mmiriam
26.11.07,12:16
Dobrý deň
mám otázku manžel sa pravdepodobne v decembri dostane do limitu na registráciu na DPH, t.j. do 20.1.2008 sa musí registrovať a do 30 dní mu daňovú úrad pridelí IČ DPH . Odkedy sa potom stane platcom? Ide o to že plánuje podpísať zmluvu , ktorej plnenie sa skončí možno až vo februári. Teraz ju podpíše bez DPH, ale čo keď sa medzitým stane platcom. Musí zmeniť zmluvu a celkovú fakturáciu urobiť aj s DPH.
Berie sa do obratu v jednoduchom účtovníctve aj prijatá záloha?
Ak bude platcom DPH môže naďalej viesť podvojné účtovníctvo?

Ďakujem vopred za každú odpoveď
miriam
Vladimír Ozimý
26.11.07,11:22
daňový úrad vám urči dátum kedy sa stávate platiteľom DPH...no ja by som to rozdelil do termínu kedy nie je platiteľ by som faktúroval sumu bez dph od kedy sa stal platiteľom by som faktúroval s DpH...
mmiriam
26.11.07,12:59
Dakujem za radu
ale čo sa týka toho obratu, ide tam aj prijatá záloha?
a to účtovníctvo, môže ostať jednoduché?
miriam
Heni
26.11.07,13:23
neviem, ako je to u vás so zásobami... ale vzhľadom na možnosť odpočítania DPH z nakúpených zásob by bolo lepšie stať sa platcom ešte tento rok...
Iwett
26.11.07,14:42
Dobrý deň
mám otázku manžel sa pravdepodobne v decembri dostane do limitu na registráciu na DPH, t.j. do 20.1.2008 sa musí registrovať a do 30 dní mu daňovú úrad pridelí IČ DPH . Odkedy sa potom stane platcom? Ide o to že plánuje podpísať zmluvu , ktorej plnenie sa skončí možno až vo februári. Teraz ju podpíše bez DPH, ale čo keď sa medzitým stane platcom. Musí zmeniť zmluvu a celkovú fakturáciu urobiť aj s DPH.
Berie sa do obratu v jednoduchom účtovníctve aj prijatá záloha?
Ak bude platcom DPH môže naďalej viesť podvojné účtovníctvo?

Ďakujem vopred za každú odpoveď
miriam
účtovníctvo môže ostať jednoduché
Erika-ežka
26.11.07,15:45
Dobrý deň
mám otázku manžel sa pravdepodobne v decembri dostane do limitu na registráciu na DPH, t.j. do 20.1.2008 sa musí registrovať a do 30 dní mu daňovú úrad pridelí IČ DPH . Odkedy sa potom stane platcom? Ide o to že plánuje podpísať zmluvu , ktorej plnenie sa skončí možno až vo februári. Teraz ju podpíše bez DPH, ale čo keď sa medzitým stane platcom. Musí zmeniť zmluvu a celkovú fakturáciu urobiť aj s DPH.
Berie sa do obratu v jednoduchom účtovníctve aj prijatá záloha?
Ak bude platcom DPH môže naďalej viesť podvojné účtovníctvo?

Ďakujem vopred za každú odpoveď
miriam

Na DU sa vyplní Žiadosť o registráciu pre DPH a tam sa určí dátum od ktorého "chcete" byť platcom DPH. Keď obrat prekročíte v mesiaci december do 20. 1. sa zaregistrujete a asi je dobré začínať s plátcovstvom od nového mesiaca, t.j. od 1.2. - do toho termínu fakturujete bez DPH. Asi je lepšie začínať od nového mesiaca, napríklad ak máte aj RP - aby ste to nemuseli členiť uprostred mesiaca. Pekný deň.
veronikasad
26.11.07,16:17
neviem, ako je to u vás so zásobami... ale vzhľadom na možnosť odpočítania DPH z nakúpených zásob by bolo lepšie stať sa platcom ešte tento rok...
Súhlasím s Heni, ak sa chcete vyhnúť 2x robeným inventúram zásob, zaregistrujte sa ako dobrovolný platiteľ DPH od 1.1.2008 - vyriešite aj problém s fakturáciou pri novouzatvorených zmluvách.

--------
Veronika
Betina2
14.01.08,09:32
Na DU sa vyplní Žiadosť o registráciu pre DPH a tam sa určí dátum od ktorého "chcete" byť platcom DPH. Keď obrat prekročíte v mesiaci december do 20. 1. sa zaregistrujete a asi je dobré začínať s plátcovstvom od nového mesiaca, t.j. od 1.2. - do toho termínu fakturujete bez DPH. Asi je lepšie začínať od nového mesiaca, napríklad ak máte aj RP - aby ste to nemuseli členiť uprostred mesiaca. Pekný deň.

Prosím Vás, je potrebné k dobrovoľnej žiadosti o registráciu k DPH prikladať aj nejaké ďalšie doklady, napr. nájomnú zmluvu? alebo stačí len podať žiadosť na tlačive?
KvetkaK
14.01.08,09:34
Ku žiadosti o registráciu k DPH nie sú potrebné žiadne doklady iba podať žiadosť.
evina
14.01.08,09:34
Zoltán Kovács
14.01.08,09:35
Prosím Vás, je potrebné k dobrovoľnej žiadosti o registráciu k DPH prikladať aj nejaké ďalšie doklady, napr. nájomnú zmluvu? alebo stačí len podať žiadosť na tlačive?

Stačí vyplniť žiadosť, a uviesť či chcete byť mesačným, alebo 1/4 ročným plátcom.
sway
14.01.08,09:36
Prosím Vás, je potrebné k dobrovoľnej žiadosti o registráciu k DPH prikladať aj nejaké ďalšie doklady, napr. nájomnú zmluvu? alebo stačí len podať žiadosť na tlačive?
Musíš aj tak ísť osobne na DÚ na príslušné odd, a pri tom Ti presne povedia, keď budeš vypisovať tlačivo, nájomná zmluva ich zaujímať isto nebude, niekedy bolo potrebné doložiť obraty, ale to myslím už neplatí.;)
sta
31.01.08,08:54
Ahojte, idem vypisovať žiadosť o registráciu na DPH pre s.r.o.-čku. Vypíšem tam obrat za posledných 12 mesiacov, mesiac prekročenia obratu 1.500.000,- a zdaňovacie obdobie. Chýba mi tam však dátum, odkedy sa stane platcom.
Pamätám si, že na tých tlačivách bol aj takýto údaj.

Firma mi prekročí obrat v januári 2008, do 20.2. sa musí zaregistrovať na DPH, dá sa niekde v tlačive uviesť, aby bola platcom až od 1.3.2008? :confused:
rconhopa
31.01.08,10:30
Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len „platiteľ“); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
sta
31.01.08,10:51
Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len „platiteľ“); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

ďakujem :) ale toto ja viem. Ja len, že keď som jednu firmu registrovala na DPH cca pred rokom a pol, dalo sa v tlačive uviesť dátum od ktorého sa stane platiteľom DPH, proste aby to nebolo uprostred mesiaca, ale od prvého dňa v mesiaci.
rconhopa
01.02.08,07:54
Ahoj sta.

Zistil som, ze ak das danovemu uradu dostatocny cas a napises si ziadost, od kedy by si chcela byt platcom DPH, vacsinou to DU akceptuje. Avsak nemusi :(
sta
01.02.08,07:57
ďakujem :)

Asi to spravím tak, že konateľa pošlem s tlačivom na registráciu 19.2. a poprosí tam tetu, aby bol platcom od 1.3. a uvidíme ;)
rconhopa
01.02.08,08:09
Drzim palce :)
Jarka 1
02.02.08,07:43
ďakujem :)

Asi to spravím tak, že konateľa pošlem s tlačivom na registráciu 19.2. a poprosí tam tetu, aby bol platcom od 1.3. a uvidíme ;)


Môj klient sa takto išiel prihlásiť okolo 15.1.2008 a správkyňa dane mu hneď povedala, že bude platca k 1.2.2008. Dokonca mu povedala, že to platí, aj keby náhodou dovtedy nedostal registračný list z daňového úradu, ale bude sa snažiť, aby to stihla. Sám nežiadal od nej žiadny termín.