maria.miklosova
25.11.07,18:31
Chcela by som sa opýtať:
- od apríla 2007 som nezamestnaná, prihlásila som sa na UP do Košic a 1/2 roka som poberala podporu.
- v júni 2007 som sa vydala
- presťahovali sme sa do BA, kde môj manžel vykonáva SZČO
- teraz mi uplynula doba poberania podpory a musím sa hlásiť každé 2 týždne na UP, nárok na poberanie príspevkov už nemám žiadny.
- Otázka: "môžem sa odhlásiť z UP a platiť za seba odvody sama, t.j. byť dobrovoľne nezamestnaná? pretože cestovanie z BA do KE a spať 2x do mesiaca ma stoji 2000sk a UP za mna odvádza iba zdrav. poistenie, ktoré je do 1000sk.Neuškodím sama sebe nejako, napr. budem musieť podávať nejake zúčtovania a pod? Mám zdrav. problémy, ktoré mi nedovolia vykonávať prac. činnosť 100%.
-lekári mi povedali, že ak chcem mať dieťa tak teraz. Môj VZ do apríla 2007 bol 25000.
Viete mi poradiť ako by som z tejto situácie vedela výjsť čo najlepšie?
Vopred dakujem za každú radu.
tetrisss
25.11.07,17:37
Pokial za seba si ochotna platit vsetky odvody nic ti nebrani odhlasit sa z UP a stat sa dobrovolne nezamestnana. Je to len tvoja vec, alo sa rozhodnes.
jamis
25.11.07,17:41
Ako dobrovoľne nazamestnaná si povinná platiť odvody do ZP.
Do SP sa taktiež môžeš prihlásiť / nie je to povinné/ a taktiež si môžeš platiťi odvody na sociálne poistenie ako dobrovoľne poistená osoba.
maria.miklosova
25.11.07,17:44
ešte by som chcela reagovať na to, ked som na UP zapocitavajú sa mi niekde tieto dni strávené v tom čarovnom prostredí? myslim napr. do odpracovaných rokov alebo niekde inde? aký význam má vlastne UP po 1/2 ročnom evidovaní, ked už neberie žiadne peniaze?
Aljok
25.11.07,17:47
Do odpracovaných rokov sa Ti doba evidencie na ÚP nezarátava. Ak si evidovaná na ÚP nemusíš si platiť ZP.
tetrisss
25.11.07,17:49
ešte by som chcela reagovať na to, ked som na UP zapocitavajú sa mi niekde tieto dni strávené v tom čarovnom prostredí? myslim napr. do odpracovaných rokov alebo niekde inde? aký význam má vlastne UP po 1/2 ročnom evidovaní, ked už neberie žiadne peniaze?

No nejaky status dnes clovek musi mat, cize nezamestnany, zamestnany, SZCO, atd, mozes si vybrat. Roky sa ti este teraz nezapocitavaju a nemusis platit tie odvody do ZP.
maria.miklosova
25.11.07,17:51
Roky sa ti este teraz zapocitavaju - poprosím vysvetliť tento termín bližšie. Kam sa mi započitavajú roky?
Aljok
25.11.07,17:54
Roky sa ti este teraz zapocitavaju - poprosím vysvetliť tento termín bližšie. Kam sa mi započitavajú roky?
Nikam...:)
maria.miklosova
25.11.07,17:58
Podávam potom danové priznanie za rok 2007. Predpokladam ze na nom bude prijem od 01-04/2007 a to je celé, prijem z UP, teda podporu tam nezahrnam? A co zdravotné zúčtovanie?
KEJKA
25.11.07,18:09
ak nebudeš mať za celý rok 2007 príjem vyšší ako cca 46 tis.Sk, nemusíš podávať DP, jedine ak chceš - môžeš si uplatniť nárok na vrátenie zaplatenej dane z príjmov (ak ti nejakú zrazili)
....................
z UP sa odhlás, ušetrené peniaze použi na platenie
1. povinneho ZP
2. dobrovoľného nemocenského poistného (účelovo z dôvodu plánovanej MD, resp. existujúcich zdravotných problémov)
............................
roky evidencie na ÚP sa už do odpracovaných rokov nezapočítavajú. Z tohto hľadiska evidencia je zbytočná.
Zoltán Kovács
25.11.07,18:10
Podávam potom danové priznanie za rok 2007. Predpokladam ze na nom bude prijem od 01-04/2007 a to je celé, prijem z UP, teda podporu tam nezahrnam? A co zdravotné zúčtovanie?
Ak od 04/07 do konca roka budeš nezamestnaná,tak jednoznačne sa ti oplatí podať daňové priznanie, totiž každý občan so zdaniteľnými príjmami má právo si uplatňovať nezdaniteľnú čiastku z príjmov. Č je za rok 2007 95.616,- Sk. V tvojom prípade výsledkom daňového priznania asi bude vrátenie daní, resp. určitej časti, ktoré ti strhávali v zamestnaní.
Ak odhlásiš sa z úradu práce, tak si povinná platiť zdravotné poistenie ako samoplatiteľ. Píšeš, že lekári ti odporúčajú otehotnieť "teraz". Tak je potrebné uvažovať aj o nemocenskom poistení ako dobrovoľne poistená osoba v sociálnej poisťovni, aby si mala neskôr nárok na materskú. Ak pred pôrodom nebudeš mať 270 dní poistenia v SP, tak nárok ti nevzniká.
tetrisss
25.11.07,18:18
Este do rocne zuctovanie do zdravotnej poistovne bude zalezat na tom, co si bola pred prihlasenim sa na UP a aj od toho co budes dalej.
maria.miklosova
25.11.07,18:20
Dá sa zaplatiť ešte NP od 04/2007 do teraz? ak chcem dostať najvyšší možný príspevok musím platiť odvody zo sumy 28142, alebo to v prípade dobrovoľno nezamestn. neplatí, musím byť v zamestnaneckom pomere?
maria.miklosova
25.11.07,18:23
Este do rocne zuctovanie do zdravotnej poistovne bude zalezat na tom, co si bola pred prihlasenim sa na UP a aj od toho co budes dalej.
Predpokladajme že budem do 30.11.07 na UP a potom mesiac dobrovoľne nezamestnaná. V čase od 01/07-04/07 som bola TPP. Tak ako to bude v takejto situácii so zdrav. zučtovanim.
veronikasad
25.11.07,19:02
Dá sa zaplatiť ešte NP od 04/2007 do teraz? ak chcem dostať najvyšší možný príspevok musím platiť odvody zo sumy 28142, alebo to v prípade dobrovoľno nezamestn. neplatí, musím byť v zamestnaneckom pomere?
Dobrovolné nem.poistenie sa nedá uplatniť spätne, najskôr dňom doručenia prihlášky - RLFO.

-------
Veronika
KEJKA
25.11.07,19:21
písala som príspevok....ale z nejakého dôvodu neprešiel, opakujem teda
1. pravda je ako píše predo mnou, DNP vzniká najskôr prevzatím prihlášky, prihlásiť sa môžeš aj od zajtra, netreba čakať na začiatok mesiaca.
2. neplať z max.VZ, lebo MD ešte len plánuješ. Zatiaľ ide o to dosiahnuť 270 dní DNP.
3RZZP za rok 2007 teraz nemusíš riešiť, ved v TPP za teba zaplatil zaestnávateľ, potom si bola evidovaná na ÚP a najnovšie budeš platiť ako dobrovoľne nezanestnanaá osoba, čiže nejaké doplatky ti nehrozia.
zuso
25.11.07,21:39
Myslím že ak plánuje otehotnieť čo najskôr, tak sa jej vyplatí prihlásiť sa na DNP na maximálny VZ 28142,- v decembri alebo aj teraz (záleží ako sa s tehotenstvom ponáhľa) a od 1. januára 2008 urobiť zmenu na minimálny VZ, a potom platiť celý rok 2008 už len z minima. Ak by išla na materskú v roku 2008, tak jej RO bude rok 2007 čiže maximum okolo 15000,- materská mesačne.
Opravte ma ak sa mýlim.
KEJKA
25.11.07,21:43
nebude to síce celé obdobie tých 15000, ale ak sa s tehotenstvom poponáhla, tak asi to bude dobré - začať s tým maximom pre DNP.
brčko
25.11.07,23:07
Súhlasím s radou sa dobrovolne nemocensky poistiť ešte v roku 2007 z maxima 28142 a od 1.1.08 urobiť zmenu na minimum 8100. Asi by som sa poistila čo najskôr, pretože okrem materskej môžeš poberať aj PN. Ak tak spravíš, tento rok nárok na PN ešte nebudeš mať (do 31.12.07 platí zákon, že sa 270dní ráta z každého poistenia zvlášť, teda z DNP to nestihneš). Od 1.1.08 budeš mať nárok z minima (ak schvália nový zákon, od 1.1.08 sa do 270dní v posledných dvoch rokoch ráta obdobie akéhokolvek nemocenského poistenia, čo máš vdaka predchádzajúcemu zamestnaniu splnené, no do dosiahnutia 26 týzdnov sa dávka ráta z minima)a po 26týždnoch od začiatku DNP sa ti dávka bude rátať z tých 28142. Ak by to s tehotenstvom hned nevyšlo (lebo človek si plánuje, ale skutočnosť býva iná =vlastná skúsenosť) a nástup na materskú vychádzal až na rok 2009 alebo ak by si do konca júna 08 neotehotnela, bolo by dobré požiadať znovu o radu, aby ti vychádzal aj na rok 2009 maximálny VZ.
Alebo nemohol by ta zamestnať manžel? Má už nejakých zamestnancov?
Čo sa týka zaevidovania na úrade práce. Obdobie počas ktorého si evidovaná na UP sa ti nezarátava do odpracovaných rokov na účely dôchodkového poistenia. Zarátava sa len ako odpracované obdobie pre účely nároku na dovolenku 5týzdnov (§ 103 ZP ods.2 + ods.5 písm.i)
Tiež za obdobie, počas ktorého si evidovaná na UP, sa môžeš aj dodatočne dôchodkovo poistiť, ak by ti niekedy v budúcnosti chýbali odpracované roky. (§142 ods.3 písm b zákona o sociálnom poistení) Dobrovolne nezamestnaný takú možnosť nemá. (teda dúfam, že som ten § pochopila správne)
No a jasné to danové priznanie treba podať a tiež platiť si sama ZP. So zdravotným zúčtovaním nemám skúsenosti.