bsbs
24.11.07,15:53
Moze mi prosim niekto vysvetlit, ktore ucty z uctovnej osnovy je potrebne zaskrtnut na sledovanie saldokonta. Zacinam uctovat v POHODE a pri zadavani predkontacie mi program ponuka zaskrtnut saldokonto. Priznam sa, ani neviem presny vyznam saldokonta, ucim sa.
Dakujem
Tanče
24.11.07,15:29
saldokonto:

účetní kniha pohledávek a dluhů; pomocná účetní kniha, která obsahuje jednotlivé účty pro každého dodavatele a odběratele (analytická evidence)

účetní kniha, která obsahuje jednotlivé účty pro každý ekonomický subjekt.

Saldo konto (ital.), ve dvojitém účetnictví kniha osobních účtů neboli kniha kontokorrentní, do níž se zapisují položky jednotlivých obchodních přátel


původně účetní kniha, která obsahuje účty pro jednotlivé dodavatele a odběratele (dlužníky a věřitele); sledují se zde platební lhůty a konečný stav (saldo) pohledávek a závazků vůči uvedeným právnickým nebo fyzickým osobám. Výrazem saldokonto bývá v praxi označována analytická evidence dodavatelsko-odběratelských vztahů
Rozalka
24.11.07,15:49
saldokonto:

účetní kniha pohledávek a dluhů; pomocná účetní kniha, která obsahuje jednotlivé účty pro každého dodavatele a odběratele (analytická evidence)

účetní kniha, která obsahuje jednotlivé účty pro každý ekonomický subjekt.

Saldo konto (ital.), ve dvojitém účetnictví kniha osobních účtů neboli kniha kontokorrentní, do níž se zapisují položky jednotlivých obchodních přátel


původně účetní kniha, která obsahuje účty pro jednotlivé dodavatele a odběratele (dlužníky a věřitele); sledují se zde platební lhůty a konečný stav (saldo) pohledávek a závazků vůči uvedeným právnickým nebo fyzickým osobám. Výrazem saldokonto bývá v praxi označována analytická evidence dodavatelsko-odběratelských vztahů
Prideľujem ti bodík za námahu.
Tanče
24.11.07,16:03
bsbs
27.11.07,10:06
Dakujem za vycerpavajucu odpoved.
apo
01.12.07,07:34
S programovo prepracovaným saldokontom som sa stretol po prvý krát v Pohode. Mám určité problémy so saldokontom v týchto prípadoch.

Ostatné záväzky.
Poistné zmluvy majú rovnaký variabilný symbol.
Doklady o nákupe hradených platobnou kartou účtujem cez ostatné záväzky, variabilný symbol dávam 4-miestny kód platobnej karty takže sa mi tiež opakuje v priebehu roka.

Tieto položky pri výpočte saldokonta nie sú odstránené napriek tomu, že som predvolil odstránenie vyrovnaných položiek, čo je ešte horšie po údajovej uzávierke ostávajú v saldokonte v počiatočných stavoch saldokonta.

Robím niečo nesprávne?

Kto mi poradí.


apo
Stefan2005
01.12.07,08:03
S programovo prepracovaným saldokontom som sa stretol po prvý krát v Pohode. Mám určité problémy so saldokontom v týchto prípadoch.
Ostatné záväzky.
Poistné zmluvy majú rovnaký variabilný symbol.
Doklady o nákupe hradených platobnou kartou účtujem cez ostatné záväzky, variabilný symbol dávam 4-miestny kód platobnej karty takže sa mi tiež opakuje v priebehu roka.
Tieto položky pri výpočte saldokonta nie sú odstránené napriek tomu, že som predvolil odstránenie vyrovnaných položiek, čo je ešte horšie po údajovej uzávierke ostávajú v saldokonte v počiatočných stavoch saldokonta.
Robím niečo nesprávne? Kto mi poradí. apo

Nerobím síce v Pohode, a saldokonto sa chová podobne aj v iných programoch.
Napr. poistné mám riešenie takto: VS-zmluva/2007 alebo VS-zmluva/0701 (/0702,...) podľa toho, či predpíšem celú čiastku čiastku alebo jednotlivé štvrťročné splátky. V ďalšom roku VS-zmluva/0801,....
U platobných kariet zase možné riešenie je VS: KodPK/rrmmdd (071130).
Závisí to od programu, koľko miestny VS dovoľuje.
Táto forma je síce trocha náročnejšia, ale odstraňuje vyššie Tebou uvedené problémy.
apo
01.12.07,08:21
Nerobím síce v Pohode, a saldokonto sa chová podobne aj v iných programoch.
Napr. poistné mám riešenie takto: VS-zmluva/2007 alebo VS-zmluva/0701 (/0702,...) podľa toho, či predpíšem celú čiastku čiastku alebo jednotlivé štvrťročné splátky. V ďalšom roku VS-zmluva/0801,....
U platobných kariet zase možné riešenie je VS: KodPK/rrmmdd (071130).
Závisí to od programu, koľko miestny VS dovoľuje.
Táto forma je síce trocha náročnejšia, ale odstraňuje vyššie Tebou uvedené problémy.

Ja patrím do kategórie lenivých účtovníkov. Nerád robím to čo môže urobiť dobrý softvér a Pohoda dobrý softvér je.
Tvoje riešenie je riešením, ale skôr som myslel, že v Pohode nerobím niečo korektne.

Ďakujem.

apo
A-C REAL, s.r.o.
11.12.07,00:20
Ahoj, ak možem poradit, tak do saldokonta by mali byt zahrnuté najmä záväzkové a pohladávkové účty, držím palce, Vlasta
alex1
20.02.08,10:49
ja som začala pohodu učtovať od r.2006. v tomto roku som uhradzala aj fa z 2005. A v salde k 31.12.2007 má stále vedenú túto úhradu, neviem ako to mám odtial dostat.
apo
20.02.08,11:01
ja som začala pohodu učtovať od r.2006. v tomto roku som uhradzala aj fa z 2005. A v salde k 31.12.2007 má stále vedenú túto úhradu, neviem ako to mám odtial dostat.

Ja som začal rovnako, tak by sme si mali rozumieť.
Odpovedz mi, faktúra z roku 2005, po úhrade z roku 2006 mala zostatok?

AK NIE, potom je v salde táto faktúra, treba vojsť do Učtovníctvo - Zaciatočné stavy - Zaciatočné stavy saldá a tam jednoducho riadky ktoré sú navyše a kazia výsledky saldo-konta jednoduch odstrániš CTRL+DEL. Naopak môžeš tam nové riadky v prípade potreby aj vkladať.

Ak faktúra o ktorej hovorím mala zostatok do roku 2007 potom v počiatočných stavoch salda je riadok s predpisom a aj riadky s čiastočnými úhradami a TO JE SPRÁVNE.

SALDO v Pohode má problém aj s tým keď sa s jedným variabilným symbolom pri rovnakom ICO opakujú záznamy v evidencii faktúr ako napríklad predpisy poistného. V tako prípade po údajovej uzávierke je DOBRE nie je to nutnosť v počiatočných stavoch salda zlikvidované položky odstrániť.

apo
alex1
20.02.08,11:37
aha, takže to mám faktúry, ktoré nemali zostatok, len boli uhrádzané v 2007, tak to skúsim vymazať. dík za radu.
apo
20.02.08,14:09
Alex, skôr ako začneš REZAŤ do Pohody dobre si prečítaj môj text s ohľadom na ROK o ktorom som písal a v akom prípade je dobre zasiahnuť do počiatočných stavov SALDA.

Mám pocit z Tvojho posledného príspevku, že môžeš urobiť niečo o čom sme sa neradili.

apo
alex1
20.02.08,14:31
tak skúsim ešte raz, či sme sa pochopili.
tu fakturu z roku 2005 som mala v počiatočných stavoch, úhrada bola v roku 2006 a v tomto roku 2007 ju mám stále v salde.
môžem túto fa vymazať tento rok?
Ziarowka
26.02.08,19:39
Doklady o nákupe hradených platobnou kartou účtujem cez ostatné záväzky, variabilný symbol dávam 4-miestny kód platobnej karty takže sa mi tiež opakuje v priebehu roka.

apo


Ak doklady o nákupe platobnou kartou pripínam k výpisu z banky je to zle? Mne sa zdá jednoduchšie to rovno zaúčtovať s výpisom z BU a tam to pripnúť.
apo
26.02.08,22:12
Ak doklady o nákupe platobnou kartou pripínam k výpisu z banky je to zle? Mne sa zdá jednoduchšie to rovno zaúčtovať s výpisom z BU a tam to pripnúť.

Ja volím taký postup, že napred zavediem do účtovníctva všetky doklady s odpočtom DPH ako aj s DPH na výstupe.

Keď zostane čas k termínu podania DP tak účtujem aj bankové výpisy.

V Pohode v PÚ sa pri zápise v agende Banka nedá zaúčtovať DPH, ktorá by bola súčasťou platby. Pohoda metodicky správne zamedzila účtovať v Banke o DPH nakoľko v banke sa predsa iba likvidujú pohľadávky a záväzky. Je to z pohľadu Pohody metodicky správny počin.

apo
Betina2
03.01.10,16:08
Zdravím Pohoďákov.
Chcem sa poradiť, akým spôsobom zapisujete došlé faktúry od T-mobile, T-comu a Orangeu, aby ste mali správne vyčíslené saldokonto jednak podľa dodávateľa a jednak podľa príslušných tel.čísiel (SIM kariet). U jedného klienta mám aktivovaných 5 Sim kariet na Orange, 6 čísel na T-mobile a 4 čísla na T-com. Samozrejme, na každé jedno číslo je vystavená samostatná faktúra od každého dodávateľa , takže každý mesiac mám 5 faktúr od Orange, 6 faktúr od T-mobile a 4 faktúry od T-comu Na konci každej faktúry od T-mobilu je uvedený stav k danému obdobiu (nedoplatok/preplatok), ale týka sa len uvedeného čísla SIM karty. Podobne je to aj v Orangei, takisto aj T-com. Skúšala som zapisovať DF nasledovným spôsobom (interné č. prijatého dokladu mi ťahá automaticky podľa predvolby), potom zadávam ďalej

Doklad č....zadám číslo faktúry dodávateľa
Var,symbol... (normálne soft skopíruje) ale ja zadám VS uvedený vo faktúre (Orange má iný VS než č.faktúry a ten tam musí byť pre vytvorenie príkazu na úhradu)
Párovací symbol....zadám pridelené č.zákazníka v T-come (sú 4 rôzne)....V orangei aj v T-mobile dávam podľa telef.čísla.(SIM kartu).

Pri úhrade dám var.symbol podľa dokladu o úhrade a párovací symbol dám taký, aký som zadala pri zápise faktúry do knihy došlých faktúr...ale nejako sa mi to saldo nezobrazuje správne. Zadám vytvoriť saldo s tým, že sa má párovať podľa párovacieho č. a IČO a že má vyhodiť spárované, ale oni tam stále zostávajú a je to doť neprehľadné.

Napadlo ma ešte, že by som do došlých faktúr nenahadzovala PS. Potom by do salda ťahalo len na základe VS a IČO, ale nemala by som prehľad o stavoch na jednotlivých SIM kartách a teda ak si chcem svoj stav salda napr. T-mobilu odkontrolovať na stav podľa faktúr dodaných T-mobilom, musím spočítať stavy z každej jednej faktúry (6 ks) a potom tento súčet odkontrolovať na stav zo salda. Lebo T-mobile eviduje stav podľa jednotlivých čísel a nie podľa jednej firmy!
Nemáte niekto podobnú skúsenosť? Ako to spraviť čo najprehľadnejšie a najjednoduchšie? Prosím, popíšte ako postupujete Vy.