phalmo
26.11.07,11:23
Ahojte,

prenajimame budovu na zaklade stvrtrocnej najomnej zmluvy, sme mesacny platca DPH. Najomca nezaplatil FA za 2Q a 3Q ale my sme museli odviest DPH.

je mozne nejako ziskat spat tuto DPH z danoveho uradu? (najomca s nami nekomunikuje a neocakavame ze nam to zaplati) napr. zrusenim najomnej zmluvy a dobropisovat alebo nieco ine? poradte.
účtovník 007
26.11.07,10:30
Ahojte,

prenajimame budovu na zaklade stvrtrocnej najomnej zmluvy, sme mesacny platca DPH. Najomca nezaplatil FA za 2Q a 3Q ale my sme museli odviest DPH.

je mozne nejako ziskat spat tuto DPH z danoveho uradu? (najomca s nami nekomunikuje a neocakavame ze nam to zaplati) napr. zrusenim najomnej zmluvy a dobropisovat alebo nieco ine? poradte.

Určite dať výpoveď z nájmu, dodržať výpovednú lehotu, ale ešte aj v tejto dobe budete musieť DPH z nájmu odvádzať. Ale možno máte v zmluve, že v prípade neuhradenia nájmu v lehote splatnosti môžete dať výpoveď jednostranne s okamžitou platnosťou. V tom čase už poslať upomienku. samozrejme doporučene a s doručenkou. Ak nebude ochota uhradiť záväzok dobrovoľne , dať návrh na platobný rozkaz. Štát Ti DPH určite nevráti :)

Ako píše kalkulka, dobropis nie, lebo služba bola poskytnutá v plnom rozsahu a oprava základu dane neprichádza do úvahy.
kalkulka
26.11.07,10:32
Podľa mňa toto nie je možné. Ak nájomná zmluva nie je zrušená, tak ste povinný vystaviť fa v zmysle zmluvy a navyše, ak nájomca budovu využíval. Nájomná zmluva by sa rušiť dozadu nemala, iba ak by ste na tom trvali a dohodli sa takto s nájomcom. Iba kvôli DPH by som to určite nerobila.
phalmo
26.11.07,12:02
preblem je ze nájomca budovu nevyužíval vobec, on si to len objednal ale nikdy sa tam nenastahoval. a to ze služba bola poskytnutá v plnom rozsahu sa da upravit ze ma tam napr. rozbite okna takze nemohol vyuzivat sluzbu v plnom rozsahu. to nie je dovod na dobropis?
phalmo
26.11.07,12:08
A este jeden bod. Ako sa da tomu predist aby sme neplatili DPH zbytocne? Zalohova platba? Vdaka
kalkulka
26.11.07,12:42
Zo zálohovej platby vždy odvádzaš DPH, takže toto nie je riešením. Asi by som ho vyzvala k zaplateniu alebo by som navrhla pristúpiť k jednaniu, či budú v budúcnosti nehnuteľnosť využívať. Podľa vzniknutej sitácie by som potom riešila problém.
účtovník 007
26.11.07,13:41
Neviem, za akých podmienok je možné vyhlásiť zmluvu za neplatnú. Tu by sa mohli vyjadriť právnici-Poraďáci. Ak by to bolo možné, v tom prípade,nakoľko k nájmu priestorov nedošlo, aplikovať §25_bod1_písm.a_Zák o DPH , kde by išlo o úplné zrušenie dodávky služby. Následne vystaviť dobropis a odvedenú DPH si nárokovať.

PS: Na takýto postup budeš potrebovať podpis nájomcu, lebo následne on musí DPH odviesť a účtovať náklady mínusom. Ja však predpokladám, že Tvoje fa má v nákladoch a DPH uplatnenú.
betka
26.11.07,18:15
preblem je ze nájomca budovu nevyužíval vobec, on si to len objednal ale nikdy sa tam nenastahoval. a to ze služba bola poskytnutá v plnom rozsahu sa da upravit ze ma tam napr. rozbite okna takze nemohol vyuzivat sluzbu v plnom rozsahu. to nie je dovod na dobropis?

Dobropis vystavujem vtedy, ak dôjde k úpnému alebo čiastočnému zrušeniu služby.
Ak dôjde ku zníženiu ceny po vzniku daňovej povinnosti.

Rada:
Dodatok k zmluve (kto ho podpíše ????), možnosť dobropisovania, píšem možnosť! Dobropisujeme Vám zmluvu č. zo dňa ...z titulu zníženia nájomného, nakoľko predmet nájomného nebol využitý v plnom rozsahu podnikateľskej činnosti nájomcu. Nájomca sa nezdržiaval v nehnuteľnosti, nevyužíval vec na podnikateľskú činnosť, nedošlo k opotrebovaniu nehnuteľnosti nájmom..... Skúste ošetriť právnikom, ......
Nedopropisovať celý predmet nájmu, možno sa uspokojiť s 50%.