bethuska
25.11.07,22:09
Ahojte poraďáci - prosím o radu:
Som zamestnaná v pracovnom pomere na dobu neurčitú. Chcem zmeniť zamestnanie. Pôvodný zamestnávateľ nesúhlasil s Dohodou o skončení PP k 31.10. podľa § 60 ZP. V priebehu októbra som mu zaslala prepracovanú Dohodu o skončení PP k 15.11. a súčasne som podala výpoveď podľa § 61 ZP (jej prebratie zo strany zamestnávateľa mám opečiatkované a podpísané), pričom 2-mesačná výpovedná doba mi začala plynúť 1.11. V súčasnosti som PN a zamestnávateľ mi prestal vyplácať mzdu a nemocenské dávky. Keďže v prac. zmluve sme nemali dohodnutý termín splatnosti mzdy, je táto splatná do konca nasledujúceho mesiaca po mesiaci za ktorý patrí (čiže mzda za október je splatná do konca novembra). Tento termín sa blíži, zamestnávateľ mi mzdu zatiaľ neuhradil. Viem, že v prípade, ak mi ju neuhradí ani do 15 dní po uplynutí jej splatnosti (čiže do 15.12), tak môžem s ním okamžite zrušiť PP podľa § 69 písm. b). A teraz otázka: v ZP sa ďalej hovorí, že zamestnanec, ktorý okamžite skončí PP, má nárok na náhradu mzdy v sume jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu 2 mesiacov (takže, ak tomu dobre rozumiem, asi by som mala na toto nárok). Budem mať tento nárok aj v prípade, ak sa 1.1. zamestnám u iného zamestnávateľa ???
brčko
25.11.07,21:16
Podla mna, PP by sa vám skončil okamžite, teda podaním výpovede s nárokom na mzdu za dva mesiace, tak ako píšete. A to, že sa od 1.1.08 zamestnáte, alebo aj keby ste sa zamestnala hned na druhý den, s tým nemá nič spoločné.
Orsz
25.11.07,22:03
Ahojte poraďáci - prosím o radu:
Som zamestnaná v pracovnom pomere na dobu neurčitú. Chcem zmeniť zamestnanie. Pôvodný zamestnávateľ nesúhlasil s Dohodou o skončení PP k 31.10. podľa § 60 ZP. V priebehu októbra som mu zaslala prepracovanú Dohodu o skončení PP k 15.11. a súčasne som podala výpoveď podľa § 61 ZP (jej prebratie zo strany zamestnávateľa mám opečiatkované a podpísané), pričom 2-mesačná výpovedná doba mi začala plynúť 1.11. V súčasnosti som PN a zamestnávateľ mi prestal vyplácať mzdu a nemocenské dávky. Keďže v prac. zmluve sme nemali dohodnutý termín splatnosti mzdy, je táto splatná do konca nasledujúceho mesiaca po mesiaci za ktorý patrí (čiže mzda za október je splatná do konca novembra). Tento termín sa blíži, zamestnávateľ mi mzdu zatiaľ neuhradil. Viem, že v prípade, ak mi ju neuhradí ani do 15 dní po uplynutí jej splatnosti (čiže do 15.12), tak môžem s ním okamžite zrušiť PP podľa § 69 písm. b). A teraz otázka: v ZP sa ďalej hovorí, že zamestnanec, ktorý okamžite skončí PP, má nárok na náhradu mzdy v sume jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu 2 mesiacov (takže, ak tomu dobre rozumiem, asi by som mala na toto nárok). Budem mať tento nárok aj v prípade, ak sa 1.1. zamestnám u iného zamestnávateľa ???


Je zaujímavé, že v zmluve nie je dojednaný termín vyplatenia mzdy, to by mala určite obsahovať. A odkedy máš PN? Použitie §61 pri výpovedi nie je správne, tento paragraf len definuje výpoveď, a jej podmienky. Správne si mala dať výpoveď podľa § 67 - výpoveď zo strany zamestnanca. Inak máš zaujímavý postup - prečo chceš za každú cenu okamžite ukončiť PP? Trebars aj tým, že si sa rozhodla ísť aj na PN.
bethuska
26.11.07,05:48
Orsz - ospravedlňujem sa - vo výpovedi som použila § 67. Zatiaľ mi tu však nikto (okrem brčka, ktorý sa tiež iba domnieva ....) nedal odpoveď na moju otázku. Fakt by som potrebovala poradiť a preto potrebujem dosť jednoznačnú odpoveď. Ďakujem.
bethuska
26.11.07,06:35
endrju - prečítala som si celú tebou uvedenú existujúcu tému, ale odpoveď na moju otázku som tam nenašla ani v náznakoch. Skús si aj ty ešte raz podrobne prečítať moju otázku, predtým, ako ma tu verejne sfúkneš, že zakladám novú tému a neprečítam si predtým názory uvedené v "rovnakých" alebo aspoň podobných témach. Resp. - ak si si taký istý, že v existujúcej téme je jednoznačná odpoveď, tak mi pošli rovno link a neodkazuj ma na ňu. Fakt som ju prelúskala celú a nenašla som to tam..... Pekný deň.
tacasina
26.11.07,06:41
mimotemy

Nič proti starým poraďákom, veľmi pomôžu, ale ozaj nový člen sa tak nevie orientovať na Porade ako starí harcovníci.
Viem o čom hovorím.
Preto prosím, majte s nami trpezlivosť.
Chobot
26.11.07,08:14
Ahojte poraďáci - prosím o radu:
Som zamestnaná v pracovnom pomere na dobu neurčitú. Chcem zmeniť zamestnanie. Pôvodný zamestnávateľ nesúhlasil s Dohodou o skončení PP k 31.10. podľa § 60 ZP. V priebehu októbra som mu zaslala prepracovanú Dohodu o skončení PP k 15.11. a súčasne som podala výpoveď podľa § 61 ZP (jej prebratie zo strany zamestnávateľa mám opečiatkované a podpísané), pričom 2-mesačná výpovedná doba mi začala plynúť 1.11. V súčasnosti som PN a zamestnávateľ mi prestal vyplácať mzdu a nemocenské dávky. Keďže v prac. zmluve sme nemali dohodnutý termín splatnosti mzdy, je táto splatná do konca nasledujúceho mesiaca po mesiaci za ktorý patrí (čiže mzda za október je splatná do konca novembra). Tento termín sa blíži, zamestnávateľ mi mzdu zatiaľ neuhradil. Viem, že v prípade, ak mi ju neuhradí ani do 15 dní po uplynutí jej splatnosti (čiže do 15.12), tak môžem s ním okamžite zrušiť PP podľa § 69 písm. b). A teraz otázka: v ZP sa ďalej hovorí, že zamestnanec, ktorý okamžite skončí PP, má nárok na náhradu mzdy v sume jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu 2 mesiacov (takže, ak tomu dobre rozumiem, asi by som mala na toto nárok). Budem mať tento nárok aj v prípade, ak sa 1.1. zamestnám u iného zamestnávateľa ???

Najprv odpoveď na otázku:

Áno, je to tak. V prípade, ak nevyplatí mzdu, tak je možné okamžite ukončiť PP s nárokom na dvojmesačnú mzdu. Fakt, že by si sa hneď na druhý deň zamestnala na tento nárok nemá vplyv, lebo to je iný pracovno právny vzťah.

Dátum výplaty mzdy nemusí byť uvedený v PZ, je to v § 43 odseku 2, ktorý nie je povinný, povinné náležitosti PZ sú uvedené v ods. 1. Ak sa neuvedie, platí zákonný výplatný termín, t.j. koniec nasledujúceho mesiaca.

Dúfam, že v októbri si ešte pracovala, lebo keby si maródila už v októbri, tak nemáš nárok na mzdu. ale dostávala by si nemocenské, čo už po 10. dni nevypláca zamestnávateľ, ale SP.
bethuska
26.11.07,08:33
Chobot - ďakujem, konečne nejaká pozitívna odpoveď. V októbri som pracovala cca 12 prac. dní - potom bola PN. Menia na tom niečo tieto skutočnosti ???
Chobot
26.11.07,10:14
Chobot - ďakujem, konečne nejaká pozitívna odpoveď. V októbri som pracovala cca 12 prac. dní - potom bola PN. Menia na tom niečo tieto skutočnosti ???

Nie, to znemená, že zamestnávateľ ti v novembri je povinný vyplatiť mzdu za 12 dní plus náhradu nemocenského 10 dní. Zvyšok nemocenskej ti vyplatí SP.

AK to nevyplatí do 15.12., na druhý deň môžeš ukončiť PP okamžite.
bethuska
26.11.07,16:17
Chobot - CMUQ !!!
bethuska
28.11.07,06:40
A nemáte náhodou nikto k dispozícii vzor okamžitého zrušenia PP podľa § 69 písm. b) ??? Bola by som vám veľmi vďačná, neviem to nikde nájsť..... :(
ZuzanaP
28.11.07,06:55
bethuska
05.12.07,17:10
Ešte otázka ..... momentálne som PN a na tom, že zamestnávateľ mi za október nezaplatil ani halier sa do dnešného dňa nič nezmenilo. Splatnosť mu uplynie 15.12. (sobota), tzn. že 17.12. (pondelok) mu doručím okamžité skončenie PP. Je mojou povinnosťou v nasledujúcich dňoch sa zaregistrovať na Úrade práce, aj v prípade, že PN bude v tom čase ešte trvať? Mám niečo ohľadom skončenia PP doručiť Soc.poisťovni ? Zdravotnej poisťovni ? Daňovému úradu ?(poberám daňový bonus na dieťa)..... Má vôbec význam evidovať sa na Úrade práce, keď viem, že od 1.1.2008 budem zamestnaná u iného zamestnávateľa ? (Prac.zmluvu však ešte nemám uzatvorenú). Dosť rýchlo a fundovane potrebujem odpovede na tieto otázky, lebo zamotanejšie to už asi nemôže byť..... Všetkým dopredu ďakujem.... :confused:
Zoltán Kovács
05.12.07,17:17
Ešte otázka ..... momentálne som PN a na tom, že zamestnávateľ mi za október nezaplatil ani halier sa do dnešného dňa nič nezmenilo. Splatnosť mu uplynie 15.12. (sobota), tzn. že 17.12. (pondelok) mu doručím okamžité skončenie PP. Je mojou povinnosťou v nasledujúcich dňoch sa zaregistrovať na Úrade práce, aj v prípade, že PN bude v tom čase ešte trvať? Nie je to povinnosť, ale môžeš. Mám niečo ohľadom skončenia PP doručiť Soc.poisťovni ?Nie tú povinnosť má zamestnávateľ. Zdravotnej poisťovni ? Detto ako SP Daňovému úradu ?(poberám daňový bonus na dieťa)..... Na Dú sa nič nehlási Má vôbec význam evidovať sa na Úrade práce, keď viem, že od 1.1.2008 budem zamestnaná u iného zamestnávateľa ? (Prac.zmluvu však ešte nemám uzatvorenú). Podľa mňa má význam registrovať sa, nechcem strašiť ale kým nemáš podpísanú novú prac.zmluvu nemáš ani prácu istú. Dosť rýchlo a fundovane potrebujem odpovede na tieto otázky, lebo zamotanejšie to už asi nemôže byť..... Všetkým dopredu ďakujem.... :confused:

..........................
bethuska
05.12.07,17:26
Smith - Ďakujem !!!! A ty tu sedíš od rána do večera ???? :---
Infarkt
05.12.07,17:27
Ešte otázka ..... momentálne som PN a na tom, že zamestnávateľ mi za október nezaplatil ani halier sa do dnešného dňa nič nezmenilo. Splatnosť mu uplynie 15.12. (sobota), tzn. že 17.12. (pondelok) mu doručím okamžité skončenie PP. ...Áno, v zmysle §69, odst.1, písm.b... Je mojou povinnosťou v nasledujúcich dňoch sa zaregistrovať na Úrade práce, aj v prípade, že PN bude v tom čase ešte trvať? ... kým trvá PN, tak ťa NÚP nezaeviduje... Mám niečo ohľadom skončenia PP doručiť Soc.poisťovni ? Zdravotnej poisťovni ? Daňovému úradu ?(poberám daňový bonus na dieťa)..... ... Nie, pokiaľ PN ukončíš s práceschopnosťou od 16.12.2007...vtedy všetky povinnosti má pôvodný zamestnávateľ...v prípade neskoršieho ukončenia PN, zašleš ukončenie priamo do SP... Má vôbec význam evidovať sa na Úrade práce, keď viem, že od 1.1.2008 budem zamestnaná u iného zamestnávateľa ? ... za tých pár dní asi ani tetušky úradničky nič nestihnú zdokladovať, takže v prípade PP od 1.1.2008 je to márne... ;) (Prac.zmluvu však ešte nemám uzatvorenú). Dosť rýchlo a fundovane potrebujem odpovede na tieto otázky, lebo zamotanejšie to už asi nemôže byť..... Všetkým dopredu ďakujem.... :confused:

Nezabudni na doklady, ktoré ti musí zamestnávateľ vystaviť...

§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní

(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho odpisy.

(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.

(3) Ak zamestnanec s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasí a zamestnávateľ na požiadanie zamestnanca pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, môže sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.

(4) Iné informácie je zamestnávateľ oprávnený o zamestnancovi podávať iba s jeho súhlasom, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

A samozrejme nezabudni na náhradu mzdy za 2 mesiace...

Veľa šťastia ! :)
Zoltán Kovács
05.12.07,17:27
Smith - Ďakujem !!!! A ty tu sedíš od rána do večera ???? :---

To, že som prihlásený, ešte neznamená, že tu som. Len občas sa zabudnem odhlásiť.
Infarkt
05.12.07,17:29
To, že som prihlásený, ešte neznamená, že tu som. Len občas sa zabudnem odhlásiť.

Zato mňa odhlasuje furt... :D
Zoltán Kovács
05.12.07,17:33
Zato mňa odhlasuje furt... :D

Pri prihlásení zaškrtávam zapamätať, tak som celý deň online.

A začíname mrníkovať.mimotemy
brčko
05.12.07,18:22
Len doplním pre bethušku, že na zdravotnú poistovnu, (kvôli tomu že počas PN ti platí ZP štát a zamestnávatel ta zo ZP odhlási) budeš potrebovať po ukončení PN, potvrdenie o poberaní nemocenskej dávky zo soc.poistovne a zápočtový list (že ti skončil PP). Ale to ti nesúri. Tak mi bolo povedáné vo VšZP, dúfam, že som si to zapamätala správne.
Neviem ako to doručíš, či by bol problém to doručiť pred sviatkami. No možno by som aspon pár dní počkala, kvôli dnom dôchodkového poistenia. No možno 15 dní nebude až takých podstatných
Manual
05.12.07,18:54
Mám takýto problémik:
Zamestnanec nastúpil do PP 22.10.2007 na dobu neurčitú so skúšobnou dobou 3 mesiace. V 10/07 odpracoval 8 dní. V 11/07 potreboval od 1.11 do 4.11.07 neplatené voľno v čom sa mu vyhovelo. Od 5.11.07 do 5.12.07 bol PN. Nástup do práce 6.12.07. PP plánuje ukončiť v skúšobnej dobe 31.12.07. Na koľko dní dovolenky má v skutočnosti nárok ? Vzľadom na NV a PN.
Ďakujem
Infarkt
05.12.07,19:03
Mám takýto problémik:
Zamestnanec nastúpil do PP 22.10.2007 na dobu neurčitú so skúšobnou dobou 3 mesiace. V 10/07 odpracoval 8 dní. V 11/07 potreboval od 1.11 do 4.11.07 neplatené voľno v čom sa mu vyhovelo. Od 5.11.07 do 5.12.07 bol PN. Nástup do práce 6.12.07. PP plánuje ukončiť v skúšobnej dobe 31.12.07. Na koľko dní dovolenky má v skutočnosti nárok ? Vzľadom na NV a PN.
Ďakujem

V tom prípade sa riadiš týmto § :

§ 105
Dovolenka za odpracované dni

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
bethuska
06.12.07,06:32
Infarkt - ďakujem. Tomuto hovorím fundovaná odpoveď. Infarkt - fakt si mi pomohol/la.
Inak aj mňa to tu stále odhlasuje a neviem, čo urobiť, aby som zostala prihlásená ?????
Chobot
06.12.07,07:43
Je mojou povinnosťou v nasledujúcich dňoch sa zaregistrovať na Úrade práce, aj v prípade, že PN bude v tom čase ešte trvať?
Už si dostala odpvede na všetky otázky, preto len doplním, že počas PN sa nemôžeš zaevidovať.

Má vôbec význam evidovať sa na Úrade práce, keď viem, že od 1.1.2008 budem zamestnaná u iného zamestnávateľa ? (Prac.zmluvu však ešte nemám uzatvorenú). :confused:

To záleží od toho, dokedy bude na PN. Ak ti PN bude trvať do 31.12., tak s úradom práce nebudeš mať nič do činenia. Ak by si PN ukončila skôr, než sa znovu zamestnáš, tak evidovať sa síce na tých pár dní nemusíš, ale nie je to na škodu, lebo inak by sa ti to obdobie rátalo ako dobrovoľná nezamestnanosť a nikto by za teba neplatil poistné a taktiež by si to nemala brané ako odpracovanú dobu.

Ak sa zaeviduješ, tak za tie 2 týždne by ti štát platil poistné (SP, ZP) a doba by sa ti rátala do dôchodku ako odpracovaná.

Takže možno bude najlepšie predĺžiť si PN až do konca roka.
Manual
06.12.07,11:52
V tom prípade sa riadiš týmto § :

§ 105
Dovolenka za odpracované dni

.....jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
ĎAkujem :)
Laura1
11.12.07,06:13
Ahojte, chcela by som sa Vás opýtať na nasledovné:
1. Ukončenie pracovného pomeru dohodou k 31.12.2007
2. Zamestnanec má nevyčerpanú dovolenku, t.j. do konca roka by mohla byť na dovolenke.
3. Momentálne je PN, čo bude trvať do konca roka.

ak odovzdá PN na pracovisku, musia mu vyplatiť nevyčerpanú dovolenku?
Ďakujem
Tweety
11.12.07,06:21
Ahojte, chcela by som sa Vás opýtať na nasledovné:
1. Ukončenie pracovného pomeru dohodou k 31.12.2007
2. Zamestnanec má nevyčerpanú dovolenku, t.j. do konca roka by mohla byť na dovolenke.
3. Momentálne je PN, čo bude trvať do konca roka.

ak odovzdá PN na pracovisku, musia mu vyplatiť nevyčerpanú dovolenku?
Ďakujem

Nevyčerpanú D jej preplatí zamestnávateľ pri skončení PP.
Laura1
11.12.07,06:24
Ďakujem, teda do konca roka bude PN a nevyčerpanú dovolenku mu preplatí zamestnávateľ.
Zyka
14.12.07,09:39
prosim vas o radu ake vsetky dokumenty som povinna vystavit zamestnancovi pri skonceni PP - /o nic nepoziadal/
=odhlasim SP, ZP
= zapoctovy list
????
dakujem
Tweety
14.12.07,09:42
prosim vas o radu ake vsetky dokumenty som povinna vystavit zamestnancovi pri skonceni PP - /o nic nepoziadal/
odhlasim SP, ZP

zapoctovy list
????
dakujem
O vystavenie dokumentov nežiada zanestnanec, je to povinnosťou zamestnávateľa.
Potvrdenie o zamestnani vo firme - ak nie ste jeho prvý zamestnáv. tak klasicky ZL, potvrdenie o zdanit. príjmoch- tie priamo zamestn. Odhlášky z poisťovní, ELDP do SP.
Infarkt
14.12.07,09:45
prosim vas o radu ake vsetky dokumenty som povinna vystavit zamestnancovi pri skonceni PP - /o nic nepoziadal/ ...on nežiada, zamestnávateľ je povinný v zmysle §75 ZP...
odhlasim SP, ZP ...samozrejme...

zapoctovy list ...samozrejme...
????
dakujem

§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní

(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho odpisy.

(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.

(3) Ak zamestnanec s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasí a zamestnávateľ na požiadanie zamestnanca pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, môže sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.

(4) Iné informácie je zamestnávateľ oprávnený o zamestnancovi podávať iba s jeho súhlasom, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Zyka
14.12.07,12:25
Fu ! no mam co robit....
dakujem za rady

ten prac.posudok, mi pride skor ako nejaky prezitok, naco to komu je?
Tweety
14.12.07,12:26
Fu ! no mam co robit....
dakujem za rady

ten prac.posudok, mi pride skor ako nejaky prezitok, naco to komu je?
To nie je povinnosťou, iba ak oń zamestnanec požiada.:)
Lydka R
14.12.07,19:07
Fu ! no mam co robit....
dakujem za rady

ten prac.posudok, mi pride skor ako nejaky prezitok, naco to komu je?

Skôr by som povedala, že pracovné posudky u nás ešte nie sú veľmi v móde. Na západe je to úplne bežné a venuje sa tomu patričná pozornosť. Skúsení personalisti používajú v týchto posudkoch svoj "jazyk", na základe ktorého vedia rozlíšiť, aký bol ten zamestnanec v predchádzajúcom zamestnaní. Nie je totiž jedno, či má v posudku napísané napr."zadané úlohy plnil vždy k našej úplnej spokojnosti" alebo "zadané úlohy sa snažil plniť alebo mal pochopenie pre prácu, poznali sme ho ako spoločenského človeka a rozišli sme sa po vzájomnej dohode".
Prežitkom sú kádrové posudky, ale tie posudzovali zamestnanca myslím skôr po straníckej linke.
bethuska
31.12.07,13:30
Ahojte poraďáci - obnovujem túto tému, ktorú som nedávno založila. Momentálne mám takúto situáciu: stále som PN a 18.12. som prostredníctvom kuriéra doručovala zamestnávateľovi Okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu nevyplatenia mzdy. Osoba, ktorá je oprávnená preberať poštu, odmietla zásielku od kuriéra prebrať a podpísala iba tzv. prepravný list, že kuriér tam bol (prepravný list mám k dispozícii). Toho istého dňa som mu identickú zásielku zaslala poštou (doporučene + doručenka). Zásielka bola doručovaná 19.12. opäť ju neprevzali a je uložená na pošte. Iné doporučené zásielky toho istého dňa prebrali, moja bola vyselektovaná (prísny zákaz prebrať) a uložená na pošte. Následne - 20.12. mi zamestnávateľ zaslal peňažnou poukážkou mzdu a nemocenské dávky. Dňa 21.12. mi zaslal výplatné pásky za október a november 2007 + podpísanú Dohodu o ukončení PP k 15.11. (doručila som mu ju 22.10. spolu s Výpoveďou) + list, v ktorom okrem kopca somarín uvádza, že mi predsa Dohodu podpísal, že mi ju zasiela (21.12. !!!) a že ja som si ju nevyzdvihla, takisto, ako som si osobne nevyzdvihla mzdu, a on nevedel moje číslo účtu.... Jedným slovom sa tvári, že sme PP skončili 15.11. Informovala som sa v zdravotnej poisťovni, či ma k tomuto dátumu aj odhlásil, alebo mi toto robí iba naschvál potom, ako neprebral moje Okamžité skončenie PP. Samozrejme ma neodhlásil (do Soc.poist. som sa vzhľadom k tomu, že je Silvester nevedela dovolať). Môže si skutočne robiť, čo chce?? Alebo mi poraďte, ja som presvedčená, že PP som ukončila k 18.12., kedy zásielku neprevzali a on bude zrejme tvrdiť, že Dohodou k 15.11., napriek tomu že odhlasovaciu povinnosť si nesplnil. Môže tak urobiť dodatočne po takej dlhej dobe a všetci sa budú tváriť, že je to OK?
bethuska
01.01.08,14:12
Nikto z vás mi nevie poradiť ??? :mee:
Chobot
02.01.08,14:49
Ahojte poraďáci - obnovujem túto tému, ktorú som nedávno založila. Momentálne mám takúto situáciu: stále som PN a 18.12. som prostredníctvom kuriéra doručovala zamestnávateľovi Okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu nevyplatenia mzdy. Osoba, ktorá je oprávnená preberať poštu, odmietla zásielku od kuriéra prebrať a podpísala iba tzv. prepravný list, že kuriér tam bol (prepravný list mám k dispozícii). Toho istého dňa som mu identickú zásielku zaslala poštou (doporučene + doručenka). Zásielka bola doručovaná 19.12. opäť ju neprevzali a je uložená na pošte. Iné doporučené zásielky toho istého dňa prebrali, moja bola vyselektovaná (prísny zákaz prebrať) a uložená na pošte. Následne - 20.12. mi zamestnávateľ zaslal peňažnou poukážkou mzdu a nemocenské dávky. Dňa 21.12. mi zaslal výplatné pásky za október a november 2007 + podpísanú Dohodu o ukončení PP k 15.11. (doručila som mu ju 22.10. spolu s Výpoveďou) + list, v ktorom okrem kopca somarín uvádza, že mi predsa Dohodu podpísal, že mi ju zasiela (21.12. !!!) a že ja som si ju nevyzdvihla, takisto, ako som si osobne nevyzdvihla mzdu, a on nevedel moje číslo účtu.... Jedným slovom sa tvári, že sme PP skončili 15.11. Informovala som sa v zdravotnej poisťovni, či ma k tomuto dátumu aj odhlásil, alebo mi toto robí iba naschvál potom, ako neprebral moje Okamžité skončenie PP. Samozrejme ma neodhlásil (do Soc.poist. som sa vzhľadom k tomu, že je Silvester nevedela dovolať). Môže si skutočne robiť, čo chce?? Alebo mi poraďte, ja som presvedčená, že PP som ukončila k 18.12., kedy zásielku neprevzali a on bude zrejme tvrdiť, že Dohodou k 15.11., napriek tomu že odhlasovaciu povinnosť si nesplnil. Môže tak urobiť dodatočne po takej dlhej dobe a všetci sa budú tváriť, že je to OK?



Nikto z vás mi nevie poradiť ??? :mee:

A čo konkrétne potrebuješ pomôcť? Podľa mňa buď rada, že si konečne skončila taký PP:rolleyes:. Keď sa na tento prípad pozerám nestranne, tak treba uznať, že z tvojej strany si to skomplikovala trochu viac ako ten zamestnávateľ. Na objektívne posúdenie celého prípadu by sme potrebovali aj vyjadrenie zamestnávateľa, prípadne viacej dôkazov a podkladov.

Napr. k tomu vyplácaniu mzdy. Ako sa u vás bežne vypláca mzda? (to si nikde neuviedla). Podľa tvojich príspevkov mi vychádza, že ju vypláca zamestnávateľ v hotovosti na pracovisku. Tvrdíš, že prestal vyplácať mzdu - bola si v pokladni a nevyplatil ti ju v riadnom termíne? Máš na to svedkov? Jeho tvrdenie sa mi zdá logickejšie - mala si ju nachystanú v pokladni - poslať ti ju na účet nemohol, lebo nemal číslo tvojho účtu. Inak ste sa nedohodli. Takže ak by došlo k súdu, myslím, že by lepšie vedel podložiť svoje tvrdenie.

K skončeniu PP:
Dala si návrh na skončenie PP dohodou k 15.11. Zároveň si dala výpoveď, podľa ktorej by PP skončil 31.12.

Keďže ti nevyplatil mzdu za október, tak si podala okamžité skončenie k 18.12.

Takže existovali 3 právne skutočnosti, na základe ktorých mohol PP skončiť (nebude sa teraz zaoberať bližšie tým nevyplatením mzdy, predpokladajme, že bola naplnená podstata pre okamžité skončenie). Tvoj návrh dohody bol stále platný, tak zamestnávateľ len využil príležitosť a akceptoval dohodu. Nikde nie je napísané, že by sa PP nemohol skončiť dohodou aj spätne.

V tomto prípade to naozaj nevadí, pretože ako som vyčítal, od 15.11. si už nepracovala (teda nepracovala si už od 12.10.) a zamestnávateľ kľudne mohol k tomuto dni skončiť PP. S tým nahlasovaním neviem ako to je, ale v podstate on nahlásil tvoju PN a SP ťa eviduje ako PN a tiež ti platí nemocenské. Zamestnávateľ myslím, že môže nahlásiť, že PP skončil 15.11. Ešte by ma zaujímalo, odkiaľ si si istá, že ťa zo SP neodhlásil, keď si sa tam nedovolala? Kto ti to potvrdil?

Ak je viacej právnych skutočností na skončenie PP, tak PP skončí podľa tej, ktorá nastane najskôr. A, bohužiaľ pre teba, najskôr nastala tá dohoda - 15.11., preto PP skončil 15.11.

Tým návrhom dohody si mu dala silný tromf do ruky. Stačilo mu to len akceptovať - teda súhlasiť s dohodou a vyriešil všetky svoje problémy voči tebe.

Nakoniec ti teda vyplatil aj mzdu aj nemocenské (predpokladám, že tých 10 dní, čo platí zamestnávateľ) a aj si dosiahla skončenie PP dohodou, ako si pôvodne chcela. Z môjho pohľadu zamestnávateľ všetko urobil v súlade s legislatívou (možno až na tú mzdu, ale to je tiež otázne, ako to naozaj bolo).

Nechcem obhajovať zamestnávateľa, ale bolo by zaujímavé zistiť jeho názor na tento prípad.:rolleyes:

Zober to z tej lepšej strany - sú prípady, kedy pri skončení PP ani mzdu nevyplatia. A pozri sa s optimizmom do budúcnosti, späť sa neobzeraj.;) :)
Erricco
02.01.08,16:50
Ahoj
Potreboval by som poradiť ,ako je to s vypovednou lehotou po novom .
Mam totiž zmluvu na neurčito a chcel by som skončiť v priebehu 2-3 týždnov,nakolko mam novu pracu v zahraniči ...
Niektorí ludia mi vraveli,že po novom je vypovedna lehota 3 mesiace a iný zase,že už nie je vôbec ...

Dakujem za radu.
JankaO
02.01.08,17:04
Ahoj
Potreboval by som poradiť ,ako je to s vypovednou lehotou po novom .
Mam totiž zmluvu na neurčito a chcel by som skončiť v priebehu 2-3 týždnov,nakolko mam novu pracu v zahraniči ...
Niektorí ludia mi vraveli,že po novom je vypovedna lehota 3 mesiace a iný zase,že už nie je vôbec ...

Dakujem za radu.
§ 62 ZP
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Ak chcete skončiť PP za tri týždne - jediným východiskom je skončenie PP dohodou
Lydka R
02.01.08,17:06
Ahoj
Potreboval by som poradiť ,ako je to s vypovednou lehotou po novom .
Mam totiž zmluvu na neurčito a chcel by som skončiť v priebehu 2-3 týždnov,nakolko mam novu pracu v zahraniči ...
Niektorí ludia mi vraveli,že po novom je vypovedna lehota 3 mesiace a iný zase,že už nie je vôbec ...

Dakujem za radu.

§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Pozri si celý zákonník práce a popozeraj si iné príspevky na túto tému. Napr.
http://www.porada.sk/t68081-ukocenie-prac-pomeru-dohodou.html?highlight=ukon%E8enie+pracovn%E9ho+po meru

http://www.porada.sk/t63233-ukoncenie-pp.html?highlight=ukon%E8enie+pracovn%E9ho+pomeru
http://www.porada.sk/t20945-vypoved-dohodou.html?highlight=ukon%E8enie+pracovn%E9ho+po meru
a iné
Erricco
02.01.08,17:07
Dakujem za radu,dufam,že šef bude suhlasiť ...