípad rozdielnosti účtovných a daňových odpisov.
účtovne zaúčtuješ účtovné odpisy - tie pripočítaš k výslekdu hospodárenia
a odpočítaš daňové odpisy.
V daňovom priznaní maš na to tabuľku B., kde uvedieš oba odpisy-účtovné i daňové a o rozdiel upravíš výsledok hospodárenia.
rommy
29.11.07,15:54
Veľmi pekne ďakujem za reakciu a radu.
Ale v každom prípade je to tak, že ak mám účtovné odpisy vyššie než daňové tak je to pripočítateľná položka, ktorá mi zvyšuje ZD takže mi vyjde väčšia daňová povinnosť. Tak som to pochopila ja. A tento rozdiel mi bude vznikať každý rok lebo vstupná cena pre účtovné odpisy je vyššia ako vstupná pre daňové odpisy. Nedá sa tomu vyhnúť že? Prepáčte že sa toľko vypytujem ale niekto sa ma snaží presvedčiť že to tak nie je, že ten rozdiel medzi UO a DO je oceňovací rozdiel, ktorý podľa §17 ods. 19 nevstupuje do záladu dane. ale podľa mňa tento § hovorí o účte 415 na ktorom sa oceňovací rozdiel účtuje u vkladateľa a ak svoj podiel predá tak až tento oceň. rozdiel účtovaný na náklady alebo výnosy mi nevstupuje do zákaldu dane. Alebo ma niekto opraví?:o
KEJKA
29.11.07,18:05
dostala si správne odpovede na Porade......
rommy
29.11.07,18:21
No k tomu oceňovaciemu rozdielu sa mi nikto nevyjadril...
morgov
29.11.07,21:11
oceňovací rozdiel z kapitálovej účasti 415 sa účtuje u vkladateľa a je to rozdiel medzi zostatkovou cenou účtovnou majetku a cenou určenou napr. znalcom v akej sa vkladá majetok /nepeňažný vklad/, do ZI inej spoločnosti.
zjednodušene povedané..:)
rommy
30.11.07,06:28
oceňovací rozdiel z kapitálovej účasti 415 sa účtuje u vkladateľa a je to rozdiel medzi zostatkovou cenou účtovnou majetku a cenou určenou napr. znalcom v akej sa vkladá majetok /nepeňažný vklad/, do ZI inej spoločnosti.
zjednodušene povedané..:)

Takže som to pochopila správne, a idú ma presviedčať, že oceň. rozdiel vzniká aj u príjemcu vkladu v podobe rozdielu UO a DO.
Ďakujem veľmi pekne.:)