Vladimír Ozimý
26.11.07,14:40
Ahojte,

potrebujem v sebe uzavrieť jednu záležitosť ale v podstate je to možné aplikovať na hociaký príklad. Predstavte si následné údaje

Zmluva o dielo 150 000 sk
Začiatok prác 1.12.2007 - 31.1.2008 - ukončenie
náklady za rok 2007 - 50 000 sk vzťahujuce sa na toto dielo
úhrada záloho 100% rok 2007

Ide o to ako to časovo rozlíšiť a či vôbec to časovo rozlíšiť lebo postupy mi hovoria jasne že musím poznať vecné hľadisko, časové hľadisko a musím poznať sumu

ja neviem ale prisúdiť výšku príjmov pripisovaných k tomuto roku 2007 ide mi o to či som povinný časovo to rozlíšiť príjem do roku 2007 alebo je správny postup že výdavky sú vyňaté zo zdanenia(časovo ich rozlíšim) pre rok 2007 a pričlenené do roku 2008 kedy bude dielo dokončené?
4326
26.11.07,13:50
Podľa môjho názoru sa nič nebude časovo rozlišovať - nakoľko nepišete či máte faktúru alebo ste len uhradili zálohu na základe zmluvy o dielo.
Ako Vám dodávateľ faktúruje - čiastkovo za jednotlivé etapy alebo vystaví celkovú faktúru po ukočení diela, na ktorej odráta zálohové platby?
jdurcek
26.11.07,14:56
iba maličkosť - tiež nepíšu či sa jedná o účtovanie v JÚ alebo v PÚ a tiež nie je zrejmé či sa jedná o časové rozlíšenie výnosu(príjmu) alebo nákladu(výdavku)
koňo
26.11.07,15:43
Vladimír,
pozri § 30 Postupov účtovania. Ja si myslím, že ako dodávateľ musíš účtovať o zákazkovej výrobe, ak si dodávateľom domu (nie napr. dodávateľom nejakej časti).
Vladimír Ozimý
27.11.07,06:18
Vladimír,
pozri § 30 Postupov účtovania. Ja si myslím, že ako dodávateľ musíš účtovať o zákazkovej výrobe, ak si dodávateľom domu (nie napr. dodávateľom nejakej časti).

ja som tiež nad tým uvažoval a hodí sa mi to na par. 30 ods 14 - metóda percentuálneho dokončenia ... len neviem či to je možné...pretože v zmluve je jedna fixná cena a podľa všetkého asi nie sú stanovené nejaké normohodiny atd...takže vlastne akým spôsobom to posúdiť...zadať si etapy priradiť percentá a v ktorom štádiu sa to nachádza potom to zúčtovať do výnosov? je to strááášne také na hrane...
koňo
28.11.07,12:34
Je ťažké vysvetľovať postup oceňovania nedokončenej výroby v zákazkovej výrobe cez túto stránku. Cenigová má dobré príklady. Alebo pozri DUPP 7/06, je tam vysvetlenie od Kaletovej.