katkapekly
25.11.07,22:27
Potrebujem poradit. Moj 2 rocny syn si dnes zlomil nohu. Zajtra si idem dat vypisat OČR. Som dobrovoľne pripoistená, nezamestnana na materskej dovolenke a nie som si istá, za akú dobu mi bude zaplatené ošetrovné. Viem, že to má byť 10 dní, ale nie je to pri úraze inak. Určite budem so synom marodovat aspon mesiac. Vopred dakujem
brčko
25.11.07,22:27
Aha odpovedala som vám už v predchádzajúcej teme, no tu vidím, že ste už dobrovolne nemocensky poistená (predpokladám, to ste myslela tým dobrovolným pripoistením). Bohužial, OCR je uhrádzané len za prvých 10dní. O úrazoch sa tam nehovorí.
Chobot
25.11.07,22:38
Potrebujem poradit. Moj 2 rocny syn si dnes zlomil nohu. Zajtra si idem dat vypisat OČR. Som dobrovoľne pripoistená, nezamestnana na materskej dovolenke a nie som si istá, za akú dobu mi bude zaplatené ošetrovné. Viem, že to má byť 10 dní, ale nie je to pri úraze inak. Určite budem so synom marodovat aspon mesiac. Vopred dakujem

Pokiaľ poberáš príspevok v materstve zo soc. poisťovne, tak v zmysle § 43 zákon o soc. poistení nemôžeš poberať ošetrovné ani nemocenské:

"§ 43

Poistenec nemá nárok na výplatu ošetrovného za dni, počas ktorých

a) sa mu vypláca náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu, 51)
b) má nárok na výplatu nemocenského,
c) má nárok na výplatu materského."

Pokiaľ nepoberáš materské, ale rodičovský príspevok, môžeš požiadať SP o vyplácanie ošetrovného, vtedy máš na neho nárok, pokiaľ spĺňaš všeobecný nárok na ošetrovné.
brčko
26.11.07,00:09
Chobot správne podotkol, ak by ste poberala materské za druhé dieta (za dvojročného syna môžete poberať už len rodičovský príspevok), nárok na OČr by ste nemala.
Predpokladám že odvody za obdobie do oktobra 07 máte uhradené.
katkapekly
26.11.07,06:32
na nemocenské pripoistenie som sa prihlasila az 15. novembra tohto roku, ale to je jedno, nie? Podmienkou je, aby poistenie trvalo v dobe vzniku nároku na ošetrovné. Aspon ja som to tak pochopila. Ale islo mi o iné. Ak by som chcela mat zaplatenú celú dobu OČR, musela by lekárka OČR po 10 dnoch ukoncit a zacat novú s inou diagnozou, alebo by to mohla byt ta ista diagnoza?
Marta V
26.11.07,06:38
Na jednu diagnózu môže byť vystavené ošetrovné len raz a len jednému poistencovi.
viktora
26.11.07,07:40
dobrý den, je možné ukončiť očr s dátumom-napr.cez víkend-v sobotu-s takýmto dátumom? či to musí byť len v priebehu týždna..alebo na tom nezáleží...? vdaka vopred za info
Chobot
26.11.07,08:26
dobrý den, je možné ukončiť očr s dátumom-napr.cez víkend-v sobotu-s takýmto dátumom? či to musí byť len v priebehu týždna..alebo na tom nezáleží...? vdaka vopred za info


Vychádzajúc z § 40 zákona o soc. poistení:

"Ošetrovné sa poskytuje za dni.",

tak OČR je možné ukončiť kedykoľve, aj v sobotu, nedeľu či sviatok.