Sissi2183
26.11.07,12:42
Prosím vás o radu. Som zamestnaná a mám aj živnosť popri zamestnaní. Predmet podnikania je odlišný od predmetu podnikania môjho zamestnávateľa.
Príjem zo živnosti je veľmi nízky. Zaujímalo by ma, či mám povinnosť oboznámiť zamestnávateľa o tom, že popri zamestnaní som aj SZČO.
Vopred ďakujem za rady
seeky
27.11.07,20:20
Prosím vás o radu. Som zamestnaná a mám aj živnosť popri zamestnaní. Predmet podnikania je odlišný od predmetu podnikania môjho zamestnávateľa.
Príjem zo živnosti je veľmi nízky. Zaujímalo by ma, či mám povinnosť oboznámiť zamestnávateľa o tom, že popri zamestnaní som aj SZČO.
Vopred ďakujem za rady

no, zo zakona by si nemala mat povinnost, ale do danoveho prinania musis zahrnut zamestnanie aj zivnost. asi sa ta zamestnavatel opyta preco si chces robit prinanie sama
liba2
27.11.07,20:29
no, zo zakona by si nemala mat povinnost, ale do danoveho prinania musis zahrnut zamestnanie aj zivnost. asi sa ta zamestnavatel opyta preco si chces robit prinanie samaMyslím si, že nemusí na túto otázku odpovedať; okrem toho môže mať aj iné dôvody alebo iné príjmy napr. z prenájmu.
Zoltán Kovács
27.11.07,20:30
no, zo zakona by si nemala mat povinnost, ale do danoveho prinania musis zahrnut zamestnanie aj zivnost. asi sa ta zamestnavatel opyta preco si chces robit prinanie sama
Ale nie je povinná odpovedať. Je to jej súkromná vec,že prečo. Ak zamestnanec nepožiada o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, len o vydanie potvrdenia, tak je to povinnosť zamestnávateľa, bez akýchkoľvek ďalších otázok.
Monika Kováčová
27.11.07,20:53
Zo Zákonníka práce:

§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
podstanom
15.09.08,16:51
Zo Zákonníka práce:

§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
Ahojte,

mňa by zaujímalo, ako je to keď si chcem založiť živnosť popri TPP, ale od zamestnávateľa mám v zmluve bod: "Zamestnanec je povinný informovať zamestnávateľa o prípadnej práci u iného zamestnávateľa". Čo to pre mňa znamená? Musím nahlásiť moju živnosť? Jeto isté podnikať na živnosť a a prípadná práca u iného zamestnávateľa??? Ak dodržím hore popísané, že uvediem na preddavky napr. prenajímanie vyhnem sa upovedomeniu živnosti???
Monika Kováčová
15.09.08,16:56
podnikať a pracovať u iného zamestnávateľa nie je to isté. Zamestnávateľovi máš v zmysle cit. Zákonníka práce povinnosť oznámiť len výkon zárobkovej činnosti (t.j. aj výkon živnosti) zhodnej s predmetom činnosti zamestnávateľa.
podstanom
15.09.08,19:58
podnikať a pracovať u iného zamestnávateľa nie je to isté. Zamestnávateľovi máš v zmysle cit. Zákonníka práce povinnosť oznámiť len výkon zárobkovej činnosti (t.j. aj výkon živnosti) zhodnej s predmetom činnosti zamestnávateľa.
ešte ťa poprosím vysvetliť "zhoda činnosti"... je tým myslená zhoda predávaných komodít(priama konkurencia), alebo zhoda v predmetnej činnosti teda "obchodovanie" nákup-predaj???
Ospravedlňujem sa keď to vyzerá že píšem ako tatar... :-)
Chcem si byť na 100% istý!

Teda moja situácia:
pracujem vo farma sektore, ako obchodník s OTC(lieky) a podnikať chcem v oblasti importu darčekových... predmetov a následný predaj do veľkoobchodu+maloobchodu... Je to rozpor so zákonníkom práce, alebo bodom v mojej prac.zmluve(už popísané)???
Monika Kováčová
15.09.08,20:07
ešte ťa poprosím vysvetliť "zhoda činnosti"... je tým myslená zhoda predávaných komodít(priama konkurencia), alebo zhoda v predmetnej činnosti teda "obchodovanie" nákup-predaj???
Ospravedlňujem sa keď to vyzerá že píšem ako tatar... :-)
Chcem si byť na 100% istý!

Teda moja situácia:
pracujem vo farma sektore, ako obchodník s OTC(lieky) a podnikať chcem v oblasti importu darčekových... predmetov a následný predaj do veľkoobchodu+maloobchodu... Je to rozpor so zákonníkom práce, alebo bodom v mojej prac.zmluve(už popísané)???
nie je tam rozpor. rozpor by bol, keby obchoduješ vo farma sektore. A nepýtaš sa ako tatar. Viem čo ti je nejasné.
Okinen
16.09.08,12:33
A ako to je so živnosťou keď som vo verejnej správe ? Dá sa vybrať bez problémov alebo sa dá nejako obísť tento problém?
Ďakujem Okinen
Okinen
17.09.08,06:23
Nikto nevie ako to je ? :)
evina
17.09.08,07:36
A ako to je so živnosťou keď som vo verejnej správe ? Dá sa vybrať bez problémov alebo sa dá nejako obísť tento problém?
Ďakujem Okinen

Neviem, čo chceš vyberať, ale zamestnanec v štátnej správe sa okrem zákonníka práce, svojej pracovnej zmluvy riadi zákonom č. 312/2001 Z.z. v znení zákona 166/2008 o štátnej službe ... a v prípade podnikania paragrafom 59


Obmedzenie podnikania a inej zárobkovej činnosti
1/ Štátny zamestnanec nesmie podnikať alebo vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom výkonu štátnej služby, ak tento zákon neustanovuje inak. Štátny zamestnanec je povinný služobnému úradu písomne oznámiť výšku príjmu z činností podľa prvej vety, ktorý v predchádzajúcom kalendárnom roku presiahol sumu 50 000 Sk, do 31. marca kalendárneho roka. Inou zárobkovou činnosťou sa na účely tohto zákona rozumie činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.
2/ Štátny zamestnanec nesmie byť členom riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov právnických osôb vykonávajúcich podnikateľskú činnosť. To neplatí, ak je štátny zamestnanec vyslaný do takého orgánu vládou alebo služobným úradom. Štátny zamestnanec v súvislosti s členstvom v riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánoch právnických osôb nemôže od príslušnej právnickej osoby poberať odmenu alebo iný príjem.
3/ Obmedzenie podľa odseku 1 sa nevzťahuje na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v štátnych zdravotníckych zariadeniach alebo v neštátnych zdravotníckych zariadeniach, na vedeckú činnosť, pedagogickú činnosť, lektorskú činnosť, prednášateľskú činnosť, publicistickú činnosť, literárnu činnosť alebo umeleckú činnosť, znaleckú činnosť, tlmočnícku činnosť, prekladateľskú činnosť, činnosti vedúcich táborov pre deti a mládež, ich zástupcov pre hospodárske a zdravotné veci, oddielových vedúcich, vychovávateľov, inštruktorov, prípadne stredných zdravotníckych zamestnancov v táboroch pre deti a mládež, činnosti sprostredkovateľa a rozhodcu pri kolektívnom vyjednávaní, na správu vlastného majetku, na správu majetku svojich maloletých detí, na správu majetku osoby, ktorej spôsobilosť na právne úkony bola obmedzená alebo na správu majetku osoby, ktorá bola pozbavená spôsobilosti na právne úkony, na činnosť štátneho zamestnanca v poradnom orgáne vlády a vykonávanie funkcie člena volebnej komisie alebo funkcie člena referendovej komisie alebo člena komisie na ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky, na činnosť zapisovateľa volebných komisií, na činnosť poslanca obecného zastupiteľstva, mestského zastupiteľstva alebo miestneho zastupiteľstva, ktorý nie je dlhodobo uvoľnený na výkon funkcie, na činnosť poslanca zastupiteľstva vyššieho územného celku, ktorý nie je dlhodobo uvoľnený na výkon funkcie, na činnosť člena v rozkladovej komisii, na činnosť osôb prizvaných na výkon dohľadu alebo kontroly podľa osobitného zákona, na vykonávanie funkcie člena orgánu Úradu pre finančný trh, Fondu ochrany vkladov alebo Garančného fondu investícií a na činnosť člena komisie pre vyšetrovanie leteckých nehôd alebo pri posudzovaní zdravotnej spôsobilosti civilného leteckého personálu.
Okinen
17.09.08,13:12
Evina veľmi pekne ďakujem za radu ale aj tak som s toho nepochopil s toho zákona že či môžem podnikať ale nemôže to byť v tej brandži ako som zamestnaný alebo vôbec nemôžem podnikať ? Ďakujem
michula
19.09.08,16:13
Ahojte,

riešim rovnakú situáciu, som zamestnaná v TPP vo firme a chcem si zriadiť živnosť na fotografické práce - fotografovanie popri zamestnaní, takže už viem, že je takáto možnosť... a ako to potom funguje s odvodmi a daňovým priznaním, odvádza odvody do zdrav. a soc. poisťovne aj zamestnávateľ aj ja, alebo len ja? Som z toho blázon, ďakujem za dobré rady :)
evina
19.09.08,16:22
Evina veľmi pekne ďakujem za radu ale aj tak som s toho nepochopil s toho zákona že či môžem podnikať ale nemôže to byť v tej brandži ako som zamestnaný alebo vôbec nemôžem podnikať ? Ďakujem

Môžeš podnikať v inej oblasti ako si zamestnaný. Tu však je dôležitá aj pracovná zmluva, lebo v niektorých podnikoch sú formulácie, ktoré to nedovoľujú.
Infarkt
19.09.08,16:38
Môžeš podnikať v inej oblasti ako si zamestnaný. Tu však je dôležitá aj pracovná zmluva, lebo v niektorých podnikoch sú formulácie, ktoré to nedovoľujú.

Formulácie v pracovných zmluvách v niektorých podnikoch nesmú zakázať to, čo je povolené, alebo upravené, prípadne neupravené zákonom, takže v prvom rade každá pracovná zmluva by mala byť v súlade so Zákonníkom práce. Pri práci vo verejnej správe samozrejme aj zákonom 312/2001 Z.z.
evina
19.09.08,16:41
Formulácie v pracovných zmluvách v niektorých podnikoch nesmú zakázať to, čo je povolené, alebo upravené, prípadne neupravené zákonom, takže v prvom rade každá pracovná zmluva by mala byť v súlade so Zákonníkom práce. Pri práci vo verejnej správe samozrejme aj zákonom 312/2001 Z.z.

Áno 100% s Tebou súhlasím, ale na Slovensku je to tak a viem pozitívne, že áno....Formulácie môžu byť niekedy veľmi šikovné:rolleyes:
Infarkt
19.09.08,16:45
Áno 100% s Tebou súhlasím, ale na Slovensku je to tak a viem pozitívne, že áno....Formulácie môžu byť niekedy veľmi šikovné:rolleyes:

Bohužiaľ...100 % :rolleyes:

mimotemy Len keby aspoň 50 % Slovákov malo vyššie právne povedomie, tak by sa nám žilo ľahšie :) mimotemy
dejo1
22.09.08,16:20
takze ked som zamestnany tak mozem podnikat, ale odvody budem platit ja alebo zamestnavatel?? alebo nebodaj obaja?:eek:
vikinka
22.09.08,16:27
Áno,podľa dosiahnutého príjmu SP a základu dane ZP.
michula
23.09.08,04:56
Ahoj Dejo1,

odvody do ZP si mozes platit bud sam, alebo ich bude platit zamestnavatel a do SP si prvy rok nemusis platit vobec a dalsi rok podnikania si ich platis sam, danove priznanie podavas ty aj za pracu u zamestnavatela aj sa samostatnu cinnost. Vela zdaru
babi2
23.09.08,05:35
takze ked som zamestnany tak mozem podnikat, ale odvody budem platit ja alebo zamestnavatel?? alebo nebodaj obaja?:eek:
Zamestnávateľ platí odvody aj do SP a do ZP. Ty
v prvom roku SP nemusíš platiť, v ďalšom roku
ak zo živnosti dosiahneš príjem pod hranicu na platenie odvodov, čo je v r.2007 97200,- , tak stále platiť nemusíš. Ak by si túto hranicu prekročil tak budeš platiť. Na ZP platiť tiež nemusíš, potom si to doplatíš v ročnom zúčtovaní ZP.