Vladimír Ozimý
26.11.07,11:11
ahojte mal som otázku od klienta na upratovanie nehnuteľnosti ktorá ešte nie je zaradená do majetku nebola skolaudovaná...ja som povedal že nech to dávajú ako normálnu službu riadil som sa ustanovením par. 35 ods 2 písm f) postupov účtovania...ona to silou mocou chce dať do OC nákladov...to je ale kravina nie?
Danila
26.11.07,10:23
ahojte mal som otázku od klienta na upratovanie nehnuteľnosti ktorá ešte nie je zaradená do majetku nebola skolaudovaná...ja som povedal že nech to dávajú ako normálnu službu riadil som sa ustanovením par. 35 ods 2 písm f) postupov účtovania...ona to silou mocou chce dať do OC nákladov...to je ale kravina nie?Nie je to kravina, je to fakt a patrí na 042. Citácia Tvojho paragrafového znenia sa vzťahuje na nehnuteľnosť už zaradenú.
evina7
26.11.07,18:43
Podľa mňa záleží o aké upratovanie ide. Je nehnuteľnosť v predčasnom užívaní a ide o pravidelné udržiavanie čistoty? Potom by to mal byť prevádzkový náklad. Alebo je to upratovanie po stavebných prácach /čistenie stavby/ a potom by som to dala na 042.
betka
26.11.07,19:05
Ak raz nemám nehnuteľnosť zaradenú do používania, a všetko, čo súvisí s budovou, všetky vedľajšie náklady sú súčasťou OC, či je v prechodnom užívaní, alebo nie je.
Upratovacie služby by som dala do nákladov vtedy, ak som si do nehnuteľnosti, kt. nie je skolaudovaná, uložila nejaké zásoby, a poutierala by som z nich prach zo škatúľ, alebo by som si očistila stoličky od prachu, alebo nábytok, kt. tam budem dávať, pričom by to nemohla byť ani kuchynská linka, pretože i táto je súčasťou OC, ale bol by to samostatne stojaci nábytok;)
Vladimír Ozimý
26.11.07,20:14
Nie je to kravina, je to fakt a patrí na 042. Citácia Tvojho paragrafového znenia sa vzťahuje na nehnuteľnosť už zaradenú.

Danilka budem s tebou bojovať do poslednej kvapky krvi lebo nesúhlasím s tvojím vyjadrením par. 35 ods. 2 hovorí

Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku je to pokračovanie ods. 1

opakujem a nie su súčasťou obstarávacej ceny...par. 35 ods 1 hovorí

Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku
(1) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najmä na

a jednou z nich sú výdvaky aj na opravu a udržiavanie...a nehnevaj sa na mňa aby som ja klasické upratovacie práce započítal do ceny obstarania nehnuteľnosti tak to mi príde uplne divné...
evina7
26.11.07,20:19
Ak stavebný úrad povolí predčasné užívanie stavby, môže sa v týchto priestoroch napr. vyrábať, môžu fungovať kancelárie a teda tam treba aj upratovať a tieto náklady predsa nemôžu zvyšovať OC DHM nesúvisia s obstaraním ale s prevádzkou. Je jasné, že odpisy až do skolaudovania uplatniť nie je možné. Teda aspoň to je môj názor.
Danila
26.11.07,20:36
Danilka budem s tebou bojovať do poslednej kvapky krvi lebo nesúhlasím s tvojím vyjadrením par. 35 ods. 2 hovorí

Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku je to pokračovanie ods. 1

opakujem a nie su súčasťou obstarávacej ceny...par. 35 ods 1 hovorí

Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku
(1) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najmä na

a jednou z nich sú výdvaky aj na opravu a udržiavanie...a nehnevaj sa na mňa aby som ja klasické upratovacie práce započítal do ceny obstarania nehnuteľnosti tak to mi príde uplne divné...:) Vladko so mnou nemusíš bojovať do poslednej kvapky krvi. To som robila, keď som bola mladá a pekná.:) Teraz sa už len hádam, a to len vtedy, keď radím za peniaze. Na Porade len vyjadrujem svoj názor.:)
A teraz k upratovacím prácam na základe zadania. Stavbári, realizujúci stavebné práce musia skutočne robiť aj takúto činnosť. Výsledkom upratovacích prác pred dokončením stavby sú zvyčajne nekonečné kontajnery marasu po omietkach, zbytkov obkladov a dlaždíc, umytie okien a pod. Za starých čias to vchádzalo do nákladov a do fakturácie stavebnej firmy. Dnes je piedestál stavebníkov na trhu v iných dimenziách a takúto prácu radšej z hľadiska úspor času / aj koruniek / prenechajú firmám, ktoré tiež potrebujú prácu a korunky. Je to možné, je to legálne a zároveň je to náklad na obstaranie budovy. K spomínanému paragrafu stanovisko meniť nemienim. :)
betka
26.11.07,21:30
Opravovať a udržiavať môžem až potom, keď mám zaradené. Čo môžem udržiavať v majetku, kt. nie je skolaudovaný, nezaradený v OM.

Môžem tak udržiavať chodník, aby si tam niekto na ľade nezlomil nohu, to je náklad, ale upratovace služby, odnos sute...... OC
Upratovacie služby ako umytie okien, môžem vykonať i po kolaudacii, po zaradení.- náklad....Ak ich vykonám pred-OC
Vladimír Ozimý
27.11.07,07:07
no neviem jasnéé...ta posledná kvapka krvi je trochu prehnaná hehe...ale ide mi o to prečo teda v postupoch v par. 35 ods 2 sa hovorí že na účte 042 a súčasťou obstrávacích nákladov nie sú.... a vymenované body kde je jeden z bodov aj opravy a udržiavanie..predsa nehovorím o obstravácích nákladoch ak je majetok už zaradený nie? Preto takto uvažujem potom by mi z toho vychádzalo že všetky body uvedené odseku 2 sú náklady ktoré môžu vzniknúť až po zaradený podľa toho ako píšete...preto nevidím dôvod ak mi niekto upratuje budovu kým ju ja zaradím do majetku aby som to bral ako obstaravací náklad...skrátka len mi to príde divné aby som odpisoval upratovacie práce (bežné) ako súčasť obstarávacích nákladov...
Danila
27.11.07,08:29
no neviem jasnéé...ta posledná kvapka krvi je trochu prehnaná hehe...ale ide mi o to prečo teda v postupoch v par. 35 ods 2 sa hovorí že na účte 042 a súčasťou obstrávacích nákladov nie sú.... a vymenované body kde je jeden z bodov aj opravy a udržiavanie..predsa nehovorím o obstravácích nákladoch ak je majetok už zaradený nie? Preto takto uvažujem potom by mi z toho vychádzalo že všetky body uvedené odseku 2 sú náklady ktoré môžu vzniknúť až po zaradený podľa toho ako píšete...preto nevidím dôvod ak mi niekto upratuje budovu kým ju ja zaradím do majetku aby som to bral ako obstaravací náklad...skrátka len mi to príde divné aby som odpisoval upratovacie práce (bežné) ako súčasť obstarávacích nákladov...Vladko, opravovať a udržiavať môžem niečo, čo sa používaním opotrebovalo. Opotrebovať sa mi teda môže niečo, čo som zaradila do používania. A účet 042 používam po celú dobu životnosti. Použijem po zaradení len v prípade TZ. Opravu a udržiavanie tam nemôžem zaúčtovať. Medzinárodné účtovné štandardy vychádzajú z logiky, národné účtovníctvo z nariadení, príkazov a obmedzení v príslušných zákonoch. Netvrdím, že to paragrafové znenie je napísané absolútne super. Ale z logiky veci mi to takto vychádza.:)
Vladimír Ozimý
27.11.07,09:27
nesúhlasím pretože ja môžem kúpiť funkčnú budovu ktorú rekonštruujem a zaradím do užívania až po vykonaní rekonštrukcie...a popri tom mi niekto bude uptratovať budovu no neviem...proste potom asi tí teoretici ktorí píšu tieto zákony nevedia na rovinu napísať že ak to nemám zaradené tak všetko na 042 a nech nepíšu o nejakom ods. 2 par. 35 postupov účtovania kde mi hovorí že súčasťou obstarávacích nákladov nie je...
Infarkt
27.11.07,09:55
S našimi obchodnými partnermi to riešime tak, že pokiaľ sa jedná o tzv. predkolaudačné upratanie, ide to na OC...je to jednorázová záležitosť, kde sa jedná o upratanie po remeselníkoch a príprava budovy na užívanie...takže jednoznačne do OC...
Samozrejme, aj pri objednávke, a následnej fakturácii uvádzame PREDKOLAUDAČNÉ UPRATANIE

A väčšinou to tak stavebné a developerské firmy robia, že si tieto služby objednávajú, aby sa oni a ich zamestnanci nemuseli zaťažovať a zdržiavať...


Prípadne ešte pozrieť do tejto témy : http://www.porada.sk/t9491-stavba-budova-a-jej-obstaravacia-cena.html a hlavne na príspevok číslo 31 a 32... :)
Vladimír Ozimý
27.11.07,10:44
S našimi obchodnými partnermi to riešime tak, že pokiaľ sa jedná o tzv. predkolaudačné upratanie, ide to na OC...je to jednorázová záležitosť, kde sa jedná o upratanie po remeselníkoch a príprava budovy na užívanie...takže jednoznačne do OC...
Samozrejme, aj pri objednávke, a následnej fakturácii uvádzame PREDKOLAUDAČNÉ UPRATANIE

A väčšinou to tak stavebné a developerské firmy robia, že si tieto služby objednávajú, aby sa oni a ich zamestnanci nemuseli zaťažovať a zdržiavať...


Prípadne ešte pozrieť do tejto témy : http://www.porada.sk/t9491-stavba-budova-a-jej-obstaravacia-cena.html a hlavne na príspevok číslo 31 a 32... :)

krásny nick :) ak to je takto zadefinované v zmluve...tak o.k. ja len proste kúpim budovu a chcem ju rekonštruovať...inak by bola budova funkčná ale nevyhovuje mojím požiadavkam...a keď mi tam niekto príde upratovať prach pretože sa v nejakej časti rekonštruuje tak hádam to nebudem tam zahrňať...či všetko hehe...
Infarkt
27.11.07,10:53
Díkes :)

Ale aj rekonštrukciou zhodnocuješ majetok...takže všetko súvisiace s rekonštrukciou do OC... ;)