enad
25.11.07,06:59
Ahojte,

kupili sme tovar, ktorý nám ostal 10 mesiacov na sklade. S dodávateľom sme sa teraz dohodli, že môžeme tovar vrátiť ale on nám dobropisuje už len sumu za ktorú sa uvedený tovar predáva teraz. Tá cena je o polovicu nižšia ako sme to nakúpily my.
Ako zaúčtovať uvedený dobropis k vrátenému tovaru a najmä čo s tým cenovým rozdielom?

Ďakujem za pomoc a želám pekný deň!
AHA
25.11.07,19:23
Ja by som neuvažovala nad dobropisom ale nad tým, že dodávateľovi predáte tovar ako ležiak so stratou. Môj názor ak by to bol dobropisovaný tovar tak by musel byť dobropisovaný v tej cene ako ste nakúpili.
betka
25.11.07,19:37
.........lebo....doplním AHA
na dobropise uvádza pôvodnu Fa, kt. sa dobropisuje, a dátum jej vystavenia.
Ak Vám dodavateľ vezme spať tovar za polovičnú cenu,zvážte si, či by ste tento tovar nemohli predať vy nie v 50% cene ale v 60% cene. Alebo nech Vám urobí dobropis - zľavu a tovar Vám nechá.

Ak Vám dobropisuje len 50% čiastku z toho mi vyplýva, že mi poskytuje zľavu za tento tovar, teda dôjde akokeby k zníženiu ceny tovaru po vzniku daňovej povinnosti.

Ďalej závisí od Vašich obchodných podmienok. Ak ste dobrý odberateľ-máte vysoký odber tovaru, platíte včas.....mohol by Vám dobropisovať celú čiastku.

Z vlastnej praxe. Tiež sme zobrali nejaký tovar, nie lacný bola to vec za 250 tis. Sk. Tovar sa stal ležiakom. Ako dobrý odberateľ sme sa dohodli, že nám zoberú 3-ročný ležiak spať, urobili dobropis s tým, že nám zobrali nejakých 15 tis. Sk, za dopravu a demontáž tovaru z boxov. My sme boli spokojný, ...neviem, či oni..ale keby to bola taká katastrofa a neboli by sme partnetom na zahodenie, určite by to pre nás nespravili.

Skúste si dať i vy podmienky.....