bibina222
25.11.07,22:03
Dobry den prajem , chcem sa opytat na takuto situaciu, som v prac. pomere, nastupila som na MD, momentalne som na rodicovskom prispevku. Som znovu tehotna. Ja zase nastupim na MD, teda budem ako vydata poberat 6 mes. materske vypocitane z mojho vymeriac. zakladu a potom prejdem znova na rodicovsky prospevok cca.4500 SK ? dakujem vam za odpoved. Z
brčko
25.11.07,21:10
TAkže momentálne ste na rodičovskej dovolenke zo zamestnania. A plánujete ešte pred nastúpením na novú MD ísť do zamestnania? Máte vyčerpanú celú dovolenku, aj za obdobie MD? Máte zaujímavý VZ v zamestnaní? Kedy máte termín? Dobrovolne nemocensky poistená predpokladám nie ste, ani SZCO.
katarina.j
26.11.07,08:42
Vo vašom prípade je to asi tak, že váš pracovný pomer trvá, ale ste na rodičovskej dovolenke, znova ste v druhom stave. Ked sa vam narodi babatko /neudavate kedy mate predpokladany termin/, ani neudavate kolko ma vaše starsie dieta rokov, tak sa pokusim opisat ako to je v pripade, ked starsie dieta dovrsi v januari 2 roky a nasledne sa vam v januari narodi druhe dieta. V prvom rade musite odhlasit poberanie rodičov.prispevku za prve dieta, aby ste mohli dostavat matersku za druhe dieta. Odhlasit sa na social.poistovni-ukoncenie ze sa starate o dieta do troch rokov a následne po narodeni sa aj prihlasit na materské.Ak sa neodhlasite z rodič.prispevku, nedostanete matersku, žial sme na Slovensku a tu je to tak.Sice materske vam vyplatia /aj ked sa akoze zabudnete odhlasit z rodičovskeho/, ale budu potom žiadat od vas vratenie penazi a to asi nechcete. Ak dobre rozumiem tak idete asi na tzv.reťazovu matersku-teda z jednej do druhej materskej.Pri nastupeni na druhu matersku vam na soc.poist. daju tlačivo pre zamestnavatela, na ktorom sa o.i. uvádza aj tzv.predpokladany vymeriavaci zaklad, t.j. kolko by vam dal mzdu keby ste pracovali a nebola na materskej, ak sa da dohodnut so zamestnavatelom, tak sa tam pise vyssia mzda /kvoli vyssiemu materskemu/v pripade ak mate na papieri len minimalnu mzdu. neviem ci som aspon trochu pomohla, snád je to pochopitelne, ak nie rada odpoviem, aj ja som na tzv.reťazovej materskej, preto viem ako to chodi.
jankasm
26.11.07,09:26
Vo vašom prípade je to asi tak, že váš pracovný pomer trvá, ale ste na rodičovskej dovolenke, znova ste v druhom stave. Ked sa vam narodi babatko /neudavate kedy mate predpokladany termin/, ani neudavate kolko ma vaše starsie dieta rokov, tak sa pokusim opisat ako to je v pripade, ked starsie dieta dovrsi v januari 2 roky a nasledne sa vam v januari narodi druhe dieta. V prvom rade musite odhlasit poberanie rodičov.prispevku za prve dieta, aby ste mohli dostavat matersku za druhe dieta. Odhlasit sa na social.poistovni-ukoncenie ze sa starate o dieta do troch rokov a následne po narodeni sa aj prihlasit na materské.Ak sa neodhlasite z rodič.prispevku, nedostanete matersku, žial sme na Slovensku a tu je to tak.Sice materske vam vyplatia /aj ked sa akoze zabudnete odhlasit z rodičovskeho/, ale budu potom žiadat od vas vratenie penazi a to asi nechcete. Ak dobre rozumiem tak idete asi na tzv.reťazovu matersku-teda z jednej do druhej materskej.Pri nastupeni na druhu matersku vam na soc.poist. daju tlačivo pre zamestnavatela, na ktorom sa o.i. uvádza aj tzv.predpokladany vymeriavaci zaklad, t.j. kolko by vam dal mzdu keby ste pracovali a nebola na materskej, ak sa da dohodnut so zamestnavatelom, tak sa tam pise vyssia mzda /kvoli vyssiemu materskemu/v pripade ak mate na papieri len minimalnu mzdu. neviem ci som aspon trochu pomohla, snád je to pochopitelne, ak nie rada odpoviem, aj ja som na tzv.reťazovej materskej, preto viem ako to chodi.

Súhlasím, zaujala ma však jedna vec. Píšeš, že o materské má požiadať po narodení. To asi preto, že je na RD, tak bude mať materskú vyplácanú až od narodenia dieťaťa, však?
Ešte som sa s tým nestretla, tak preto sa pýtam, či som to dobre pochopila. ;)
jankasm
26.11.07,09:31
Poprosili by sme trošku podrobnejšie informácie. Dôležitý je napr. dátum nástupu na MD /či ešte tento rok, alebo budúci/. Materská sa Ti bude zo zamestnania počítať, ako už bolo písané, z pravdepodobného príjmu, takže tam môže zamestnávateľ, pokiaľ bude ochotný, uviesť aj príjem vo výške maximálneho VZ, momentálne 28142,-. Z neho by Ti potom vyšla materská cca. 15000,-. Ak Ti uvedie skutočný príjem, tak potom 55% z neho bude tvoja mesačná materská. Ale sú aj iné možnosti, ako získať ten maximum.
Po 6 mesiacoch prejdeš na rodičovský príspevok, ccxa. 4500,- mesačne. ;)
brčko
26.11.07,11:47
Vo vašom prípade je to asi tak, že váš pracovný pomer trvá, ale ste na rodičovskej dovolenke, znova ste v druhom stave. Ked sa vam narodi babatko /neudavate kedy mate predpokladany termin/, ani neudavate kolko ma vaše starsie dieta rokov, tak sa pokusim opisat ako to je v pripade, ked starsie dieta dovrsi v januari 2 roky a nasledne sa vam v januari narodi druhe dieta. V prvom rade musite odhlasit poberanie rodičov.prispevku za prve dieta, aby ste mohli dostavat matersku za druhe dieta. Odhlasit sa na social.poistovni-ukoncenie ze sa starate o dieta do troch rokov a následne po narodeni sa aj prihlasit na materské.Ak sa neodhlasite z rodič.prispevku, nedostanete matersku, žial sme na Slovensku a tu je to tak.Sice materske vam vyplatia /aj ked sa akoze zabudnete odhlasit z rodičovskeho/, ale budu potom žiadat od vas vratenie penazi a to asi nechcete. Ak dobre rozumiem tak idete asi na tzv.reťazovu matersku-teda z jednej do druhej materskej.Pri nastupeni na druhu matersku vam na soc.poist. daju tlačivo pre zamestnavatela, na ktorom sa o.i. uvádza aj tzv.predpokladany vymeriavaci zaklad, t.j. kolko by vam dal mzdu keby ste pracovali a nebola na materskej, ak sa da dohodnut so zamestnavatelom, tak sa tam pise vyssia mzda /kvoli vyssiemu materskemu/v pripade ak mate na papieri len minimalnu mzdu. neviem ci som aspon trochu pomohla, snád je to pochopitelne, ak nie rada odpoviem, aj ja som na tzv.reťazovej materskej, preto viem ako to chodi.

Tak to som veru nevedela, že v prípade reťazových pôrodov je nárok na dalšie materské (aj ked nie je DNP, alebo neodpracuje pár dní, príp. nevyčerpá pár dní dovolenky pred nástupom na MD)! Viem, že podmienka 270 dní NP v posledných rokoch bude splnená, no myslela som, že od nástupu na RD plynie bežná ochranná lehota, bud 42 dní ak ešte nie je tehotná alebo 6 mesiacov, ak už by bola tehotná. Ak je to tak, poteší, aj ked nerozumiem prečo je to tak. A to požiadanie o materskú po narodení dieťaťa (a nie 6týždnov pred) je tiež zaujímavé, možno je to iba preklep?
katarina.j
26.11.07,19:41
Súhlasím, zaujala ma však jedna vec. Píšeš, že o materské má požiadať po narodení. To asi preto, že je na RD, tak bude mať materskú vyplácanú až od narodenia dieťaťa, však?
Ešte som sa s tým nestretla, tak preto sa pýtam, či som to dobre pochopila. ;)
Ja som to urobila tak, že som bola na rodic.dovolenke /aj ked názov dovolenka mi zdvíha žalúdok, nie je to oddych pri detoch ale makačka/ a 6 týždnov pred plánovaným pôrodom som nastupila na matersku, takže som zrušila rodič.prispevok a nahlasila na soc.poist. nástup na matersku dovolenku-nie az po narodení druhého dietata./aspon som si trocha finančne prilepsila-matersku som mala vyššiu ako ten smiesny rodič.prispevok/.Odporučila by som všetkým v Národnej rade, aby si vyskušali chovať dieťa, kupovat mu kedy co potrebuje podla sezony za tie smiesne peniaze.Aj ked manzel pracuje, stále su nejake vydavky, ale poslancov by som ozaj nechala tri roky na sume 4.500,-sk na mesiac.Asi by sa nevyvážali na autách, nie?No dosť mojich úvah,prejdime k veci. Ak máte otázky, píšte, poteším sa.:)
bibina222
27.11.07,10:34
dobry den,ahojte.
prepacte, nedostala som sa na internet. takze som ten pripad katka, kt. opisujete. termin porodu mam 20.4.2008. moje prve dieta v tom case bude mat 2,5 roka. cize ukoncim poberanie rodic. prispevku. predpokladam ze mi lekar da znova papier Nastup na MD a termin porodu je.. a stymto papierom pojdem na socialku zrejme kde im ho dam a ukoncim rodicovsky. Potom s papierom zo socialky pojdem k zamestnavat. a ten mi ho vyplni. Moje materske s prvym dietatom bolo + - 14000,-. co bolo slusne si myslim. cize zhruba toto iste by som mala poberat aj pri 2.dietati ? no a potom klasika po 6 mes. budem pozerat"uzasny" rodicovsky. 4500,- a z toho "uzivit" dve deti :D
jankasm
27.11.07,10:54
dobry den,ahojte.
prepacte, nedostala som sa na internet. takze som ten pripad katka, kt. opisujete. termin porodu mam 20.4.2008. moje prve dieta v tom case bude mat 2,5 roka. cize ukoncim poberanie rodic. prispevku. predpokladam ze mi lekar da znova papier Nastup na MD a termin porodu je.. a stymto papierom pojdem na socialku zrejme kde im ho dam a ukoncim rodicovsky. Potom s papierom zo socialky pojdem k zamestnavat. a ten mi ho vyplni. Moje materske s prvym dietatom bolo + - 14000,-. co bolo slusne si myslim. cize zhruba toto iste by som mala poberat aj pri 2.dietati ? no a potom klasika po 6 mes. budem pozerat"uzasny" rodicovsky. 4500,- a z toho "uzivit" dve deti :D

Lekár Ti dá papier, žiadosť o materské, ktorý zanesieš k zamestnávateľovi, ktorý Ti ho potvrdí a zároveň Ti dá potvrdenie o príjme pre SP, kde uvedie tvoj pravdepodobný príjem, ktorý môže uviesť vo výške cca. 28000,- /maximálny VZ pre NP je 28142,-/. Tvoja materská potom môže byť cca. 15000,- až 15500,- čo je trošku viac ako 14000,-, takže skús sa s ním dohodnúť. ;)
Rodičovský si musíš ísť ukončiť na ÚPSVaR, ktorý rodičovský príspevok vypláca /ten už nevypláca SP, tá vypláca len materskú/.
Potvrdenú žiadosť o materské potom treba odniesť na SP, alebo ty, alebo zamestnávateľ. :cool:
Skús si trošku preštudovať témy ohľadom materskej, a zistíš, že keď sa prihlásiš na dobrovoľné nemocenské poistenie, tak počas RD si môžeš pekne privyrobiť. Napr. poberaním PN alebo OČR. :---
bibina222
27.11.07,11:02
dakujem Janka za informacie, mozem sa pokusit dohodnut so zamestnavat., ved za pokus to stoji. ok, ked budem mat trosku casu pozriem sa na tie PN a OČR a dobrovol.platcov. pekny den prajem
bibina222
27.11.07,11:07
Janka dakujem za rady, uvidim ci sa dohodnem, skusim to. a pozriem sa na to. peknyden
katarina.j
27.11.07,19:35
inak bibina suhlasim s vami ze po 6 mesiacoch z tych uzasnych 4500sk +1080rodinne pridavky neni nic moc pre dve deti, moj maly - starsi bude mat v januari 4 roky a mladsi v januari 1 rok, takmer maju spolu narodeniny.tiez sa manzel nabehal kym to vybavil vsetko, zbytocne papierovacky a behanie po uradoch /to asi kazdy zboznuje/.Janka to opisala dobre, potvrdenie od gynekol. -Nastup na MD-date zamestnavatelovi, ten to potvrdi a odosle do SP,na UPSVaR odhlasite rodicovsku a nasledne v SP vypisete prihlasku-nastup na MD.trocha to znie komplikovane, ale da sa to zvladnut. Inak dufam, ze ste nezabudli aj na zdravotnu poistovnu, zamestnavatel nahlasil prvy nastup na matersku dovolenku? Inak ja som s tym teraz mala komplikacie, volali môjmu zamestnavatelovi ako je mozne ze nefigurujem na mesacnych vykazoch a som tam vedena ako zamestnanec? Tak som im posielala kopiu Hromadne oznamenie-kde som nastupovala na prvu matersku a dotycna pani v zdravot.poistovni mi tvrdila, ze nemusim znova podat hrom.oznamenie ked som isla na dalsiu matersku-ona si to tam nejako poznacila a mam sa ohlasit az skoncim druhu rodicovsku /tiez môj PP trva/- tiez podam hromad.oznamenie-zmena - ukoncenie ze sa staram o dieta do 3 rokov a zmena-nastup do PP.Tak drzim palce a vela stastia.katka:)
aviril
28.11.07,11:06
Dobrý deň. Prosím o radu, nemám čas čítať všetky príspevky,nakoľko moje ročné dieťa mi to neumožní
Od 01/2003 do 05/2004 som bola zamestnaná u 1 firmy a hneď od 6/04 do 7/06 v druhej firme /vlastne hneď od druhého dňa/. Odtiaľ som išla na materskú /dňa 3.8.2006/. Dieťa sa narodilo 21.9.2006. Teraz som na rodičovskej dovolenke a som znovu tehotná, termín mám 25.5.2008.
Chcem sa spýtať, či by sa dalo ešte nejakým spôsobom - dobrovoľným nem.poistením - dosiahnuť vyššiu materskú. A kedy sa na to dobrovoľné nem.p. mám prihlásiť a z akého vym.základu.
Ďakujem.
hanma
28.11.07,12:49
reagujem na tuto temu, nakolko sa ma to tyka :)). Prosim o radu, v pripade, ze mi zamestnavatel vyplni to tlacivo o mojom predpokladanom prijme a zaroven mam DNP (podmienky mam splnene), tak ako sa mi bude ratat MD?? Bude sa mi ratat zo zamestnania + dorovnanie z DNP?? Alebo len z DNP. Dakujem!!!
katarina.j
28.11.07,17:43
reagujem na tuto temu, nakolko sa ma to tyka :)). Prosim o radu, v pripade, ze mi zamestnavatel vyplni to tlacivo o mojom predpokladanom prijme a zaroven mam DNP (podmienky mam splnene), tak ako sa mi bude ratat MD?? Bude sa mi ratat zo zamestnania + dorovnanie z DNP?? Alebo len z DNP. Dakujem!!!
Materská sa ráta z príjmu za predchadzajuci rok.Teda ak idete na matersku napr.15.1.2008 tak sa počíta z prijmu za rok 2007.