Saturejka
24.11.07,17:10
Osoba - 1. si objedná konzultačné služby u osoby - 2. a táto osoba si objedná vykonanie tejto služby pre osobu - 1. u osoby - 3. Osoba -3. vykoná konzultačnú službu pre osobu - 1. a vyfaktúruje ju osobe - 2.

Ide mi o posúdenie DPH u osoby - 3., ktorá má sídlo v SR a je registrovaná zatiaľ len v SR.

Ak dobre pozerám ide o dodanie služby podľa §15/8/b - ... vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby.... s miestom dodania podľa §15/7. Osoba - 2. je podnikateľ, má sídlo napr. v Nemecku (asi nie je podstatné či je registrovaný pre DPH niekde alebo nie.)

Pri poskytovaní služby osobou - 3. môžu vzniknúť varianty:

osoba - 1. je zo SR, z EU, z tretieho štátu, je podnikateľ, nie je podnikateľ

Ako je to s tým sprostredkovaním. Bude osoba -3. faktúrovať osobe -2. tak ako kedby bola faktúrovala osobe -1.? Je miesto dodania miestom sídla osoby -1.? A potom DPH do EU príslušne podľa tam miestneho zákona buď registrácia, alebo daňový zástupca alebo prenesenie daňovej povinnosti, do 3. štátu bez DPH.
Ako sa postupuje keď je miesto dodania v EU a osoba, ktorej sa služba dodá nie je podnikateľ?

Je niekde zoznam, aké riešenia vysporiadania DPH majú jednotlivé štáty?

Ďakujem za pomoc pri rozuzlení.
Saturejka
25.11.07,18:43
všimol si niekto túto otázku?
Saturejka
25.11.07,18:46
Už som si pár vecí našla, že keď je služba z §15/8 dodaná do EU podnikateľovi, faktúruje sa bez DPH, keď nepodnikateľovi, tak s DPH, keď do 3. štátu tak bez DPH, keď do SR tak s DPH.
Ale stále neviem, či je miestom dodania služby sídlo osoby -1. alebo -2.
KEJKA
25.11.07,18:56
všimla...ale máš zmotané všetky prípady.....
keby si napísala konkrétne o jednom, bolo by to jednoduchšie.
ale v príspevku 2 to máš pekne naštudované.
Fakturácia sa posudzuje vždy medzi dvoma subjektami - kde je fakturácia....
Saturejka
25.11.07,19:00
Tak skúsim ešte raz.

osoba 1 si objedná službu z §15/8 u osoby 2. Osoba 2 si objedná vykonanie tejto služby u osoby 3. Osoba 3 pôjde k osobe 1 a službu vykoná. Mne ide o posúdenie DPH u osoby 3, ktorá bude faktúrovať osobe 2. Je miesto dodania služby v mieste sídla osoby 2 alebo 1?
KEJKA
25.11.07,19:03
ale ved to závisí práve od toho, či sú platitelia a či su obaja s iným ičDPH. Ak je to tento prípad, tak m.d. je u osoby 2, preto osoba 3 vyfakturuje bez DPH.
Saturejka
25.11.07,19:35
Ja by som si rada ujasnila to miesto dodania služby. Osoba 2 je platiteľ DPH napr. z Nemecka, osoba 3 je platiteľ DPH zo SR. Osoba 3 ide urobiť službu osobe 1 do ČR platiteľovi DPH. Miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služba dodá je v ČR. Osoba 3 bude faktúrovať osobe 2 vykonanie konzultačných prác v ČR. Kde je miesto dodania?
KEJKA
25.11.07,19:36
no vidíš, že to vieš konkretizovať-...
upozorním napr. na túto možnosť
§15 4) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, výchovných, vzdelávacích a zábavných služieb vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.
mohlo by to teda byť Česko, a ty si objednávateľ u osoby 3, takže by s sa asi mala zaregistrovať v Česku, resp. osoba 3-lebo ich tam vykonáva.....
Si si istá že je to v súlade s tvojim tvrdením....sluby §15, ods.7,8? Lebo tak si to zadala....
Citujem
8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú
a) reklamné služby,
b) poradenské,
Saturejka
25.11.07,19:46
Tiež môže ísť osoba 3 zo SR vykonať službu osobe 1, ktorá je zo SR alebo EU podnikateľ, nepodnikateľ alebo do 3. štátu, na základe objednávky osoby 2 Nemecko. Faktúruje sa vždy osobe 2 a chodí sa po celom svete. Kde je miesto dodania služby?
Saturejka
25.11.07,19:53
Služba, ktorú osoba 3 vykonáva je z §15/8. Ak sa vykonáva napr. pre podnikateľa v ČR alebo vo Švajčiarsku a objednávka je z Nemecka kde je miesto dodania služby?
KEJKA
25.11.07,19:58
cítiš...aké je to ťažké? a zasa čiarky a alebo...alebo...alebo, ťažko sa to páruje....
takže podľa všetkého riešenie skúsme nájsť cez §16, ods 6 ...upravila som to len na služby, aby sa v tom lepšie orientovalo (a beriemto tak, že nejde o §15/7,8, o ktorom si písala Ty......
(6) Miestom dodania pri službe, ktorá spočíva v sprostredkovaní ...... služby, ak sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby, je to isté miesto ako miesto ....... dodania služby, ktoré sú sprostredkované, ..... Ak sprostredkovateľ sprostredkuje.... službu pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, v ktorom je miesto dodania služby, je miestom dodania sprostredkovateľskej služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu sprostredkovateľ službu dodal.
Čo ty na to?
Saturejka
25.11.07,20:10
objednávateľ je z jedného štátu a služba sa fyzicky vykoná v inom štáte. Kde je miesto dodania.

tak zatiaľ ďakujem, budem aj ja ešte pátrať.
KEJKA
25.11.07,20:18
zaujalo ma to...upravila som svoj príspevok. Pozdáva sa mi ten §16/6 práve kvôli tomu, že rieši to, aby skutočný vykonávateľ služby nemusel sa registrovať v každej krajine, kam pôjde vykonávať službu.
Saturejka
25.11.07,20:25
§16/6 hovorí o spostredkovaní okrem sprostredkovania služieb podľa §15/7,8.
KEJKA
25.11.07,20:27
presne...ja si nemyslím, že ide o služby podľa § 15, ods.7 a 8 práve kvoli tým trom štátom a trom ičDPH
Saturejka
25.11.07,20:43
sprostredkovanie služby podľa § 15/8,7 ak v tomto mojom prípade ide o sprotredkovanie, je vyriešené v §15/7. Sprostredkovanie v §16/6 rieši všetky ostatné sprostredkovania tovarov a služieb. Ale neviem ako to má byť podľa toho §15/7.
KEJKA
25.11.07,20:52
ani ja som nevedela.... lebo tam je dvojstranný vzťah dvoch rôznych ičDPH.....
ale §16/6 sa mi páči aj na tvoj prípad, hoci som vždy §16 brala ako § týkajúci sa prepravy (výlučne). Čo zrejme nie je pravda.
Saturejka
25.11.07,20:59
ak niečo zajtra zistím, tak to tu doplním
KEJKA
25.11.07,21:02
aj ja ...........................