majkaaa
24.11.07,21:28
Prosim Vas chcem sa poradit. Moja sestra byva uz 3 roky vo Velkej Britanii a kupila si tu skrecka s ktorym by sa chcela aj vratit na Slovensko nakolko sa velmi zblizili. Moja otazka je, je to mozne preniest toto zvieratko cez hranice, ked pojdu autom? Ci musi pre to vybavit nejake papiere, alebo staci len pobalit a ist domov? Vratit sa chce v auguste 2008. Prosim poradte.
duficek
24.11.07,20:49
neviem ci sa nieco podobne vztahuje aj na skrecka, ale ked ideme so psom na dovolenku, ma vybaveny medzinarodny preukaz od veterinara, kde su uvedene vsetky ockovania atd a ze je zdravy....
sice sme ho nikdy nepotrebovali, ale clovek nikdy nevie
Eulalia
25.11.07,03:05
Domáce zvieratká - psy, mačky - už potrebujú svoj vlastný pas. Či sa to vzťahuje aj na škrečka neviem, nech sa opýta najbližšieho veterinára, určite jej bude vedieť poradiť.
Chobot
25.11.07,19:56
Prosim Vas chcem sa poradit. Moja sestra byva uz 3 roky vo Velkej Britanii a kupila si tu skrecka s ktorym by sa chcela aj vratit na Slovensko nakolko sa velmi zblizili. Moja otazka je, je to mozne preniest toto zvieratko cez hranice, ked pojdu autom? Ci musi pre to vybavit nejake papiere, alebo staci len pobalit a ist domov? Vratit sa chce v auguste 2008. Prosim poradte.

Keďže sme v EU aj v Shengene, tak žiadne pasové ani colné kontroly na hraniciach medzi GB a SK by nemali byť. Keďže pôjde autom, kontrola na letisku jej tiež nehrozí.

Pre istotu by ale mohla skočiť k veretinárovi, aby škrečok dostal potrebné očkovania. A ako je starý ten škrečok? Škrečky sa dožívajú bežne 3-4 rokov, 5 ročný škrečok je už niečo ako 100 ročný dedko. Nie že by som ho navrhoval dať utratiť, ale je možné, že sa augusta 2008 ani nedožije.
Excise Duty
25.11.07,21:21
Členmi šengenského priestoru sú Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko. Pridruženými členmi sú krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru - Island a Nórsko.
Veľká Británia a Írsko členmi šengenského priestoru nie sú, takže pri vstupe do týchto krajín sa vykonáva aj naďalej dokladová kontrola, rovnako aj na kontinentálnom území EÚ pri návrate z týchto krajín, to bude platiť aj po vstupe Slovenska do šengenského priestoru.
Pokiaľ ide o prevoz živých zvierat a rastlín, ten je v rámci EÚ principiálne možný bez akýchkoľvek formalít, odporúčam však preštudovať zákon č. 237/2002 Z. z. o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín. Samozrejme škrečky nie sú ohrozeným druhom živočíchov, treba pozrieť, či tento zákon neodkazuje na ďalšiu legislatívu.