Peter a Dana
25.11.07,20:31
Zamestnavatel mi zrazil cast mzdy za porusenie pracovnej discipliny z datumom dna ked som mal riadnu dovolenku co mam robit ako postupovat
KEJKA
25.11.07,19:46
žiaľ, ak nemáte odbory, môžeš sa obrátiť len na súd, ak sa cítiš v práve a vieš to dokázať.
Prípadne pre nevyplatenie mzdy podľa pracovnej zmluvy môžeš dať okamžitú výpoveď.
Chobot
25.11.07,21:43
Zamestnavatel mi zrazil cast mzdy za porusenie pracovnej discipliny z datumom dna ked som mal riadnu dovolenku co mam robit ako postupovat

Sú to príliš kusé informácie, na základe ktorých sa nedá kvalifikovane odpovedať. Prezri si najprv túto tému a potom upresni, o čo v tvojom prípade ide:

http://www.porada.sk/t21316-kratenie-mzdy.html

Ak však si si istý, že krátenie bolo neoprávnené (čo z tvojich informácií nevieme posúdiť), môžeš žiadať zamestnávateľa o doplatenie krátenej mzdy, ak neuspeješ, môžeš sa obrátiť na inšpektorát práce.
Orsz
25.11.07,23:06
Je dôležité aj to, za akých okolností si mal tú riadnu dovolenku - zamestnávateľ s ňou súhlasil? - asi nie, a má na to právo. No upresni všetky skutočnosti.
Peter a Dana
26.11.07,07:30
Dovolenkovy listok bol vypisany spravne a tyzden pred nastupom jedna sa o porusenie pracovnej dicipliny firemnov smernicov z dovodu neplnenia si pracovnych povinnosti kde len v jednom bode je 50 veci ktore nesedia s mojim popisom prace.Zamestnavatel zistil v den mojej dovolenky ze som nieco porusil a tak mi vystavil karne opatrenie z datumom dovolenky a financnym postihom.Nie som si vedomi ze som nieco porusil a firme nevznikla ziadna skoda.
Chobot
26.11.07,08:23
Dovolenkovy listok bol vypisany spravne a tyzden pred nastupom jedna sa o porusenie pracovnej dicipliny firemnov smernicov z dovodu neplnenia si pracovnych povinnosti kde len v jednom bode je 50 veci ktore nesedia s mojim popisom prace.Zamestnavatel zistil v den mojej dovolenky ze som nieco porusil a tak mi vystavil karne opatrenie z datumom dovolenky a financnym postihom.Nie som si vedomi ze som nieco porusil a firme nevznikla ziadna skoda.

Síce stále neviem, o čo konkrétne išlo, ale k tvojmu problému sa dá povedať, že opatrenie voči porušeniu prac. disciplíny sa dá vykonať kedykoľvek, aj keď bol pracovník na dovolenke. Dovolenka ho nechráni pred postihom za porušenie PD (napríklad môže mu byť zaslané písomné upozornenie, daná výpoveď, strhnuté prémie a pod.). Takže neviem, aké kárne opatrenie si dostal (v akej forme - písomne? ústne asi nie, to by museli počkať, kým sa vrátiš späť) a čo by to malo mať spoločné s dovolenkou. Písomné napomenutie, či disciplinárne opatrenie môže vystaviť s akýmkoľvek dátumom. Aj počas dovolenky, aj počas PN či služobnej cesty.

Neviem tiež, aké závažné bolo to porušenie a či kárne opatrenie bolo primerané (možno áno). Pri porušení nie je podstatné len to, či vznikla škoda alebo nie. Keby som bol vedúcim skladu výbušnín a nachytal by som zamestnanca ako fajčí v sklade, okamžite by dostal výpoveď, aj keby žiadna škoda nevznikla.

Ku kráteniu mzdy - ak si si prečítal tú tému, na ktorú som ťa odkázal, tak by si už vedel, že základnú mzdu dohodnutú v PZ ti nesmie zamestnávateľ svojvoľne krátiť ani ti z nej bez tvojho súhlasu nič zraziť. Pokiaľ ide o nenárokovateľné časti mzdy (prémie, odmeny, osobné ohodnotenie,..) to už ti krátiť môže v zmysle interných predpisov (niekedy aj preto, lebo sa šéf zle vyspí:rolleyes:).
Viera Klimentová
12.05.08,06:20
Chcem poprosiť o usmernenie. Do akej miery je postih zamestnanca - krátenie osobného ohodnotenia, pri ústnom napomenutí právoplatné. V Kolektívnej zmluve je jasne napísané, že o krátení osobného ohodnotenia musí byť zamestnanec písomne informovaný. To sa nestalo, ale krátenie osobného ohodnotenie bolo vykonané. Urobil chybu vedúci zamestnanec, lebo nerešpektoval ustanovenie Kolektívnej zmluvy, avšak ústne napomenutie zamestnanca bolo opodstatenené aj jeho postih.
Chobot
12.05.08,07:22
Chcem poprosiť o usmernenie. Do akej miery je postih zamestnanca - krátenie osobného ohodnotenia, pri ústnom napomenutí právoplatné. V Kolektívnej zmluve je jasne napísané, že o krátení osobného ohodnotenia musí byť zamestnanec písomne informovaný. To sa nestalo, ale krátenie osobného ohodnotenie bolo vykonané. Urobil chybu vedúci zamestnanec, lebo nerešpektoval ustanovenie Kolektívnej zmluvy, avšak ústne napomenutie zamestnanca bolo opodstatenené aj jeho postih.

Ak to je v KZ tak uvedené, mal vedúci postupovať v zmysle KZ a urobiť to písomne. Ak však napomenutie bolo opodstatnené, nemá význam sa o tom dohadovať, lebo v prípade sporu nie je problém pre zamestnávateľa vyhotoviť písomné napomenutie aj dodatočne. Mám skúsenosti, že papier všetko znesie a všetko sa dá urobiť aj spätne.

Nech je zamestnanec rád, že to nemá písomne, takto to aspoň nemá v osobnej zložke a za pár mesiacov sa na to zabudne. Inak by sa to s ním viezlo počas celej doby zamestnania v tej firme.
Viera Klimentová
12.05.08,10:04
Súhlasím a ďakujem.