Mirinda8888
25.11.07,17:36
Od septembra 2007 som podpisala brigadnicku zmluvu na vyucovanie v jednej umeleckej skole. V zmluve sa neuvadzalo nic o platení dani, iba hodinova mzda. Ked mi vsak tuto mzdu vyplacaju, davaju mi iba vydavkovy pokladnicny doklad, kde vobec nie je rozpisana dan ani nic podobne, je tam iba cela suma, ktoru by som mala dostat, avsak do ruky mi davaju zhruba polovicu, vraj sa to zdanaju. Mohol by mi niekto prosim vysvetlit tento system?
jamis
25.11.07,16:38
Tak to som ešte nepočula o takomto vyplácaní odmeny. Žiadaj si riadnu výplatnú pásku.
tetrisss
25.11.07,16:41
Ano, ziadaj riadnu vyplatnu pasku, na konci roka ti aj tak musia dat podklady pre tvoje zuctovanie dani z prijmu a tam bude vypisane, co ti stiahli, potom ty to musis zahrnut do svojho danoveho priznania.
Heleč
25.11.07,16:43
Pozor!!! Daň je 19%, takže žiadna polovica. A podpisuješ výplatnú listinu (alebo aj VPD) kde je suma ktorú preberieš. Nič navyše.

A máš nejakú dohodu podpísanú?
Heleč
25.11.07,16:46
Ano, ziadaj riadnu vyplatnu pasku, na konci roka ti aj tak musia dat podklady pre tvoje zuctovanie dani z prijmu a tam bude vypisane, co ti stiahli, potom ty to musis zahrnut do svojho danoveho priznania.

Podľa toho koľko zarobí. Ak sú dohody do 5 000 mesačne má daň vysporiadanú.

Ale daň je zamestnávateľ povinný stiahnuť a odviesť, či už sa jedná o preddavkovú alebo zrážkovú.
Mirinda8888
25.11.07,16:49
Neviem to tu este dobre ovladat, chcela by som reagovat na prispevok od Helec, ano podpisovala som brigadnicku zmluvu, kde ale nic o tom zdanovani nebolo. A mne sa akosi nepozdava, ze by mi mali dat len vydavkovy doklad, kde ta dan nie je rozpisana.....
Mirinda8888
25.11.07,16:50
Mesacna mzda z tej dohody mi urcite nepresiahne 5 000 SK
jamis
25.11.07,16:56
Neviem to tu este dobre ovladat, chcela by som reagovat na prispevok od Helec, ano podpisovala som brigadnicku zmluvu, kde ale nic o tom zdanovani nebolo. A mne sa akosi nepozdava, ze by mi mali dat len vydavkovy doklad, kde ta dan nie je rozpisana.....

Rozhodne žiadaj od zamestnávateľa výplatnú pásku.
Veď takto sa žiadna mzda nevypláca. Či už je to z riadneho PP, alebo z brigádnickej zmluvy.
liba2
25.11.07,16:57
Mesacna mzda z tej dohody mi urcite nepresiahne 5 000 SK
Mirinda8888, to si vieš aj sama skontrolovať: v dohode máš sumu na 1 hod. práce.
Počet odpracovaných hodín x dohodnutá hodinová odmena = brutto suma.
Z brutto sumy vypočítaš 19% daň z príjmu, výslednú sumu dane zaokrúhliš na celú sumu korunu smernom nadol.
Rozdiel medzi brutto sumou a sumou dane je to čo by ti mali vyplatiť.
jamis
25.11.07,16:58
Mesacna mzda z tej dohody mi urcite nepresiahne 5 000 SK

Ak by si mala mzdu 5.000,-- Sk, tak Ti daň vychádza 950,-- Sk./ ak nemáš podpísané vyhlásenie/
To znamená, že na výplatu by si mala dostať 4.050,-- Sk.

Ak by si mala podpísané vyhlásenie, tak Ti daň vyjde 0,-- Sk
Heleč
25.11.07,17:00
No takže: Ty musíš dostať výplatnú pásku. Vždy, aj keby Ti posielali peniaze na účet. Tam je rozpis, čo a v akej výške Ti strhli. Ak Ti dajú podpísať VPD tak súčasťou by mala byť výplatná listina, kde je napísaná čiastka ktorú preberáš. V zmluve sa nepíše čo Ti budú strhávať, iba typ predurčí či sa budú plať aj odvody alebo len daň (tá sa platí pri zamestnanco vždy).
Mirinda8888
25.11.07,17:01
Dakujem, no a ked mi davaju zhruba polovicu toho co by som mala dostat? Povedali mi, ze je vsetko tak ako ma byt, mam si pytat nejaky doklad kde je ta dan rozpisana?
DanielaSL
25.11.07,17:03
Pýtaj si tú výplatnú pásku...tam má všetko byť...
Heleč
25.11.07,17:07
Ty musíš dostať tú pasku, za každých okolností. Môžeš sa pri rozhovore zmieniť o úrade práce.... ktorý Ti môže pomôcť.

Pod čiarou :
čo je to za školu??? Veď toto im nemôže v účte preisť? A kdo je zriaďovateľ?
Mirinda8888
25.11.07,17:09
Na zaciatku skolskeho roka som sa este mojho profesora v skole pytala, preco moj brat ked v lete brigadoval odviedol dan az na konci a ja ju musim mesacne, on mi povedal, ze ja by som ziadnu dan platit nemala, ze to za mna plati zamestnavatel, tak ja uz nerozumiem vobec..... Obavam sa, ze tuto takmer polovicu ktoru mi strhavaju ide niekde do vrecka a na konci mi pride zaplatit nejaku dan z celkoveho prijmu.
A tu dan by mi potom na nasledujuci rok nemali vratit?
Mirinda8888
25.11.07,17:12
Pre Helec: ide o sukromnu zakladnu umelecku skolu, ale viac by som vam potom o tom napisala sukromne, teraz sa neda, kedze tie sukromne spravy sa daju posielat az po 5 dnoch.
KEJKA
25.11.07,17:13
závisí, kolko zarobíš...
ak iný príjem nemáš, podpíšeš Vyhlásenie ku mzde, tak by ti nemali zrážať žiadnu daň....
Radšej sa porozprávaj dôrazne so zamestnávateľom .... rozhodne trvaj na vydaní výplatných pások, ak ti ich nedá ihned, žiadaj ihned písomne DOPORUČENE.
Máš problém si podobnú prácu nájsť inde o seriózneho zamestnávateľa?
Heleč
25.11.07,17:16
No už sme sa pochopili!!
Tiež si myslím, že tam niekto bačuje...
Ale prevez ho, vypýtaj si pásku, zmieň sa o UPSVaR a o zákonníku práce, prípadne o nadriadených. Máš svoje práva.
Ak nemáš iný príjem a máš podpísané vyhlásenie, tak nebudeš mať ani platiť daň, takže všektky peniaze mali byť Tvoje. To by si musela presnejšie popísať.
Heleč
25.11.07,17:17
Ak budeš mať záujem, kľudne napíš súkromnú (aj po 5 dňoch) a môžme to prebrať.
Mirinda8888
25.11.07,17:19
Oni mi dali podpisat este dodatocne nejake papiere, ktore sa tykali cisto toho zdanovania, boli tam nejake tabulky o sume na danovnika a tak podobne, ale priznam sa, ze stvrtym rokom studujem na obchodnej akademii, na styroch predmetoch sa ucim o zdanovani prijmov, ale naozaj neviem co mi to dali podpisat, nerozumiem tomu.... ale velmi pekne dakujem za rady :)
Heleč
25.11.07,17:23
To Ti dali asi podpísať to vyhlásenie o dani, takže máš dostať, celé peniaze.
Ak sa budeš okolo toho pýtať môže sa stať, že tvoje miesto už nebudú potrebovať. Ale treba zvážiť či sa necháš takto využívať
DanielaSL
25.11.07,17:25
Na zaciatku skolskeho roka som sa este mojho profesora v skole pytala, preco moj brat ked v lete brigadoval odviedol dan az na konci a ja ju musim mesacne, on mi povedal, ze ja by som ziadnu dan platit nemala, ze to za mna plati zamestnavatel, tak ja uz nerozumiem vobec..... Obavam sa, ze tuto takmer polovicu ktoru mi strhavaju ide niekde do vrecka a na konci mi pride zaplatit nejaku dan z celkoveho prijmu.
A tu dan by mi potom na nasledujuci rok nemali vratit?

Mirinda je to tak, že tvoju vypočítanú daň, ti zamestnávateľ stiahne z výplaty a odvedie na Daňový úrad. Ide teraz len o to, v akej výške . Ale aby si si to mohla skontrolovať potrebuješ doklad a to - výplatnú pásku, ktorú ti podľa zákona je zamestnávateľ povinný dať. Napíš viac informácii...si zamestnaná aj niekde inde? Lebo v prípade že nie, môžeš v tej škole podpísať tlačivo "Vyhlásenie...", kde si uplatníš odpočitateľnú položku. Ak ho podpísané nemáš, môžeš si v r. 2008 urobiť daňové priznanie, kde si túto odpočitateľnú položku uplatníš a potom sa ti môže zaplatená daň vrátiť.
KEJKA
25.11.07,17:29
mne to tak pripadá, že na tvoje meno robí ešte aj niekto iný...no robí/nerobí, ale berie peniaze. Možno to aj zdaňujú, jemu dávajú brutto a tebe dajú len rozdiel po odpočítaní dane.
Len čo budeš trvať na vydaní výplatných pások, situácia sa vyjasní..... potom napíš.
Zoltán Kovács
25.11.07,17:29
Ak zamestnávateľ bude neoblomný aj napriek tvojím výzvam splniť svoje povinnosti vyplývajúce z pravonoprávnych vzťahov môžeš sa obrátiť aj na Inšpektorát práce.
Mirinda8888
25.11.07,17:33
pre DanielaSL: nie som zamestnana nikde inde, chodim len do skoly a toto mam popri tom. Dali mi potom este nieco podpisat, ale ja naozaj netusim co to je :( dali mi vsak polovicu penazi ako mali, este v ten den, 15. to bolo, ked mi vyplacaju peniaze.
Mirinda8888
25.11.07,17:34
Dakujem vam za vase rady :) velmi si ich vazim, ja cosi poriesim a dam vediet, dakujem! :)
Zita5
25.11.07,17:35
Zákonník práce
§ 130


(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.

Na základe uvedeného paragrafu si vyžiadajte od zamestnávateľa výplatnú pásku aj za predchádzajúce obdobia .Mate na to nárok a je to povinnosťou zamestnávateľa.
KEJKA
25.11.07,17:35
aha..ja si z toho vyvvodzujem, že robíš na škole, na ktorej aj študuješ?
Mirinda8888
25.11.07,17:37
Pre Kejka: nie, ja chodim na normalnu strednu skolu, a brigadujem v sukromnej umeleckej, kde som zacinala s tancom, a tancujem stale, ibaze teraz "pomaham" ucit na brigadnicku zmluvu.
KEJKA
25.11.07,17:43
niekto ťa využíva..... zlakla som sa, že si závislá, ťažko sa ozvať voči zamestnávateľi, ak by si riskovala problémy s maturitou, asi preháňam, ale svet je zlý.
No je to špecializovaná škola, zrejme len tak ľahko niečo podobné nezoženieš...ale brať polovicu dohodnutej odmeny je tvrdé.
Tak zabojuj....................
95 tis.Sk máš nárok nemať zdanené a viac asi nezarobíš, tak ti to hádasm stojí za to.
Koniec roka je za chvíľu, takže čím skôr začni a ak to nepojde po dobrom, tak písomne a doporučene, lebo na to doplatíš.