robovi
26.11.07,10:35
Mám takú čisto treoretickú otázku. Zoberme si modelový príklad. V našej obci prebehla ROEP. Pozemok, ktorý mal založenú PK vložku mal výmeru 100 m2. Keďže bol neidentický k jeho vlastníctvu som sa dostal jediným spôsobom a to ako dedič. Zdedil som ho po otcovi. Komisia ROEP mi pošle domov návrh, podľa ktorého má po novom môj pozemok 200 m2. Je možné podať aj proti takémuto návrhu námietku? Proste, že to nechcem a chcem, aby môj pozemok mal naďalej 100 m2. Vychádzam z toho, že už z princípu mi niekto nemôže dať niečo, čo nechcem. Totiž, potom sa na to viažu aj ďalšie poplatky, ako sú väčšie dane z nehnuteľnosti, s ktorými som pri preberaní dedičstva nepočítal. Vychádzam z toho, že pri dedičnom konaní mám možnosť prijať dedičstvo, alebo odmietnuť. Pri ded. konaní však preberaním dedičstva akceptujem, že pozemok mal výmeru 100 m2 a nie 200. Tak, ako to vlastne je? Ďakujem.
vieroslava
26.11.07,15:26
Pozemková kniha nezodpovedala za výmery a preto výmery uvedené v pozemkovej knihe nie sú záväzné.
olybaba
26.11.07,16:40
pozdravujem,
- zhotovitel ROEP (register obnovenej evidencie pozemkov) prevezme z udajov katastra pisomnu vymeru parcely (vymera z pozemkovokniznej vlozky) a po digitalizacii grafickych podkladov (napr.pozemkovoknizna mapa) urci graficku vymeru predmetnej parcely,
- vo vypise z navrhu registra, ktory sa zasiela vsetkym ucastnikom konania ma vlastnik uvedenu graficku vymeru, ktora ma byt po schvaleni ROEP zavazna aj na prevzatie a zapis do katastra nehnutelnosti, nakolko pozemkovoknizna vymera je len informacna, pozemkova kniha za nu neruci (pozemkova kniha ruci len za vlastnicke vztahy),
- v namietkovom konani sa moze podat pisomna namietka aj voci vymere, ked je rozdiel vacsi ako v dovolenej odchylke, zhotovitel registra by ju mal presetrit a na zaklade setrenia sa k nej vyjadrit,
- su pripady ze graficka vymera je mensia ako pisomna, ale stava sa, ze je vymera vacsia,
- doporucujem vam podat pisomnu namietku na Komisiu ROEP v katastralnom uzemi ....................., podla zakona sa namietka ma presetrit, podla potreby by vas mali prizvat a o kazdej namietke by mal nasledne spravny organ rozhodnut
ali_m
26.11.07,17:10
Mám takú čisto treoretickú otázku. Zoberme si modelový príklad. V našej obci prebehla ROEP. Pozemok, ktorý mal založenú PK vložku mal výmeru 100 m2. Keďže bol neidentický k jeho vlastníctvu som sa dostal jediným spôsobom a to ako dedič. Zdedil som ho po otcovi. Komisia ROEP mi pošle domov návrh, podľa ktorého má po novom môj pozemok 200 m2. Je možné podať aj proti takémuto návrhu námietku? Proste, že to nechcem a chcem, aby môj pozemok mal naďalej 100 m2. Vychádzam z toho, že už z princípu mi niekto nemôže dať niečo, čo nechcem. Totiž, potom sa na to viažu aj ďalšie poplatky, ako sú väčšie dane z nehnuteľnosti, s ktorými som pri preberaní dedičstva nepočítal. Vychádzam z toho, že pri dedičnom konaní mám možnosť prijať dedičstvo, alebo odmietnuť. Pri ded. konaní však preberaním dedičstva akceptujem, že pozemok mal výmeru 100 m2 a nie 200. Tak, ako to vlastne je? Ďakujem.

Nechcem ťa uraziť, ale čo poznám, tak si jeden z mála - alebo ak nie jediný, čo sa dobrovolne zrieka majetku. Dane z nehnuteľností pri malých výmerach sú v minimálnych čiastkach - desiatky korún, tak to nezaťaží moc aj menej plnú peňaženku. A ak by ti to malo robiť problém, tak to treba predať a vybavené. ;)
robovi
27.11.07,15:32
Nechcem ťa uraziť, ale čo poznám, tak si jeden z mála - alebo ak nie jediný, čo sa dobrovolne zrieka majetku. Dane z nehnuteľností pri malých výmerach sú v minimálnych čiastkach - desiatky korún, tak to nezaťaží moc aj menej plnú peňaženku. A ak by ti to malo robiť problém, tak to treba predať a vybavené. ;)
Ja sa majetku nezriekam, ako si si vsimol cisto teoretizujem. S tym predajom to tiez nie je ziadna vyhra. Ak nie si dedicom v prvej skupine, pripadne nevlastnis nehnutelnost isty pocet rokov, tusim 5 a nehnutelnost chces predat tak sa priprav na dane z predaja nehnutelnosti.
ali_m
27.11.07,18:47
Ja sa majetku nezriekam, ako si si vsimol cisto teoretizujem. S tym predajom to tiez nie je ziadna vyhra. Ak nie si dedicom v prvej skupine, pripadne nevlastnis nehnutelnost isty pocet rokov, tusim 5 a nehnutelnost chces predat tak sa priprav na dane z predaja nehnutelnosti.
Správne, malo by to byť 5 rokov kým si oslobodený od dane, ale aj tak to asi stojí za to. Keby si to aj hneď predával, tak tie metre navyše ti zaplatia daň a ešte ti aj ostane na nejaké pivko ;). A asi budeš mať aj menej starostí s vybavovaním a papierovačkami pri úprave výmery na tú požadovanú hodnotu.
robovi
30.11.07,10:38
Správne, malo by to byť 5 rokov kým si oslobodený od dane, ale aj tak to asi stojí za to. Keby si to aj hneď predával, tak tie metre navyše ti zaplatia daň a ešte ti aj ostane na nejaké pivko ;). A asi budeš mať aj menej starostí s vybavovaním a papierovačkami pri úprave výmery na tú požadovanú hodnotu.

Tak to je potom prevelika skoda, ze mozem takto len teoretizovat. :)
majka.bknn
20.04.08,06:40
Dobrý den, minulý týden mi byl zaslán výpis z návrhu ROEP. V rámci dědičského řízení z roku 2006 mám nové listy vlastníctví, kde je určená parcela, její výměr, podíl atd. Parcely jsou registra "E" evidované na mapě určeného operátu / tak je to ve výpise LV. /
Takže třeba : jak může výměra 25 896 m2 klesnout na 7640 m2? Pozemek jsem pronajala a bylo mi potvrzeno, že celý pozemek užívají, je v mapě, a najednou dle zdělení obce neexistuje? Je to hodně metru, jen tak to nemůže zmizet / alespoň v ČR/.
Prosím poraďte jak dál. Děkuji.