evina7
25.11.07,15:30
Ahojte poraďáci! Prosím o radu ohľadom náhrady škody formou ušlého zisku. Tento ušlý zisk si chceme uplatniť na súde voči dodávateľovi. Kedy táto náhrada bude vstupovať do základu dane, resp. kedy je o nej potrebné účtovať v podvojnom účtovníctve?
Bolo by logické, že to zdaním až vtedy, keď tú náhradu prizná súd a aj ju skutočne budem mať zaplatenú. Lenže v predpisoch som našla takto zabezpečené len zmluvné pokuty, penále a úroky. Má s tým niekto skúsenosť?
Danila
25.11.07,15:30
Ahojte poraďáci! Prosím o radu ohľadom náhrady škody formou ušlého zisku. Tento ušlý zisk si chceme uplatniť na súde voči dodávateľovi. Kedy táto náhrada bude vstupovať do základu dane, resp. kedy je o nej potrebné účtovať v podvojnom účtovníctve?
Bolo by logické, že to zdaním až vtedy, keď tú náhradu prizná súd a aj ju skutočne budem mať zaplatenú. Lenže v predpisoch som našla takto zabezpečené len zmluvné pokuty, penále a úroky. Má s tým niekto skúsenosť?Ja osobne by som v zmysle porušenia zmluvných podmienok dodávateľovi ušlý zisk/ teda náhradu škody/ vyfaktúrovala. V tom mesiaci zaúčtovala ako pohľadávku. Pohľadávku ak by mi neuhradil by som vymáhala, aby som predišla jej premlčaniu. Ak by mi ju neuhradil aj napriek tomu, tak by som sa obrátila na súd. A zdanenie už je jasné.
KEJKA
25.11.07,15:40
posudzujem to ako náhradu škody, a ako takú treba zaúčtovať dňom vzniku účtovného prípadu (dňom uplatnenia) a rovnako vojde do ZD.
evina7
25.11.07,19:43
Ďakujem za odpovede, ale práve o to ide, že ja to teraz zdaním a je úplne vo hviezdach či niekedy tie peniaze uvidím. Dúfala som, že účtovať o tom je možné len keď tento nárok uzná súd resp. druhá strana, napr. tak ako pri reklamáciách, keď sa účtujú uznané reklamácie.
KEJKA
25.11.07,19:53
ked ideš s tým na súd, tak si si zrejme istá, že ku škode došlo, a že teda oprávnene si prišla o zisk vinou tretej osoby.
Vladimír Ozimý
26.11.07,06:42
Ďakujem za odpovede, ale práve o to ide, že ja to teraz zdaním a je úplne vo hviezdach či niekedy tie peniaze uvidím. Dúfala som, že účtovať o tom je možné len keď tento nárok uzná súd resp. druhá strana, napr. tak ako pri reklamáciách, keď sa účtujú uznané reklamácie.


a je to škoda faktúrujte zmluvnú pokutu alebo uroky z omeškania...tie vstupujú do základu dane až pri úhrade...

a ked už sme pri tých pokutách...pokuta od poisťovne, ktorá vzniká zo zákona je daňovo uznaný alebo nie je daňovo uznaný výdavok...ja hovorím čo je zo zákona nedaňovo čo je zmluvné daňovo...ale možno sa mýlim
evina7
26.11.07,09:04
Môže to ísť iba ako ušlý zisk. Jediné čo som našla v ZoDP v §9 odst. 2 pís.j že od dane nie sú oslobodené platby p r i j a t é ako náhrada škody ...
Danila
26.11.07,09:11
Môže to ísť iba ako ušlý zisk. Jediné čo som našla v ZoDP v §9 odst. 2 pís.j že od dane nie sú oslobodené platby p r i j a t é ako náhrada škody ...U teba sa nejedná o nič iné, iba o náhradu škody/ ušlý zisk/. Tu nájdeš o tom všetko:
http://www.porada.sk/t4997-fakturacia-nahrady-skody.html
koňo
26.11.07,15:55
Určite to nie je služba, ktorá vstupuje do zákaldu dane ihneď po fakturácii. Veď žiadnu službu ste neposkytli. Ide o pokutu, ak nie je v zmluve dohodnutá, bude problém ju vymáhať, ale z hľadiska daňového by som ju zdanil až po inkase, zaúčtoval však ihneď po uplatnení.
evina7
26.11.07,17:25
Ďakujem za rady, koňo má moje sympatie, ale akonáhle to zaúčtujem teraz, mám to v hospodárskom výsledku a nenašla som právny predpis na základe ktorého by som to mohla vyňať zo základu dane a zdaniť až po zaplatení. Moja polemika spočíva v tom či účtovať alebo neúčtovať.
KEJKA
26.11.07,17:58
účtovať áno - určite
základ dane - ani ja som nenala oporu v zákone, takže napriek tvrdosti podľa mňa treba zdaniť.
koňo
27.11.07,05:55
Evina,
beriem späť svoj názor podľa bodu 9. Zmluvná pokuta musí byť dohodnutá písomne (pozri § 544-5 Obč. zákonníka). Over teda zmluvy. Ak v zmluve nie je nič, potom súhlasím s Kejkou, treba to zdaniť.
Prepáč, že som ťa predčasne "vytešil".
mikumi
11.11.08,12:41
Dobrý deň, chcem sa poradiť - dva roky sme spolupracovali s firmou a mali podpísanú zmluvu o energet.garanciách , firma sa dňa 23.04.2008 rozhodla, že od zmluvy odstúpiť a na základe jej výpočtov (ide o dosiahnutú úsporu plynu na vykur.sezonu) nám dňa 30.10.2008 poslali na účet 49.433,-Sk.
Napriek tomu, že s vypovedaním zmluvy sme nesúhlasili a práve prebieha súd o neoprávnené zrušenie zmluvy zo strany odberateľa.
Ide mi to, ako mám uvedenú sumu zaúčtovať - cez aké účty.
Stačí keď si vystavím len interný doklad, alebo musím vystaviť aj faktúru, ako je to v tomto prípade s DPH.
Prosím poradte mi, ďakujem
mikumi
13.11.08,09:56
Posúvam.
caj
25.11.08,15:44
Pridávam sa - uplatňujeme si škodu voči zamestnancovi, kt. má na to aj poistku.

Poisťovňa nám napísal, že máme zdokladovať - účtovne - škodu...
Mám napísať faktúru na zamestnanca, že jeho kolegovia pracovali x hodín aby dali vec doporiadku
a ako zdokladujem, keď sme pri rokovaní klientovi znížili cenu za nekvalitu ??

vopred vďaka