zuzanna
03.03.05,17:12
Chcem Vam poprosit v roku 2003 sme si uplatnili stratu vo vyske 80.000,- v roku 2004 ju chceme preinvestovat kupili sme pocitac aj s prisl. ktoreho hodnota je 72.000,- mam to zauctovane spravne

042/321 kupa 72.000,-
022/042 zaradenie 72.000,-

odpisovat ho nebudem ked ho vlastne preinvestovavam alebo mam urobit na konci roka odpis a v danovom priznani bude pripocitatelnou polozkou alebo mi poradte ako sa preinvestuje strata velmi pekne dakujem
sway
03.03.05,16:21
Chcem Vam poprosit v roku 2003 sme si uplatnili stratu vo vyske 80.000,- v roku 2004 ju chceme preinvestovat kupili sme pocitac aj s prisl. ktoreho hodnota je 72.000,- mam to zauctovane spravne

042/321 kupa 72.000,-
022/042 zaradenie 72.000,-

odpisovat ho nebudem ked ho vlastne preinvestovavam alebo mam urobit na konci roka odpis a v danovom priznani bude pripocitatelnou polozkou alebo mi poradte ako sa preinvestuje strata velmi pekne dakujem
no len môj názor:
musíš ho normálne zaradiť do majetku - čo máš, a odpisovať ho. Preinvestovanie straty chápem len ako pojem toho, že hodnotu straty si neskôr použila na rozvoj firmy... čo ostatní?
zuzanna
03.03.05,16:23
SWAY lenze ja som si o tych 80.000,- minuly rok znizila zaklad dane tak uz ho asi odpisovat nemozem pretoze by to bolo 2-krat je tak co vy ostatni na to
sway
03.03.05,16:30
SWAY lenze ja som si o tych 80.000,- minuly rok znizila zaklad dane tak uz ho asi odpisovat nemozem pretoze by to bolo 2-krat je tak co vy ostatni na to
..to je v poriadku, veď si si umorila stratu z minulých období , predpokladám, že to bola 1/5 z celkovej straty? - no toto je interesantné - moc ma zauímajú názory ostatných.
evina
03.03.05,16:47
no len môj názor:
musíš ho normálne zaradiť do majetku - čo máš, a odpisovať ho. Preinvestovanie straty chápem len ako pojem toho, že hodnotu straty si neskôr použila na rozvoj firmy... čo ostatní?
Prikláňam sa k názoru sway
viera d
04.03.05,05:20
My sme mali uz aj kontrolu z DU na preinvestovanie straty. Zaujimali ich len doklady (faktury) o nakupe hmotneho majetku.
Nezaujimalo ich, co sme s tym majetkom robili.
Ale majetok som normalne zaradila a aj odpisovala.
Katarína STR
04.03.05,05:37
Samozrejme, že preinvestovaním sa myslí len to, že ušetrené peniažky na dani z príjmov musíš minúť na hmotný majetok. Čiže na jednej strane ich ušetríš a na druhej ich vlastne musíš minúť. A prečo by tento nákup mal byť ešte aj pripočitateľnou položkou ? Tomu nechápem.

To neznamená, že keď si si stratu uplatnila, nemôžeš si dať do nákladov to čo ti prikazujú kúpiť /HIM/.

Len v prípade nepreinvestovania uplatnenej straty by táto uplatnená strata bola pripočitateľnou položkou.

Ahoj
janaGT
04.03.05,05:42
??? teraz neviem, že či je možné hovoriť o preinvestovaní straty, keď som nakúpila v hodnote väčšej ako bola umorená strata majetok ale taký, ktorý bol jednotlivo do 30 000,- a účtovala som ho na 501. ???
sway
04.03.05,06:09
??? teraz neviem, že či je možné hovoriť o preinvestovaní straty, keď som nakúpila v hodnote väčšej ako bola umorená strata majetok ale taký, ktorý bol jednotlivo do 30 000,- a účtovala som ho na 501. ???
podľa mňa je to preinvestovanie straty, zákon nehovorí o výške obstarávacích cien. Len by som si majetok určite zaradila do drobného majetku a mala k tomu evidenciu (stačí založiť výpis anal. 501). nie každý tak robí.:o
janaGT
04.03.05,06:16
podľa mňa je to preinvestovanie straty, zákon nehovorí o výške obstarávacích cien. Len by som si majetok určite zaradila do drobného majetku a mala k tomu evidenciu (stačí založiť výpis anal. 501). nie každý tak robí.:omám to tak urobené, len som sa chcela uistiť. Ďakujem.
iva
04.03.05,07:04
Ohľadom preinvestovania straty - tento rok na školení nám bolo povedané, že to musí byť majetok nad 30 tisíc, ktorý sa odpisuje. A odpisy z majetku, ktorý je vlastne preinvestovanou stratou z minulýách období - to je riadny daňový náklad.
sway
04.03.05,07:05
Ohľadom preinvestovania straty - tento rok na školení nám bolo povedané, že to musí byť majetok nad 30 tisíc, ktorý sa odpisuje. A odpisy z majetku, ktorý je vlastne preinvestovanou stratou z minulýách období - to je riadny daňový náklad.
kuknem presne do zákona a dám vedieť...:o
Zuzka
04.03.05,07:17
Majetok odpisuješ a ten sa už nerozlišuje "iba" na odpisovaný. Môže byť aj do 30 tis. Stratu, ktorú si si uplatnila v HV, keď ste mali zisk za r. 2003, môžeš zaúčtovať na kap. fondy 431 AU/413 AU, mal by byť o tom zápis z valnej hromady. Hodnota kap. fondov Ti bude predstavovať tú umorenú stranu. Už sa písalo o tomto probléme v starších príspevkoch. Skús si ich vyhľadať.
bea
04.03.05,07:22
Ohľadom preinvestovania straty - tento rok na školení nám bolo povedané, že to musí byť majetok nad 30 tisíc, ktorý sa odpisuje. A odpisy z majetku, ktorý je vlastne preinvestovanou stratou z minulýách období - to je riadny daňový náklad.
iva má pravdu. Ja mám jeden dobrý článok k tejto téme. Pripojím ho, aj keď je text dosť obsiahly. Je tam vysvetlené aj preinvestovanie straty.
Zuzka
04.03.05,07:28
Vďaka, pozriem si to. Ja mám zo školenia, že to môže byť aj do 30 tis. :confused:
bea
04.03.05,07:29
Môže to byť aj do 30000,-, ale vtedy to musí byť drobný majetok odpisovaný, nemôže byť účtovaný na 501.
janaGT
04.03.05,07:33
Môže to byť aj do 30000,-, ale vtedy to musí byť drobný majetok odpisovaný, nemôže byť účtovaný na 501.Ale veď majetok do 30000 sa neodpisuje.
bea
04.03.05,07:36
Organizácia sa môže rozhodnúť, že zaradí majetok do 30000 do dlhodobého majetku odpisovaného a účtuje ho na napr. na 022 a odpisuje minimálne 2 roky.
sway
04.03.05,07:37
iva má pravdu. Ja mám jeden dobrý článok k tejto téme. Pripojím ho, aj keď je text dosť obsiahly. Je tam vysvetlené aj preinvestovanie straty.
tak to si pozrite!!! je to v tej prílohe na strane 169 - podľa mňa ak som to pochopila, sa to dá uplatniť na umorenie, ale je dôležité ako to zaúčtujete, či priamo na 501, alebo to preženiete cez majetok. sú tam aj §. Takže treba preúčtovať a dá sa to. aspoň ja som to tak pochopila.:p
Zuzka
04.03.05,07:46
Ano, je to tak, treba ho odpisovať 2 roky a potom je to v poriadku. Takže môže byť aj do 30 tis. ale odpisovať po dobu 2 rokov.
Idem si to celé preštudovať, Bei vďaka za materiál.
:)
anka1
04.03.05,07:58
tak to si pozrite!!! je to v tej prílohe na strane 169 - podľa mňa ak som to pochopila, sa to dá uplatniť na umorenie, ale je dôležité ako to zaúčtujete, či priamo na 501, alebo to preženiete cez majetok. sú tam aj §. Takže treba preúčtovať a dá sa to. aspoň ja som to tak pochopila.:p
čiže keď som to zaúčtovala na 022 a hneď som si uplatnila aj jednorázový 100% odpis tak sa to nepovažuje za majetok, ktorý môžem použiť na preinvestovanie straty?
sway
04.03.05,08:04
čiže keď som to zaúčtovala na 022 a hneď som si uplatnila aj jednorázový 100% odpis tak sa to nepovažuje za majetok, ktorý môžem použiť na preinvestovanie straty?
tie 2 roky som prehliadla - tiež to celé ešte pozriem , ja by som to uplatnila i pri 100% odpise...., preštudujme a skonfrontujeme si kto to ako poňal...:D
zuzanna
04.03.05,11:23
aj tak mam z toho hokej citam a citam takze ak som to dobre pochopila aj ked som si umorila stratu v roku 2003 a nakupila som za nu v roku 2004 HIM tak to dam normalne do nákladov a len spisem ze za to bol nakupeny majetok a tym bola strata vysporiadana ale mne sa to nezda to by bolo vlastne 2-krát na nákladoch ci fakt nie
Katarína STR
04.03.05,11:47
zuzanna :

čo máš 2x v nákladoch ?
evina
04.03.05,11:48
aj tak mam z toho hokej citam a citam takze ak som to dobre pochopila aj ked som si umorila stratu v roku 2003 a nakupila som za nu v roku 2004 HIM tak to dam normalne do nákladov a len spisem ze za to bol nakupeny majetok a tym bola strata vysporiadana ale mne sa to nezda to by bolo vlastne 2-krát na nákladoch ci fakt nie
Podľa mňa to nemáš 2x v nákladoch, odpočet daňovej straty, znamená zníženie daňového základu. Tú čiastku, o ktorú si si znížila DZ investuješ na nákup HIM.
sway
04.03.05,12:02
aj tak mam z toho hokej citam a citam takze ak som to dobre pochopila aj ked som si umorila stratu v roku 2003 a nakupila som za nu v roku 2004 HIM tak to dam normalne do nákladov a len spisem ze za to bol nakupeny majetok a tym bola strata vysporiadana ale mne sa to nezda to by bolo vlastne 2-krát na nákladoch ci fakt nie
skús na to pozerať z inej strany, od adama:

1.Začínaš podnikať, dostaneš sa do straty, lebo nakupuješ zásoby, majetok a tak, príjmy nepokryjú výdaje - náklady z toho vzíde strata - teda si musela vydotovať firmu zo svojho, či z úveru.
2.V ďalšom roku už zarobíš a máš zisk, tak si môžeš tú stratu (investované peniaze ktoré si nezarobila počas podnikania) umoriť - akoby vynahradiť si ich tým, že si ich odpočítaš od daňového základu.To je pekné, avšak je tu podmienka, že takú istú sumu musíš potom v ďalšom období vynaložiť na rozvoj firmy. Je to jasnejšie?:)
bea
04.03.05,12:09
V nákladoch to nemôžeš mať 2 x, lebo Ty odpočítavaš daňovú stratu zo starých rokov len v daňovom priznaní. A podmienkou na odpočítanie tej straty je, že tá hodnota sa musí preinvestovať. Ozaj si vedieš len evidenciu o investíciách.
anka1
04.03.05,12:13
Teraz som sa telefonicky rozprávala s poradkyňou s Poradcu podnikateľa, a tá mi taktiež potvrdila, že drobný majetok sa nepočíta ako investičný majetok na preinvestovanie straty. Ale bavili sme sa ešte o majetku obstaranom formou leasingu a to by podľa nej prešlo skôr ako drobný majetok. Čo vy na to?
Katarína STR
04.03.05,12:24
Áno aj ja som čítala, že pokiaľ nákup HIM nezaradíš na účet 022 a neodpisuješ minimálne 2 roky nepovažuje sa to za preinvestovanie.

Môže to mať hodnotu aj menšiu ako 30.000,- Sk ale firma sa musí rozhodnúť, že to bude odpisovať a vtedy sa to bude považovať za preinvestovanie.
Ľuba
04.03.05,12:27
Tu je citát z

U s m e r n e n i e
Ministerstva financií Slovenskej republiky k zákonu č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov a k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov

Číslo: 2634/2004-72
...
16. Preinvestovanie sumy na obstaranie hmotného investičného majetku pri znížení dane a preinvestovaní sumy pripadajúcej na daňovú stratu (§ 13 ods. 3 a § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z.)
V nadväznosti na členenie majetku ustanovené postupmi účtovania, sa podmienka preinvestovania sumy na obstaranie hmotného investičného majetku podľa § 13 ods. 3 a § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z. považuje za splnenú aj vtedy, ak daňovník obstará dlhodobý hmotný majetok podľa § 5 ods. 2 písm. a) a odseku 5 postupov účtovania pre jednoduché účtovníctvo a § 13 ods. 1 písm. b) a odseku 6 postupov účtovania pre podvojné účtovníctvo.

Dúfam, že to ešte platí aj v novom zákone.
anka1
04.03.05,13:19
Tu je citát z

U s m e r n e n i e
Ministerstva financií Slovenskej republiky k zákonu č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov a k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov

Číslo: 2634/2004-72
...
16. Preinvestovanie sumy na obstaranie hmotného investičného majetku pri znížení dane a preinvestovaní sumy pripadajúcej na daňovú stratu (§ 13 ods. 3 a § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z.)
V nadväznosti na členenie majetku ustanovené postupmi účtovania, sa podmienka preinvestovania sumy na obstaranie hmotného investičného majetku podľa § 13 ods. 3 a § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z. považuje za splnenú aj vtedy, ak daňovník obstará dlhodobý hmotný majetok podľa § 5 ods. 2 písm. a) a odseku 5 postupov účtovania pre jednoduché účtovníctvo a § 13 ods. 1 písm. b) a odseku 6 postupov účtovania pre podvojné účtovníctvo.

Dúfam, že to ešte platí aj v novom zákone.
Takže z toho mi vychádza, že to môže byť aj majetok pod 30.000,- ale doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Nepíše sa tam že to musí byť odpisovaný majetok. Dobre rozmýšľam?
Ľuba
04.03.05,13:28
Áno, aj ja som to tak pochopila.
Nika
08.03.05,07:45
Majetok odpisuješ a ten sa už nerozlišuje "iba" na odpisovaný. Môže byť aj do 30 tis. Stratu, ktorú si si uplatnila v HV, keď ste mali zisk za r. 2003, môžeš zaúčtovať na kap. fondy 431 AU/413 AU, mal by byť o tom zápis z valnej hromady. Hodnota kap. fondov Ti bude predstavovať tú umorenú stranu. Už sa písalo o tomto probléme v starších príspevkoch. Skús si ich vyhľadať.Nie je mi jasné zaúčtovanie umorenej straty. Nikde v postupoch účtovania som nenašla o tom nič. V tvojom príspevku ma mätie slovo "môžeš". Ja si myslím, že by sa to v účtovníctve malo premietnuť. A malo by sa účtovať na účtoch 4.. aj preinvestovnie straty?
sway
08.03.05,08:18
Nie je mi jasné zaúčtovanie umorenej straty. Nikde v postupoch účtovania som nenašla o tom nič. V tvojom príspevku ma mätie slovo "môžeš". Ja si myslím, že by sa to v účtovníctve malo premietnuť. A malo by sa účtovať na účtoch 4.. aj preinvestovnie straty?
Ja neviem, ale môj názor je, že sa o tom neúčtuje - len sa vedie evidencia, keby to chcel DÚ kontrolovať...;)
anka1
08.03.05,08:37
Ja neviem, ale môj názor je, že sa o tom neúčtuje - len sa vedie evidencia, keby to chcel DÚ kontrolovať...;)
Ja mám tiež takéto informácie, že preinvestovanie straty sa neúčtuje.