matkovci
24.11.07,16:58
Ahoj, v septembri 2007 som si zriadil bezny ucet ako FO. V oktobri som sa stal zivnostnikom ale podnikatelsky ucet som si uz nezriadoval. Na danovom urade mam registrovany bezny ucet, prijmam nan prijmy z podnikania. Náklady suvisiace s podnikanim platim vacsinou v hotovosti vyberom z uctu (napr. kancelarske potreby, zivotna poistka, telefon...). Bude sa mi to uctovat ako osobna spotreba, ci ked predlozim doklad o zaplateni tak je to ok? Chcel by som poslat zmamemu peniaze na jeho ucet, to bude brane ako osobna spotreba? Dakujem za odpoved
Melnick
24.11.07,16:04
A aj preto ja nemiešam osobný účet s podnikaním.;););)

Tém k tomuto problému máš tu strašne veľa, aj dnes sa už na porade preberal.:)
Daj si do vyhľadávania :súkromný alebo podnikateľský (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=s%FAkromn%FD+alebo+podnikate%B5sk%FD)

Dnes tu: http://www.porada.sk/t65788-zivnost-osobny-ucet-vs-mali-podnikatelia.html#post576802
tetrisss
24.11.07,17:44
Ja si tiez myslim, ze nie je spravne miesat ucet bezny a podnikaltelsky a ked mas tych obratov malo, tak mozno ziadny ucet, Ale ked uz si to tak urobil, tak v podstate vsetky vydaje osobne budu osobna spotreba a prijmy vklad podnikatela, ale osobne to povazujem za zbytocny chaos.
Zoltán Kovács
24.11.07,19:31
Ahoj, v septembri 2007 som si zriadil bezny ucet ako FO. V oktobri som sa stal zivnostnikom ale podnikatelsky ucet som si uz nezriadoval. Na danovom urade mam registrovany bezny ucet, prijmam nan prijmy z podnikania. Náklady suvisiace s podnikanim platim vacsinou v hotovosti vyberom z uctu (napr. kancelarske potreby, zivotna poistka, telefon...). Bude sa mi to uctovat ako osobna spotreba, ci ked predlozim doklad o zaplateni tak je to ok? Chcel by som poslat zmamemu peniaze na jeho ucet, to bude brane ako osobna spotreba? Dakujem za odpoved

mimotemyOdkedy je životná poistka nákladom súvisiacim s podnikaním?
matkovci
25.11.07,09:34
odvtedy ako vymysleli zivotne poistenie... Mozes si znizit zaklad dane do 12000, nesprava sa to ako nakladova polozka ale efekt je rovnaky
Zoltán Kovács
25.11.07,09:36
odvtedy ako vymysleli zivotne poistenie... Mozes si znizit zaklad dane do 12000, nesprava sa to ako nakladova polozka ale efekt je rovnaky

Ale to nie náklad, len v rámci daňového priznania je možnosť si uplatniť životné poistenie, ak splňaš podmienky.
KEJKA
25.11.07,09:42
v poriadku...ale má preukázané zaplatenie životnej poistky, podľa mňa to tak myslel.
abel
25.11.07,09:44
odvtedy ako vymysleli zivotne poistenie... Mozes si znizit zaklad dane do 12000, nesprava sa to ako nakladova polozka ale efekt je rovnaky
Okrem toho životné poistenie bolo vymyslené určite oveľa skôr, ako sme si oň mohli znížiť základ dane. A nestačí to len zaplatiť, podmienkou je potvrdenie od poisťovne, že tento druh poistenia spĺňa podmienky na uplatnenie zníženia základu dane.
Zoltán Kovács
25.11.07,09:52
v poriadku...ale má preukázané zaplatenie životnej poistky, podľa mňa to tak myslel.

Súhlasím, ale keď už sa tu snažíme veci pomenovať správne, tak sa snažíme toho sa aj držať. Teda zaplatená životná pôžička poistka, pri splnení zákonom stanovených podmienok, je položka, ktorá upravuje základ dane.

§ 11 ods.4 písm c) ZoDP, a následne podmienky, za ktorých sa dá uplatniť §11 ods. 11 ZoDP.